Zayıfım. Kilo alamıyorum. 15 Vücut Kitle Endeksi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Goksa123 tarafından 26 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Goksa123

Goksa123 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Arkadaşlar öncelikle hepinize iyi forumlar diliyorum. Sorunum gerçekten bana çok ciddi gibi geliyor. Eminin sizlere de öyle gelecektir. Arkadaşlar 14 yaşındayım. Ergenliğimin ortalarına yaklaşmaktayım. Neredeyse 10 11 yaşlarında arkadaşlarıma oranla biraz daha cılız duruyordum. Ama o Zaman'lar iştahım çok büyüktü ama kilo alamıyordum. Beni zayıflıktan çok kollarımın inceliği uzuyordu daha çok 1 sene falan oncelerde. Ama artık gövdem kemiklerimi iyice göstermeye başlamıştı ve boyun altında bulunan omzuma uzanan kemiklerin ( ismini bilmiyorum üzgünüm) arkasında Kocaman boşluk oluştu zayıflıktan. Ergenlikten dolayıdır bir iki senede boyum 1.70 e ulaştı. Ama kilom hala 40-45 arası genelde 42 41 oluyor. Vücut kitle endeksim 14 falan oluyor. Gayet kotu ve vahim bir oran. Ama yeme sıklığımı spor sıklığını ne kadar arttırsamda nerdeyse butun sene bu kilo boyumdan farklı olarak hiç değişmedi. Acilen bir şeyler yapmam lazım bunun için çünkü yakında liseye başlayacağım ve yeni arkadaş ortamına bu şekilde girmek istemiyorum. Lütfen yardımcı olun lütfen araştır demeyin çünkü araştırdığım hiç bir şey işe yaramadı şuana kadar. Detaylı bir cevap bekliyorum sizden lütfen buna çok ihtiyacım var bekliyorum...

2. cakirkeyf

cakirkeyf Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    öğrenci
    Kardeşim zamanla alırsın üzülme.Bak öncelikle bir dahiliye ve endokrinoloji bölümüne git tahlillerini ol.Bir şey çıkmazsa direkt spora başlıyorsun yoğun bir beslenme ve sporla kilo alırsın.Sana bu söylediklerim imkansız gibi gelebilir ama bende de aynı sorun vardı.Senin yaşlarında 40 kiloydum bende yaş arttıkça zamanla beslenmeyi düzene sokunca hepsi geliyor.Spora başladım 1 ayda 2.5 kg aldım.Ama beslenmen cidden güzel olmalı.Şuan 60 kiloyum.Sende alırsın zamanla inşallah.

3. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    14 yaş için beden kütle indeksi üzerinden bir yetişkininki gibi değerlendirme yapılmaz. Boy yaşı, boya göre persentiller kullanılır. Boy ve yaşına göre baktığımızda olman gereken ağırlık 55-65 kg aralığında. Büyüme ve gelişme çağında bu kadar zayıf olman sadece fiziksel görünümünü değil büyüme ve gelişmeni de etkilyecektir. Forumlardan araştırmak yerine imkanın varsa devlet hastanesi ya da toplum sağlığı merkezlerine(diyetisyen var ise) gidip bir diyetisyen ile görüşmelisin. En yerinde çözüm bu olacaktır.

Sayfayı Paylaş