1.5 ayda 3 cm kazandıran bacak programım

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve R10 tarafından 28 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    malumunuz çoğu insan bacaklarından hacim artışı yaşayamıyor, güç kazanamıyor. kendi oluşturduğum bu programı sizlerin beğenisine sunmak istedim. ben yaklaşık 40 gündür bu bacak programını uyguluyorum ve bana 3 cmlik bir kalınlaşma getirdi. programdaki hareketlerin çoğu makine ile yapılan hareketler o yüzden evde çalışanlar için pek uygun değil ama yine de bir gözden geçirilmesini fena olmaz. programımın kilit noktası hamstringler. quadriceps çalışmalarında da ayakların konumu çok önemli bir yer tutuyor. programa geçeyim

quadriceps

leg press (ayaklar düz konumda) 10 10 8 8 6 (son sette max ağırlık)
    hack squat 12 10 10 8 (burada ayak konumu çok önemli. ayaklarınızı sadece topuğunuzdan ayağınızın ortasına kadar olan bölüm platformun içinde kalacak şekilde yerleştirmeniz önemli. kısacası itme işlemini tamamen topuktan yapmış oluyoruz, bu şekilde ayaklar normalden daha önde olmuş oluyor, bu da daha çok hareket alanı dolayısıyla daha çok kas kazanımı demek)
    squat jump (plaka ile) 4*max
    leg extension 4*8 ve ya 3*10 bu harekette negatif tekrarlar çok önemli. ağırlığı neredeyse 2 saniyede kaldırıp 3 saniyeye yakın bir sürede indirmeye çalışın. leg extension'u bu şekilde yapmamızın amacı quadricepslere kan akışını maksimuma çıkarmak.

hamstrings

romanian deadlift 10 10 8 8
    unilateral lying leg curl 12 12 10 10 (bu harekete kesinlikle gereken önemi göstermelisiniz çünkü sadece tek tarafı çalıştırdığımız için hile yapmak orantısızlığa sebep olur. iki bacağı aynı anda çalışmamamızın sebepi tıpkı bicepslerde olduğu gibi iki kolu ayrı ayrı çalışınca kas geriliminin daha fazla olması)
    reverse hamstring curl 4*max (bu hareketi de bir gözlemci vasıtası ile yapmak faydalı olacaktır)
    reverse ham curl hareketini iki şekilde yapabilirsiniz

1. yol : yere bir minder serilir, dizler minderin üstünde yere yüz üstü uzanılır, gözlemci arkadan ayak bileklerinize bastırır böylece dengeniz bozulmaz. ters mekik yapar gibi kendinizi yukarıya, 90 derecelik açıya kadar getirirsiniz

2.yol : bir lat pulldown aletinin oturak kısmına dizlerinizi dayarsınız, dizinizin arka boşluğuna aletin destek kısmını (yuvarlak minder) sıkıştırırsınız. sonrası ters mekik yapar gibi kendinizi yere dik konuma gelecek kadar getirirsiniz.

üstte de belirttiğim gibi bu program bana 3 cm ölçü aldırdı. beslenme olarak çok büyük bir detay yok, supplement kullanmıyorum yalnız onu söyleyeyim. sadece belirteceğim şu olur, bacakların şişmesi için bol kırmızı et yemek gerekli. protein almadan bacaklar şişmiyor...

lordmarvel, madmaxmadd, sultanmehmed ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    peki sizce bu program zıplamayı da arttırabilirmi ? Ben 18 yaşındayım basketbol takımındayım bacak olarak sadece calf çalışıyorum, squat falan yapsam bacaklarım hantallaşır ama sert olur zıplamam düşer diye düşündüm.

3. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    zıplama sen de biliyorsun çoğunlukla calf işidir. bu program biraz daha güce ve hacime yönelik, yani anlayacağın senin de belirttiğin gibi esnekliğin azalabilir. bu programdaki squat jump zıplama programları için elverişlidir gerçi. zıplamanı geliştirmek için box jump yapabilirsin, ip atlayabilirsin, burnout (air alert 3 ten bir hareket) yapabilirsin. kalçalarını da güçlendirmen lazım zıplama için o yüzden yere paralel hale kadar gelerek zıplamalar yapabilirsin ayrıca...

sultanmehmed bunu beğendi.
  4. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    tamam teşekkürler, en iyisi mi ben uzak durayım :)

5. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Bu programı haftada kaç gün uyguladınız

6. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    haftada 1 gün çoğunlukla. eğer salona uğrama imkanım olursa fazladan 1 gün daha yapıyordum arada. genel olarak 45 günde yaklaşık 9 günlük bacak idmanı yapmış oldum diyebilirim

judgementday ve sultanmehmed bunu beğendi.
  7. madmaxmadd

madmaxmadd Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    quadriceps ve hamstrings antremanlarını ayrı günler yapsak olur mu?

8. onbir

onbir Üye

Beğenileri:
    517
    Ödül Puanları:
    0
    9 idmana göre 3 cm harika birşey başarılar dilerim...

9. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    elbette olur. çalıştırılan kas tamamen hissediliyorsa neden olmasın.

Sayfayı Paylaş