İnsülin Direnci ve Yağ Yakma

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Levozt tarafından 27 Eylül 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Levozt

Levozt Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Herkese Merhaba,

Uzun yıllardır kilo problemi yaşarım, 2 yılda bir yaklaşık 20 kg alıp veriyorum. Sağlıksız olduğunu ve metabolizmamı mahvettiğimi biliyorum fakat dünyada en keyif aldığım şeylerden biri de yemek yemek. Neyse burayı geçiyorum. Benim bir sorum olacak bilgisi olan arkadaşlar dönüş yaparsa sevinirim.
    Kan tahlilimin sonucunda insülin direncimin normalin 2 kat üzerinde salgılandığı çıktı ve buna göre diyet ve beslenme programı oluşturmaya çalışıyorum.
    Birkaç kitap ve makale okudum ama arada kaldığım 1 konu var.
    Prof. Osman Müftüoğlu insülin direncini düşürmek için sık ve az kalorili beslenmek gerektiğinden bahsediyor.
    Prof. Canan Karatay ise günde 2-3 öğün minimum 4-5 saat arayla beslenilmesi gerektiğini, kalori hesabı yapılmaması ve karbonhidrattan kesinlikle uzak durulmasını söylüyor. Özellikle sık sık yeme olayını da kesinlikle yapmayın diyor.
    İkisinin mesleki itibarı tartışılmaz tabiki ve aynı görüşte oldukları temel konu glisemik indeksi düşük beslenme.
    Sorum insülin direncini kırmak ve yağ yakımını hızlandırmak için sık sık yani günde 6-7 öğün mü? Yoksa 2-3 öğün min. 4-5 saat aralıklarla mı beslenilmeli ?
    Bir bilgi daha 31 yaşında 103,5 kg idim boyum 178 cm vücut yağ oranım %30, Canan Karatay temelli ama iş hayatıma göre biraz modifiye ettiğim bir beslenme tarzı ile 2 haftada 5,5 kg verdim. Haftada en az 3 gün eğitmen eşliğinde spor yapıyorum. Umarım devamını getiririm.
    Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
    Saygılarımla

2. elezar

elezar Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Kamu Yönetimi Mezunu
    Yer:
    Ankara
    Ben bundan ziyade sizin yaşam temponuza göre ne zaman besin alabiliyorsaniz cok sik ve ya gunde 2 ogun gibi hangisi size daha uygunsa onu secmenizi tavsiye ederim tabiki 7 8 saat ac kalma gibi hatalar yapmayın

3. Levozt

Levozt Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Teşekkürler cevabın için, 3 öğün gidiyorum şimdilik gayet iyi gibi.

elezar bunu beğendi.
  4. asude

asude Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    53
    bence her iki sistemi de denemek, bizde hangisi daha etkili sonuç veriyor keşfetmek ve ona devam etmek mantıklı. Benim de insülin direnci sorunum var. Eğer az öğün yaparsam, Karatay sistemi gibi, kilo veremiyorum. Ama azar azar sık aralıklarla düşük kalorili ve düşük g.i ile beslenirsem çok iyi kilo verebiliyorum. Metabolik sendrom- insülin direncinde kilit nokta glisemik yük. Tatlı-şekerli yersem ertesi güne abartısız tartıda 2-3 kilo oynadığı oluyor. Düşük g.i li ve düşük karb beslenirsem de iğne ipliğe dönebiliyorum bence metabolizmamızı iyi tanıyıp bizde en iyi ne sonuç veriyor deneme yanılma yöntemiyle bulmamız lazım.

elezar bunu beğendi.
  5. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Karatay diyeti başarılı diyetlerden ama birebir uygulamak sporcular için pek uygun olmayabilir. İlk haftalarda fazla kilo verdirmesinin sebebi karbonhidrat tüketiminin az olmasından dolayı vücudun su atmasıdır. Haftada 0.75kg max 1 kg den fazla vermek pek mantıklı değil- sağlıklı da değil-. Kalori hesabı yapmanızı öneririm ki haftalık 1 kilodan fazla vermeyin.

elezar bunu beğendi.
  6. Levozt

Levozt Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Şu an durdu kilo vermem 2 haftada 5,5 kg yüksek bir miktar diye düşünüyorum. Vücut adapte olmaya mı çalışıyor bilmiyorum ama 4 gündür aynı kilodayım. Sporu arttırdım, daha doğrusu 2 hafta boyunca sadece yürüyüş yapıyordum, son 3 gündür ağırlık antrenmanlarına da başladım. Umarım tekrar kilo vermeye başlarım. Bu duruşlar psikolojik olarak etkiliyor biraz. Bu süreyi nasıl kısaltırım bir öneriniz var mı?

7. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Ağırlık idmani yapmamak buyuk eksik kilo vermede. Saglam bir agirlik idmaninda daha iyi kalori yakilir. Haftada 0.75 kg vermeyi hedefleyin. Yemeden kismak yerine idmani arttirmak daha mantikli.

MI 4W cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfayı Paylaş