5X5'in Hipertrofi açısından katkısı olur mu ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ArmagedonX tarafından 26 Şubat 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. ArmagedonX

ArmagedonX Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Selam dostlar. 5x5 Sistemi ile ilgili biraz araştırma yaptım. Bazı insanlar Hem hipertrofik hemde güç artışı gördüklerini iddia etsede bazı insanlar ise Kas kütlesi olarak hiç yararı olmadığını iddia ediyor.

1 Yıllık geçmişim var uzun süre ara verişten sonra geri döndüm. 2 haftadır Fullbody yapıyorum. Kaslarım ısındı ve hamlık geçti.
    Aynı anda hem kas hemde güç kazanımı iyi olurdu doğrusu. ikisinede ihtiyacım var. Ama kas olarak gelişmediğini söyleyenler aklımı karıştırıyor.

Bu Programla Kas kazanımı alabilirmiyim ?

2. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Kas kazanımını yada gelişimini sadece hipertrofi olarak görüyorsan istediğin etkiyi alamayabilirsin. Değişen bakış açısı ile artık antremanlarda hem güç hem hipertrofi amaçlı çalışmak öneriliyor genelde. Bunu ister periyodik olarak yaparsın, ister her antremanda kas grubuna 1 güç, 1 hipertrofi amaçlı hareket yaparsın.
    5x5 in hangi versiyonunu yapacağın da önemli. Mehdinin yazdığı stronglift versiyonundan hipertrofi beklentin minimum olabilir. Reg Park'ın yazdığı orjinal program dersen onun durumu farklı. Merak edersen şuradan inceleyebilirsin.
    https://www.t-nation.com/training/reg-parks-5x5-program
    "Sadece 5x5 ler ile büyüme olmaz, böyle sistem mi olur" diyecekler bunu demeden önce Reg Park kim diye bir bakarlarsa memnun olurum. Ağırsağlam Furkanın 3x5'i de hareket çeşitliliği ve çalışma hacmi açısından seni tatmin edebilir.

3. ArmagedonX

ArmagedonX Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Ağırsağlamın 5x5 Programını uygulayıp Üstüne 3x12 olmak üzere Kalf , biceps ve triceps eklemeyi düşünüyorum. Ağırsağlama göre Kas kazanımı açısından birebir. Ama bazı insanlar sonuç alamadıklarını söylüyor.

4. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Tekrar yazayım kas gelişimini sadece hipertrofi olarak görüyorsan tatmin olmayabilirsin. Kas hacminin artışı da, kaldırılan ağırlıkların artışı da gelişimi gösterir. Birde herkesin vücudu farklı olduğundan, farklı sonuçlar çıkması da çok normal.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. heraxles

heraxles Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    mikro yırtık onarımında iki adele arası kişiden kişiye değisen 3 günle 7 gün arası sureler vardır. onu kendin test ediceksin. benim haftadan haftaya mesela adam var 3 günden 3 güne giriyor adeleye ama vucut yapısı tür olarak alakamız yok o çok farklı bi genetikte. sen kendini tanıyarak ayarlıycaksın. fullbody felan hikaye yani şişirmek istiyosan dolgunlaştırmak iki adele arası süre vermen şart. fullbodyde güç kazanırsın ama adele şismez istediğin kadar dene. istisnalar vardır tabi ama genel anlamda olumsuz.

6. ArmagedonX

ArmagedonX Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Kas gelişimini sadece Hipertrofi olarak görmekten kastın nedir. Hipertrofinin kelime anlamı zaten kas gelişimi değil mi ?

7. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Hipertrofi sadece boyut/hacim olarak büyümeyi açıklıyor. Kas gelişimi sadece hacim ile kısıtlanabilecek bir durum değil bence. Hacimden bağımsız olarak kaldırdığı ağırlıklar artan birinde kas gelişimi olmaması imkansız diye düşünüyorum. Yanlış olabilir tabi düzeltmelere açığım. Bu arada tabi ki bunlar birbiri ile bağlantılı şeyler. Hepsi bulmacanın birer parçası.

Son düzenleme: 26 Şubat 2019
    Güç aşkı bunu beğendi.
  8. ArmagedonX

ArmagedonX Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Anladım seni. Kas gelişimini sadece hacim olarak görmüyorum. Güç , Kondisyon , Estetik , Dayanıklılıkta benim için bir o kadar önemli. Devasa ama içi boş bir beden insanı gerçek bir "Sporcu" yapmıyor bence. Yine de Hacim şuan için bana gerekli desem yeridir. 30 Santim kolum var vitaminsiz vitaminsiz geziyorum o yüzden şu an 5x5'in En azından beni belirli bir forma ulaştırması lazım

Güç aşkı bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş