1 yıldır spor yapıyorum gelişemiyorum hatam nerede?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve strawberry tarafından 29 Aralık 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. strawberry

strawberry Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    8
    Yaklaşık 1 yıl oldu spora başlayalı ama geliştiğimi hiç hissetmiyorum. 66 kilo başladım 14 kilo aldım. Ama 1 yılda insanlar çok iyi vücut yapıyorlar benim hala iyi değil vücudum. Spor yaptığım bile çok az belli oluyor. Beslenmem de düzgün. Yeterli değil belki. Ya da uyku çok önemli mi? Geceleri çok geç saatte yatıyorum 5-6 gibi. Akşam 3'e 4'e kadar da uyuyorum. Bu gelişmeme engel olur mu?

2. burakemal1

burakemal1 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    1 sene de 14 kilo almış olman gayet iyi. Fotoğraf olmadan çok da yorum yapmak doğru değil. Foto da atabilirsen ilk başladığın 66 kg ile şimdiki 80 kg halimi daha iyi yorum yapabiliriz. Aldığın kg un ne kadarını kas kütlesi olarak koydun?

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. mustafayucel075

mustafayucel075 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Spora yeni başlamış ve bir sene sürdürmüş birinin, ne kadar dinlenirse dinlensin, nasıl antrenman programı olursa olsun, makrolarını hesap etmeden dahi beslensin, gelişmemesinin mumkunati yok. Ha bu saydigim etmenlere dikkat ederseniz gelişiminiz daha hızlı ve verimli olur tabiki. Ki siz de 14 kilo aldım diyorsunuz, ne kadarı yağ ne kadarı kas bilmiyorum ama 14 kilo alan biri her türlü gelişmiştir. Bir yılda doğal yollarla herkül gibi olmayı bekliyorsanız çok beklersiniz. Herkesin vücudu, genetiği farklıdır. Kiminin 1 yılda elde ettiğini başkası 1,5 yılda kazanır.

İlk 6 ay vücudunuz gözle görülür şekilde değişmiştir sonra da gelişim doğal olarak yavaşlar. 1 senede 10~ kg kas kütlesi koyduysaniz başarılı bir gelişim sağlamışsınızdir. Bundan sonra yapmanız gereken hedefinize bağlı olarak makrolarınızı hesaplamak, düzenli antrenman ve minimum 7 saatlik uyku.

Bi before/after görseydik daha sağlıklı yorum yapabilirdik ayrıca.

4. strawberry

strawberry Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    8
    Bu ilk başladığım zamanlardan 66 kilo
    000.jpg

Bunlar da şu anki fotoğraflarım 80 kilo
    222.jpg
    b3.jpg
    111.jpg

5. burakemal1

burakemal1 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    Çok bilgim olduğundan söylemiyorum ama gördüğüm kadarıyla biraz yağlanarak kilo almışsınız. Gelişmişmisiniz kesinlikle evet ama sanıyorum ki beslenmeniz de ufak değişiklikler yapmanız lazım. Şeker ve unlu mamül leri çıkarmanız lazım. Daha kompleks karbonhidrat almalı ve benim deneyimlediğim kadarıyla protein alımına dikkat etmelisiniz.

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Furkan221635

Furkan221635 Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    Gelişim var fakat bir şeylerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız öncelikle şu başlıklardan hangisinin yanlış olabileceğini bulun:
    1- Beslenme
    2-Antrenman
    3-Uyku
    4-Stres

7. strawberry

strawberry Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    8
    Aslında ne şeker ne de unlu şeyler hiç yemiyorum. Sadece her gün shake içtim yulaflı muzlu fındıklı. Yağlanmadan kilo almak çok zor, yağ oranımı da bilmiyorum. Zaten bulkta olduğum için yağı çok dert etmiyorum. Ama yağ ile birlikte daha geniş, daha kaslı durmayı düşünüyordum. Mesela şimdi zayıflasam kollarım çok ince kalır.
    --- Mesaj birleştirildi, 29 Aralık 2019 ---
    Beslenmemde ya da antrenmanımda çok bir sorun olduğunu düşünmüyorum ama uyku konusu anlattığım gibi. Stres sürekli var, azaltamadım.
    --- Mesaj birleştirildi, 29 Aralık 2019 ---
    Gelişim tabii ki oldu olmadı değil, istediğim düzeyde olmadı sadece. Yorumunuzu görmemiştim bu arada. Before after da koydum.

Son düzenleme: 29 Aralık 2019
  8. Frightos

Frightos Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    1 yildir spor yapıyorum gelişemiyorum.diye başlık acman kendine saygisizlik emegine saygisizlik.istedigim gibi gelişemedim dersin anlarim( kafanda bambaska bir profil vardir saygi duyarim ) ama gelişim gözle görülür derecede var .dedigim gibi herseyi super yapmis birinin gelisimi degil belki ama gelisim var. Spor yaptığında gayet belli.

Hekatonkheir bunu beğendi.
  9. strawberry

strawberry Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    8
    Anlatmak istediğim aslında oydu, yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın. Ukalalık gibi anlaşılsın istemem. Tabii ki gelişim oldu. Hatta eskiden zayıflığımdan kısa kollu tişört bile giyemezken şimdi rahatça giyebiliyorum. Demek istediğim yeterince gelişememekti

10. dht2

dht2 Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Gelişim bence var tabiki yok degil ama nasil daha iyi olabilirdi sorun burda. Bence böyle durumlarda beslenme programına bakılmamalı Barış Okan Belovacıkli hocada aynısıni diyor. Beslenmede yapilan degisiklikler yada oynamalar çok kritik degışmeler yapmaz. Burda ilk bakılması gereken şey antreman. Antremanı şiddetli ve son derece hakkını vererek yapan adam annesinin yaptıgı yemekleri yesin yine her türlü gelışir. Kcall alımin beslenmen yeterli zaten. 16 kilo aldigina göre. Ama antrmanın hakkını tam vermeyen adam dünyaları yesin dogru düzgın bisey olmaz. Bende inanmiyorum bu isin yuzde 70 i beslenmeymis gibi saçmaliklara. Bu sporu yapan adam zaten her türlü iyi kotu dikkat ediyordur beslenmesine zaten. Aralarındaki kritik farklı olusturan şey kesinlikle antreman. Normal digerleri gibi antreman yapanla insan dışı antreman yapan arasında çok ciddi fark olur. Insanlar genelde gelisemedi hemen suna bakiyor yok karbo alimim yeterli mi degil acaba yağımi az alyorum birazdahami fazla protein almam gerek supplementmi kullanmam gerek vs vs. Bunlar çok büyük fark yapmıcak antrmena iyi degilse hatta hic yapmicak ilk degisiklik yapılmasi gereken yer ve dikkat edilmesi gereken yer her zaman ANTREMAN.

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

strawberry bunu beğendi.
  11. Pollysad

Pollysad Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    arkadaslar burada gözden kaçan önemli bir nokta; Gelişimimizi anabolik kullanan kişilerle kıyaslamamız. Anabolikler gamechanger dır. Ve tabii ki genelde kimse kullandığını söylemez. Ortalama bir genetik ve sonuç normal. Daha iyi olabilirmiydi, evet belki. Ama genetik faktörünüde unutmamak gerek. Dediğim gibi ortalama bi genetiğe sahipsiniz, daha iyi olabilirdi ama instagramda gördüğünüz 1yıllık anabolik before/after larla kendinizi kıyaslamayın lütfen.

Bu arada uyku düzeniniz çok kötü, onu iyilestirmeniz fark yaratıcaktır

strawberry, igormami ve Despa bunu beğendi.
  12. Despa

Despa Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Fransa
    Katılıyorum ayrıca, bu ve bazı forumdakilerle de kendinizi kıyaslamayın, "Ne dopingi kardeşim beslenme beslenme emek emek" diyenleri az görmedim steroit satıcılarının ig sayfalarında.

strawberry ve Pollysad bunu beğendi.
  13. Ömer Alken

Ömer Alken Üye

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Antrenmanda sorun yok diyorsunuz ama bundan ne kadar eminsiniz? Salonlarda çok iyi idman yaptığını sanıp ancak ısınma sayılacak idman atan insanlar var. Program nasıl? Kaldırdığınız kilolar nasıl?

strawberry bunu beğendi.
  14. Atalay Yalçın

Atalay Yalçın Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Ankara
    Hocam bence senin sorunun ağır kaldırmaman. 6-8 tekrar ile çalışabileceğin ağırlıkların altına girmediysen bence tam zamanı.

strawberry bunu beğendi.
  15. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    Antrenmanınızı vesaire bilmeden bu yorumu yapacağım.

