Ölçü dengesizliği ve Göğüs hacmi kayıp ??

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Payday3d tarafından 13 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Payday3d

Payday3d Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Konunun başlığını çok iyi seçemedim ama durumumu ve hikayemi özetlemeye çalışayım;
    32 yaşındayım 13 Şubatta hayatımda ilk kez spor salonuna başladım. Arada sırada yaptığım düzensiz şınav mekik harici bir spor geçmişim ve atletik bir yapım yok.
    Kilo almak da istiyordum. 1.80-1.82 boy ve yaklaşık 67 kilo ile başladım. Başlangıç ölçülerim (rakamlar kimilerine garip gelebilir ama spora başlama sebebimiz bu zaten) kol:26cm
    Omuz:98
    Göğüs :88
    Bel:88
    Parça vücut çalışması yazıldı ona uydum sonra kendim de araştırmalara başladım bu çalışmalara devam ettim 1.5 ay kadar çalıştıktan sonra belimdeki fıtık nüksetti ve 10 gün spora ara verdim.10 Günün ardından tekrar devam ettim. 13 nisan tarihinde alınan ölçülerde
    kol :29
    göğüs :95
    omuz :105
    bel:89
    bundan tam 1 ay sonra ufak bi kaza yaşadım merdivenden düştüm elimde çatlak oluştu ve 10 gün kadar atelde kaldı ve Elim sakatken kayıp yaşamamak ve hazır bi düzene alışmış vücudu soğutmamak için ne yapabilirim diye düşündüm araştırdım ve 2 çift dambıl seti ile "unilateral" dedikleri şekilde evde çalışmalar yapmaya çalıştım olabildiğince. Ne kadar sağlıklı oldu bilemiyorum. Spor salonuna sakatlıktan kurtulup tekrar başlamam ramazana da denk gelmesiyle 7 haziranı buldu yani yaklaşık 1 ay. Bu arada ramazan ve sakatlık öncesi kilom 71'e yükseldi. Bu süreçte aşırı bir kilo kaybı yaşamamakla birlikte 69 küsüre doğru bi gerileme oldu. Şu an en son kilom 70.5-71 civarı ve aradan geçen zamanda verimin düştüğünü hissettiğimden dün (12 temmuzda) ölçüm yaptırdım
    kol:30
    göğüs:89
    Omuz:107
    bel:88
    Özellikle göğüs ölçüsü beni şok etti. İlk haftalar daha düşüklen ilk bikaç haftadan sonra Çoğu günler asgari 80-100/110 gr protein alıyorum (protein tozu da gerektiğinde alıyorum) Göğüs ölçüsündeki düşüşle ilgili bizim hocanın söylediği göğsünde yağlanma vardı göğsün aşağıda kalıyor ve toplamaya başladığı yağ erittiği için bunun olması normal dedi. Tatmin oldum mu hayır. Çünkü bi emek sarfediyosunuz ve ölçü ileri gideceğine geri gidiyo hem de bi öncekinden 5 cm psikolojik olarak negatif etki ediyo.
    Çözüm, tavsiye olarak hoca 'protein tozu' (!) dedi. O yüzden daha yapıcı çözümlere ihtiyacım var. Göğüs ölçüsüyle ilgili söylenen doğru mudur bu anormallik normal mi sizlerce arkadaşlar ?

Son düzenleme: 13 Temmuz 2018
  2. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Boy uzunluğunuza göre vücut ağırlığınız düşükmüş. O vücut ağırlığında yüksek yağ oranına sahip olmanız zayıf bir ihtimal. O yüzden yağ azaldığı için göğüs topladı ve ölçü kaybetti ifadesi bana pek mantıklı gelmedi. Göğüs egzersizlerinde formunuz düzgün olmayabilir. Bu da gelişimi ve ölçü alımını azaltmış olabilir. Ayrıca protein suplemanı yetersiz protein tüketiminde faydalı olur. Aksi halde alacağınız ekstra protein ekstra kas gelişimi sağlamayacaktır. Protein alımınız yeterli, ekstra protein tozu almanıza gerek yok.

3. Payday3d

Payday3d Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Cevabınız için teşekkür ederim. Vücut yapım zayıf olmama rağmen dikkatli olmayınca kilo almaya başlayınca bazen yağlanmaya gidebiliyo veya doğuştan gelen yapı itibariyle biraz şekilsiz o açıdan az biraz mantık katılabilir hocanın söylediğine ama göğüs ölçüsü düşüşünü açıklamada tatmin edici değil. Bu arada protein takviyesini yeterli alamadığım günlerde veya spor sonrası alıyorum. o 80-100 gram civarı alınan proteinin içinde oluyor.

4. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Rica ederim. Önemli olan günlük toplam kaç g aldığınız. 100 g yeterli olacaktır.

Sayfayı Paylaş