14 yaşındayım aşırı kiloluyum yardım

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve mrsn tarafından 19 Nisan 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. mrsn

mrsn Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Öncelikle şunları belirteyim 14 yaşındayım kilom : 85 (biliyorum çok fazla o yüzden yardım istiyorum) boyum : 170-180 cm arası sanırım kesin olarak ölçtüğümde konuyu güncellerim.
    Evet abilerim şimdi asıl konuya geçelim. Bu yaşa kadar hatta bi zaman öncesine kadar yesem ne yemesem ne diye düşünüyordum ve sürekli çikolata ve kola vs tüketiyordum ayrıca hiç hareketim yoktu. Sürekli kilo aldım ve aşırı kiloluyum şu an. Geçen yaz denize girmek istemedim sırf çok kiloluyum diye ama yemeye ve hareketsizliğe devam ettim. Lakin bu sefer kararlıyım o yağları eriteceğim ve ne kadar sürerse sürsün ben de o kaslara sahip olacağım kararlıyım ve yapacağım. Burası vücut geliştirme ama yağ eritme konusunda bilginizin olacağını düşündüm. Yani özet olarak aşırı yağlıyım ve onlardan kurtulup kas yapmak istiyorum. Aklıma gelen bilgileri yazdım eğer yazmam gereken daha şeyler varsa söyleyin yazayım.
    Lütfen yardımcı olun.

2. ForeverYoung

ForeverYoung Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Sana tavsiyem ailen ile bu konuyu konuş ve profesyonel bir yardım al. Çünkü yanlış bir şekilde ilerlersen kilo vermekten çok kilo almaya devam edersin. Diğer taraftan kilo verirsin ama kaslardan çok yağlardan az gider. Kilo verdiğini zannedersin ama bu seferde güçsüzleşirsin vücudun kendini taşıyamaz hale gelir. En basit şekli ile öncelikle beslenmeni düzene sokuyorsun. Şeker kullanımını kademeli olarak azaltıyorsun birden kesmek iyi olmayabilir. Diyet yaparken aynı zamanda ağırlık da çalışman gerekiyor ki yukarıda bahsettiğim kas kaybı en aza indirilsin. Sabırlı olmak çok önemli bu işte ve ara ara direncin kırılabilir. Sonrasında bir kalori hesabı yapman gerekiyor örneğin günlük ihtiyacın 2500 ise ilk hafta 2300-2400 kalori tüketiyorsun sonrasında 2200-2300 bu şekilde düzenli olarak aldığın kaloriyi azaltıyorsun ve vücudun ihtiyacı kapatmak için yağ depolarından kullanmaya başlıyor. Ancak aldığın kaloriyi sağlıklı besinlerden sağlıyorsun kötü şekerden değil. Kendini aç bırakarak kısa sürede kilo verebilirsin ama hiç sağlıklı bir yol değil. Kilo vermek teoride çok kolay aldığın kalori harcadığın kaloriden az olduğu sürece kilo veremiyorum demek mümkün değil. Mühim olan bunu nasıl yaptığın.

3. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Arkadaşın dediği gibi verdiğin kalori>aldığın kalori olunca, kilo veriyorsun gibi gözüküyor ama nasıl yaptığın önemli.
    Bazı besinlerin kalori değerleri aynı olsa da, kimi acıktırırken kimi tok tutar. Teoride, aldığın kalori aynıdır ama kimisinde daha da acıkır, pes edersin, kiminde toksundur mücadeleye devam edersin.
    Besinlerin kalorileri kadar, ne işe yaradıklarına, ne tür vitamin ve mineraller içerdiklerine de bakmalısın.

4. Karındeşen Jack

Karındeşen Jack Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Adana
    Bitki gibi yasama kardeş çık evden gez, dolaş, insanlarla tanış hobi edin. Aburcuburu kolayı filan bırak bırakamıyorsan azalt.

5. mrsn

mrsn Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Sağolun abilerim kaloriye dikkat edeceğim artık. Karındeşen Jack şu an sınavım olduğu için evden dışarı çıkabilecek vaktim olmuyo. Aburcubur ve kolayı da bıraktım artık keşke daha önce bıraksaymışım

6. merterden19

merterden19 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Ailenle beraber bi diyetisyene gitsen daha iyi olur. Bu kiloda kendini zorlarsan ciddi problemlere yol açabilirsin.

Sayfayı Paylaş