İNSÜLİN Mİ KALORİ Mİ

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve christopher62 tarafından 30 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. christopher62

christopher62 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Günlük protein ihtiyacını karşılayıp kalan kaloriyle hamur işi , şeker tüketen biriyle sadece kompleks karbonhidrat ve protein ihtiyacını gideren birini karşılaştırsak ikiside yağ yakmaz mı ? (Bazal metabolizmadan 500 kalori aşağısını düşünerek besleniyor ikiside)

2. sergen turaman

sergen turaman Üye

Beğenileri:
    268
    Ödül Puanları:
    73
    Yakar.kalorinden aşağı yersen insülin un fırlasa bile yağ yakarsin. Daha çok acikirsin vs oralara girmiyorum.bkz:twinkie diyeti.

3. christopher62

christopher62 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    şeker ve basit karbonhidratıda kesersek bu süreç hızlanır mı peki

sergen turaman bunu beğendi.
  4. sergen turaman

sergen turaman Üye

Beğenileri:
    268
    Ödül Puanları:
    73
    Bir deneyde 2 grubun bazal metobalizma hızının altında besleyerek bir gruba karb ihtiyaçlarını sadece basit karblardan karsiliyorlar .bir Gruba da yulaf vs gibi komplex carb lardan. Deney sonu 2 grubunda yağ yaktığı gozlemleniyor yağ yakma miktarlarda neredeyse aynı ancak komplex karb alan taraf çok az fazla yağ yakmış

5. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Tam olarak öyle değil...

1- Eğer insülin hassasiyeti varsa, insülin fırlayınca kortizol tepkisi verebilir, sırf o bile insülin ile birlikte yağ olarak kilo aldırır. Belirli miktarda düşük kalori almak bu tepkime için gayet yeterli bir sebep.

2-Sürekli insülin fırlatıp durmak bir süre sonra insülin direnci oluşturur, insülin direnci alınan besinlerin yeteri kadar verimli kullanılamayıp depolanması veya çöpe gitmesi demek.

3-Sürekli yükselen dalgalanan kan şekeri, yükselip duran insülin testosterona zarar verir.

Daha çok insülinle daha çabuk acıkır, daha hızlı kan şekeri düşer, daha hızlı olur herşey. Ama hızlı koşan atın boku seyrek düşer derler, bünye biraz bile müsaitse sıkıntı yaratır sonra :)

Jacques Reverdi bunu beğendi.
  6. Jacques Reverdi

Jacques Reverdi Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    yağlanıp yağ yakmakta kalori esastır yalnız glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenmenin diyete ve idmanlara olan etkisi inanılmaz büyük.

1- Ne kadar basit şeker (abur cubur çikolata vs.) tüketirsen canın bir o kadar daha ister. tam tersi olarak da ne kadar az tüketirsen uzun vadede bu gıdalardan uzak kalman o kadar kolaylaşır.
    2- G.İ. yüksek gıdalar kan şekerinde çok hızlı dalgalanmalar yapacağı için sürekli acıkırsın. Bu dalgalanmalarda vücut çok hızlı yağ depolar.
    3- Kompleks karbonhidratlar vücudu uzun süre tok tutar ve bu sürede çok iyi besler. bu da kaliteli enerjidir. bunu denemek istiyorsan 150 gr bulgur yedikten 2 saat sonra antrenmana gir bir diğer gün de 2 snickers (çikolata) yiyerek antrenmana girip aynı antrenmanı çıkar. Farkı hissedersin.

Veya Skinny FAT vücut tipine bakabilirsin. Zayıf ama göbekli insanların ana besin kaynağı kola,çikolata,cips gibi gıdalardır.

7. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Ben oyle dusunmuyorum.

Bu iki kisiyi kiyaslarsak basit karbonhidratla kalori acigini kapatan kisi yaglanmaya daha musait olur. Sebep insulinin kisa surede asiri miktarda yukselmesi cabuk sindirilen bu gidalarin yag olarak depolanma surecini de kolaylastirir. Eger o esnada vucut basit karbonhidrattan gelen bu glikojeni harcayacak bir aktivite bulamazsa (yada depolayamazsa) direkt olarak yag olarak depolar. Bu surec kompleks kh ile beslenenlerde daha yavas gerceklesir.

Beslenme aliskanligi da onemli bu noktada. Hersey sadece makro kalori demek degil.

Insulinin birden yukselmesi yag yakma surecini de durdurur.

