17 yaşındayım kemiklerim kalınlaşır mı? (Yardım)

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve MrKaptanReisTR tarafından 19 Ekim 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. MrKaptanReisTR

MrKaptanReisTR Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Arkadaşlar, Abiler, yaşım 17 boyum 178 kilom 67 vücut geliştirmeye başlayalı bir ay oldu, Ben özellikle kol kemiklerimi ve bileklerimi çok ince buluyorum ve bu durum özellikle arkadaşlarımın yanında moralimi çok bozuyor boyum uzamaya devam ediyor ama kemiklerim özellikle kollarım pek kalınlaşmıyor bu yüzden doktora gittim ve bana şuanda kemiklerimin uzama evresinde olduğunu uzama bitince genişlemeye başlayacağını söyledi ailem de o arkadaşlarımın gelişmesi durduğunda benim gelişmeye devam edeceğimi ve vücudumun daha iyi olacağını söylüyorlar sizce bunlar doğru mu? Endişe etmemi gerektirecek bir durum yok mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim lütfen yardımcı olun.

2. Taylan3

Taylan3 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    sporunu yap doğru beslen gelişiceksin sorun yok.

3. oguzzX

oguzzX Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Dün benzer bir soruyu yanıtlamıştım. Aynısını buraya da yapıştırıyorum. Lütfen böyle şeyleri kafanıza takmayın, temiz ve sağlıklı beslenin. Zaman içinde vücudunuz oturacaktır.

Yaşınız henüz çok genç, bende sizin yaşlarınızdayken benzer sorunları yaşıyordum. O yüzden sizi çok iyi anlıyorum. İzin verirseniz deneyimlerinden birkaçını sizle paylaşayım :

1) Kilo sorununu asla kafanıza takmayın, çünkü bu bir sorun değil. Siz karakterinizle bu hayattasınız. Eğer bedeninizde bir değişiklik yapmak istiyorsanız. Değiştiğinizde daha değerli olacakmışsınız gibi değilde daha sağlıklı olacağınızı düşleyin. Unutmayın, sizi değerli yapan karakterinizdir, hayata bakış açınızdır.

2) Aceleci davranmayın, sakin soğukkanlı ve sabırlı olun. Gelişiminizin devam etmesi nedeniyle gelişimini tamamlamış birine göre vücudunuzdaki kas kütlesi artışı pek gözlenemeyebilir. Çünkü kemik gelişiminiz hala devam ediyor. Bunu kafanıza takmayın, düzenli ve yeterli spor yapmaya temiz beslenmeye devam edin. Emin olun üniversite yıllarına gayet sağlıklı ve güçlü bir vücutla giriş yapacaksınız.

3) Eğer imkanınız varsa bol bol yüzün, yoksa da sorun değil, KOŞUN ! Sözgelimi sabahları hava tertemizken gidin ve yarım saat(veya bünyeniz ne kadar elveriyorsa) hafif tempo koşun. Bu şekilde akciğerleriniz cenneti yaşayacak. Bazıları size "Sakın koşma, bu sana kalori yaktırır, kilo alımını yavaşlatır" diyecek. Onları dinlemeyin. Önemli olan sizin sağlığınız, hayat kaliteniz. Peki sadece koşayım mı ? diyeceksiniz. Tabiki hayır. Koşunun yanında vücut ağırlığıyla yapılan çalışmalara göz atın. Şınav,mekik,barfiks ve bunların türevleri hareketlerde uzmanlaşın. Salonda çalışıyorsanız dahi antrenmanlarıza bir şekilde bu hareketleri ekleyin. Emin olun bu şekilde devam ettiğinizde birkaç sene içerisindeçivi gibi bir vücuda sahip olacaksınız.

4) Gıda takviyelerinden uzak durun ! Doğal yolla, temiz ve sağlıklı ürünler tüketin. Bu sizin anatomik gelişiminiz için çooooook önemli.

5) Bir spor klübüne yazılın. Basketbol, voleybol, yüzme vs. Bu size hayatınız boyu sürdürebileceğiniz bir spor kültürü katacak. Eğer klübe yazılma imkanınız yoksa, interneti kullanarak antrenman programları bulabilir, yapmak istediğiniz sporda gelişebilirsiniz.

6) Bol bol kitap okuyun. Bu madde ne alaka dediğinizi duyar gibiyim :). Psikolojik gelişiminizde en az bedensel gelişiminiz kadar önemli hatta daha da önemli. Bol bol bilindik ve kendini kanıtlamış yazarların kitaplarını okuyun ve düşünce dünyanızı daha da büyütün.

Umarım faydalı olabilmişimdir. Unutmayın hayat böyle üzülecek kadar uzun değil. Bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız "Sabırla Çalışın ve Bol Bol Eğlenin"
    Güzel herşey sizinle olsun.
    Esen Kalın..

Sayfayı Paylaş