100 metre koşu

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve abseto tarafından 5 Haziran 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Seneye besyo ya girerken branş olarak atletizm seçmeyi düşünüyorum (ordaki sporlardan hiçbirini yapmadım da atletizm en azından teknik gerektirmiyo :D )
    sanırım 100 metre koşu var ama 100 metreyi 13 saniye üstünde yaparsam eleniyormuşum :D :D dünya rekoru 9 saniye nasıl o kadar kişi 13 saniye altında koşcak anlamadım :D daha doğrusu hiç denemedim zor mu kolaymı ama teoride çok zor :D Koşu ve basket için normal bb antremanından sonra 30 dk felan uğraşıyorum. Baskette oynuyoz hani iyide koşu antrenmanı nasıl olmalıdır ? Yani süre tuta tuta durmadan depar mı atmalıyım :D veya 1500 m lik koşuda olabilir onun için nasıl yapmalıyım ? yani durmadan koşarak (100 m, 1500 m felan hepsi için ayrı mı ?) veya depar atarak mı yapmalıyım ?
    ve bide siz denediniz mi 100 metreyi kaç saniyede koşuyorsunuz ?
    --- Mesaj birleştirildi, 5 Haziran 2016 ---
    bide antremanla ilgili felan forumda konular varmış :D siz daha çok kaç saniyede koştuğunuza cevap verin yeter :D

2. freeletics

freeletics Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    38
    Kosarsin genc ;) dunya rekoru 9 saniye diye gozunde buyumesin, 100m de athlete ler arasi fark genelde saliseler oluyor, ornegin biz lisedeyken sinifin cogu 14,xx zamanda bitirirdi. Kendin denediginde limitlerini fark edeceksin, ornegin 100m 12,88 saniyede kosuyorsun, bunu 12,50 yamak haftalarini alabilir

Sent from my Nexus 9 using Tapatalk

abseto bunu beğendi.
  3. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Ben ilk atletizm yapmadan önce ölçmüştük antrenörle 13.20ydi o sene çok az besyo sınavı kalmıştı.Seneye üniversiteye hazırlandım.O zamanda 100metre saniyem son üni sınavlarına girceğim zaman 6 ay atletizmden sonra 12.60 a gelmişti.Ama metabolizma hızım o ilk ölçtüğümle diğeri arasında bayağı farklıydı.
    Orta mesafe yani 1500-2000 metre sınavlarına giriceğim için dayanıklılık haftada 1 gün çalışsakta 1500 deneme koşuları ciğerlerimi söküyordu.100m-60m gibi koşular çok zevkli patlayıcı gelişim gerektiriyor gelişimler çok geç ve yavaş oluyor ama şu lanet olasıca 1500 metre ve 2000 metre Allah kimsenin başına vermesin insanı o 5 dakka içinde öldürüp öldürüp yeniden doğuruyor.Ozaman 84-88kg arasıydım.
    Ön elemede 100 metre varsa ve 13.20 üstüysen hele 13.50 felan şimdiden başla , kısa mesafe öyle kısa sürede gelişen bir koşu stili değil.Ve atletizm teknik gerektiriyor , kısa mesafe parmak ucu koşu yapılır , çivili izni varsa çivili giyilir , çıkışta takoz varsa takozlu teknik öğrenilir , takoz yoksa çıkışta normal çıkış tekniği öğrenilir , besyolarda yere deyerek çıkış izin verilmiyor genelde , ayakta çıkış daha zor bence.100 metrede varolan patlayıcı güçte devamlılık sorunu yaşamıyordukda , 200 metrede 130.-150. metreyi geçince düşüş hissediliyordu.
    100myi netten araştır antreman sistemlerini failiure vardı , bir kaç sistem vardı.Yani 100mx10 çalış , 120m koy 120mx5 çalış bitir.Diğer gün 400mx8 çalış(1500 için alışma)

abseto bunu beğendi.
  4. FuuKaN

FuuKaN Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    bildigim kadarıyla uzun mesafe kosularinda önemli olan 2 nokta var 1.nefes ayarlama teknigi var bu konuda bilgim olmadigi icin birsey söylemem dogru olmaz 2. Ilk olarak belli bir kondisyona ulasman lazim kondisyonunu 10.000 metreye kadar yukseltmen gerek 10.000 metre orta tempoda kosabilecek duruma geldikten sonra mesela kendini deniyeceksin 5000 m kosacaksin ama butun enerjini harcayarak yapabildiginin en iyisini yaparak boyle bir yol izleyerek 1500 m de istedigin dereceyi yapabilirsin. 100m de orta okullar arasi ankara il birinciliğim vardi 7.siniftim 13.50 kosmustum hic unutamam

