Çalışma süresi (set çalışmak vs süreli çalışmak) ve birkaç soru

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve BerkeTiryaki tarafından 29 Eylül 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. BerkeTiryaki

BerkeTiryaki Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Selamün aleyküm abilerim kardeşlerim. Spor camiasında çok dile getirilmeyen ancak benim kafamı müthiş karıştıran bir soru sormak istiyorum önceden bb yaparken split çalışıp fullbody ye geçtim ama ağırlıkların bana göre olmadığını geç de olsa anladım yaz tatilinden beri street workout geçtim şınav barfiks dips squat gibi hareketleri düzenli bir şekilde çalıştım (bu arada 160 boy 58 kg %18 yağ oranına sahibim) barfiks sıfırdan 5 e , şınavı 10 dan 30 a (dayanıklılığım baya arttı) dipsi 2 den 10 a squatı 10 dan 50 ye kadar çıkardım amacım estetik , kas kazanımı değildi sadece temel hareketleri artırmaktı tabi bu süre içinde "süreli" çalıştım yani 3x10 şınav değilde 1 dakika çekebildiğim kadar şınav çektim bazı günler 10 dakika da 100 şınav çekme gibi challengelar yaptım ve iyi sonuç verdi. Şimdi ki amacım ise yağ oranımı düşürerek estetik görünmek ve kas oranımı artırmak (dayanıklılık güç ikinci planda).

Süreli çalışmanın sadece dayanıklılık kazandırdığını düşünerek setli çalışmaya karar verdim fullbody programım da şöyle ;

Sırt : pull up 2x5
    Omuz : pike push up 2x12
    Göğüs : push up 2x12
    Karın : full crunch 2x10
    Biceps : biceps curl 1x12 , hammer curl 1x12 , 30 sn curl statik , 30 sn hammer statik bekleme
    Triceps : bench dips 2x12
    Bacak : lunge 2x12
    Kalça : squat 2x12
    Kalf : calf raise 1 dk statik bekleme

Okula gidip geldiğim için bunları devam ettirmek zor benim için akşam 6 da evde oluyorum bunun dışında 10 derece skolyozum çıktı birde doktorun verdiği egzersizleri de eklersem ısınma soğuma toplamda 1 saatten fazla buluyor üniversite sınavı ve okul bir arada olunca en fazla
    1 saatlik vaktim var sorum ise şu (çok uzattım kusura bakmayın) setleri süreye çevirsem mesela 2x5 barfiks yerine 1 dakika max barfiks yapsam set çalıştığım gibi gelişim gösterirmiyim ? dediğim gibi yaz tatili başlangıcında 10 şınav zor çıkarken 30 şınav çıkarıyorum tamamen nizami olarak ve bu süre içerisinde kol dışında bir gelişim gösteremedim (göğüs omuz dahil). Cevaplarınızı bekliyorum cevaplayan herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum çok mühim bir konu benim için.

2. Rambo206

Rambo206 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    1 dakika arayla yap verimli olur birde skolyoz egzersizini paylaşa bilirmisin bende skolyozum

3. BerkeTiryaki

BerkeTiryaki Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    1 dakika ara derken dinlenmeyi mi kastetmiştiniz ? zaten 1 dakika maximum dinlenme yapıyorum benim demek istediğim mesela 1 dakika içinde max tekrar yapsam set çalıştığım zamanki gibi verimli olur mu ? skolyoz için internetten bulabilirsiniz egzersizleri yanlış egzersiz vermek istemem

4. Rambo206

Rambo206 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    15 kere chin up yaptın 1 dakika dan fazla dinlenme tekrar 15 kere yap boyle 3 er set yap verim alırsın böylece ,

5. BerkeTiryaki

BerkeTiryaki Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Zaten setli çalışıyorum ancak ısınma soğuma derken 1 saati geçiyor bazen amacım hareket çeşitliliğini koruyup süreyi düşürmek ama internette sürekli set sayılı olarak gösterilmiş ilk kez street workout da gördüm süreli sistemi bu dayanıklılık içinmi kilo verme ve kas kazanımı için uygunmudur bunu soruyorum bunu deneyimleyen illaki vardır koca forumda dimi :)

Sayfayı Paylaş