2incisi bu durum sureklilik saglarsa ujohnz'un bahsettigi gibi insulin direnci olusur. Vucuttaki dokular insuline duyarsizlasmaya baslar. Vucut bunu yenebilmek icin daha cok insulin salgilar. Yag yakma mekanizmasindaki verim azalir.

Benim bilgim bu sekilde. Tabii biri cikip "ben 6 aydir tatli matki yiyorum bisey olmadi" derse tartisma zeminini kaybetmis oluruz.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Jacques Reverdi ve sergen turaman bunu beğendi.
  8. sergen turaman

sergen turaman Üye

Beğenileri:
    268
    Ödül Puanları:
    73
    Ben diyebilirim bunu.zayıflama döneminde kalori sayıp karbondhiratimi basit şekerle aldigim zamanlar oldu. (Nerdese hergün )lol ne.yse.kalor açığım 800du.yağ oranımı başarıyla düşürdüm.suan bulktayim 3 haftadır. 500 kalori açığı yla .karb açığımi dondurmaylan kapatırim. Yağlanma minimum düzeyde. Benim vücudumda kaloriye bakıyor. İnsülinim neredeyse HEp yüksek. (Sadece basit karb tüketiyorum gibi slgilsnicak Hayır. Kalorimin yüzde 80komplex karb lar.)

9. Jacques Reverdi

Jacques Reverdi Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    son cümle çok iyidi :)) bu tipler var bi de. baklava yiyerek zayıfladım diyip bunu önerenler

10. sergen turaman

sergen turaman Üye

Beğenileri:
    268
    Ödül Puanları:
    73
    Ho
    Bizim burda mahallede 15 16 yaşında çocuklar spor yapıyor. Beslenme 0 kola çikolata falan.cocuk 0 yağlanmaya büyüyor
    spor yapmayanda zayıfiktan baklava lari çıkık geziyor skinny abs.çocuğun insülin durmuyor ama kalorisi ni asamiyor büyük ihtimalle.

11. VeciiPanda

VeciiPanda Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Antalya
    İnsülin kafasına göre çalışan bir hormon yağada çevirebilir kasada bünye meselesi işin fantazisi artık o durum. Kimi abur cubur yer kalori aşmaz yağlanmaz. Kimisi kalori aşmasada insülin fırlatan yiyecekler yer yağlanır.

12. oviedo

oviedo Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Basit karbonhidrat tabii ki kullanılabilir özellikle spor sonrası bir çok sporcu basit karbo yüklemesi yapar. Ayrıca kalorinizi tamamlayamadığınız durumlarda eksik kalori kalacağına basit karbo.lar ile kalori hedefini yakalamak mantıklı olacaktır. Ama sağlık açısından basit karbo. miktarının alınması gereken kalori miktarının %10 - %15'ini oluşturması gerektiğini düşünüyorum.
    Bu konuda ayrıcı IIFYM- if it fit your macros'u araştırabilirsiniz.

13. sergen turaman

sergen turaman Üye

Beğenileri:
    268
    Ödül Puanları:
    73
    Aynen katılıyorum. Karb ihtiyacı kaldiysa low fat high carb şeylerle karbknhirat ihtiyaç kapatılabilir .kalori açığı olmasından iyidir heleki bulkta .

14. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Özet olarak şunlar var;
    Sebep 1- metabolizmalarının hızlı olması, yani o aldığı basit karbonhidratı o kişinin bünyesi yakıyor.
    Sebep 2- Vücutta ne kadar az yağ varsa, insülin direnci o kadar az olur, ne kadar az yağ hücresi varsa, kilo almak o kadar zor olur.
    Sebep 3- O yaşlarda hormonlar, ve dolayısıyla metabolizma tavan zaten. Ben de cips yiyerek kilo vermiştim, oturup 2 büyük pizza yerdim vs ama sıkıntı olmazdı.
    Sebep 4- Genetik. Akciğer kapasitesi olsun, kalp kapasitesi olsun, obezite geni olsun, tiroid olsun, insülin hassasiyeti olsun, benzeri şeyler, bunlar da önemi.

Bunlar ilerde işlerin tersine dönmeyeceğini veya zarar görmeyeceğinizi göstermez. Çocukken mc-donalds yiyen insanların ileriki yaşlarda bu yapılanlardan dolayı yaşadıği problemler tıp dünyasında var...

Yani olay sırf kalori ve insülin değil aslında, laktoz problemleri gibi Sonuca baktığınızda, genel anlamda sağlıksız olan ve kilo aldıran durumlar bahsettiğimiz gibidir. Umarım açıklayıcı olmuştur. Tercih sizin.

Son düzenleme: 31 Ağustos 2016

Sayfayı Paylaş