101 kilodan 80 kiloya düştüm. Ne zaman vgye başlamalıyım?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve ftsstf tarafından 19 Eylül 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. ftsstf

ftsstf Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Başlıkta yeterince açıklayıcı olmaya çalıştım. Bu yaz başında 101 kiloydum. 82 kiloya kadar düştüm. Amacım üniversiteye başlarken şişman olmamaktı. Okul açılmaya 80 e kadar düşerim. Şimdi merak ettiğim mesele şu. Benim boyum 173 civarı. Çok uzun değilim. 80 kilo ile bile sağlıklı-obez arasındayım. Ben vücut geliştirmeye yarın başlasam ve 1 yıl düzenli yapsam. Protein beslenme genetik her şey iyi olsa. İlk yıl diye 10 kilo saf alsam diyelim.(Bu en iyi ihtimal farkındayım) yağlanma vs.de katarsak 95 kiloya yakın kilom olacak. Ben yine estetik görünmeyeceğim. Açıkcası powerliftingçi görüntüsü istemiyorum. Zaten üniversite ortamında biraz iyi görünmek için 20 kiloya yakın verdim. 10 kg kas alsam bile kötü görüneceğim. Şimdi ne yapmalıyım? Hem kas yapıp hem yağ yakmak bir amatör için oldukça zor olsa gerek. Bulk veya def. hangisini yapmam gerekiyor?
    not:20 kiloyu kalori hesabı yaparak verdim. Sağlıklı değildi. Adam akıllı protein almadım. Spor olarak günlük 15 km yürüyüş yaptım(telefon uygulamasından 3 ayın ortalama 15 km)

2. BounGiorno

BounGiorno Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    Kardeşim vg yaparak kılo almak sana kötü görüntü sunmaz tam tersine iyi görüntü sunar

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. ftsstf

ftsstf Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam iyi görüntü sunar fakat benim tam olarak sormak istediğim şu: Tam emin olmamakla birlikte tahmini %35 civarı yağ oranım var. Şimdi vg yaparsam 95 kilo olursam o yağlar uçup gitmeyecek. Sadece kilom arttığı için nispeten yağ oranım düşecek. O zaman kas kütlesini koruyarak yağ yakmaya çalışmak zor olacak. Kas kütlesini koruyarak %15 yağ oranı azaltmak pek kolay gelmiyor gözüme. Bilmiyorum belki ben yanlış düşünüyorumdur. Kilodan ziyade şunu sormak istiyorum. İlk kez vgye başlayacak birinin yağ oranı ne olmalıdır.

4. BounGiorno

BounGiorno Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    Yahu boşver şimdi onu bunu yanlış dusunuyorsun işte ne kadar çok kas kütlesi o kadar yag yakimi demektir , ne kadar ağırlık antrenmani o kadar metabolizma hizlandirmadir

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. arda5511

arda5511 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Gir saglam bi definasyons madem için rahat olacak öyle 2- 3 ay gir sonra clean bulk şeklinde devam edersin ki bence daha sağlıklı

dondurma sever tarafından gönderildi

6. ftsstf

ftsstf Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bende buna karar verdim hocam. 75 kiloya kadar def. ile düşüp clean bulk ile 85 e kadar çıkıp sonra tekrar def. düşünüyorum. Yani 85 üstüne asla çıkmayı düşünmüyorum. Benim boyumda biri için max. sınır 85 olmalı diye düşündüm. Okul vs işleriyle çok meşgulüm şu anda 1 hafta sonra adam akıllı def. programına ve diyetiyle vgye başlamayı düşünüyorum. Cevap veren arkadaşlara teşekkürler. İlaveten; yanlış yaptığımı düşünenler varsa fikirlerini duymak isterim.

7. arda5511

arda5511 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    85 diye sınırlama sonuçta 85 yani 10 kilo kas zaman ister duruma göre çalış iyi forumlar

dondurma sever tarafından gönderildi

8. ftsstf

ftsstf Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam haklısınız. Tekrar okuyunca farkettim komik olmuş. Sanki 85 e kadar çok rahat geleceğim üstünü istemiyorum gibi :) Asıl söylemek istediğim ne olursa olsun 85 kilo üstüne bir daha çıkmak istemiyorum.

9. ibrahim11

ibrahim11 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Mantıklı olanı sorarsan, bulking olarak başlaman mantıklıdır. Bu ortalama olarak sonucunu 1 sene sonra alacağın bir maraton olur. Bir iki ay definasyon yaparsan gözle görünür değişikli yaşar, başarmanın tadına varır bu sporu hayat tarzı haline getirirsin diye düşünüyorum. 105-110 kilo civarlarında 80 lere düştüm ben de hikayem benim de hemen hemen aynı. İlk definasyonla başladım şimdi bulk yapıyorum. Hayatıma iyice yerleştirdim bu işi.

10. ftsstf

ftsstf Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bende o niyetteyim hocam. 100 küsür kiloyken bile vücut geliştirmeyle ilgili yazılar okuyordum. Programlar inceliyordum vs. Bu işi hayatımın bir kısmı haline getirip, ömürlük yapmak istiyorum. Sorunumun cevabını farklı kaynaklardan araştırıyorum. Misal kenzo yüksek yağ oranın var ilk defa başlayacaksan def. ile başla diyor. Genç ve fit ise tam tersini söylüyor. Kenzonun videosunu bulamadım. Fakat izlemiştim, kesin eminim.

11. ibrahim11

ibrahim11 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Dediğim gibi; definasyonla başlamak hızlı biçimde özgüven katacak, yaptığın işten erken sonuç almakla birlikte yarıda pes etmeni engelleyecek. Bulkla başlamanın da mantığı şudur ki, daha fazla kas sürekli olarak daha fazla kalori yakmak demektir. Bulktan sonra 10 kilo yağ yakman 3 ay sürecekse, ilk etapta bulk öncesi yapılan definasyonda 3.5 ay sürecektir. Arasında çok bir fark yok. Şunu da söylemek istiyorum, araştırıyor ve bilgi topluyor olman çok güzel. Fakat bu noktada tavsiyem, kendine uzman görüşü olarak inandığın bir yada iki insan seç ve o doğrultuda yola devam et. Her söyleneni dinlemek gereksiz bir biçimde kafanı yoracaktır. Genç ve fit kimdir bilmiyorum, Kenzo'nun teorik bilgisini sahip olduğu vücutta rahatlıkla görebiliyorum. Yüreği de bir o kadar güzel bir insandır

Sayfayı Paylaş