5x5 mi yoksa split antreman programımı

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve batuhankara123 tarafından 10 Eylül 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. batuhankara123

batuhankara123 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    ben ektomorf vücut tipine sahip biriyim.büyümek istiyorum ve araştırdıgımda çogu kanal ve yazı compound egzersiz ve agır kilolar diyor,bu dogrumu ve gereklimi,bu egzersizler olmadan büyüyemezmiyiz gelişemezmiyiz

2. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Doğal çalışan, podyum hedefi olmayan biri için compound hareketler ömürlük bence. Splitler spor geçmişi(4-5 sene) olup bölgesel çalışmak isteyenlere hitap ediyor. Büyüme kısmı her türlü olur ona takılma.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Fıraddi

Fıraddi Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Konya
    "compound egzersiz ve agır kilolar diyor" Evet doğru. Özellikle ektomorfa ilaç gibi gelir. Yalnız kendimizi sakatlayacak aşırı zorlayacak yüksek ağırlıklardan kesinlikle kaçınmalıyız.

4. Ömer Alken

Ömer Alken Üye

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Hangi açıdan bakıldığına göre değişecektir.Fiziksel olarak zayıf bir insan direkt olarak 5x5 le başlaması mantıklı değil bence.En azından 2-3 ay fullbody//push-pull tipi bir idman uygulayım antrenman yapmaya alışmak gerek.5x5 birçok açıdan glute medius-transerverse abdominis-ratotarcuff-erector spinae gibi çok fazla stabilizasyon sağlayan kası zorlar.Direkt olarak 5x5 sistemiyle başlandığında maximum verim alınabileceğini düşünmüyorum.
    Daha scapular kontrol ve dorsi fleksiyon mobilitesi kazanmamış birinin bench ve squattan düşük hacimde verim alabileceğini sanmıyorum.

5. batuhankara123

batuhankara123 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    evet bende ondan korkuyorum çünkü lordozum var squat ve deadlifte kilolar artınca zorlanıyorum.

6. Fıraddi

Fıraddi Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Konya
    O zaman aşırı zorlama değil, zorlayacak ağırlıktan da kaçınmalısın. Kesinlikle zorlamayacak ve ağrıtmayacak şekilde çok hafif,hafif veya orta kilolarla tatlı tatlı idman yaparsan beline iyi bile gelir.

Sayfayı Paylaş