2645 Kalorilik Beslenme Programı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve No-one tarafından 14 Nisan 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. No-one

No-one Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba arkadaşlar, gerek deneyimli arkadaşların eleştiri ve tavsiyeleri gerekse diğer acemi arkadaşların kullanımı için bir süredir kullanmakta olduğum beslenme programını burada paylaşmak istedim. Deneyimli arkadaşlar görüşlerini paylaşırsa sevinirim. Bakliyat olarak yeşil mercimeğin değerlerini aldım lakin onun yerine başka bakliyatları tüketseniz dahi öyle uçurum bir fark olmayacaktır. Cacığı çok sevdiğim için günde iki öğün tüketmek beni rahatsız etmiyor ama sizi rahatsız ediyorsa bir öğünü ya da iki öğünü birden salataya çevirebilirsiniz. Yumurta ve yulaf ezmesini blender ile karıştırarak bir nevi krep yapıyorum sizlere de tavsiye ederim.

dreamitdoit bunu beğendi.
  2. sporcudyt

sporcudyt Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Eleştirilebilecek bir çok şey var. Makro dağılığımı uygun değil, öğün sıklığı düşük, öğün dağılımları düzensiz, alternatif yok, besin çeşitliliği az... Yalnızca sağlıklı besinler tercih edilmiş ve protein oranı yüksek ancak İyi bir liste değil.

No-one bunu beğendi.
  3. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    göze batan bir diğer şey ise karbonhidrat oranı çok düşük , diyet listesi ise pek sorun olmaz ama hacim için uygun olmaz

No-one bunu beğendi.
  4. Gokkker86

Gokkker86 Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    1 ara öğün daha eklenebilir toplam kalori biraz düşük gibi

No-one bunu beğendi.
  5. No-one

No-one Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Makro dağılımını neden uygun bulmadığınızı biraz açabilir misiniz? Üç öğünün yeterli öğün sıklığını oluşturduğunu düşünüyorum hatta bana sorarsanız günde tek öğün alınması bile çok da önemli bir durum değil ki hali hazırda bu tür diyet programları da var. Öğün dağılımlarında yer yer düzensizlikler var ama bana majör bir eksiklik gibi gelmedi, çeşitli tavsiyelerde bulunursanız sevinirim. Alternatifler yaratılabilir diye düşünüyorum, besin çeşitliliği gerçekten az haklısınız.
    Yağ oranım fazla olduğu için bu diyet programındaki yağ oranı benim günlük ihtiyacımı anca karşılıyor yine proteini de bol keseden doldurunca karbonhidrata pek yer kalmıyor. Sizin de dediğiniz gibi yağ yakmak için uygun ama eğer hacim isteniyorsa yağdan ve proteinden bir miktar(gereksinimlere göre) kısılıp karbonhidrata yüklenilebilir.
    2600 kalori benim yağ yakmak için aldığım kalori miktarı tabii ki bir ara öğün daha eklenerek gereken makrolara ve kalori değerine uydurulabilir. Tavsiyen için teşekkür ederim.

Eleştirilerin yanında çözüm yöntemlerini de sunarsanız çok sevinirim, teşekkürler.

6. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    tamam o zaman protein oranı fena değil ama yer fıstığı saçma olmuş diyet için :) 150 grlık şey için kalori ihtiyacının 4 de 1 ini basit birşeyden alman aşırı olur 50 gr olsa daha cazip olur :)

No-one bunu beğendi.
  7. No-one

No-one Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Bence de yer fıstığı ile kalori ihtiyacının büyük bir miktarını karşılamak mantık işi değil ama iştah sebebi ile kotayı doldurmakta sıkıntı çekiyorum. Fıstığı da bir kaçış yolu olarak gördüm açıkçası. Eğer iştahı düzgün arkadaşlar varsa aynen sizin dediğiniz gibi bir avuç kadar fıstık yiyip açığı karbonhidrat ile kapatabilirler. (yağ ve proteinde açık olmadığı sürece tabii ki)

8. sporcudyt

sporcudyt Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Yağların adipoz doku oluşturma meyili karbonhidrat ve proteinlerden fazla. Ayrıca yağların enerjide kullanılması karbonhidratlar kadar efektif değil.
    Bu yüzden karbonhidratın diyetin %50-60 ını oluşturması istenir. Yağ için ise önerilen oran %25-30. Senin programında yağların oranı yüksek, karbonhidratlar düşük. Protein için bahsettiğin miktar 80 kg ve üzeri için uygunken altı için uygun değil.
    Ayrıca ana öğünlerin birinde 30, diğerinde 90 g protein tüketmek efektif değil.
    Nasıl vücutgeliştirmede kas hacminin yanında, simetri, proporsiyon gibi parametreler belirleyici oluyorsa beslenmede de makro dışında, öğün dağılımı besin sıklığı mikro besin öğeleri glisemik indeks glisemik yük gibi bir çok faktör önemlidir.

No-one bunu beğendi.
  9. No-one

No-one Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Uyarılarınız için teşekkür ederim. Gözden geçirip daha farklı bir program oluşturmaya çalışacağım. Siz de aklınızda olan eklenti, çıkartma ya da değişiklikleri yazarsanız çok sevinirim.

sporcudyt bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş