İçim Fit Süt ve Protein Tozu alımı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Fransergio tarafından 6 Nisan 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. Fransergio

Fransergio Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar merhaba. Şimdi reklamlarda İçim Fit Süt denilen ürünü gördüm ve satın aldım. Aynı zamanda da protein tozu kullanıyorum. Şimdi antreman yaptığım günlerde bu ikisini nasıl kullanmalıyım. Antreman öncesi sütü içip antreman sonrasında protein tozunu mu almalıyım? Yoksa tam tersini mi yapmalıyım? Yoksa ikisini de antremandan sonra mı almalıyım? Ya da sütü yatmadan önce içsem verim alır mıyım? Teşekkür ederim.

2. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Protein tozun var ve proteinli süt kullanacaksın? Cidden parana yazık, bir de gereksiz pahalı o ürünler.

3. Fransergio

Fransergio Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam lütfen soruya cevap verin. Günde 80g protein almaya çalışıyorum ikisini birlikte kullanmam gerekli.

4. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Sütü yatmadan önce iç. Senin iyiliğin için söylüyorum gereksiz pahalı, ona aylık para yatıracağına marketten tavuk göğsü al kilosu 18 TL. Dediğimi araştır anlarsın.

5. Agent47

Agent47 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Sütten aldığın proteinin sindirimi uzun süreceği için ona göre kullanmalısın. Bunu bilerek tüket. Yatmadan önce içmek doğru olmaz uyurken mideni çalıştırma. Forumda da konusulmustu bu mesele. Gün içinde herhangi bi saatte içebilirsin kahvaltıdan 2 saat sonra mesela. Ama kesinlikle ama kesinlikle uyumadan önce içme. Bahsettiğim konunun linkini de yazacağım.

6. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    .
    --- Mesaj birleştirildi, 6 Nisan 2019 ---
    Aslında doğru.

7. Kagank34

Kagank34 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Sevgili guzel kardesim :) Protein tozu hem daha hesapli ve diger protein cesitlerine gore daha hizli sindirilmektedir. Böylelikle antrenman sonrası hasar gören kaslara daha hızlı protein taşınması sağlayacaktır. Keza antrenman öncesi kullanarak da kaslar için bir yakıt ve protein kaynağı yaratmış olucaksın. Birçok gıda dedektefi olarak kendini adlandıran gruplar bu sütlerin için deki proteinin gerçek değerini yansıtmadığını kanıtlamıştır. Ayrıyeten sütün sindirimi bir miktar zor olduğu için antrenman da hazımsızlık gibi sorunlara sebebiyet verir tabi antrenman saatini ayarlıyamazsan. Bence çok içmek isterseren sabah ki öğünün güzel bir tercih olur. Böylelik antrenman yaparken miden birde onu sindirmekle uğraşmayacaktır. Sevgilerimle :)

8. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Doğrudan protein tozunu veya bir besini savunmayı veya kötülemeyi bırakmamız gerekiyor.
    Protein tozlarıyla ilgili güncel bir çalışmada bu takviyelerin bağırsak floarasını olumsuz etkileyebileceği detaylı anlatılıyor. Süt için de östrojen gibi farklı endişeler var.
    Bu yüzden doğrudan şu iyi şu kötü demek çok iyi bir yaklaşım değil.

Soru için:
    Protein ihtiyacını kgx1.6 karşılıyorsan ek olarak protein takviyesi almana gerek yok. Yeterli almadığın için bu ürünleri kullandığını düşünürsek;
    Antrenman süresine bağlı olarak antrenmandan 1-1.5 saat önce ara öğün olarak bahsettiğin proteinli sütü tüketebilirsin. Yanında karbonhidrat ve yağ tüketilebilir (sütün içeriğine göre). 1-2 porsiyon meyve ile tüketebilirsin.

Antrenman sonrası ise 20-25 g protein içeren whey tüketilebilir. Bu şekilde zamanlama için önerilen 3-4 saatte bir 20-25 g protein alımı sağlanmış olur.

33serkan33 bunu beğendi.
  9. Richarlison

Richarlison Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Ben yatmadan önce sut iciyorum bulk yapiyosan tavsiye ederim gece boyu protein sentezi uzun olsun diye :)

10. heraxles

heraxles Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    dostum şunu ben anlatamıyorum sanirim.
    protein tozunun olayı 25 gram protein değildir.
    kana hızlı karışmasıdır ve içindeki proteinin besinlere göre daha ham olmasıdır cunku normal bir gida ile protein alirken yaninda sindirimi uzatan değerleride alıyorsun. oyle tozlar vardırkı nerdeyse su kıvamında yani süt içebilirsin ama oyle bi etki bekleme ondan. yoksa 25 gram proteini evde kendinde shake yaparsin demek istedigimi anlatabiliyormuyum protein tozunun verdiği performansı yemekten alamazsin sadece toz kullanirsan gene ilerleme kaydedemezsin yemek ve toz ikisi bi arada olmalı.

11. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Protein tozunun besinlerden daha üstün olduğuna dair kaynak?

12. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    Aslında arkadaşın anlatmak istediği üstünlüğü değil kana karışma hızı. Antreman sonrası kasların acil proteine ihtiyacı olduğu için whey protein tozu tercih edilir sebebi 15 dk gibi bir sürede kaslara ulaşmasıdır. Normal gıdalar 3-4 saat aralığındadır bu. tabiki yumurta,et,balık tan daha temiz ve güçlü protein kaynağı yoktur o kesin ama işte çok proğramlı olman lazım. Mesela yumurta yedim 4 saat sonra kana karışsa antreman bitim saatini ona denk getirmem lazım gibi bir sürü hikaye :)
    --- Mesaj birleştirildi, 10 Nisan 2019 ---
    sütün içindeki protein whey değildir östrojeni artırır, uyurken protein sentezi istiyorsan 50-100 gr yağsız lor ye
    ben sana mecbur kalmadıkça sütten uzak dur derim :)
    80 gr protein almanı kim söyledi sana , kaç kilosun boyun kaç?
    migrosta bir alana bir bedava günleri oluyor takip edin arada hindi göğüste bulunuyor ki hindi tavuk etinden bir nebze daha sağlıklı daha yağsız :)

Son düzenleme: 10 Nisan 2019
  13. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Whey'in kana karışma hızı 45 dk olarak belirtiliyor. 15 dk çok kısa bir süre. Kana hızlı karışmasının ne denli avantajlı olduğu ise net değil. Karşılaştırma çalışmaları var. Bunların bazılarında antrenmandan sonra whey veya et tüketilmesinin kas kütlesi üzerinde benzer etkilere sahip olduğu belirtiliyor. O yüzden, wheyin besinlerden daha üstün olduğunu gösteren kaynak eklemesini istemiştim. Yani aslında benim de orda istediğim şey, hızlı sindirilen wheyin besinlerden daha fazla kas kazanımı sağladığına veya daha iyi olduğuna dair bir kaynaktı :)

14. yunustutarxd

yunustutarxd Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    yazan oldumu bilmiyorum pek okumadım, süt diyorsunuz fakat sütün besin değeri bellidir 100 gramda 2,6 protein. Bu proteinli süt dedikleri protein nereden geliyor ne ile 30 gram yapılmış bu protein bi araştırın.

15. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    BAF317DB-1486-4983-8B57-E1E1E55A589C.jpeg

Kaynak: Burd et al. Nutrition & Metabolism 2011, 8:15

15 dk'da kana karışması ya spor magazin dergilerince ya da bazı takviye satıcıları ve sporcular tarafından abartılarak belirtilen rakamlar :) Üstteki görseli o yüzden eklemek istedim. İzole Whey protein tüketildiğinde, ki en hızlı sindirilen protein kaynağı, 15. Dakikada serum aminoasit konsantrasyonundaki artış çok az. 60. Dakikaya varıldığında kan aminoasit konsantrasyonu pik yapmış, bu da kana karışma süresinin 60 dakika olduğunu gösteriyor.
    Eklemek istedim @33serkan33 :)

16. brfnbrfn

brfnbrfn Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    38
    Yahu tavuk gogusunde vesaire bulunan aminoasitlerin çoğu protein tozlarında yok.Bunlar bir tutulamaz... ayrıca sindirim i konusunda nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz.. rafa düşen herseyde kanserojen vardır.. tavuk yok dersen doğranmış hindi göğüsü satılıyor Migros'ta

33serkan33 bunu beğendi.
  17. karaparss80

karaparss80 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Proteinli sütte kazein proteini kullanılıyor . Arka tarafına bakarsanız görürsünüz süt proteini olarak geçiyor .
    Benim tavsiyem protein tozunuzla devam etmek eğer illa kullanacam diyorsanız gece yatmadan önce proteinli sütü için çünkü sütteki protein ağır bir şekilde kana karışacaktır. Kazein (süt proteini) sinirilmesi yavaş bir protein grubudur. Spordan sonra pek tavsiye edilmez. Onun yerine daha alternatif şeyleri denemelisiniz.

18. Anıl Özmerdivenli

Anıl Özmerdivenli Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Protein tozu kullanıyorsan protein süte para kaptırma. Ucuz bir whey protein al içim fit yerine onu iç. Illa icim whey gibi olmasini istiyosan yağsız süt al onunla hazırla. Proteini aynı olur üstelik protein tozunun protein kalitesi fersah fersah ötede

Sayfayı Paylaş