0 karbonhidrat ve inanılmaz kas gelişimi.

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Alperen bayraktar tarafından 14 Mart 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. Alperen bayraktar

Alperen bayraktar Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    arkadaşlar merhaba, yeni bir antrenör ile çalışmaya başladım ve beslenme programı yazdığında karbonhidratı tamamen sıfırladı. Karbonhidrat yerine yağlar geldi.
    Vücuduma hiç bir şekilde karbonhidrat almıyorum 2 aydır ve kas hacmimde inanılmaz bir büyüme var hemde 3 kg vermiş olmama rağmen.
    Her öğünümde et ot ve yağlar var. Tavuk gögüsü yeneyi kesip tavuk budu yemeye başladım. Şu iki ay içerisinde karbonhidrat kadar gereksiz bir şey olmadığını fark ettim.
    Antreman kapasitemde ise inanılmaz bir artış var. Örneğin gögüs günü 50 şınav, dumbell fly 20 rep, incline bench 20 rep, cable crossover 20 rep, decline press 20 rep gibi hareketleri arka arkaya yapabiliyorum. Ve bana mısın demiyor bedenim. Hala daha saldıracak ağırlık arıyorum. Yağların ve proteinin verdiği gücü karbonhidrat veremiyor. Antremanlarım genellikle hııt antremanı üzerine kurulu. Peki ben bedenimde böyle bir farklılık gözlemlerken karbonhidrat almama konusunda fikirleriniz nedir ?

2. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    Beslenme prğramını yaz o zaman sana fikirlerimizi söyleyelim

3. Alperen bayraktar

Alperen bayraktar Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    Sabah 7 yumurta 50 gr ceviz 500 ml limonlu su ve 1 kase salata.

Öglen 200 gr tavuk budu 1 kase sebze salatası 5 adet yumurta ( brokoli, kabak,kereviz ve baklagil) yaklaşık 1,5 kg ya tekabul ediyor öglen yemeği
    50 gr fıstık
    1 kivi veyahut greyfurt.

Akşam 200 gr tavuk budu veya kırmızı et veya 100 gr karides
    1 dolu kase salata marul domates salatalık belki sebze ve 5 adet yumurta.

3 ögün dışında ara ögünlerm yok ögün dışında bir şey alamıyorum ve tamamen acıktığımda yiyorum yemeği

4. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Çalıştığın kişi seni ketojenik diyete sokmuş. Kısa vadede faydalı olsa da uzun vadede ne olacağı biraz belirsiz. Karb konusunda şöyle bir durum var kasların %70 civarı su ve bu suyu tutan da genel olarak glikojen. Karb ı kesince otomatik olarak bu glikojen boşalıyor ve seri su atımı geliyor. Devamında hacim artışı oldu diyorsan tahminen aldığın protein miktarı oldukça yüksek ve vücut aldığın bu fazlalığı glikojene çeviriyor. Dediğim gibi bu tamamen tahmin.

5. Alperen bayraktar

Alperen bayraktar Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    Ketojenik değil paleo, ketojenik diyeti define döneminde girilecek

6. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    0 karb dediğin için öyle yazdım ama evet beslenme şeklinde karb da var. Yalnız aldığın lif miktarına dikkat et çok fazla gibi gözüküyor. Birde az önce dediğim gibi karb alımının minimuma yakın olduğu bir sistemde kas gelişimi teorik olarak minimal seviyelerde kalacak. Faydasını görüyorsan tabi bir şey diyemeyiz ama uzun vadede bu fayda giderek azalacak onu da bilmende fayda var.

7. ibrahim billgili

ibrahim billgili Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    denesem mi acaba, anttrenman öncesi yeterli karb. alıyorum fakat ağırlık performansım istediğim gibi artmıyor arttıramıyorum da. enerjimde çok yüksek olmuyor bu arada brokoli kabak kerevizi nasıl pişiriyorsunuz ?

8. Rivn

Rivn Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Dostlarım, sizler birer yarışmacı değilsiniz bu kadar katı diyet tarzlarına gerek yok. Kilo başına 1.5-2 gram karbonhidrat hem derinizi inceltir, hem de yağ yaktırır.

Kendinizi bu spordan soğutmayın, sonra gözünüz döner 5 dilim baklavayı aynı anda götürürsünüz valla :)

Fc4n35 ve mrthr35 bunu beğendi.
  9. Alperen bayraktar

Alperen bayraktar Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13

10. treblek

treblek Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Mersin
    Hocam protein glikojen depolarını doldurabiliyor mu?

11. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Doldurmak demeyelim de kas ve karaciğerde depolanıyor. Proteini bu amaçla kullanabilir miyiz dersen biraz gereksiz olur gibi. Karb ile daha basit bir şekilde gerçekleşen bir dönüşüm. Kaba bir hesap gördüm konuyla ilgili yaklaşık 100gr proteinden 50gr civarı glukoz çıkıyor demiş kaynağı belli olmayan bir yazı. Bu çevrim için amino asitlerin parçalanması ve 10-15 farklı reaksiyona girmesi gerekiyor. Bu çevrim zaten vücudun normalde tercih ettiği bir durumda değil.

12. treblek

treblek Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Mersin
    Anladım teşekkürler.

13. Rivn

Rivn Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Tecrübe konuşuyor brom :) Ben de çok katı diyet denedim sonu hüsran oldu o yüzden karboyu kilo başına 1.5 2 gram Alman yeterli olur

14. Fırında_Sütlaç

Fırında_Sütlaç Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    38
    ben %35 karb. %25 yağ. %40 pro. düzenine göre kilom başına 5gr carb 2gr protein alıyorum. karbonhidratsız bir diyet düşünemiyorum.

15. ShreddedLion

ShreddedLion Üye

Beğenileri:
    171
    Ödül Puanları:
    53
    Bunu denemiştim. Net söyleyeyim herhangi bir besini ister karbonhidrat olsun ister protein olsun ister yağ olsun beslenmeden çıkarmaya çalışmak hiç mantıklı gelmiyor. Bazı özel sebepler ve sağlık sebepleri olabilir. Buna birşey diyemem. Ya da sağlıklı besinlere ulaşabilme imkanı konusunda sıkıntılar olabilir. Bu sebeplerden yapanlara birşey diyemem. Ben vücuda her makro ve mikronun dengeli şekilde girmesi gerektiği taraftarıyım. Deneyimlerime gelirsek ilk zamanlar güç de düşüş yaşadım. Ama ardından çok hızlı şekilde güçlenme başladı. Yani bahsedilenler bu noktada doğru. Özellikle kuvvette devamlılık oldukça artıyor. Bunun dışında ise yağ yakımı da söz konusu. Aynı kaloriyi almaya rağmen yağ yakımını bizzat yaşadım. Karbonhidratların direkt olarak beslenmede olmaması sebebiyle tuz alımını da artırmıştım. Kaslar şekillenmeye başladı yağ da yakma sebebiyle. Salonda tank top ile falan antrenman yaparken de ayna karşısında oldukça güzel görünüm oluyordu. Sebep? Kaslar büyümüş müydü? Hayır. Görünüm olarak göze iyi hitap ediyordu fakat ölçüler öyle demiyordu. Ayrıca hacim konusunda defalarca sıkıntı yaşayan birisi olarak söylüyorum ki hacim dediğimiz şey zaten adelenin doluluğudur. Kasları geliştiriyoruz ama dolu görünmesi başka birşey. Ve ben karbonhidratlar(kaliteli) kadar adaleti dolu gösteren birşey bilmiyorum. Salonda çalışırken veya dar tişörtler giyerken iyi de normal giyim yaparken o doluluğun olmadığı bariz görülüyor. Kasları dolu göstermek glikojen depoları ile direkt alakalı birşey. Proteinler de fazla alındıkça doldurabilir. Ama ben şuana kadar karbonhidratlar kadar vücudu büyük gösteren birşey görmedim. Başta sadece yoğun tuz barındırmalarından ötürüdür diye düşünmüştüm. Fakat yaşadıkça öyle olmadğını gördüm. Belki sadece benim vücudumda böyle etki etmiştir diyeceğim ama konu doluluksa pek sanmıyorum. Farklı birçok diyetle kas gelişmesine gelişir bunda sorun yok. Ama dolu görünmesi karbonhidratsız olmaz. Ayrıca nasıl ki yüksek karbonhidrat kötü sonuçlar doğurabilirse yüksek yağ ve protein de doğurabilir. Hele de hormonların yapısının yağlardan oluştuğunu düşünürsek mantıklı gelmiyor. Yanlış anlaşılmasın ben hepsinin sağlıklı besinlerle ve iyi zamanlamalarla kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Karbonhidratlar da proteinler de yağlar da düşmanımız değil sonuçta. Asıl karşısında durmamız ve çıkarmamız gerekenler genetiği değiştirilmiş, yoğun kimyasallarla paketlenmiş ve besleyici değeri olmayan, kalitesiz, sadece reklamdan ibaret sahte besinler.

zRedDragon, asude ve ares1905 bunu beğendi.
  16. Alperen bayraktar

Alperen bayraktar Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    Ertesi gün okunursa diye dip not düşüyorum. Yaklaşık olarak 3 ay bu diyeti uyguladım diyet esnasında fark ettiğim 3 unsur oldu.

1- daha ac açıkıyorsunuz karbonhidratsız
    2- antreman performansınız ciddi manada artıyor
    3-kas kalitesi artıyor.

Olumsuz yönü acayip maddiyat gerektiren bir diyet. Ve yediğiniz yemeklerden zevk almıyorsunuz.
    Halsizlik, kaslarda agrı antreman esnasında yorgunluk gibi durumlar söz konusu dahi değil. Hesaplarıma göre vücut ısım arttıktan sonra ortalama olarak antremanın 10 ile 15. Dakikasında bi ter basmaya başlıyor ve bir anda dev setlerin içerisinde buluyorum kendimi. Cidden performans konusunda çok verimli vücuda verilen kaliteli besinlerden kaynaklı olarak.
    3 ayın sonunda kas hacmimde artış oldu ama karbonhidrat tüketen bir bireye göre daha yağsız daha kaliteli kas kazanımı oldu.

