1 Aydır Bodybuilding Yapıyorum, Kişisel Birkaç Sorum Var

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Mert_457 tarafından 15 Aralık 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Mert_457

Mert_457 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Boy: 1.75
    Kilo: 58

Resimdeki Arkadaşa Benziyorum-->https://encrypted-tbn0.gstatic.com/...trUrznfQQqyMhnFMPKzcmX50PHuYybJq0Gxgr2GnLydZo

Kendimi bildim bileli aşırı zayıf bir insanım. Hiçbir pantolon belimde durmuyor, kemer biraz yardımcı oluyor. Yazın 55 kiloydum. Düzenli yemek yemeye çalıştım ve şu ana kadar 3-4 kilo aldım. Yazın 1 ay fitness'a gittim, ara verdim, tekrar 1 ay gittim ve son olarak 2 haftalık bir ara daha verdim. Toplam 3 ayda 2 aya yakın antrenman yaptım. Biraz işlerim vardı. Şimdi düzenli olarak başlayacağım. Bu konuyu açmamda ki sebep şu: Baya video izledim, forumlar okudum ama kişisel bir cevap daha iyi gelecek gibi geldi. Yeteri kadar gelişim gösterdiğimi düşünmüyorum. Benim kilomda insanların gelişim fotoğraflarına baktığımda: sadece kasları daha belirgin hale gelmiş, kaburgaları biraz kaybolmuş(örnek resimdeki gibi). Bu benim için yeterli değil. Ben hacim kazanmak istiyorum, güç ikinci planımda. İki spor salonuna gittim; ikisinde de hacimli, büyük adamlar azdı. Genelde fit kaslı insanlar var. Ben incecik olduğum için genişlemek istiyorum. Bunun için farklı çalışmalar mı uygulamalıyım? Evet Ege(Fitness) çok çalışkan birisi ama 1 senedeki gelişimi ortada. En azından Ege'ye yakın bir gelişim için ne yapmalıyım, bunu öğrenmek istiyorum. Ben aşağıda antrenman programı ve beslenme hakkında konuştum, tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

1)Hareketleri doğru yapmak için çalışanlardan yardım alıyorum, kaldırabildiğim en ağır ağırlıkları alıyorum ama giriş antrenmanları beni geliştirmiyor gibi geliyor. Antrenmandan çıkarken çok az ağrım oluyor. Genelde, çıkarken yürüdüğüm için bacaklarda bir ağrı hissediyorum, birkaç saate hiçbir yerde ağrı kalmıyor neredeyse. Serbest ağırlıklara geçersem daha çok gelişeceğim gibi geliyor ama geçiş yapmak için hazır değilim. Fullbody programlarında genelde squad, deadlift vs. bulunuyor ama ben 2 ay gitmeme rağmen bunları yapacak seviyeye gelemedim. Bench press'i bile, barın sabit olarak sadece yukarı aşağı gittiği bir makine var, onu kullanarak yapıyorum. Serbest barda çalışınca barı dengede tutamıyorum. Belim, kollarım ince; omuzlarım dar ve biraz öne doğru duruyor(omuzlarımın daha dik durması için arka omuz mu çalışmalıyım?). Yeterli seviyeye gelebilmek için hala temel antrenmanlara devam mı etmeliyim?

2) Hangisinin önemi daha fazla: Tekrar Sayısı vs Ağırlıklık(zorlama).
    Ege Fitness genelde "Kaldırabildiğiniz en ağır ağırlıkları kaldırın, kendiniz zorlayın. Ben böyle geliştim." diyor. Son sette 3 tekrarı geçemeyeceğimiz bir ağırlığı kaldırmak doğru mu? 10 tekrar yaptığımızı varsayalım. Son seti 7-8 tekrar yapabileceğimiz bir ağırlık seçince de ilk setler çok kolay oluyor. Bu konuda fikirlerinizi merak ediyorum.

3) Antrenman programlarında kol, göğüs, sırt, bacak gibi bölgeler oluyor. Karın kası vs. yapmak istersem boş günlerime ekstra mekik gibi hareketler mi eklemeliyim? Vücut geliştirme de karın kası bulunmuyor mu?

4)Beslenme konusuna gelirsem: Abur cubur bir şeyler yemiyorum. Supplement kullanmıyorum. Sabah kendim kahvaltı yapıyorum(Yumurta vs.). Öğlen, akşam yemekhanede ne çıkarsa onu yiyorum(et veya yoğurt gibi protein içeren besinler miktarı az olsa da neredeyse her gün çıkıyor). Eve gelince ekstra bir şeyler yemeye çalışıyorum. Ne çıkarsa yediğim için kalori hesabıyla uğraşamıyorum. Bu şekilde beslenmemde gelişimimi olumsuz etkileyebilecek bir durum var mı?

2. Furkan221635

Furkan221635 Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    1. Ayriyetten bir şey çalışmaya gerek yok bence, omuz düşüklüğüyse sizdeki bu genetik. Postür bozukluğuysa antrenmanlarla(sırt) düzelecektir.
    2. Ege fitnessı takip etmiyorum (sadece Ege fitness back in business... girişini biliyorum :) ) Ben 8-12 tekrar arası en ağırda yapıyorum. Ağırlıkları düzenli olarak artırmaya çalışıyorum.
    3. Çoğu kişi Sadece üst vücudu hacimlendirmek için yapıyor. O tür insanlar zaten yağlı olduğundan karın kaslarını hiçbir zaman göremiyorlar bu yüzden de çalışmıyorlar. Ayrıca çoğu bacak da çalışmıyor sonra tavuk gibi geziyorlar. Kendi kararları saygı duyalım :) Ben estetiğe önem veriyorum ve bu yüzden karın egzersizlerini de yapıyorum.
    4. Kalori takibini yapmanı tavsiye ederim. Kilo alamıyorum diye bir bahane yok. Ne kadar koyduklarını bilmesen de bir tahmin yürütebilirsin. Vücut ağırlığının 1-2 katı protein almaya çalış (gram cinsinden)
    İyi şanslar...

Sayfayı Paylaş