Ön Kol ve Arka Kol Çalısması Aynı Gün Yapılabilir mi?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Tolgaa tarafından 2 Aralık 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Tolgaa

Tolgaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba,

Sizce Ön Kol ve Arka Kol Çalısması aynı günde mi yapılmalı ayrı ayrı günlerde mi ?

Ben bu güne kadar aynı günde çalışıyordum, önce arka kol sonra ön kol. Arkadaşım ayrı günlerde çalışmamı tavsiye etti, siz ne dersiniz ?

2. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    ayrı günlerde çalışılması daha etkilidir. çünkü kol çalışmalarında itici ve çekici kas grupları ile çalışıldığı için ön kol çalışırken arka kol ister istemez devreye girer ve yorulur. ayrı çalışılması daha iyi gelişmesi için tek kuraldır.

3. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    İkisini de deneyip, sana en çok fayda sağlayanı bulmalısın. Triceps/göğüs, biceps/sırt gibi birbiri ile bağlantılı kas gruplarını çalıştırmadığın sürece bunları deneyebilirsin. Mesela bugüne kadar aynı gün çalıştıysan, 2 ay ayrı çalış(bacak günü tekse oraya ekle). Duruma göre karar verirsin sonra.

4. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Aslında hepinize katılıyorum fakat bende biceps triceps çalışmalarımı senenin bazı zamanlarında yaparım bu her nekadarda adelede yorgunluk yaratsada adelenin işleyiş biçimine değişik bir renk katarak normal düzene dönüldüğünde iyi bir ortalama sağlıyor fakat bu olayı vg de ilerlemiş kişiler yapmalı diyorum çünkü yorulan adeleye yapılan antremanda vucudun kalkanı kalktığı için sakatlanma olasılığı yüksek ayrıca tendonların dinlenmeden zıt gerilimi bu sakat lık riskini arttırabilir..

O yüzden göğüs bicep omuz triceps genelde tavsiyemdir

zeugma27, Kassam, ThePirate ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. Tolgaa

Tolgaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar

6. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    biceps ve triceps için ayrı günler planlayabiliyorsan yani ayrıdan kastım o gün sadece biceps çalışma imkanın varsa (bu haftada 6 gün antreman eder tek kas tek gün sisteminde) tercihin o olmalı ama yoksa diğer büyük kas gruplarıyla kombine etmekten (örneğin göğüs-biceps yada sırt triceps) bana göre daha iyidir biceps-triceps aynı gün çalışmak..

örneğin ben 2 ayrı kol kasını aynı gün daha rahat çalıştığımı farkettim ve bu sisteme devam ediyorum..diğer büyük kaslarla beraber çalıştığımda vücudumda fazladan bi yorgunluk hali (belkide psikolojik) hissediyorum..

öncelikle deneyerek karar vermeni tavsiye ederim ki diğer bir sakıncası ağır çalışmış ve gerilmeye karşı hassasiyeti artmış bir bicepsten sonra triceps yapmak bicepsi haddinden fazla gererek sıkıntıya neden olabilir bu sıkıntı spor yaralanmasıda olabilir , hareketleri tam icra edememe de olabilir..
    ör:alna triceps çalışırken çalışmış biceps kasları şiştiği ve esnekliğini kaybettiği için barı alnınıza tam indiremeyebilirsiniz..Eğer böyle sıkıntılar yaşamıyorsanız beraberde çalışılabilir.

bodyde hareketlerin beraber yapılışları ile ilgili kesin çizgiler olmadığı vede her bodyci kendine uyan sistemi kendi oluşturması gerektiğinden dolayı denemeden hiç bir sisteme önyargı ile bakmamak gerektiğine inanıyorum..

buarada bir yanlış sitede oldukça sık zikrediliyor buaralar ..önkol eşit değildir biceps..önkol forearm dedikleri dirsekle bilek arasıdır..

cumpas bunu beğendi.
  7. Tolgaa

Tolgaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Sana da teşekkürler Diez arkadaş.

Bir sorum daha var, bicepslerin kısa kalmasıyla ilgili. Anladığım kadarıyla pazuların şişik ama tam olarak kola yayılmaması durumu. Eğer doğru anlamışsam nasıl bir biceps çalışması uygulamalıyız ?

Benim bicepslerin durumu tam olarak yukarda anlattığım gibi.

Ya bicepsler kısa ya da kol uzun :)

Selamlar

8. emrah

emrah Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Personal Trainer
    Yer:
    istanbul
    bıcepsı uzatmak ıcın barbull curl,stil dambull,consatrasyon tarzı bır antreman yapabılırısn bıcepsı toplamak ıcın scot curl,dambull scot, tarzı bır sey yapabılırsın bence

9. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    en iyi gelismesi icin ayri ayri calismak en iyi kural degildir. Bugün arnold birlikte calisir. Ve bircok sporcu calisir. Weider prensipleri diye cikan kitapda birlikte calisarak en iyi kas yaparsin diye uyarir.
    Ama ben kimseye böyle calis daha iyi kas yaparsin diyemem diyenlerde yanlis demis olur. En iyi cevabi sarc vermis. Arkadasim deneyeceksin. Kaslarin hangi sisteme iyi cevap verirse o sistemde kal.
    Ben birlikte calisarak bir dönem cok iyi sonuc aldim cünkü bomba gibi kanlar kaslara pompalaniyor. Acayip kollarin hacmi dev gibi oluyor.
    Aynen söyle:

1. set Bizeps Sz curl 15 tekrar
    2. set Trizeps alna cekis 15 tekrar
    3. set Bizeps Sz curl 10 tekrar
    4. set Trizeps alna cekis 10 tekrar
    5. set Bizeps Sz curl 8tekrar
    6. set Trizeps alna cekis 8 tekrar
    7. set Bizeps Sz curl 6tekrar
    8. set Trizeps alna cekis 6 tekrar

sona 3 dakika dinlen ve kendine bizeps ve trizeps icin tekrar bir hareket sec ve bul onuda ayni yukardaki gibi degismeli yap. Ama daha body ye yeni absladiysan bu sana agirda gelir.

10. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Hatirlatmayi unuttum. Bu kol calismasini yaptigin gün de karin haric baska hic bir bölgeyi antreman yaptirma.

11. CENTAUR

CENTAUR Guest

Ben kol antrenmanını hep tek gün yaparım hem konsantrasyon olarak, hemde gelişim olarak bence en ideali benim için. birkaç değişik kombinasyon denedim ama bundan aldığım performansı ve antrenman zevkini bulamadım.

Ama şu var biceps ilk önce çalışıldığı zaman şişen biceps üzerine triceps çalışmasında ufak bir zorluk yaratıyor gelişmiş bir kolda eğer triceps çalışırken dirsek-eklem ağrısı yaşanıyyorsa ilk önce biceps çalışmak kolu iyi ısıtıyor ama benim şimdilik böyle problemim yok bir antreman bisps-triceps, bir antreman triceps-biceps çalışıyorum

mpower33 bunu beğendi.
  12. CENTAUR

CENTAUR Guest

Scot la biceps toplanmaz, uzatılır :!:
    Consantrasyon ile de uzatılmaz, toplanır :!:
    Sen nerden öğreniyorsun kardeşim bunları ;)

13. JöNTürK

JöNTürK Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Tekirdağ
    Bunlarda weider a rakip emrah prensipleri :lol: :lol:
    Biceps kısalığı sorunu bendede var arkadaşım ve çok zor halledilebilen bişi :( arkadaşların dediği gibi scot curl veya dumbell scot yapabilirsin ama benim tavsiyem dumbell scott yap daha etkili olduğu kanısındayım ve bu hareketin birde telli makinada yapılışı var arada onuda uygulayabilirsin oda ii sonuç verio.Program olarakta ben--göğüs,biceps--omuz,bacak--sırt,triceps uyguluyorum bir itme bir çekme hesabı gayette memnunum ;)

14. Tolgaa

Tolgaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar

dumbell scot'ı öğrenmem iyi oldu, yalnız bu hareket Consantrasyon'a kıyasla çok daha zor gibi. Ağırlığı biraz düşürmek gerekicek gibi :)

Jöntürk arkadaş, programın çok mantıklı görünüyor, bu pzt. uygulamaya başlıycam. Göğüs ve biceps çalışmasını haftada iki gün yapmayı düşünüyorum. Malum hem göğüsler az gelişti hem de bicepsler kısa.

Dondurmanın gaymak olduğu, lisedeyken 4 kafadar arkadaşla üniversitesine gitmek istediğmiz memleket Muğla'ya selamlar...

15. Nexima01

Nexima01 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    antreman sonuna doğru çok yoruluyorum bu yüzden kol antremanları yalan oluyo. o yüzden bacak günüyle sırt gününü tek gün yapıp kollar için ayrı bi gün eklemeyi düşünüyorum. sizce mantıklı mı?

Sayfayı Paylaş