22 Yaşında Kolesterol ve Böbrek Problemleri Çıktı?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve treblek tarafından 27 Mayıs 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. treblek

treblek Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Mersin
    Merhabalar arkadaşlar. Ben de sizin gibi sağlıklı salata, protein düşük karbonhidrat beslenen bir insanım. Arada bir cheat harici sağlıksız şeyler tüketmiyorum diyetime sağdığım. Diyetimdeki tek kolesterol içeren gıda yumurta(4-5 adet) onun haricinde kırmızı et tüketmiyorum beyaz et. 220 gr civarı protein alıyorum. Ama değerlerim aşağıda görüldüğü gibi. Üre ve ürik asitin nedeni proteinin fazla gelmesi diye tahmin ediyorum. Ama kolesterole gerçekten anlam veremiyorum. Yarın tekrar doktora gideceğim. Daha önce yaşayan tecrübeli insanlar bilgilendirebilir mi? 2 gibi sahur yapıp(çok sağlam bir öğün) uyumadan 9 gibi kan verdim. @respect2us.23

2. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Ürik asit düşükken ürenin yüksek olması biraz garip @treblek.
    Ürik asit genellikle pürinden zengin (özellikle et) besinlerin tüketimiyle artar. BUN (üre) ise protein alımı arttığında artması beklenir. Ürik asitin düşük (protein alımının yüksek olmamalı), ancak üre değerin yüksek.

Su tüketimin nasıl? Yetersiz sıvı tüketiyor olabilirsin. Bu nedenle BUN yüksek çıkmış olabilir çünkü protein metabolizması ürünleri idrar ile atılıyor.

Kolesterol konusunda hala tartışmalar sürüyor biliyorsundur. Amerika'da yayınlanan güncel rehberde günlük 300 mg kolesterol sınırı rehberden çıkarıldı. Bu bir kısıtlamanın olmadığı anlamına geldiği gibi şuan için netlik olmadığından öneri yapılanıyor anlamına da geliyor. Güncel birkaç çalışmada diyetle 600 mg veya 1000 mg'a kadar kolesterol alımının kan kolesterolünü doğrusal olarak artırdığı belirtiliyor. Bu rakamların üzerinde ise kan kolesterolü etkilenmiyor. Bir yumurtada 275 mg kolesterol var. Günde 2 yumurta tüketimi ile kan kolesterol düzeyinin artmadığını gösteren randomize çalışmalar olsa da; birden fazla çalışmayı toparlayan derlemelerde bu rakamlar üzerinde durulduğu için diyet kolesterol alımını düşürüp bir süre sonra tekrar kan verip sonuca bakmanı tavsiye ederim. Ancak kan lipitleri kısa sürede etkilenmezler. Bunun için 8-12 haftalık süre gerekiyor.

Ayrıca kan kolesterolünü düşürmek için posa/lif alımını artırmak gerekiyor. Bunun dışında; B3 vitamini niasinin LDL' yi düşürdüğüne ve HDL kolesterolü artırdığına dair yayınlar var.

Fosforun yüksek olması süt ve süt ürünleri tüketiminin yüksek olmasını, potasyum ise muz, bulgur, patates, meyve veya yeşil yapraklı sebzelerin tüketiminin yüksek olduğunu gösteriyor olabilir.

Saatten dolayı aklıma çok fazla şey gelmedi maalesef. Daha sonra tekrar bakayım inşallah.

Lie bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş