15 Yaşındayım.Bu programla birşeyler başarabilirmiyim?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Bloodist tarafından 8 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Bloodist

Bloodist Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Öncelikle herkese selam.15 yaşındayım
    Boy.174
    Kilo.64(vücut yağ oranım %10.4 ama hafif bi yağlanma var göbekte[​IMG])neyse 1 ay önce spor salonuna başladım.haftada 3 gün gidiyordum hocamın verdiği program şuydu
    2x10 chest press
    2x10 butterfly
    2x12 barfix
    2x10 arm curl
    2x10 triceps press
    2x10 leg extansion
    2x10 leg curl
    karın serbest
    Bir ay doldugu
    nda yeni bir program yazdı
    3x12 bench press
    3x12 dumbell lateral raises
    3x12 dumbell fly
    3x12 barfix
    3x12 dumbell curl
    3x12 triceps push down(sanırım adı böyleydi makaralı bi demiri aşagıya çekiyorduk bu harekette)
    3x12 leg extansion
    3x12 leg curl
    3xmax hyper extansion
    karın serbest
    beslenmeme dikkat ediyorum sizce bu antrenmanla birşeyler başarabilirmiyim şimdiden teşekkürler ve saygılar.Unutmadan 2. programı 2 gün dinlenme 1 gün çalışma şeklinde yapıorm

2. Sezginho

Sezginho Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Yalova
    Hocanın Verdiği hareketleri yapmaya sporu öğrenmeye çalış iyice daha yaşın çok genç azimle çalışmaya devam et yaşın ilerleyince daha iyi sonuçlar alıcaksın ben 17 yaşındayım bana küçüksün diyolar daha :S

3. _Fabregas_

_Fabregas_ Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    bench press 3x12yi kaç kg'da yapıyorsun

4. m.o.k

m.o.k Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sales
    Yer:
    Denizli
    Biraz agır gibi görünüyor ancak sana göre yazıldıgı için yapıyorsundur sanırım.3x12 barfix 2 aylık bi sporcu için çok iyi .Bir kaç ayda çokşey beklememek lazım önemli olan sürekliligi getirip ilerleyen zamanlarda gelişmeyi görmek.

5. Bloodist

Bloodist Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    bench press 3x12 yi yanlara 12.5 pound toplam 25 pound takarak yapıorm .fazla ağır çalısmıorm büyümemi engellemesin diye.barfix çekerken ilk 2 set i tam olarak çıkarıomr .3. sete geldiğimde gerçekten çok kasıyor

6. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    3x12 bench press
    3x12 dumbell fly
    3x12 dumbell lateral raises

3x12 barfix
    3x12 dumbell curl
    3x12 triceps push down(sanırım adı böyleydi makaralı bi demiri aşagıya çekiyorduk bu harekette)
    3x12 leg extansion
    3x12 leg curl
    3xmax hyper extansion

bu sırayla daha doğru. ben olsam hyper extension yerine leg press, haksquat ya da squat yapardım.

barfiks 3. sette partnerin varsa partnerinden, yoksa antrenöründen yardım alıp tekrarları tamamla. antrenörün barfikste nasıl yardım edileceğini anlatır.

azar azar ağırlık arttır. kapasiteni bul. korkma büyümeni engellemez.

karın serbest yazıp geçme. onu da okuyalım. karın kasları yeni başlayanlarda çok önemli.

7. Bloodist

Bloodist Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    vanesy sıralamayı senin yazdığın gibi yapıorm .yanlış yazmışım yukarıda.önce dumbell fly sonra dumbell lateral raises.karın çalısırken yaptıgım hareketlerin tümünün isimlerini bilmiorm.crunch yapıorm sonra kollarımı yanlara koyduğum ve dizlerimi kendime çektiğim bi hareket var roman chair diye birşey vardı (sanırım adı böyleydi)onda çalısıorm.yerde uzanarak bacaklarımı yukarı-aşağı hareket ettirdiğim bir hareket yapıyorum.