Uzun vadede çok verim alınabilecek bir diyet ve kesinlikle felaket derece de yağ yakıma giriyor vücut. Fakat uygulaması ciddi anlamda disiplin isteyen bir diyet türü.
    Karbonhidrata geri döndüğünüzde yediğinize sikkat etmelisiniz vücut hemen yağlanabilir. Paranız ve vaktiniz var ise karbonhidtatı kesin direk

17. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    0 karbonhidrat mı? Bence mantıklı değil.

18. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    Şunu dile getirmek isterim ki; eğer şuan uyguladığınız model sürdürülebilirlik açısından ömrünüz boyunca gitmeyecek ise hiç bulaşmayın.

Ben zamanında sağlıksal sebeplerden ötürü uzun yıllar ketojenik modelde beslendim. Evet karbonhidrat sevmiyorum ve ketojenik modelde beslenirken kendimi çok daha iyi hissediyorum. Ancak hayat böyle de geçmiyor. Yani sizi bilemem ama benim sosyal bir hayatım var ve bira-patates ikilisi olsun, şarap-pizza ikilisi olsun veya eşimle beraber akşamları oturup film izlerken patlamış mısır keyfi yapmak olsun bunlardan vazgeçmem :) Veya kim profiterol sevmez? Hahahahah, kazanına düşmek isterim :D

Ama bunlardan vazgeçmediğim için de şuanki formum zaten kalıcı bir form. Yani bunları hayatımdan çıkartıp ekstradan spora ve diyete abansam ortaya çıkacak sonuç kalıcı olmayacak çünkü bu şekilde hayatımı geçirmem mümkün değil.

Amacınız podyum değilse 2-3 ay sonrasını değil, her zaman 30-40 yıl sonrasını düşünerek hareket edin. Bugün haftada 6 gün antrenman yaparsın da peki ya 10 yıl sonra? Veya bugün tavuk pilavla gününü geçiriyorsun, veya sadece salata yiyerek, peki ömür böyle geçer mi? Bence geçmez. Sizi bilemem, bence diyorum zaten...

Ama benim için haftada 3 veya 4 gün spor ve kimi zaman sağlıklı besinler tüketmek, kimi zaman da canımın istediği şeyleri yemek ve bu şekilde bir form sahibi olmak işte bu ömrüm boyunca yapabileceğim bir şey.

Amacınız fit kalmak, sağlıklı olmak ve zamanla da küçük küçük daha estetik hale gelen bir vücut sahibi olmak olsun.

İnanın çok daha mutlu mesut bir hayata sahip olursunuz.

İyi günler.

zRedDragon, mma-, 33serkan33 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  19. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    Belli bir seviyeden sonra macro micro olarak yemek yedikten sonra farketmiyor zaten önemli olan profitrol yediğin gün başka ne yiyorsun? Hocanın birine sormuşlar yaş pasta yesem kilo alırmıyım diye oda o gün başka birşey yemeyeceksen aldırmaz diye cevap vermiş dediğin gibi yarışmacı değilsen belli bir fitliğe geldiğinde ve sende bu durumdan mutluysan ömür boyu ketojenik olmaya gerek yok, kerebiçi tantuniyi buldum mu gömerim

20. mma-

mma- Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    53
    Damienduff'un yazdığına %200 katılıyorum. Çok haklı valla :)
    Fakat şöyle ilk önce istediğiniz formu tutturursunuz daha sonra böyle yaşamaya başlarsınız. Ben eğer %20 yağ oranına sahipsem normal yaşadığım hayatla bu beni rahatsız etmeye başlamıştır. Önce belli bi yağ oranına gelip sonra bunları yapmak daha mantıklı. Çünkü biz haftada 3-4 gün spor yapip karşılığında bi pizza yada abur cubur yesek hiçbir sıkıntı olmaz

Spora başlamadan önce 20-30 sene hiç spor yapmadan canımız ne istiyorsa yedik ve baktık ki 8-10 kilo fazlamız var. Fakat şimdi vücut makina gibi calisiyor. O yüzden gerçekten yarışma hedefimiz yoksa bunları düşünmemeliyiz bile

Öte yandan şuan bende 0 karbonhidrat diyetindeyim. Bu dönemde kas gelişimi beklemiyorum sadece kas kaybetmemeye yönelik idman yapıyorum. Henüz 2 haftada bile güzel kilo verdim Fakat ağırlıklarımda ciddi bir düşüş oldu. Antrenman süresini 70-75 dk dan fazla tutmamaya calisiyorum. Glikojen depoları sürekli boş olduğu için ciddi hacim kaybı yaşanıyor. Kolumuz oramız buramız gerçekten küçülüyor. Çünkü zaten vücuttan suyu atıyor + karbonhidrat almiyoruz kası dolu gösterecek hiçbir şey kalmıyor yani. Bu yüzden by diyeti yapanların diyet esnasında eğer cok yüksek protein almiyorlarsa ufalacağını bilmesi gerekir. Fakat diyet bittikten sonra 1-2 günlük yüklemeyle o doluluğu yeniden kazandırabiliriz tabiki.

zRedDragon bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş