İdman Sonrası Hızlı Sindirilen Karbonhidrat Alımı İçin ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Berker06 tarafından 23 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 20 üye.
  1. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    glikojen deposu için 300 ml yi geçkin üzüm suyu bence ihtiyacı görür

2. xinplysz

xinplysz Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    su an ON pro complex gainer kullaniyorum vitargo yu arastiracam

3. onbir

onbir Üye

Beğenileri:
    517
    Ödül Puanları:
    0
    dekstroz yada vitargo . bunlar kastaki glikojene gider digerleri karacigerle alakalı en iyisi hammaddelerden dekstroz alın muzla falan olmaz bu iş

4. Turquase

Turquase Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Basit şeker alırken bir konuda basit şekerin kalitesinden de bahsedilmişti. Dekstroz bu konuda hız açısından bizi tatmin ettiği kadar standart %100 üzümsuyu kadar da kalite olarak tatmin ediyor mu acaba? Ya da basit şeker kalitesi derken anlamamız gereken sadece kana karışma hızı mı olmalıdır. ?

Selamlar..

5. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Dekstrozu 6 aydır kullanıyorum daha önce kullanmadığım için son derece pişmanım etkisini öyle bakıp da anlayamazsın kolay kolay tabi ama toparlanmanın ve gelişimin daha çabuk olduğunu düşünüyorum, üzüm suyu saf dekstrozun yanına bile yaklaşamaz hem fiyat olarak pahalı hem fruktoz alıyoruz gereksiz yere

Turquase bunu beğendi.
  6. actively

actively Üye

Beğenileri:
    437
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Yurtdisi
    Bu konu çoğu yerde karsımıza çıkıyor, ama çoğu bilgi yetersiz, bir çok soru işareti bırakıyor. Aşağıdaki siteden alıntılar yaptım. Bir çok yararlı bilgiyi içeriyor.

http://www.bodybuilding.com/fun/post_workout_carbs.htm

Hemen antreman sonrası vücut kortizol hormonlarının etkisiyle katabolik (kas kıyımı) duruma geçer. Kortizolun burada yaptığı kastaki proteini alıp şekere çevirmesidir katabolik durumda. Karaciğerde parçalanan amino asitler glikoza çevrilir. Buna da kas kıyımı diyoruz.

Antreman sonrası alınan basit şeker (glikoz) bu durumu engeller. Alınan glikoz insulin salgılanmasına neden olur. Bu durumda alınması gereken en iyi karbonhidrat nedir?. Tabiki glisemiks indeksi en yüksek olanlar, yüzde 70 ve üzeri ( antreman öncesi ise bunun tam tersi, yüzde 55 ve aşağı)

Dextrose (glikoz) veya [FONT=&quot]Maltodextrin [/FONT]burada en iyi seçimdir. Ben glikoz kullanıyorum, ama maltodekstrin de çok iyi, bir daha ki sefer bundan satın alacağım, metabolizesi daha yavaş, dolayısıyla yağ yapma olasılığı düşük.

Ne kadar almalısınız: 75 kg birisi için 42 gr. K.hidrat 21 gr. Protein (cutting zamanında), 84gr k.hidrat, 42 gr. Protein (bulking döneminde). Tabiki antremandan sonra 30 dakika içinde.

Glikoz ben eczaneden almıştım, ama toptan kilosu 5-6 TL. Pastacılar falan bu şekeri kullanırlar, dayanıklı olduğu için (şekerleme yapmaz). Bildiğimiz kolada fantada bu bulunur . Vitargo gibi pahalı ürünler almanıza gerek yoktur.

to Sun, selim4141, Azi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    ben hangi baharatçıya gittiysem desktroz ve maltodeskrin sordum bulamadım. hatta hönk? dediler. site haricinde alan varsa, nerden aldı?

8. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    google a yazar yazmaz cikiyor

hammaddeler. com

Dexter_Morgan bunu beğendi.
  9. actively

actively Üye

Beğenileri:
    437
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Yurtdisi
    Dekstroz dersen kimse anlamaz, glikoz diyeceksin. Una benziyor, naylon torbada toz şeker gibi satılıyor. Muhtemel eczanelerde de bulunur.

Son düzenleme: 27 Haziran 2012
  10. Berker06

Berker06 Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Bodybuilding.com daki atletler idman sonrası genelde jelibon kullanıyor videolarda gördüm

11. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    :) fiyat açısından dekstroz uygun ama üzüm suyu kalite açısından dekstrozdan daha faydalıdır gereksiz yere fruktoz alıyoruz diyorsun. GI i ve insülin tetikleyip katabolik faaliyeti bitiren şekerdir fruktoz. ayrıca içinde yüksek miktar olan glikoz boşalan glikojen depolarını hızla doldurur. BOşuna şeker almış olmuyoruz şekeri zaten kortizolu kessin diye alıyoruz her zamna üzüm suyu ilk tercih dekstroz ikinci tercih olmalı. Tabii vitargo veya maltodextrin 2. tercih içn tartışılabilir. Ben vitargo derdim ama Antreman sonrası için üzüm suyu gerçekten çok iyi bir şeker.

bide değişik konularda üzüm suyu sadece yağ olarak depolanır yazıyor ama hem fruktoz hemde glikoz alınıyor glikozunda GI arttırıcı etkisi unutulmamalı fruktoz sadece bir araç Fruktoz kotizolu kesip insülini hafiften (GI sı düşük olması sebebiyle) tetiklerken glikozun sindirimi başladığı anda glikoz insülini arttırmak için değil direk glikojen depolarımızı doldurmak için parçalanır. buda glikozun tam kullanımını sağlar

Son düzenleme: 28 Haziran 2012
  12. Berker06

Berker06 Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Son düzenleme: 28 Haziran 2012
    baskn35 bunu beğendi.
  13. tero

tero Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    para varsa vitargo almak en iyisi

Alfamatador bunu beğendi.
  14. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    ben supplement olarak bakarsak syntha 6 nın işinizi görecegi kanaatindeyim zira içinde şekerde karbonhidratta mevcut.saygılar

15. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    teşekkürler bakacağım bugün yine. hammaddelerde 2 kilosu 25 tl bana çok geldi siz toptan 5-6 tlye satılıyor demişsiniz.

16. bosversen

bosversen Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    hammaddelerden maltodekstrin almıştım. çok ağır geldi. gıdım gıdım zor bitirdim. multipower super gainer kullandım. aynı şekilde çok tatlıydı ve sanki içinde sorbitol de var gibi geldi. bitince bir daha almadım. şu an sulandırılmış pekmez ya da jelibon alıyorum. lakin arkadaş geçende biraz vitargo verdi. tadı değişik geldi. olmazsa vitargo alıp deneyeceğim.

Sayfayı Paylaş