8. kellar

kellar Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    bence 15 yas erken abi baslamaya bb icin. Birak ,başlama hic.
    18-19 da baslarsin. Gelismen daha devam ediyodur. Hic body yapmasan 3 sene sonra belki kasların kendiliginden istedigin hale gelcek!!!! Bekle derim. daha cok erken cidden.
    Boyun da belki daha uzayacak ve vucuttaki yag oraninda kütlene göre azalacak...
    Başlama body e! ;)

9. Bloodist

Bloodist Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    valla kellar ben zaten tam olarak bb yapmıorm.daha çok fitness hesabı.hafif kilolarla çalışıyorum.dumbell fly ve lateral raises hareketini 5 kg ile dumbell curl hareketini 10 kg ile yapıorm.hocaya sorduğumda büyümeni engellicek kadar ağır çalışmıyorsun dedi.bide duyduğum kadarıyla üstten çekmeli ağırlıklar uzamayı egelliyormuş.bunları yappmıyorum ben.vücut yağ oranım sizce nasıl %10.4

10. kellar

kellar Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    10,4 normal. cok degil ama az da değil. :) Tabi ciddi anlamda body yapmayan biri icin cok normal bence. Sıkıntı yok. ;)

11. Bloodist

Bloodist Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    ama göbek bölgemdeki yağlanmadan şikayeyçiyim biraz.hani beldeki yağlar yanlardan falan taşar ya bende öle bir durum yok sadece öne doğru genişlio.arklara soruyorum hocama soruyorum inceciksin diyolar.ayrıca karın kaslarımı kastığımda six-pack (tam olarak değil)gözüküyor.sanırım midem fazla büyük yemek yediğim zaman birden şişiyor 2 saat sonra yeniden iniyor eski haline:D belki de psikolojik olarak bunları düşünüorm ama bilemiyorum:D

12. kellar

kellar Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    bende de gozukmuo su an. :D hemde 7 aydır ugrasmama ragmen ama diyet yapmiorum o yuzden bende de az yag var. 1 cm yoktur bile belki... Benim boyda 1.75 kilo 69. 67 kg a diyetle inip 2 ay daha kassam görürüm ama üni yüzünden tam konsantre olamiyorum.
    Bence seninki psikolajik. :) halledersin kilon az oldugu icin ve de millete gore iyiyiz bu dogru :D

13. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    haltercilerin kısa boylu olması sizi yanıltmasın. ağırlık çalışmasının boy uzamasını engellediği düşüncesi bir efsane. arnold 16 yaşında başlamış.

gerçekten miden fazla büyük olabilir. sık sık ve az az yiyerek midenin küçülmesini sağlayabilirsin. bu daha çok ileri seviyedekilerin sorunudur ama sana yaygın öneriyi tekrarliyım: 3 saatte bir yemelisin.

14. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boksör Ve Öğrenci :)
    Yer:
    Kadiköyyy..
    Bunu neye bağlı olarak söylüyorsun? Ben 13 yaşımdan beri yapıyorum hiç eksi tarafını görmedim? Bildiğin bişey varsa açıklarsan sevinirim.:)

15. kellar

kellar Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    dedigim gibi zaten ackladim ama bi daha söylim. :) bazi insanlarda genetik olarak kas yapisi , metabolizma hizinin katkısıyla yag kütlesine oranla cok daha gelişmeye meğilli oluyor. Bu bağlamda 15 yaşındaki birinin normal ergenlik dönemi gelişimi tamamlanmadığından dolayı , ekstra o dönemde bu gelişimi etkileyecek , hızlandıracak bir takim girişimlerde bulunması anlamsız kalır.Yani kısacası şöyle ifade edeyim : Normal sporlarla uğraşsa belki bu arkadaşımızın vucut yapısı musait oldugundan gelişme dönemi sona erene kadar istedigi, hayal ettigi vucuda body building yapmadan da sahip olabilir.
    Esktra efor ve çabaya gerek kalmayacak belki de!
    Derslerin e konsantre olsun , bb e degil. Ben hala erken olduğu kanaatindeyim.

Bu arada vanesy kardesimiz de bana atıfta bulunarak boyu kısaltmadigindan söz etmis.Ben zaten kısaltır demedim dikkatli okursaniz(tüm paragrafı)...
    Saygilar!

16. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    tüm paragrafları tekrar tekrar dikkatle okudum. cevap yazmayacaktım ama ileride bu başlığı okuyacak genç sporcu adaylarının konunun bu şekilde sonlandığını görerek yanlış bir izlenime kapılmamaları için cevap yazmanın zaruri olduğu sonucuna vardım.

-sporun "sağlıklı yaşam" başlığı altında irdelenebilecek tüm konulara olumlu etkisi varken sadece kasların görünümünden yola çıkarak ortaya atılmış mesnetsiz bir görüş ile bir sporcu adayına yapacağı atremanların boşuna olabileceğinin nasıl olup da söylenebildiğini anlamakta güçlük çekiyorum.
    kalp ve damar sağlığını geliştirip sağlıklı ve uzun yaşamın temellerini atması mı boşuna olacak? artık kolestrol sorunlarının 10lu yaşlarda başlayabildiği, kalp krizi geçirme yaşının 20ye indiği gerçeğini görmezden mi gelmeliyiz?
    postür ve diğer ortopedi problemlerinin önünü kesmesi, iskelet sistemini güçlendirmesi mi anlamsız? yoksa lise çağında kambur durmaya başlamış gençleri, üniversite yıllarında fıtık ameliyatı olanları sadece ben mi görüyorum.
    kilo kontrolünü düzenlemesi ve desteklemesi mi boşuna? obezite dünyadaki bir numaralı ölüm nedeni haline gelirken.
    stresi azaltan, enerjiyi sağlıklı yönlere kanalize eden, sağlıklı beslenmeyi teşvik eden, hormonları düzenleyen bir sporun tamda ergenlik dönemine uygun olduğu gerçeğine nasıl gözümüzü kapatabiliriz? ergenlik dönemi psikolojik zorluklarla, kimlik arayışlarıyla dolu yanlış yollara sapma ihtimalinin yüksek olduğu bir dönem. uyuşturucuya başlama yaşı 10'a inmişken nasıl genç sporcu adayına spora başlamaması nasıl öğütlenir?

şimdi kellar' dan, 09.05.09, 20:38, tarih ve saatli
    mesajında verdiği bilgiler için kaynak göstermesini bekliyorum. özellikle tekrar tekrar yazdığı
    tavsiyelerinin her biri için ayrı ayrı kaynak göstermesini bekliyorum.

kellar' ın 11.05.09, 19:47, tarih ve saatli
    mesajındaki yetişkinlik döneminde genetik olarak kaslı olacak kişinin spora başlamasının boşuna olacağı ve bunun böyle olup olmadığını da bekleyip görmek gerektiği anlamını veren önermesine ise şiddetle karşı çıkıyorum.

genetik potansiyeli yüksek, yetenekli ve bu spora meyilli olan kişilerin olabildiğince erken bu spora başlamaları en doğrusu. 18-19 yaşında akranlarına oranla daha kaslı olacak olan kişi genetik potansiyeli yüksek olan kişiler grubuna girer ve belki de beklenen uluslararası başarıları kazandıracak olan sporcudur.
    bir insanın herhangi bir spora doğuştan meyilli olabileceği varsayımıyla ona o spora başlamaması nasıl bir mantıkla öğütlenir?

ilkokul bahçesinde; top kontrolü, hızı, çevikliği, pas mesafesi, şut hızı, pas ve şut isabetleleği yüksek, futbol zekası akranlarına oranla gelişkin; futbol oynayan 8 yaşında bir çocuk gördüğünüzde ona "aman sen futbola başlama. yaşın küçük. bırak, başlama hiç. zaten yeteneklisin, futbola başlarsan boşuna olur, başlama futbola. bekle derim. daha çok erken, cidden. başlama futbola." demek doğru olur mu? bu akılcı bir tavsiye midir?

Bloodist' in genetik potansiyeli vücut geliştirme için yüksek mi değil mi bilmiyoruz. genetik olarak kalp ve damar hastalıklarına, postür bozukluklarına, obeziteye ya da psikolojik sorunlara meyili olup olmadığını da bilmiyoruz. ortalama sağlıklılık ve genetik altyapıya sahip olup olmadığını da bilmiyoruz.
    19 yaşında akranlarına oranla kaslı da olabilir, obez de olabilir, ortalama bir genç de olabilir, daha burada sayamayacağım pek çok diğer alternatif koşullardan birisinin içerisinde de olabilir.

ama her olasılıkta vücut geliştirmeye başlaması çok yerinde olur. gelişimini engellemesi korkusuyla düşük ağırlıklarla çalışmasına da gerek yok. hareketten çalmadan, pozisyonu ve tekniği bozmadan kaldırabildiği kadar kaldırmalı. bunun gelişmeyi olumsuz etkileyeceği bir şehir efsanesi. basketbol oynamanın boyu uzattığı efsanesi gibi.

genç sporcuların vücut geliştirmenin yanında bir de takım sporu yapmalarını tavsiye etsem de;

bence 15 yaş erken değil vücut geliştirmeye başlamak için. bırakma, devam et.
    18-19 yaşı beklemek zaman kaybı olur. gelişmen daha hızlı devam eder. vücut çalışarak belki 3 sene sonra avatar resmindeki gibi bir vücut sahibi olacaksın ve kasların istediğin hale gelmiş olacak!!! bekleme derim.
    tam zamanı cidden.
    boyun düzgün postürle uzar, obez olma riskin azalır... Bloodist
    başla vücut geliştirmeye.

Bloodist bunu beğendi.
  17. Bloodist

Bloodist Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    teşekkürler vanesy.gerçekten güzel bir yazı olmuş.ancak şu yazı kafamı karıştırdı.

gelişimini engellemesi korkusuyla düşük ağırlıklarla çalışmasına da gerek yok. hareketten çalmadan, pozisyonu ve tekniği bozmadan kaldırabildiği kadar kaldırmalı. bunun gelişmeyi olumsuz etkileyeceği bir şehir efsanesi. basketbol oynamanın boyu uzattığı efsanesi gibi.

burda kaldırabildiğim kadar ağır kaldırmamı söylemişşin.ancak Flexor un bir yazısında bunun yanlış olduğu yazıyordu.Yazıyı aynen aktarıyorum;

S: Vücut gelistirme boyu kisaltir mi?
    C:Yapilan arastirmalar gelisimi devam eden kemiklerin baskiya maruz kalmasi sonucu daha çabuk sertlestiklerini göstermistir.Agirlik çalismalari sonucu hem kemikler erken sertlesmekte hem de gelisen kas dokusu nedeniyle tendonlar kemikleri tutmaktadir.Bu nedenlerden dolayi ergenlik çaginda yani büyüme safhasinda agir antrenman teknikleri uygulanmamalidir.Yalniz bir temel olusturmak üzere düsük agirliklar ile kültür fizik hareketleri uygulanabilir.

bir ikilemde kaldım.beni aydınlatırmısın?

18. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    vücut geliştirmede kas gelişimi tümüyle kasların düzenli yüksek strese maruz kalmalarına ve bu duruma adapte olmak amacıyla gelişmelerine bağlıdır. düşük ağırlıklarla çalışmak da faydalıdır ama kilo alamazsın, kasların hacimlenmez.
    eğer bir çocuk büyüme çağında tam zamanlı hamallık yaparsa, araba tamirciliği yaparsa büyümesi bundan tabii ki olumsuz etkilenir. belki bahsedilen araştırmalar bu gibi baskılarla ilgilidir. ancak vücut geliştirme ile boy kısalığı olduğuna dair bir araştırma olduğunu sanmıyorum.
    bugün forumda deadliftten bahsetsen herkes aman sakatlanırsın, çok riskli der ama amerika da halter salonlarında kadın- erkek, yaşlı-genç deadlift, power clean vs çalışır. burda halter salonu bile yok. böyle bir olanağın olursa avrupanın, amerikanın halter salonlarını gezmeni, çalışma stillerini görmeni tavsiye ederim.

