Yoğunluk ve Kütle Artışı

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve whammers tarafından 29 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. whammers

whammers Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    ilk sorum,mesela bi insan vardır hacmi 80 kilodaki birine göre fazladır ama tartılınca kilosu daha düşük gelir.bunun nedeni nedir?
    hacim ve kütle bakımından kaslarla yağların ne gibi farkı vardır?

2.nci sorum bi insan 1 sene düzenli olarak çalışırsa kas kütlesini ortalama kaç kilo arttırabilir?yani diyelim başta 70 kilo bu adam,1 sene sonra yağ bakımından hiç bi değişiklik yok ama kas kütlesi doğal olarak artacak.bu adam kaç kilo olur?(tahminen soruyorm)

2. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Hacim ve kütle ilişkisi temel olarak aşağıdaki sebeplere bağlıdır;

- Kemik yoğunluğu

- Vücuttaki kas ve yağın miktarı. Kaslar yağlardan daha yoğundur, lafın gelişi 100 gram yağ 200santimetreküp hacmindeyse 100 gram kas 150 santimetreküp olur. Yani yağlı biri daha hacimli gözükür, aynı kiloda kaslı birinin ölçüleri daha ufak olur. Bu konuda kesin değerleri forumumuzda ilgili kaynaklara ulaşabilen biri verirse iyi olur.

- Ortalama değerler birbirine yakın olmakla birlikte insanların kas yoğunlukları farklı olabiliyor. Bunda doğuştan gelen kas lifi sayısının ve sonradan geliştirilen liflerin her insanda farklı yoğunlukta olabilmesi etkili.

- Kasların su tutması da hacmi gözle görülür oranda etkiler.

Başka sebeplerde vardır ama benim aklıma gelenler bunlar.

2. sorunun cevabı ise bence senede tamamen doğal olarak 3600-9600 gram arası bir değerde sadece kas kazanmak başarıdır. 9600 gram değeri azami ortalama değerdir, hatrımda böyle kalmış, net kaynak veremeyeceğim.

atakan_irresistable bunu beğendi.
  3. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Geçte olsa aklıma geldi; kemik kalınlığıda hacim/kütle oranını farklılaştıran bir başka sebep.

4. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Gaddarkemal açıklamış;ama ben de birkaç madde eklemek istiyorum..
    Arkadaşın asıl duymak istediği kasın yağa nazaran ne kadar olduğu duymak sanırım. Yalnız gaddarkemal'in lafın gelişi verdiği örnekdeki kadar da az olmayacağını tahmin ediyorum. Biryerde "Karpuz kadar yağ; portakal kadar kasa tekabül eder" diye bir yazı okumuştum. Kendimde de bunu yaşıyorum aslında. Ben genellike 80 kiloda ve yağlı bir vücuda sahiptip genellikle. Yalnız şuan aynı yağ oranıyla 90-92 kilo civarıyım. Kesinlikle önceki halimle şuanki halim arasında uçurum yok. Gerçekten kas tahmin ettiğimizden daha fazla ağır...

everest bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş