Yine Yeni Yeniden [P90x]

Konusu 'Antrenman Günlüğü' forumundadır ve Fυякαη Acαя tarafından 6 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 33 üye.
  1. realbiker

realbiker Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilişim
    Yer:
    Cezayir, Bejaia
    Yok öyle değil dostum. detaylı anlatayım sana :

Faz 1 : 1. 2. 3. Haftalar yükleme-çalışma 4. Hafta yenilenme toparlanma haftası
    Faz 2 : 5. 6. 7. Haftalar yükleme-çalışma 8. Hafta yenilenme toparlanma haftası
    Faz 3 : 9. ve 11. Haftalar yükleme çalışma 10. ve 12. haftalar yenilenme toparlanma haftaları

Olmak üzere 90 günlük süreyi 4 er haftalık bölümlere ayırmışlar.
    her faz (4 haftalık çalışma dönemi diyelim) seni bir sonrakine hazırlıyor ve içinde direnç ve kardiyo ve esneklik çalışmalarını barındırıyor 1. ve 2. dört haftalık periytların son haftaları recovery yani vücudun kendisini toparlayıp kas gelişiminin desteklendiği ve dinlendiğin (!) haftalar
    3. periyod ise yükleme-yenilenme-yükleme-yenilenme haftaları

Bu haftalarda neler yapacağın P90X Calendar ya da P90X calendar (alternate) takvimlerinde yer alıyor.

Gelelim Classic, Lean ve Doubles çalışmalarına

Classic : Tipik bir P90X çalışma programı, P90 ve P90 Master programlarını bitirip henüz istediği form ve kiloya gelmemiş kişileri hedefe ulaştıracak sistem

Doubles : Kendisine güvenen ve formda hissedenler eğer Classic programında bitik hissetmiyorlarsa ve halen kilo vermeleri gerektiklerine inanıyorlarsa ilaveten her sabah bir Cardiyo X çalışması mevcut. Bu programda beslenme ve dinlenme çok çok çok önemli.

Lean : Formdayım zindeyim ama "formumu korumak istiyorum" diyen ( ve belkide P90X i önceden bitirmiş olan ya da salondan uzak kalan) herkesin uygulayabileceği "hafif" sistem (hafif derken hafif raylı anlayabilirsiniz çünkü alışık değilseniz bunda bile ray siz ve üzerinizden geçen de tren olabilir :D:D:D ). Ayrıca Classic ve doubles zor geliyorsa bunu uygulayabilirsiniz. Önceden P90(M) uygulamayanlar özellikle Yoga X de zorlanabilir.

Programlar son derece eğlendirici ve değişken, en önemlisi pozisyon ve postürleri tamamen gösterildiği gibi yapın, anlayabiliyorsanız (davranışlardan da takip edebilirsiniz) Tony'nin tavsiyelerine kulak verin. Yükleme yaparken sık sık tekrar edilen tavsiye: duruşunuz, mimikleriniz, yüzünüzün şekli değişiyorsa ağırlığınız fazla demektir. Arkadaki güzel ablalar sizi görmüyor fazladan kilo takınca etkilenmezler. Kendi iyiliğiniz için dambılları zamanla doldurun fazla zorlanmayın. Unutmayalım ki bu sistem Body Building değil fit olmak şekillenmek için uygulanıyor. Ha bir de kasları esnetirken sınırlarınızı zorlamayın sakat kalmayın lütfen.

Bende de yaklaşık 15 kilo fazlalık var. proteinimi antremandan sonra 400ml (büyük bardak) yağsız süt ile TEK ölçek alarak kullanıyorum, o gün tavuk balık et az yediysem 1.5 ölçek kullanıyorum. kahvaltıda yumurta yoksa ( kuzey afrikada mahrumiyey şartlarında şantiyedeyiz) kahvaltı-öğlen yemeği arasında ya da öğlen-akşamüzeri arasındaki ara öğünde alıyorum

Çalışmaları yaparken sakın motivasyonunu kaybetme, omuz kol trapez ve bacaklarındaki gelişimi 20 günde görerek hissedebilirsin, simit ve basenler 60. gün civarında azalmaya başlayacak hızla eriyecektir.

Gelelim P90X'e hazır mısınız ?

DVD içinde bulunan belgeleri kurcalayın bakalım aralarında "P90X Fitness Test" pdf formatındaki dosya var mı ? Oradaki efor testlerini geçmelisiniz ki P90X e başlayın, eğer testte çakarsanız bir sonraki eylüldeki bütünlemelere gelin :) şaka şaka, ağır geleceği için hemen P90(M) çalışmaya başlayın ve sonra P90X e geçin.

Hepinize keyifli ve verimli çalışmalar.

energyoxy bunu beğendi.
  2. viperking

viperking Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Bu program benim oldukça ilgimi çekti ve torrent den indirdim, ama indirdiğim paket full mü bilemiyorum. Benim kafamı karaşıtran şu oldu, sanki hareketleri 90 gün boyunca değiştirmiyoruz gibi geldi.

Örneğin bendeki programda

Hafta 1-2-3: Chest&Back&Ab - Polymetrics - Shoulder&Arm&Ab - Yoga - Leg&Back&Ab - Kenpo - Stretch

Hafta 4-8: yoga kenpo vs şeklinde gidiyor

Hafta 5-7: Chest&Back&Ab - Polymetrics - Shoulder&Arm&Ab - Yoga - Leg&Back&Ab - Kenpo - Stretch

şeklinde,

benim anlamadığım Hafta 1-3 de yaptığımız atıyorum göğüs hareketleri ile hafta 5-7 de yaptığımız göğüs hareketleri aynı mı oluyor.

3. slamon12

slamon12 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Evet aynı oluyor.Ağırlığı arttırın bence.

4. viperking

viperking Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    ok, yardomlar için teşekkürler,

Ancak şahsi görüşüm bu tür süperset li ağır programların bu sıcaklarda yapılmaması yönünde. Sonbahar ve İlkbahar tam ideal dönem olacaktır, bakalım ben kışa doğru bir denemeyi düşünüyorum

slamon12 bunu beğendi.
  5. slamon12

slamon12 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    @Viperking;

Bu sıcakta daha fazla ter atmak bile insanı motive ediyor :D

6. viperking

viperking Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Ben biraz herkesin tersine çalışıyorum sanırım :)

Bu yaz artık canıma dank etti ve yağlarımdan kurtulmak için değişik bir yol izliyorum. Sıcaklar zaten iştahımı kesti ben de fırsattan istifada yağ ve karb ı azaltabildiğim kadar azaltıp protein e yöneldim. Çok faydası oldu. Bunun yanında kardiyo ve karın nihayet programıma girdi.

Ağırlık antremanı olrak ise süpersetler, çok tekrar az ağırlık yerine (ki dediğim gibi sıcak havalarda bu tip antremanları ben yapamıyorum) genel olarak hacim kazandırmaya yönelik olarak bilinen programları uyguluyorum.

Dediğim gibi havalar soğumaya başlayınca da p90x i yapıp seneye bahara tamamen define girmek istiyorum :)

7. Panoraya

Panoraya Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Dinlenmeler Az.Görüşüme Bakılırsa; Haftada 4 Gün Çalış, İyi Beslen , Kaliteli Uyu.

8. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    :D sıkıyorsa neden başladın ki ayrıca p90x yalan millet yıllarını veriyor o adamdaki vücut için adam nasıl 90 günde yapıyor örnek verirsek bizim spor salonunda bir ivar 5 senelik spor geçmişi var hemen hemen o vücuda yakın bişey supplement kullanıyor

9. energyoxy

energyoxy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    istanbul
    kesinlikle katılıyorum.Terledikçe daha da haz alıyorum yaptığım işten.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 09:18 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 09:16 ----------

Ab ripper x, belimi çok ağrıtıyor. Bazı hareketlerde sorun yok amd bazılarını 10 kere yapamıyorum.Tavsiyesi olan var mı?

10. Fυякαη Acαя

Fυякαη Acαя Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Kemerburgaz
    Yalan demek bence büyük bir önyargı. Youtube da binlerce insan videolarını koymuşlar. Ayrıca Arkadaşım hiç spor geçmişi olmadan p90 ardından p90x ile iyi bir vudut yaptı. Eğer onun da izni olursa yarın buraya öncesi ve sonrası resimler koyarım . Sen de yakan mı gerçek mi görürsün.

Not: O adam derken Tony Horton u kastettin sanırım. 5 yılda o kadar yapabildiyse bir eksik vardır bence :)

11. yellow_captain

yellow_captain Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Antremanı merak ettim doğrusu youtube da tam istediğim videoları bulamadığıma inanıyorum.Eğer youtube da yada farklı bir video sitesinde yada torrent veya dowlound sitelerinde antremanın tam olarak yada part şeklinde sağlam şekilde gören varsa paylaşmaları rica ediyorum.
    Saygılar...

12. Duke Nukem

Duke Nukem Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yüzme
    [/COLOR]Ab ripper x, belimi çok ağrıtıyor. Bazı hareketlerde sorun yok amd bazılarını 10 kere yapamıyorum.Tavsiyesi olan var mı?[/QUOTE]

Mesela hangi hareketler?

13. HiDYA

HiDYA Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    bu programı kendime supplenmentsiz ve beslenmeme fazla dikkat etmeden uyguladım ve elime geçen sonuç gayet iidi bel bölgem inceldi ama beslenme yapamadıgımdan kaslarım artık zayıflamaya gitti ve bende bıraktım ama onun verdiği beslenme programını uygulasaydım eğer çokta ii olurdu uygulayamadım şimdi bir haftadır salona gidiyorum barfiks ceken bile yokken ben 15 tane barfiks cekiyorum bu program sayesinde ve beslenmeme eskisinden daha cok dikkat ediyorum günde 6 öğün yiyorum aklımın ucunda bu programı tamamlamadığım için hep bi üzüntü kaldı neyse salonda da ii işler başaracağıma eminim... ab ripper haraketleri gayet güzeldir hepsini yapmaya çalış mutlaka...

14. deniz1429

deniz1429 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhabalar herkeze ;
    Ben P90X Setini indirdim ve forumda bununla ilgili, alakalı ne kadar yazı varsa okudum diyebilirim. Ve bu sete başlamak istiyorum. Ama genede sorup danışmak istediklerim var.

Body Building olarak bir geçmişim yok. Salona gitmişliğim yok ama futbol,basket oynayan az biraz kondüsyonu olan biriym.

Boy:187 Kilo:73 Yaş:24
    Bu setle birlikte Salona gitmeyide düşünüyorum ne kadar uygulayabilirim, dayanabilirim bilmiyorum ama inanıyorum yaparız. Programın kütlece, hacimce artış sağlamadığından bahsedilmiş bir çok mesajda. O yüzden gitmek istiyorum salona.

Bu yazdan bi resmim. Şimdide aşağı yukarı böyleyim ve çalışarak şekillenmek amacım.

Neler yemeli nasıl yapmalı. Kime danışmalıyım bilmediğim için sizlere danışmak istedim.
    Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

15. energyoxy

energyoxy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    istanbul
    Mesela hangi hareketler?[/QUOTE]

mesela tırmanma hareketi. sırt üstü olduğunuz bir pozisyon var bir ayağınız yerde diğerini kaldırıp ona tırmanmaya çalışıyorsunuz. bu inanılmaz ağrı veriyor. belimde bir sıkıntı olabilir yada kilolardan dolayı olabilir diye düşünüyorum
    weightlifter

16. Duke Nukem

Duke Nukem Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yüzme
    Antenman öncesi ısınırken sıkıntı olmuyorsa hareketlerde ağrı olması garip bence. Yumuşak bir zeminde yapmayı deneyin derim.

