Çorba

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve mars35 tarafından 18 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. mars35

mars35 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Herkese selam,çorba ile ilgi arama yaptığımda çok yüzeysel şeyler bulabildim amacım bir iki örnek üzerinden giderek özellikle bu kış aylarında bize güzel bir alternatif oluşturmak.

Şimdi ufak bir örnekle başlamak gerekirse tarhana çorbasının besin değerlerini veriyorum;

100gr için
    Protein........8gr
    Karbonhidrat........61gr
    Yağ............0.4 gr
    Kolestrol.........0 gr
    Kalori...............280

Şimdi anladığım kadarı ile karbonhidrat bakımından zengin bir içecek olan tarhana basit mi yoksa kompleks karbonhidratmıdır ?

Başka bir diğer nokta idmandan 1 saat kadar önce karbonhidrat almaya özen gösteriyoruz,tamamen düz mantık gidiyorum,sıvı bir gıda olduğu için kana daha çabuk karışıp idmandan mesela 15dk önce alınabilir mi ?

Yorumlarınızı bekliyorum,herkese kolay gelsin

2. kadirmol80

kadirmol80 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    15 dakika çok az bir süredir çorba sulu bile olsa içindeki maddelerin o kadar çabuk kana karışıcağını sanmıyorum kardeşim ama bi 30-35 dakika olabilir ama ben riske atma derim çünkü boş mideyle çalışmak her zaman daha iyidir

mars35 bunu beğendi.
  3. mars35

mars35 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Doğru,ikimizde aynı şeyi söylüyoruz aslında idmandan 1 saat önce alacağımız karbonhidrat (pilav,makarna vs..) yerine termosa koyacağımız bir çorba bize gerekli enerjiyi verir hemde midemizi çok doldurmaz diğe bir alternatif olabilir diğe düşündüm.

Farklı bir örnekden yola çıkalım,yayla çorbası besin değerleri;

Ağırlık gr....: 200
    Protein......: 3.3
    Karbonhidrat:
    Yağ…........: 5.8
    Kolestrol...:
    Kalori….....: 115
    Kalsiyum....: 42.9
    Demir….......: 0.5
    A vitamini...: 208
    B1 vitamini.: 0.1
    B2 vitamini.: 0.1
    Niasin…......: 0.3
    C vitamini...: 0.3

Şimdi bildiğiniz gibi yayla çorbası yoğurttan yapılıyor,gece yatmadan süt ve türevini kazein açısından almaya çalışıyoruz,yine düz mantıkla gidersek çorba bize alternatif olabilir mi ?

Not:Karbonhidratlarda pilav,makarna vs.. yine kazein bakımından süt,yoğurdun daha zahmetsiz oldugunu biliyorum burada ki amaç alternatif üretip farklılık yaratmak.

4. kadirmol80

kadirmol80 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Çorbadaki besin değerleri iyi ama bir makarnayla bir pilavla değişilemez karbonhidrat aynı olabilir ama kalitesini bilmiyorum

Sayfayı Paylaş