100 metre koşucuları

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Cago tarafından 15 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 20 üye.
  1. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    benim bildiğim uzun mesafeciler çiroz oluyor kasları da az oluyor, sanırsam fazla kas uzun mesafede fazla laktik asit ve yorulma demek... bunu tamamen mantıken söylüyorum... Ayrıca kısa mesafelerde patlayıcı güç gerekiyor o yüzden çok kaslı olması gerekiyor 100 metrecilerin... patlayıcı gücü harekete geçirmek demek kas demek(ATP'ler devreye giriyor galiba di mi vücut bu ATP'leri kullanıyor patlayıcı olayda????)... maratoncu bir şahıs 100 metrecilerle yarışsa 100 koşu yapılsa 99'unda sonuncu olur zaten... bu arada bir doktor maratoncuların yaptığı yüzünden kalpleri mahvoluyor demişti... zararlı maratonculuk demek ki doktor dedi ben demiyorum!

2. sonix

sonix Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    uzun mesafe koşan atletlerde kaslı yapılı olmazlar evet çünkü kas yorar laktik asit birikmesi artar vücüt agırlıgı artar , vücud ne kadar hafifse o kadar iyi gider.
    saglam karın kasıda gerektirir.

3. gidici

gidici Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    yarışmacı
    Yer:
    istanbul
    sprint 100-400m mesafelerıne denir..sprinter patalayıcı ve çabuk kuwwet çeşidini kullanırlar..uzun mesafe koşucuları ise dayanıklılıkla iş yapmaktadır.adele gücüyle kuwwet çeşitlerıyle işleri yoktur..vardır tabi ama bi sprinter kadar yokttur..sprinter olmak için uzun adele yapısına düşük yağ oranına sert bir pisikolojiye minumum adele mıktarına maxımum guc sıgdırabılme yetenegıne sahıp olmak gerekır..sprinterler yaklaşık bir halterci kadar halter yapabılmektedır..75kg lık olımpık bır sprinter 120kg koparma yapabılırken o kıloda haltercıler 140-170kg arasında yaparlar..tabı haltercılerın işi koparma yapmak daha teknıkler ve de fızıksel olarak haltere daha yatkınlar kısa boy kısa bacak yapısı vs gıbı 75kg de bı haltercı 1.70 boyu gecmez mesela..yanı sprınterlerın gayet halter konusunda başarılı olduklarını soyleyebılırız..amerıkalı sporcu beslenmesi uzmanları bir sprinter için günlük protein ihtıyacını 1.2-1.7 gram kg başına proteın , 5-7 gram kg başına karbonhıdrat olarak belirlemişlerdir..bu klasik bir beslenmedir..ama atletzımde yuksek definisyon düşük yağ oranı kg olarak hafif olmak.sürat, süratte dayanıklılık olarak avantaj sağlamaktadır..bundan dolayı bu model beslenmenin dışına cıkan sprinterlerde vardır..mesela usain bolt 87 kg olan bu guzide atletimiz günde 196 gram protein 120 gramda karbonhidrat almaktadır.. yani glikojen ıhtıyacını vucudunda kı depo yağlardan ve de amıno asıtlerden sağlamaktadır artı aldıgı düşük karbonhıdrattan..böyle vucudunda düşük mıktarda su , sureklı yağ yakan bır metobolızma,atp uretımıne yatkın ve sürate daha yatkın daha dayanıklı bir kas yapısı sağlamıstır kendısıne fakat uzun sure düşük karbonhıdratlı beslenmek adele kaybına yol acmaktadır..zaten kendisinede dıkkat edersenız 2009 yılıyla 2010 yılları arasındakı formunda 2010 yılında daha ınce gozuktugunu farkedersınız fakat maşallah kendısı suratınden bısey kaybetmemiştir..

peki bu adamlar ne antreman yapıyor..genelde patlayıcı ve cabuk kuwwetlerını geliştirmek ıcın sıcrama antremanları onlar ıcın cok onemlı cesıtlı dıkey ve yatay sıcramalar..seri patlayarak yapılan sıcramalar.. cabuk yatay şekılde yapılan sıcramalar kaslarını koşuya hazırlamak ıcın ıdeal antremanları..pekı nedır halter durumları?? kış donemlerınde haftada 3 gun halter yaparken yazın haftada 1e dusurmektedırler..tabı bu sporcuya gore degısır ama aklın yolu bırdır ve hepsıde yazın yarış donemlerınde halterı kuwwetlerını ve adelelerını koruyacak kadar yaparlar..bunun sebebı halterın patlayıcı ve cabuk kuwwetı ne kadar geliştirsede atletin kas içi uyumuna zarar wermesidir ..yanı koşarken kı kasların kasılma uyumu halter yaparkenkı kasılma uyumuna benzemez..buda kası koşamaz bır hale getırır.. ayrıca sık ve yogun halter calısmaları vucudda kaslarda ödem yapar..genelde antreman programlarını halter sıcrama koşu sıralamasıyla gerceklesıtırırler...koşuları donemlere gore suratte dayanıklılık surat ..çıkış bolumu vs gıbı deişir..aynı sekılde sıcramalarda patlayıcı kuwwetı gelıstırıcı ve cabuk kuwwetı gelıstırıcı olarak farklılık gosterır..sprınterler ıcın halter yapmak bı amac deıldır..aractır..onlar ıcın onemlı olan ıyı sıcrayabılmek ve kosmaktır bunun temelınıde halterle olusutururlar..her ıdman oncesı sonrası strecing-esneklık calısırlar..

yanı herşeyı yapar bu adamlar dolayısıyla kasları kalıtelı ..yazın gordugumuz formlarına baktıgınızda ıdeal kas kutlelı, esnek, hareket kabılıyetı yusek, defınısyonlu ,göze hoş gelen adele yapılarıyla gönüllerde taht kurarlar...

KaRaDeNiZ_08 ve okankut bunu beğendi.
  4. ugur3737

ugur3737 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    selammmm müdürrrrrrrr

yaa arkdaşımm bana yardımcı olabilirmisnn ya "100 metreyi tartan pisste çivilii derece olsun diye koştumm 12 geliyorumm ama 11 düşürmem içinm ağırlık antremanı ve teknik çalışmamm lazımmı ama bana yardım edecek kimse yok bana yardım cı olursanız çok sevinirmmmmmm

5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bazı noktalar:

-100 metre koşucuları , tabi ki 100 metre koştuktan sonra kısa bi dinlenme ile yeniden 100 metre koşabilirler...zaten, yaptıkları antrenmanlarda da 100 metre ve varyasyonları defelarca "tekrar "ederler...

-100 metre koşucuları da diğer branşlarda olduğu üzere " kuvvette dayanıklılk " gibi idmanlar tabi ki yaparlar...
    ama ana ağırlık "patlayıcı güç ve kuvvette çabukluk "üzerine ...
    -halter metodlojisinden bolca yararlanırlar...benim zamanımda 70 lerde yaptıkları hareket tiplemeleri bayağı ksııtlı didiyse,bugün baktığımızda maşallah özellikle "olimpik halter"in çalışma metodlojisi önemli oranda yer edinmiş durumda...

- supplement kullanımı bir "vg "kadar olmasa da tabi ki üst düzey sporcularda olan bir konsept...

-doping konusuna girmek ise tabi ki gereksiz...pik noktalarda bolca olan bi şey...(((

6. ErbakanHoca

ErbakanHoca Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    0
    Gerçekten de Orta Mesafe Ve Kısa Mesafe Atletlerinin vücutları çok estetik...
    Bir Bodyci vücudu değil ama Fitness vücudu kategorisindeler ve cidden estetik.

7. quantumm

quantumm Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bende 100 metre koşuyorum şubat felan gibi birde 19 mayıs koşum var 100 metre 7 24 pc başında kaldığım halde geçen sene liseler arasında 2. oldum ciddiye almaya başladım ama antreman programı gerekiyordu eyvallah

8. leobolt

leobolt Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Yıllar olmuş fakat cevap vereyim bir kısa mesafeci neden uzun koşamaz?
    Sorun tek bi cevabı olabilir kas tipi :) internetten araştırırsan öğrrnebilirsin

Sayfayı Paylaş