"starting strength" ve "starting strength 2nd edition"da - ki mark rippetoe tarafından yazılmış, çok güvenilir, geniş kitlelere ulaşmış bir eserdir -, ağırlık idmanı çocuklarda gelişimi olumsuz etkiler mi sorusunun cevap vermeye değmeyecek kadar boş bir soru olduğu yazar ve konu kapanır.

soruna cevap yazarken göz attığım "strength training for sport - william j. kreamer, keijo hakkinen" kitabında temel program tarifinin ardından çocuklar "biraz" daha düşük yoğunluklu (düşük kilolarla anlamında) çalışmalıdır diyordu. okumaya devam ettiğimde ise çocuktan kastın 11 yaşın altında olanlar olduğunu görüp gülmekten kendimi alamadım. adamlar 11 yaş altına güç idmanı öneriyor, biz 15 yaşında delikanlı yapabilir mi yapamaz mı diye tartışıyoruz. aynı kitapta "age considerations" başlığında junior ve master müsabakalarına dikkat çekip çocukların da yaşlıların da güç sporlarını yapabileceğini söyler. "junior athletes" başlığında küçük çocuklarda da kas gelişiminin mümkün olduğundan, kız çocuklarının da bu sporu yapabileceğinden vs bahsedip; profesyonellerin, çocukların maksimum dirençle çalışması konusunda endişesi olsa da, söylentiden ibaret olayların dışında bu endişelerin ardında hiç bir araştırma olmadığı yazar.

gençleri disipline etmek, hırslarını doğru kanalize etmek zor. hep hareketten çalıyorlar, hep ısınmadan çalışıyorlar, hep hareket tekniğini bozuyolar, hep antrenör ikazlarına kulaklarını tıkıyorlar. böyle yaptıkları için yüksek kilolara girmeleri hocaları endişelendiriyor. çünkü disiplinsiz sporcu kendini tam yük altına sokar tekniği bozarsa sakatlanabilir.
    bizim salonlarda da hocalar bırak sporcuyla ilgilenmeyi, salona bile aidat günlerinde ve kendi çalışma günlerinde uğrayıp onun dışında salonu 16 yaşında sadece hareketlerin yapılışlarını ve ingilizce isimlerini bilen bir çocuğa bırakıyorlar. tekniği öğretmediğini bilen hoca, sporcunun doğru tekniği uyguluyubileceğine de şüphe ile bakıyor. netice çocuğun bir diski kaysa kabak onun başına patlayacak, diyo ki aman yüklenme.

flexor da bunları bildiği için endişe ediyordur. forumda yazmak da mesuliyet işi, bir çok endişesi vardır. yoksa forumda şahane paylaşımlar yapan çok iyi bir hoca kendisi.

sen hareketleri titizlikle yaparak, düzenli bir şekilde dumbel curl gibi tek kolla, küçük kas çalıştırdıklarında son set ağırlığını haftada 1-1,5 kilo; bechpress gibi leg ext. gibi hareketlerde her hafta son set ağırlığını 2,5-3 kilo arttırabilirsin.

iyi çalışmalar.

19. Striker

Striker Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    yağ oranın 10.4 ise göbeğin çıkma ihtimali imkansız belki yağ oranını yanlış biliyo olabilrsn

20. canadianfb

canadianfb Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    0
    herkesin vücut yapısı farklıdır bunu aklında bulundur böyle "imkansız" tarzı çok iddialı sözcükler seçmeden önce..10.4 az bir yağ oranı değil az da olsa göbeği çıkıyor olabilir

Bloodist bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş