10 Sayfa Dergisi - Utku Tuncer Röportajı

Konusu 'CrossFit ve Dayanıklılık Sporları' forumundadır ve Jacklifter tarafından 11 Ocak 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. Jacklifter
  Offline

  Jacklifter Üye

  Katılım:
  10 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  540
  Beğenileri:
  491
  Ödül Puanları:
  73
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  CrossFit Level 1 Trainer
  Yer:
  Ankara
  Türkiye'nin en başarılı CrossFit atletlerinden birisi, Utku Tuncer ile yapılmış güzel bir röportaj.

  UTKU TUNCER

  - KONTROLLÜ GÜÇ -

  22 yıllık profesyonel sporcu Utku Tuncer. Eski milli sutopçu şimdilerde crossfit ile ülkemizi uluslararası arenada temsil ediyor. Kendisi hızlı, çevik ve inan bana fazlasıyla güçlü. Fakat gücü seni korkutmasın; "naber abi" diye uzanan her eli güler yüz ve mütevazilikle sıkarak sporcu olmanın gerçek anlamını yansıtan bir insan. Bir nevi kontrollü güç anlayacağın...

  Hemen soralım; Crossfit bir spor branşı mıdır, yoksa bir fitness türü mü?

  Bana soracak olursan crossfit, fitness'ın sporu. Fitness hareketlerini ve bilimsel yaklaşımlarını içinde barındırırken seni sağlıklı bir yaşama ve müsabakaya teşvik ediyor. Fakat en başta bu bir yaşam tarzı. Rutinden uzak, yüksek şiddetli, kuvvet ve kondisyona dayalı antrenman metodları ile seni disipline ediyor ve kendine bağlıyor.


  Antrenmanlar son derece zorlu geçiyor. Herkes yapabilir mi bu sporu?

  Crossfit'in en sevdiğim yönlerinden biri herkese açık olması. Dünyada gördüğüm kadarıyla her yaştan kadın ve erkek bu sporu yapabiliyor. Yaşım ilerledi yapamam diye uzaklaşmak çok mantıklı değil. Tek başına kaldığında 80 yaşındaki dedem dahi yeri gelecek ağırlık kaldırmak zorunda kalacak. Hazırlıklı olmak lazım. Önemli olan buna hazırlıklı olmak için düzgün teknik ve kuvveti kazanmak.

  Burada herkes çok sağlam ağırlıklar kaldırıyor ama vücut geliştirenler gibi şişmiş kaslardansa daha sıkı vücutlar görüyorum. Bu mudur crossfit'in etkisi?

  Crossfit'te ağırlık kaldırma, cimnastik ve metabolik kondisyon dediğimiz metodlar var. Bu sporu özel kılan da tüm bu metodların sistematik bir birleşiminin kullanılması. Bu birleşmeden dolayı vücudunuz daha fit bir hal almakta. Eğer yalnızca ağırlık kaldırma hareketlerine yönelip, sadece az tekrarlarla ağır çalışırsanız tabii ki fiziksel olarak gelişme sağlarsınız. Fakat çok eklemli, izole olmayan, bir makineye bağımlı kalmadığın antrenmanlarla vücut geliştirmeye göre daha fit görünüyorsun. Crossfit'in farkı bu diyebilirim.

  Devamı: http://www.10sayfa.com/ocak/5/
   
 2. BlackMamba24
  Offline

  BlackMamba24 Üye

  Katılım:
  4 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  181
  Beğenileri:
  17
  Ödül Puanları:
  28
  Teşekkürler merak ediyordum kendisini zaten.
  Bu doping konusunu görünce aklıma geldi Amerika'da olan yarışmalarda doping sıkı bir kontrolde midir yoksa kullanan var mıdır orada da ?
   
 3. Jacklifter
  Offline

  Jacklifter Üye

  Katılım:
  10 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  540
  Beğenileri:
  491
  Ödül Puanları:
  73
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  CrossFit Level 1 Trainer
  Yer:
  Ankara
  Kontrol var, sıkı olduğu söyleniyor, ama uygulamada sorunlar yaşandığını biliyorum.

  Spor henüz çok yeni olduğu için AAS kullanımı yaygın değil, ama kimse kullanmıyor demek de saflık olur. Ben şahsen kullanan sporcular olduğunu düşünüyorum, ancak henüz vücut geliştirmedeki gibi bir kültür haline geldiğini düşünmüyorum, ancak işin içine giren para arttıkça bu konu kaçınılmaz olacak bir süre sonra.
   

Sayfayı Paylaş