İş Hayatı Sebebiyle Kilo Alamamak

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve aydinkiyici tarafından 4 Nisan 2020 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. aydinkiyici

aydinkiyici Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Öncelikle selamün aleyküm, yaş 23 kilo 70 boy 172
    Sabah 6.45 de kalkıp kahvaltı yapıp ise gidiyorum. İş yerinde öğle molam var ve akşam eve gidip yemek yiyip spora gidiyorum. Hayat standartlarım düşük olduğundan dolayı günde 3 öğün yemek yeme durumum var. Bu sebepten dolayı almam gereken kaloriyi alamıyorum. Çalıştığım işin ameleliği fazla olduğu için fazla kalori de yakıyorum. Günde 300-400 gram karbonhidrat almak 150-200 protein almak gerek hemen hemen lakin yiyecek zaman yok ve ben büyüyemiyorum. Benim durumumda olan ama bu spora gönül bağlamış arkadaşlar varsa yardımcı olabilirler mi. Teşekkür ederim.

2. Alincoln

Alincoln Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    28
    Diğer arkadaşlar ne tavsiye eder bilmiyorum ama bu sporda üç şey çok önemli ki sizde zaten biliyorsunuz. Kişiye özel beslenme, dinlenme ve antrenman Öncelikle durumunuzu tam net olarak kestiremediğimden ucuz protein kaynaklarına yönelmenizi tavsiye ederim. Örneğin lor peyniri, yumurta gibi. Vücuda yeterli miktarda protein aldığınıza emin olmalısınız ki bu beslenme açısından en önemli faktörlerden biri. Bir diğer husussa antrenman programı. Bu noktada kendimde aktif çalışan biri olarak antrenman programını ona göre şekillendirmek doğru olacak. Yani anladığım kadarıyla bedensel işgücü gerektiren bir yerde çalışıyorsunuz. Zaten enerjinizin birçoğunu işyerinde harcıyorsunuz. Anladığım kadarıyla emin değilim ama zayıf yapılıda birisiniz. Bu sebeple antrenmanda kesinlikle kaçınmanız gereken 2-3 husus var. Bunlardan biri kardiyo çalışmaları, ikincisi de çok hareket, set ve tekrar sayıları. Antrenmanlarınızda az tekrar yüksek ağırlık çalışmanız sizin için faydalı olacak. Bir diğer husussa beslenme düzenizi IF modeli olarak ayarlamanızı öneririm. Bende uzun süredir bu modelle gidiyorum. Günün 16 saati aç kalıp 8 saatinde kalorinizi tamamlayabilirsiniz. İş yerinde evden yemek götürmek zor geliyor. Bu sebeple bu modeli hayatıma tatbil ettim. İlk günler halsizlik yapıyor ama belli süre sonra alışıyorsunuz. Bunuda şu şekilde uygulayabşlirsinşz. Sabah kalktığınızda kahvaltı yapmadan işe gidin. İşten çıktığınız gibi kahvaltınızı yapın. İki saat sonrasında sporunuza gidin. Döndüğünüzde gün içinde almanız gereken diğer tüm kalorileri kahvaltı yapmanızla başlayan 8 saatlik dilim içinde almaya çalışın. Sonraki 16 saatlşk zaman diliminde yine açlık evreniz. Bu aşamasa sadece su, çay ve kahve tüketebilirsiniz. Bir nevi bu durumu ramazan orucu gibi düşünebilirsiniz. Yiyeceğiniz şeyleri kısacası bu şekilde iki öğünde yiyorsunuz ve günlük almanız gereken kalori miktarını bu şekilde tamamlıyorsunuz.

Sayfayı Paylaş