Net bir şekilde gözle görülür bir fark bulunuyor bu bir... İkincisi maalesef youtube ve instagram'da tanınan bir takım sporcuların hepsi olmasa da çoğunluğu düşük dozajda da olsa steroid kullanıyor veya şuan kullanmasalar da geçmişlerinde bulunuyor.

İlaç alsam ben de gelişirim!!!'cilik yapmak istemiyorum zira bu işler o kadar kolay değil ancak anabolik maddelerin bazı etkileri tartışılmaz. Mesela senin 5 senede ekleyeceğin kas kütlesini adam 1 senede ekliyor. Sen yağ oranını düşürürken kazandığın hacimden de fedakarlık yaparken ilaçlı kişilerin feda ettiği pek bir şey olmuyor. Hatta yağ yakarken kütlesini arttıranlar dahi mevcut... Kürden küre değişir.

Sen arka arkaya göğüs sırt çalıştın diye omuz kasların belki recovery olamazken, bizler bir full body antrenmanından sonra belki 3 gün beklememiz gerekirken, ilaçlı bir kişi bugün göğüs, yarın omuz, ertesi gün rahatlıkla triceps çalışabiliyor. Protein sentezi ve dolaylı yoldan kas tamiri bizim 2-3 katımıza çıkıyor. Bizim 48 saatte toparlanan kasımız ilaçlı bir kişide belki 10-15 saatte tamir oluyor.

Tüm bunları neden söyledim. İşte bu şartlar karşısında elbette 3-5 ayda muazzam değişimler meydana geliyor ve "siz de yapabilirsiniz, yapamıyorsanız gelin benden pt hizmeti alın siz de yapın!" temalı satış politikaları ortaya atılıyor ve bu sistem, çark böyle işliyor işte. Aslında bodybuilding'e dair çoğu şeyin bir satış stratejisi olduğunu fark ettiğiniz zaman bu spora karşı bakış açınız da değişmeye başlayacak. Her PT'nin kendine has bir antrenman stili (??), kendine has supplement kombinasyonları (?!), müthiş beslenme programı (????) var, yani yersen... Sabah aç karnına kardiyo yapacaksın, akşam olunca da tek bölge 30 set ağırlık çalışacaksın, yağ yakarken kas geliştireceksin diyen PT'ler gördü bu gözler.

Yani gerçekten sadece ağırlık çalışıp yemek yiyen sıradan bir birey 1 senede ne kadar gelişebilir ise, siz de %70-80 oranlar da o kadar gelişmişsiniz. Belki daha disiplinli bir beslenme veya antrenman ile biraz daha fark olabilirdi ama aklınızdaki o görseldeki değişimin gene olmayacağının garantisini verebilirim.

Şu siteye bakmanızı öneririm. https://rarehistoricalphotos.com/first-bodybuilders-1900s/ Dünyada henüz steroidler kullanılmazken 1900'lü yılların dünya çapındaki vücut geliştiricileri. :)

Son düzenleme: 1 Ocak 2020
    strawberry, Frightos, Despa ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  16. strawberry

strawberry Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    8
    Hepinize teşekkür ederim tek tek, iş yoğunluğumdan dolayı cevap veremedim. Dediklerinizi dikkate alarak devam edeceğim bundan sonra. Umarım gelişim olur da yazarım yeniden

Pollysad bunu beğendi.
  17. Savash

Savash Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Su anda uyguladiginiz program nasil ? Kac rep / set ?

Sayfayı Paylaş