40'li yaşlarda vücut geliştirme

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve atacan94 tarafından 15 Şubat 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. atacan94

atacan94 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Teknik Öğretmen
    Yer:
    Bursa
    Merhabalar, uzun zamandan beri düşündüğüm ama fırsatını bulamadığım bu başlık altında benim gibi 40'lı yaşlarında bu sporu yapanlar, yeni başlayanlar genel çalışma, gelişim ve beslenme, antreman şekil ve yöntemleri yani VG. çalışmalarında neler yaşıyorlar, hangi sorunlar ile karşılaşıyorlar, ne faydalar veya ne zararlar gördüler...
    Yani uzun sözün kısası 40'lı yaşlardaki VG'ciler ile bu başlık altında görüş, bilgi alışverişinde bulunmak istiyorum. Bu sayede genç arkadaşlarada da tecrübelerimizi aktarmış oluruz. Sitede arama yaptım ama bu konuda derli toplu bir şeyler bulamadım. Site yöneticileri de onaylarsalar bu başlığı açmak istiyorum.
    Saygılarımla.

2. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    Basliginiz da bir sorun yok.
    Benim yasim 32 belki bu baslik da yazmam dogru olmaz ama bu sporun yasi yok,eger yeni basladiysaniz cok iyi yapmissiniz.Sizin yaslarda baslayan ve uzun zamandir yapmakta olan cok arkadasim,onlarin da beslneme ve idman teknikleri bizden farkli degil.
    Son olarak sporcularimizdan Riza Batur 30 lu yaslarda bu spor a baslayip cesitli sampiyonluklar kazanmistir.

3. atacan94

atacan94 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Teknik Öğretmen
    Yer:
    Bursa
    Merhaba, önce kendi spor sürecimden bhsedeyim. 2001 Yılı Ocak ayından bu yana sigarayı bıraktıkma çalışmaları ile beraber önce yürüyüş sonra koşmaya başladım. bu durum öyle bir hale geldiki bu koşma olayı her hafta sonu Cumartesi pazar 5+5 km olarak mutlaka gerçekleşiyordu. Ben açık havada parkta koşuyordum ve hava koşulları ne olursa olsun (sıcak, soğuk, yağmur, kar) mutlaka koşuyordum. Şunuda hemen belirteyim yağmur altında koşmanın verdiği haz gerçekten inanılmaz...
    2005 yılında iş ortamım değişince Cumartesi günleri koşamamaya başladım. Bende bugünkü eksikliği gidermek için s<dece pazarları 10km koşmayı denedim. 56dak. tek gün 10km koşmaya devam ettim. ama bu duruma dizlerim 2 ay dayandı ve ağrılar oluşunca önce 5km'ye sonrada yürüyüşe sonra da baktım ki bu iş sorun yaratacak dizlerimi dinlendirmeye karar verdim. Bu arada Vücut geliştirme çalışmalarına ufak ufak başladım. Vücudum kilo almaya müsait olduğu için ve spor yapmayı da gençliğimden buyana sevdiğim için bir şeyler yapmalıyım diye düşünüyordum.
    Ve sağlıklı olmayı seviyorum. İlerleyen yaşlarımda daha dinç olmak istiyordum. Allah ömür verirse yaşayacağım yaşlılık hayatımı daha sağlıklı, dinç ve kaliteli (kimseye yük olmadan) yaşamayı istiyorum. Üniversite yıllarımda da VG e Judo 3 yıl yapmıştım. Neyse ben de ciddi olarak 2006 yılında Vg'ye internette bulduğun programlardan kendime program yaparak başladım. Fakat bende bir çok hatalar yaptım. Aşırı çalıştım. hem diyet yaptım hemde ağırlık çalıştım. Öyleki geçen yıl 77 kg'dan 72kg'a kadar düştüm. Aşırı kas yıkımına uğradım. Ama bunu yaparken kafamdaki düşünce önce yağları (özellikle karın bölgemdeki simit tamir edilen yağ halkası) yok edip sonra kas olarak kiloları geri almaktı. Ama kilolar , kaslar gitti fakat simit gitmedi :)
    Bu başlığı açmaktaki amacıma gelince; gördümkü gelişimim çok zor ve geç oluyor. Acaba yaşımdan dolayımı, yoksa ben yine hatalar mı yapıyorum onu anlamak ve benimle aynı yaşta olan arkadaşlar ile bilgi paylaşımı yapmaktı. En son 31 günde 1inç kol gelişimi adlı programı uyguladım (oraya bu program le ilgili gelişimimi yazdım). Onda da istediğim gelişimi salayamadım.
    Uzun sözün kısası umarım biz kırklıklar birbirimize, tabiiki gençlerinde yardım ve önerilerini de alarak birbirimize yardımcı oluruz.
    Selam ve saygılarımla.

4. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    Benimde spor a baslangicim sizinkine yakin oldu,bu sporu ogrendikce daha cok baglandim ve gecmiste yaptigim hatalara guldugum bile oldu.

Gelisimin cok zor olmasi ve ileri yaslarda bunun daha da zorlasmasi imkansiz oldugu manasina gelmez,forumda yag yakimi beslenme uzerine cok faydali yazilar var,bunlari okuyarak epey ilerleme kaydebileceginizi dusunuyorum.

5. huntter

huntter Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    ...

benm babam aktif olrak 8 sene boks yapmış gençken şu an 49 yaşında ve beraber gidiyoruz body e vücudu parmak ısırılıcak kadar iyi ve çok sağlam ve sağlıklı thums:

6. cexenes

cexenes Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    bende 40 yaşındayım geçmişte body yapmıştım şimdi başlıyalı 5 ay oldu çabuk toparladım sayılır gelişimden memnunum ama yaş ilerledikçe gelişimin yavaş olduğu doğru, genel olarak kendimi güçlü hissediyorum şöyle bir durum var antremanı iyi geçiriyorum fakat sonrasında aşırı yorgunluk oluyor yeni protein tozu kullanmaya başladım bunun yanına creatinde ekliycem o yorgunluğumu alır diye düşünüyorum.
    Başladığımda ölçülerim:
    boy:1.73 kilo: 76 bel: 93 kol: 34
    şimdiki ölçüler:
    kilo:72-73 arası bel:87 kol:36.5
    diğer ölçülerimide almıştım ama şimdi unuttum sonradan eklerim.Hareketlerin yapılışının doğrusunu bilmem ve belli bir kas hafızamın olması avantajlarım sanırım.Fakat anlamadığım birşey var eskiye nazaran çok daha iyi besleniyorum ve dikkat ediyorum işyerinde muahakkak ya tavuk yada yumurtam var öğün aralarında yiyiyorum fakat kilo alamıyorum gerçekten hem kilo alıp hem yağ yakmak çok zor iş.Amacım 77-78 kilo 40 cm kol 80 cm bel ve tabiki sixpack bunu yapabileceğimede inanıyorum.Bu sıralar beslenmeye iyice yüklendim kaliteli karb.ve protein almaya çalışıyorum sabah ve ant.sonrası protein tozu alıyorum.Artık kilomu birazda yağlanmayı göze alarak mayıs sonuna kadar yükselticem sonra sağlam bir diyete başlıycam.Yaş sorununu fazla kafaya takarak psikolojik olarak kendimi etkilemek istemiyorum açıkçası:)

Son düzenleme: 20 Şubat 2009
  7. jarhead

jarhead Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    bu konuları çok tartışırdık salonda. bızım hoca her zaman der ki; bu sporun en verimli dönemi 30 - 40 lı yaşlardır çünkü vücut tamamiyle oturmuş bir vücuttur o yaşlarda. belki testo salgısı azdır bir 19 yaşındaki çocukdan ama vücut tamamiyle hazırdır gelişmeye.

Sayfayı Paylaş