GT-I9082 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

abseto bunu beğendi.
  5. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Çok sağolun yorumlar için :)
    öncelikle herkesin 13 14 saniye yapması biraz sevindirdi ama hızlanmak haftalar sürüyosada üzücü bir durum :D tabi daha denemedim kendimi deneyince yazarım burdan :)
    Çalışma olarakda hepsini denerim ama aklıma şu da yattı ( https://www.bodyforumtr.com/threads/hızımı-nasıl-arttırabilirim.37014/ bu konuda)
    - halter önde squat 3 x 7- 8 tekrar
    - zıplama (serbest vücut ağırlığı) 3 x 12 tekrar...yerden tavana
    - halter sırtta kalf hareketi 3 x 12 tekrar

----------

germe, esneme 5 dakika...

koşu bölümü (ağırlıktan sonra):

- 5 km normal ,jogging üstü tempo koşu ...
    -dinlenme ...germe ,esneme..1.-2 dakika..
    -sprint ( 75-100 mtr) .....6 kez...
    -merdiven tırmanma ....40 basamak 5 kez...
    - 2 km koşu normal,jog üstü...

-esneme germe...3 dakika..
    böyle bir program önerilmiş :) güzel geldi bana sizin fikriniz nedir :) (squat felan patlayıcı şekilde yapılcak yani faydası elbette olur :) )
    bide yüzmeden de girebilirim birazdan yüzmeye gitcem 100 metre kaç saniyede yüzceğimi (veya kondisyon yetcekmi 100 m yüzebilcekmiyim :D ) ölççem :)

6. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    100 metre kaç istiyolar? Serbest stil bizde 1.05 full puandı ama ben 1.17 mi 1.24 mü ne yapsam yetiyordu.

7. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Oha y yüzmeden çıktım moral 0 yüzme yattı :D karşıya gidiş 50 saniye sürüyo . (50 m) tabi 25. Metreden sonra nefes nefese kalıp stili bozuyom sağlı sollu bodozlama gidiyorum :D 50 saniye gidişten sonra dönemiyorum tabi yıllardır yüzmediğimdem kondisyon baya yerlerde :D Yüzmede sınır 1.50 yani şu nefes işini zamanla halledebilirsem hem gidişi kısaltırım hemde dönüşüde daha rahat yaparım :)
    ve eğer nefes sorunum devam edersede bu halimle sınavda yüzme seçmem zor :(

8. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    ve pardon sanırım benim girceğim yerde 100 değil 1500 metreden gircekmişim :( sevinsemmi üzülsemmi bilemedim. Ciğer konusunda sıkıntılarım var.
    Ve yüzmeyle atletizmide seçeceğim için ikisinede hazırlanmam gerekli :)
    Acaba şu son 10 ay hazırlanırken yüzme ve atlet çalışmalarını haftaya nasıl sığdırabilirim ?
    Yani
    1.gün koşu
    2.gün dinlenme
    3.gün yüzme
    4.gün dinlenme
    5.gün koşu
    6.gün ağırlık çalışması
    7.gün dinlenme gibi olsa nasıl olur ? ağırlık çalışırken daha çok üst vücut çalışmayı düşünüyorum :) yüksek tekrarlı dayanıklılık için çalışmayı düşünüyorum :)

9. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Abseto, bir teklifim var ama önce şu soruyu sorayım, özgeçmişin var mı?

10. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Atletizmi branş olarak seçiceksen şansın yok gibi bir durum diyim.Ama genel üniversitenin herkese uyguladığı parkur 1500myse sorun yok çünkü saniyelerden puan alabilirsin ama branş seçiminde atletizmde muazzam saniyeler istiyorlar.
    1500 metre koştum. 5.38 geldim.En iyi arkadaşım 5.00 geldi , bizim gruptan , gerçekten zor bir koşu ben 88 kg koşarken çocuklar 65 kg civarıydı.:D kilona dikkat et derim.
    Atletizm antreman tipi farklı biraz araştır istersen , ben sana ince bir örnek vereyim , bir gün crossun olsun 50 dakika boyunca koş tempoda , bir gün atletizm pistin var diye düşünerek yazıyorum.400mx7 tur çıkar , her turunu saniyelerini al , 400metreleri 70 saniyenin altında çıkarmaya başladığında iyi durumda olucaksın , 68 getirebilirsen 4 setinden fazlasını 1500de 4-5 puandan gibi şansın var diyelim.Ama ilk başladığında 78-80 gelirse saniyeler moral bozma bu yaptıkça saniyeler aşağı çekilen bir husus.Bu 2 idman stili sana yeter herhalde , 100m varsada 1 günde kısa mesafe çalışırsın , kısa mesafe pek yormaz.Ha bide puanlamasını öğrenirsen 5.00 a 5-6 puan veriyorsa güzel parkur ama dedim gibiyse atletizm branşsa 5.00 fazla puan vermez.
    --- Mesaj birleştirildi, 21 Temmuz 2016 ---
    Son bir husus ağırlık çalışmanı bölgelerini çalıştırsan bile , plyo tarzda yapman gerek , one leg lunge boş barla sıçrama gibi ,jump squat gibi gibi antreman stilin olucak , leg press , leg extension felan düşünme :D Kısa mesafe yarışına giricek misin bilmiyorum ama onun için genel kas oranında önemli temel hareketli program yürütebilirsin.Sakın boyuna göre kilolu girme :D kilonun idealden az olması seni biraz hızlı tutucak.

freeletics ve abseto bunu beğendi.
  11. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Yüzmeyi yıllar önce yapmıştım. Yanı teknikleri anlamında faydası olsada yapmaya yapmaya kondisyon yerlerde :(
    Atletizmde öyle çok yürüyen biride olsam koşu olarak pek bir geçmişim yok.
    Başka sporlarla uğraştım onlarında az çok katkısı var tabi. (Bit dönem muay thai ve bundan önceki 6 ay powerlifting yapıyordum)
    Teklifinizi merakla bekliyorum :) ve özgeçmişim ne kadar önemli bilemem ancak daha 10 ay olması biraz rahatlatıyor doğrusu :)
    --- Mesaj birleştirildi, 21 Temmuz 2016 ---
    Çok teşekkürler :)
    Dediğiniz antremanları uygulayacağım sonuçları yazarım :) stadyum var rahat koşu imkanım var rahatım :) ve 6 dk barajı var. Ben yinede 5 dakkaya kadar inebilceğimi dusunuyorum :D zamanla netleşir zaten.
    Ve ağırlık konusunda dediğiniz gibi bacak çalışmalarını öyle yaparım.
    Boyum 1.71 kilom 67 :) kilolu sayılmam :D yağ oranım çok yüksek olmasada hala yağlar var :D yapabildiğim kadar yakıp kas kutlemide koruyabilirsem baya iyi olur :)

Son düzenleme: 21 Temmuz 2016
  12. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Bir arkadaşın dediği gibi, kısa mesafelerde saliseler genelde belirleyici oluyor.

Sana 3 hareketi tavsiye edeceğim.
    Barfiks, Power Clean ve Squat
    Ne alaka deme. 3 ü de sende doping etkisi yapacaktır.

13. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    zaten kuvvet çalışmaları yaptığımdan barfiks ve squatı hep yapardım :D Power Clean yapmıyodum bi :D onu da deadlift ve ohp olarak ayrı ayrı yapıyodum :D :D
    teşekkürler devam ederim bu hareketleri yapmaya :)
    bide @SiR_Arawn hani plyo tarzı çalışmak lazım yazmıştın ya :D bende öyle biliyordum ancak o 100 m için faydalı olsada 1500 m için nasıl çalışmak daha iyi olur ? squatı şuana kadar hep 6 tekrar ve altında çalıştım şimdi yüksek tekrarla mı çalışsam acaba :/ sonuçta daha çok dayanıklılık için lazım değil mi ?

14. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Yav hayır :D Özgeçmiş demek bu değil :) İstersen 100 yıllık atlet ol, 100 yıllık muay thai'cı ol, ringe çıkıp müsabaka yapmadıysan, yarışmalara katılmadıysan özgeçmişin 0 demektir. Ve galiba senin de özgeçmişin yok, yani öyle müsabık biri değilsin. Özgeçmişin yok senin. Teklifimi yapmadan önce şunu da sorayım, sen Marmara istiyormuşsun galiba, eski mesajlarına baktım yazmışsın, Marmara'nın öğretmenlik bölümünü istiyorsan özgeçmişe gerek yok, ancak şu sorumun cevabını alırsam, teklifimi ondan sonra yapıcam :) Gerçi sorumun cevabını tahmin ediyorum ama yine de sorayım. Marmara'da hiç barınma yerlerine baktın mı, yurtları apartları araştırdın mı hiç?

15. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    özgeçmiş derken marmara öğretmenlik özgeçmiş istemiyor onu bildiğim için soruyu öyle anladım herhalde :D
    :D ve Hayır :D zaten evden gidip gelmeyi düşünüyorum o yüzden rahatım :D tabi bilmiyorum evede çok yakın değil belki yurtta olabilir ama şuanda hiç bakmadım. en kötü ihtimalle evden giderim yani :)

16. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Tam teklifimi yapıcaktım, evden gidip gelirim dedin acaba teklif etmesem mi diye düşündüm :) Neyse biraz bahsedeyim.. Samsun'da yaşıyorum. Bende Besyo istiyorum, Spor bilimleri fakültesi yani, marmaraya benim de puanım yetiyor, ben gideceğim yeri gitmeden deli gibi araştırırım, Spor Bİlimleri Fakültesi, Marmara üniversitesinin Anadolu hisarı kampüsünde, ve bu anadolu hisarı kampüsünün yakınında, bırak KYK ya bağlı devlet yurdunu, özel yurt bile yok, fakülteye uzak özel yurt var, ancak alayı kız yurdu, sadece 1 tane mi 2 tane mi ne erkek yurdu var, bir tanesi mesela Beyaz Marmara erkek yurdu, özel yurt, 6 kişilik oda aylık 600 tl, düşün 6 kişilik birde :) En ucuz yurt fiyatı aylık 600 tl den başlıyor, sadece 2 öğün yemek veriyor, sabah kahvaltısı ve öğleden sonra 1 tane öğün, okula çok fazla uzak olduğu için aylık ortalama 100 tl ulaşım masrafı oluyormuş, ben marmaradakilerle hep konuştum üniversitelilerle, 700 tl de hadi toplam, 2 öğün yemek de okulda yiyorsun, üniversite kendisi yemek veriyor, yemek 2 tl, 2 öğün yesen 4 tl, aylık etti mi 820 lira, toplam 4 öğün etti, şahsen şu an 5 öğün yiyorum, üniversitede 6 öğün yiyerek hesapladım, geriye kalıyor 2 öğün, onuda 150-200 tl ye bir şekilde cafe restaurant vs. şeklinde artık Allah ne verdiyse 140 tl ye diğer 2 öğünü halletsek 1000 tl ye patlıyor, 50-100 tl de spor salonuna versem, 1100 tl ediyor, e erkek adamsın, hiç mi saç sakal tıraşı olmayacaksın, hiç mi bi cafeye gitmeyeceksin bişi içmeyeceksin, İstanbul'da özgürsün hiç mi gezmeyeceksin, yani ortalama 1300-1500 tl para alman lazım evden her ay, şahsen benim bütçem belli, 1300 tl, ne 1 tl aşağı ne 1 tl yukarı, kendim çalışıp kendim kazanacağım bu parayı, burs veya kredi+ kendi param = 1300 tl, ve marmara üniversitesi yukarıda yazdığım gibi bana oldukça fazla, şimdi geleyim asıl teklifime :) Biraz fazla uzun yazdım ama olsun :D Belirttiğim gibi ben Samsun'dayım, 19 Mayıs Üniversitesi'nde ygs puanı 250 yi geçsen yetiyor, Marmara 280 istiyor, OMÜ nün kontenjanı daha fazla, yani Marmaradan daha fazla öğrenci alıyor, yani samsunu kazanma şansımız daha fazla, OMÜ de tıpkı Marmara gibi özgeçmiş istemiyor, Marmara'da yakında KYK yurdu yok, yakının da özel yurt da yok, ancak Samsun'da Spor Bilimleri Fakültesine 5 dk yürüme mesafesiyle hemen KYK yurdu var, 150 tl imiş araştırdım, Marmara'ya daha şimdiden hazırlanıyorum ediyorum diyorsun, çünkü 3 tane branş sınavı var, eğer Samsun a gelmek istersen, sadece 1 tane koordinasyon parkuru var o kadar, ben parkura hazırlanmaya mayıs ayı gibi başlayacağım, kafam rahat, samsun da kyk yurdu 2 öğün yemek veriyor, okulun kendisi de 2 öğün yemek veriyor, toplam 4 tl 2 öğün yemek, yurt parası 150 tl dediğim gibi, diğer kalan 2 öğünüde 160 tl ile halletsek, 450 tl yapıyor :) Benim bütçem 1300 tl, bak 850 tl cebime kaldı, spor bilimleri fakültesinin içinde fitness salonu var zaten, hadi diyelim beğenmedin, 35 tl ye hemen yakınında, olimpik yüzme havuzu, masaj salonu, saunası, fitness salonu, jakuzisi olan bir spor merkezi var, 35 tl yi verip hepsinden yararlanmıyorsun tabi :D 35 tl sadece fitness için, ancak havuz 8 tl mi ne imiş, öğrenciye ucuz yani.. Yani dostum, teklifim bu, maddiyat olarak da Samsun oldukça avantajlı, barınma olarak da öyle, yani teklifim gel birlikte Samsun'da OMÜ'de okuyalım, yukarıda herşeyi yazdım, avantajları konusunda hatırladıklarımı yazıya döktüm.. Millet daha birbiriyle "selam tanışalım mı adın ne" derken, biz seninle tanışmış olarak Samsun'da okuyalım, birbirimize sahip çıkalım ortamımızı kuralım.. Hem sınava hazırlanma süreci de Samsun daha kolay, kendimizi kasmaya gerek yok, şimdi güzelce vücut geliştirmemizi yapalım, sınava az bir süre kala, ister nisanda ister mayısta ister haziranda, koordinasyon parkuruna çalışmaya başlarız, daha da uzun yazıcaktım ama, önce şunları bi oku :D Sonra gerekirse, daha fazla yazarım, ne dersin teklifime? :)

17. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Bu bir arkadaşlık teklifi mi? :)

18. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Yani onun gibi, yoldaşlık teklifi diyebiliriz. Yaşlarımız aynı, hedeflerimiz aynı, ben sadece bir çok avantajı belirtip öne sürerek kendisine bir şey teklif ettim, arkadaşlık olarak da ikimiz sürekli birlikte olacağımız için, üniversite ortamına daha hızlı ayak uydururuz, birbirimize sahip çıkarız vs. iki tarafında olumlu etkileneceğini düşündüğüm bir şeyi öne sürdüm. Kabul ederse de etmezse de kendi bileceği iş :)

19. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle haklısın bütçe konusunda benimde pek bir fikrim yok :) Yani zaten marmaraya gidersem büyük ihtimal evden giderim :D yoksa dediğin gibi istanbulda zor olur.
    Samsun hakkında ne desem bilemedim teklif güzelde :D :D
    Sonuçta doğma büyüme istanbulda olduğumdan samsuna alışabilir miyim korkusu var :D yani alışmaktan kastım istanbula kıyasla :)
    ve bide hep çevreme hedefim marmara gibi konuşuyorum şimdi samsun desem ailemin felan tepkisi nasıl olur bilemicem :D tabi yinede sağol güzel teklifin için biraz araştırıyım samsunu :D

20. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Sen bilirsin, teklif var ısrar yok :) Peki araştır bakalım.

Sayfayı Paylaş