Şifalı bitkilerin de yan etkileri var

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Malebolgia tarafından 3 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. Malebolgia
  Offline

  Malebolgia Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2008
  Mesajlar:
  355
  Beğenileri:
  209
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Istanbul
  Şifalı bitkilerin de yan etkileri var

  Sarımsak, zencefil, ginkgo gibi şifalı bitkiler kandaki pıhtılaşmayı azaltıyor. Bu nedenle cerrahi müdahalede bulunulacak kişiler ile Asprin ve ağrı kesici kullananların bu bitkisel ilaçları almaması gerekiyor.


  İleri Etkili Teknoloji Değerlendirme Merkezinden (HiTEC) Janet Martin, farklı ilaçların kullanımı ile ilaçların şifalı bitkilerle kullanımından doğacak ters reaksiyonların ölüme neden olabileceğini söyledi.

  2. Uluslararası Hasta Güvenliği Kongresi’ne katılan Martin, ilaç-ilaç ve ilaç-bitki etkileşimlerin zaman zaman ters etki yaratabildiğine dikkati çekti. Martin, ABD’de 1998-2005 yılları arasında ilaç kullanımı hatalarından dolayı hastanede ölüm oranlarının, önceki yıllara oranla 3 kat arttığına işaret ederek, ilaç kullanımındaki hatalardan kaynaklanan ölümler arasında ‘farklı ilaç kullanımında farmakolojik ajanların birbirini olumsuz etkileyip ters etki yaratmasının’ önemli yer tuttuğunu vurguladı. Martin, özellikle 65 yaşın üzerindekilerde ve çocuklarda ilaçların etkileşimlerinin ters olması nedeniyle ölüm riskinin arttığına dikkati çekti.


  “ASPRİN KULLANIMINA DİKKAT”

  Aspirinin diğer ilaçlarla etkileşime girdiğinde kanama ve kan basıncının yükselmesi riskini artırabildiğine işaret eden Martin, “Özellikle romatizmal hastalıkların tedavisindeki ilaçlarla kullanıldığında daha çok yaşlı hastalarda ölüme varan sonuçlara neden olabilir” dedi.

  İlaçların bilinçsizce şifalı bitkilerle kullanımının da ölümcül olabileceğine dikkati çeken Martin, sarımsak, zencefil, ginkgo biloba gibi bitkilerin kandaki pıhtılaşmayı azalttığını söyledi. Martin, bu nedenle asprin ve ağrı kesici kullananlar ile cerrahi müdahalede bulunulacak kişilerin bu bitkileri kullanmamaları gerektiğini kaydetti.

  Martin, şifalı bitkilerden “ginseng”in ters bir etkileşimde uykusuzluk, baş ağrısı, mide bulantısına, biber ailesinden gelen “kava” bitkisinin karaciğer yetersizliği ve epileptik reaksiyona, koni çiçeği olarak da bilinen “echinacea”nın kandaki pıhtılaşmanın artmasına, Kuzey Amerika kökenli “saw palmetto”nun kadınlık hormonu östrojenin daha çok salgılanmasına neden olduğunu söyledi.

  Martin, insanların bitkisel kaynaklı ilaçların da kendi farmakolojik özellikleri ve yan etkileri olduklarını unutmaması gerektiği dile getirdi.


  ŞİFALI BİTKİLER

  Türkiye’de gümüş kaysı, fil kulağı, kız saçı, Çin yelpaze çamı gibi isimlerle de anılan ‘ginkgo’, devamlı dikkat gerektiren veya yoğun ve stresli işlerde çalışanların, dikkat, enerji ve performansını artırmak için öneriliyor. Ginkgo, hafıza ve konsantrasyonu güçlendirirken aynı zamanda enerji takviyesi de sağlıyor.

  Kök şeklindeki gövdesinden yararlanılan bir Güney Pasifik biber bitkisi ‘kava’, sakinleştiricilerle benzer etki yaratıyor.

  Sindirim sistemindeki gazı gideren, boğaz ve broşlardaki iltihabı çözen zencefil, hamileliğin başlangıcındaki sabah bulantılarını da gideriyor.

  Sakinleştirici etkisi olan kava, migren tipi baş ağrılarını azaltıyor.

  Ginseng bitkisinin kökü, canlılığı, cinsel gücü artırıcı, gençleştirici etkisi dolayısıyla Çin, Japonya ve Kore’de yüzyıllar boyunca çok değer gördü.

  Önemli miktarda germanyum ihtiva eden sarımsak, antibiyotik etkili, vücudun bağışıklık sistemini destekliyor, fiziksel dayanıklılığı artırıyor, kan basıncını düzenliyor ve kolesterolü düşürüyor.

  Cinsel organlar ve böbrekler için tonik ve besleyici özellikleri olan saw palmetto, erkeklerde prostat bezleri üzerine çok olumlu ve faydalı etkiler yapıyor, cinsel performansı artırıyor.

  Solunum sistemi rahatsızlıklarında kullanılan ‘echinacea’ (Kirpi otu) soğuk algınlığı, grip, otitis media, öksürük ve bronşit tedavisinde kullanılıyor.  Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/news/440826.asp

   
 2. atakan_irresistable
  Offline

  atakan_irresistable Üye

  Katılım:
  14 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.203
  Beğenileri:
  710
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  istanbul
  çok güzel olmuş eline sağlık birde tartış ortamızmız oldu sayende. evet şifalı bitkilerin yan etkisi olduğu ve içinde bulundurdukları maddeleri diğer maddelerle etkileşiminin olduğu ve eser maddenin aşırısını zehir olduğu bilinmektedir.
   
 3. castorpollux
  Offline

  castorpollux Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  467
  Beğenileri:
  411
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Ankara
  başlık konu içeriğini yansıtmıyor gibi geldi...şifalı bitkilerle, ilaç kullanımının sakıncaları daha şık olurdu...şifalı bitkilerin yan etkisini göreceğimizi düşünürken sonra şifalı bitkilerin faydalarını sıralamışlar ilginç olmuş...illa yan etki var demek istiyorsak fazla su içmeninde yan etkileri var!??...haber ntv'ye yakışmamış...
   
 4. atakan_irresistable
  Offline

  atakan_irresistable Üye

  Katılım:
  14 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.203
  Beğenileri:
  710
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  istanbul
  doğru katılıyorum bundaki anlam biraz çarpıtılmış verilmek istenilen mesaj bir garip.
   

Sayfayı Paylaş