17. dimstar

dimstar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    P90X Hakkında

Merhabalar deniz1429 kardeş..
    Ben bu programa 26.12.2011 tarihi itibari ile başladım. Zorlanıyorum fakat oldukça terletiyor.
    Özellikle bugun sadece bacak çalıştım. Merdivenlerden inerken bacaklarım titrediğinden korkuluk demirlerinden tutunarak indim. Ama Israrla tavsiye ederim.

18. Azimliacemi

Azimliacemi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Herkeze merhaba yardımınıza ihtiyacım var saygılar....
    P90X programına hafta başı başladım.Daha önce hiç spor deneyimim yok 25 yaş 183 boy 79 kg bel ölçüm 93cm %22 yağ oranı çıkıyor sanırım.Vücüt ağırlığımın büyük bir bölümü baldırlarımda.Amacım fit bir görüntü abartı şekilde kaslarım olsun istemiyorum.1 ay önce kendi çapımda ip atlama barfiks çekme ağırlık kaldırma gibi faaliyetlerde bulundum aşırı derecede video izledim.Tabi hepsi farklı kaynaklardan sonuçta 2 kg vermişim.P90x i heryerde görüyordum denemek istedim.5.gunumu tamamladım.Simdilik iyiyiz şikayetim yok hafif bir kırgınlık dışında hergün antrenmanları yapabiliyorum.İzninizle sorularımı sormak istiyorum....
    1-)P90x yerine p90 mı kullanmalıyım çünkü bazı hareketler vücüt esnekliği istiyor özellikle bacak hareketleri ve bu bende hiç yok.Örneğin karın egzersizlerinde fifer scissors hareketınde yukarı kaldırılan bacak asla bende düz olmuyor 50 dereceyi geçemedım:)Bazı hareketlerde cok yorucu yapamıyorum ama sonuna kadar gıdıyorum %15 lık bı kısmı bos bırakıyorum sadece onun dısında hepsını yapıyorum.
    2-)Beslenme: Önce şunu soyleyım ogrencıyım ve malumunuz duzenlı bır yemek yememız baya bı zor.Ekmegı cıkardım hayatımdan hıc yemıyorum.Gunde 3 adet max meyve yıyorum.1 kutu lımonlu ton balıgı 80 gramlık .Beslenme tamamen fıyasko bılıyorum.Gunluk sadece ac kalmamaya ozen gosterıyorum.Antrenman yaparken oncesınde ve sonrasında ne yemelıyım? sımdılık oncesınde 1 saat kadar falan 1 kutu ton balıgı,1 fıncan nescafe sekersız sonrasında 1 bardak sut 1 adet muz.Bayadır seker ve cıkolata da yemıyorum benım ıcın hıcbırsey vazgecılmez degıldır.
    Birde antrenman p90x classic olanı kullanıyorum.Diğerlerini sonradan gördüm incelmek ve extra olanı doğru yoldamıyım yoksa herşey yanlıs mı:))
    Sabırsızlıkla cevaplarınızı beklıyorum tesekkurler.....

Son düzenleme: 26 Mayıs 2012
  19. Duke Nukem

Duke Nukem Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yüzme
    @Azimliacemi;

Fifer Scissors hareketini ayak pamak uçların sana bakacak şekilde yapabildiğin kadar yapman yeterli. İlla 90 derece olmasına gerek yok, miden gergin olsun ve alt kısmının çalıştığını hisset yeter, zamanla daha nizami yaparsın.. Classic ile doubles arasında tek fark kardiyolar klasik daha iyi bir seçim. Beslenmede ton balığını ikiye çıkar, zira o 80 gr ton balığının süzme ağırlığı 50 gr dır. Muz yerine erik, çilek, kiraz gibi mevsim meyveleri, sabah tost öğlen bulgur pilavı akşam ton balığı ve kuruyemiş-yoğurt gibi gıdalar beslenmen için yetecektir. Umarım yardımım dokunur.

Başarılar.

Azimliacemi bunu beğendi.
  20. lakers44

lakers44 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    bu p90x iyi bir antrenman metodu. ama bunu layıkıyla yapan ben gormedim. herkes bıkıp agırlıklara donuyor genelde.

Sayfayı Paylaş