yağlı süt mü yağsız süt mü?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve f1820 tarafından 24 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. f1820

f1820 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bu forumda ve de bir çok sitede araştırdım ama net bir şey bulamadım, yağlı sütün yağsız sütten daha iyi kas yapımına katkısı olduğunu okudum, başka bir yerde ise diyet yapınca mutlaka yağsız süt ve süt ürünleri tüketmek gerektğini... kafam karıştı...

2. D.Y

D.Y Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    73
    Yagli sut daha fazlami kas yapiomus o niye?Yagsiz alman gereksiz kalori almanin onune gecer ama zaten benim yaglanma gibi bi problemim yok diyosan yagli sut tuketebilirsin..

3. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    sütün gazdan başka verdiği bir şey görmedim ben ne yağlı ne yağsızmideni onla dolduracağınıza lor peyniri ile doldurun.

4. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    Süt gerçekten mükemmel bir protein kaynağı ama yağ sıkıntısı gerçekten zor benimde günlük almam gereken yağı süt aşırıyor yoksa 2 öğün şeklinde günlük 1 litre tüketicektim. konuna gelince Dorian ın dediği gibi kilo problemin yoksa yağlı içebilirsin varsa yağsız iç.bu ara genelde laktoz intoleransı olanlara laktozsuz süt var bende gaz yapıyor diyorsan ondan alabilirsin. bunun yanında süt içme diyecekler olacaktır. nedenleri %3 protein çok düşük veya fosfor oranı yüksek diyeceklerdir. onlara pek aldırma tartışma çıkarmak istemediğim için sütün fosfor oranını kötüleyenlerin önce yedikleri lorun fosfor oranını araştırmalarını öneriyorum. %3 olmasına gelince sıvı ve katı aynı şeyler değildir ben 500 ml sütü içebilirken 500 gram katı başka bir öğünü yiyemem yesemde yarım litre sütün şişireceğinden baya baya fazla şişerim. 1 litre sütte içebilirim ama 1 kilo yemek yiyemem. böyle düşünülmesi lazım sıvı protein kaynağı süt ve ayran var bir tek başka yok bu nedenle bu ikisine yoğunlaşmak günlük protein ihtiyacınızın bir kısmını karşılayacaktır.

f1820 bunu beğendi.
  5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    konu " endüstriyel inek sütü" ise süt mükemmel bir besin kaynağı olmaz hiçbir zaman...

ama, "keçi, koyun süt "ürünlerini her kan grubu kullanabilir..zira, "sığır mamulleri" genelde insaonoğlu ile gerek "süt, gerekse et " ymönünden fazla bir uyuşma göstermeyen malzemelrdir...( 0 -kan grubu hariç !)

Danny Boy bunu beğendi.
  6. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    o zaman evrim denen bir şey yok diyelim çünkü insanoğlu yüzyıllardır sığırcılık-büyükbaş hayvancılık yapmakta gerek etinden gerekse sütünden yararlanmakta eğer bu kadar sık tükettiğimiz bir besine karşı evrimleşecek ve onu sindirmeye yönelik bir sindirim sistemi oluşmayacaksa evrim tamamen yalandır. (soğuk ülkede yaşayanların oraya adapte olması,acı yiyenlerin ona adapte olması,hastalığa karşı dirençli olunması) bunlar tamamen safsata o zaman ha belki şöyle denebilir ki bazı ülkeler daha bu sürecein başında. Şöyle ki avrupa ülkelerinde günlük litrelerce süt tüketimi var ama uzakdoğuda yok Avrupalılar uzun yıllardır süt içen bir millet ve buna adapte olmadılar ise forumdaki yazıları ciddi anlamda düşündüğümüzde avrupalıların yarısının bağırsak enfeksiyonu vs. den ölmesi lazımdı. Bunuda Avrupalılar görüp bir önlem alması lazımdı. yani burda süte dayanıksızız demeniz bunları gösteriyor.

7. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    evrim öyle kolay kolay birkaç bin yılda olabilecek bi süreç değil...

insanolunun aşağı yukarı 3-3 .5 milyon yıllık bi sürecini bi doğru olarak skalalarsanız bi kaç binlik senenin ne kadar küçük bi boyutta olduğunu rahatca görürsünüz...kaldı ki, evrim "illa da olacak diye bi şey olmayıp, çatallı bi süreçte seyreder...yani, bi kolda ileri giderken ,bi kol farklı bi kulvarda yerinde kalır ,çatal oluşturur...

bu arada , "sığırlar" , koyunlardan , keçilerden çok daha sonra evcilleştirilen hayvanlardandır ...)

bu arada "inek sütüne " ve "buğdaya "reaksiyoner durum avrupalılar arasında da hiç de azımsanmayan, yüksek seviyelerdedir...)

RaPPeRuA bunu beğendi.
  8. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Öncelikle size teşekkür ederim. Ülkemizde bu bilimsel olayın gerçekliğini kavrayabilen ender kişilerdensiniz.

Dediğiniz gibi, aslında ''bin yıllar''ı düşününce insanın akli hayali almıyor. Ama insanın evrimi 4milyon-7milyon yıl öncesine dayanıyor. Evrenin evrimine girmiyorum bile, işin içine milyar yıllar girecek.

Binyılları gözönüne alarak konuşmamak lazım. - Ki sadece yüzyıllar ifadesi kullanılmış- Apandisit denen organ şuan vücudumuzda hiç bir işleve sahip değil. Otçul atalarımızdan kaldığını söyleyen hipotezler mevcut. Bu da milyon yıl öncesini temsil eder. Demekki hemen öyle oluvermiyormuş değişim.

ercan gürgöze bunu beğendi.
  9. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    tabii ki hemen olan bir şey değil ama bahsettiğiniz gibi milyon yıl kadar bir sürede geçmesi mantığa ters bi durum olur. neden diye soracak olursanız dünyada insanlarla birlikte evrimleşiyor ilk oluştuğunda tek kıta halinde oludğuna dair tezler var ve yıllık yeryüzünün oynadığı kanıtlanmış bir gerçek.
    Bunlara bağlı olarak mevsim değişikliklerinin olması muhtemel bu mevsim değişiklerine insan vücudunun ayak uydurması eğer binlerce yıl yerine milyonlarca yıllık bir süreci kapsasaydı o zaman bugün 5 6 milyon insan yaşamda olması gerekir. çünkü bildiğiniz üzere mevsim değişiklikleri,göçler vs. ile insan değişime zorlanıyor ve eğer milyonlarca yıl sürerse insanın adaptasyon süreci o zamana kadar tekrar mevsim değişecektir. Sümer uygarlığında sığır kabartmalarını biliyorsunuzdur
    http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=5029.0
    bunun dışında herhangi bir siteden sütün tarihçesi olarak araştırma yaparsanız
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Süt
    örnek vikipedia da ki bu makaleyi bulursunuz. Buna ters bir makaleye rastlayamadım.

Her ne kadar insanın sindirim sistemi metabolizmanın tamamı kadar hızlı değişmese de insanların bir çoğu süte karşı artık bağışıklı ve sütün zararından çok yararını görüyorlar. UHT olup laktaz enzimi azalmasına rağmen. kalan kısımda laktoz intoleranslı birey dediğimiz kısım.

Evrim sürecine baktığımızda iskandinav ülkeleri ve Avrupa ülkelerinde tüketim gerçekten fazla. (ABD hariç) süt tüketimi fazla olan yerlerde o kadar sağlık sorunları yaşanmıyor.

Bunun dışında Avrupalıların süte karşı bir antipatileri yok. bilimsel verilerde bunu gösteriyor. Tabii zengin bir deli sırf ülkenin süt tüketimi fazla gözüksün diye alıp hepsini içmiyorsa :)

Evrim öyle hemen oluşmasada insanlar sütü uzun süredir içiyor Sümerlerden beri ayrıca ısıtma tekniğini de bulmalaır çok gecikmediği için pastorizasyon işlemide eskiye dayanıyor yani metabolizmamız laktaz üretmeye hazır. (laktoz intoleransları hariç)

10. azil_zinde

azil_zinde Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Selam
    diyet sütler resmen su. Hiçbir faydası yok.
    Evde sütü alıp suyla seyreltirseniz aynı tada ulaşırsınız.
    kas yapmakla, zayıflamak yağ eritmek arasında olduğu için
    eğer yorucu bir antrenman yaptıysanız normal süt, günü boş geçirdiyseniz diyet süt şeklinde olabilir.

iyi çalışmalar

11. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bütün insanların "endüstriyel sütü , hele inek sütünü " direk içmeleri ve yararı konusu tamamen süt endüstrisinin palavraları...ve ayrıca ahlaksızca ...zira, gerçek değil...inek sütü ,hele endüstriyel yem yiyen hayvanların sütünün faydadan çok ,keseye zarar olduğu konusu çok açık...

***bu arada sağlık sorunları ile "sütün hiçbir alakası "yoktur...örneğin dünyanın en uzun yaşayanları okinawalılardır ve hemen hemen hiç süt içmezler ...ayrıca, koreliler ve hatta hatta çinliler hiç süt içmedikleri halde hiç de ufak tefek değiller ...şaşırtıcı derece de çoğu uzunlar...( batının cücük çinli betimlemesi onların açlık dönemlerine denk gelen olaylar zinciri)

***avrupa da "süt ve buğday" intolerantlığı gayet yüksek oranlardadır...

**koyun , keçi sütünün daha rantabıl olduğu konusu tartışmasız olup ,zaten fiyatının da pahalı olması bunun en basit göstergesidir...bi de "eşek sütü " var en faydalı olan , ve litrsei 100 tl den satılacakmış, çiftlikler kurulmaya başladı bile (allah insanlara akıl versin diyelim !...yani, bunu alacak olanlara !...)))))

hele hele sütün mükemmel kalsiyum kaynağı olduğu konusu ise tamamen bir asparagas ..bunla ilgili bi sürü konu vardı ,yazışmalar ,sebepleri...

yine de kullanılacaksa inek sütü , "işlenmiş ürünler "olarak "yoğurt, peynir, çökelek vb" olarak kullanılması daha uygun...

tabi , ki daha az prosese girmiş olan olan "yağlı sütü "tercih etmek içerik açısından daha doğru olacaktır...)

Son düzenleme: 26 Ağustos 2012
  12. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0

Doğru noktalara dayanıyorsun ama farklı şekillerde yarardan çok zarar demek acımasız olur.
    Belki UHT sütler normal süte oranla zararlı sonuçta insan eli değiyor zararsız olması imkansız kar için yapılıyor sonuçta. Ama içindeki amino zinciri veya protein oranı değişmiyor ve vücut bu proteini doğru işliyor biz VG cilerin bakması gerekn bu. Vg cileri geçtim şimdi sağlık açısından ele alalım. Kalsiyum kaynağı olarak görülmemesinin sebebi yükske oranda fosfor içermesi olarak biliniyor ama kemikelrimizn yapısını sadece kalsiyum değil fosforda oluşturuyor kemik büyümesinde faydalı denilmesinin amamcı bu ama kalsiyumu ekstra olarak başka yiyeceklerden alırsak bu sorun ortadan kalkıyor hatta yararlı bile geliyor süt. Buğdayı araştırmadım ama araştırmalarım süt tüketimi konusunda GELİŞMİŞ AVRUPA ülkelerinin diğer ülkere fark attığını ortaya koyuyor. Sağlık sorunlarıyla sütün bir alakası yok diyorsunuz o zaman süte zararlı da diyemeyiz lakin zararlı olsaydı bahsettiğim Avrupa ülkelerinde ve özellikle İskandinav ülkelerinde sağlık sorunları o kadar olsaydı eğitim sektörüne bu kadar para yatıramazlardı dolayısıyla gelişmişlik düzeyleri azalırdı bu şartlar altında tüm dedikleriniz doğru fakat Dünyanın en fazla milli geliri ve ortalama yaşam ömrü en uzun olan yerlerinden biri olan Finlandiya Dünyada en çok süt tüketen ülkelerden biri. Süt tek etken değil haklısınız ama sizin korktuğunuz kadarda sağlıksız değil daha insanlar o kadar sağlıksız yapmayı beceremediler henüz. İşlenmiş ürün olarak kullanma saçmalığı sadece laktoz intoleransı olan kişiler için uygun çünkü işlendiğinde hazım problemleri ortadan kalkıyor fakat içindeki koruyuclar yine aynı koruyucluar değişen hiç bir şey YOK. Günümüzde UHT sütün yediğimiz etlerden baklalardan pek bir farkı yok hepsi ilaçlı o zaman hepsi sağlıksız demeliyiz ama diyemeyiz dersek hiçbir şey yiyemeyiz o yüzden
    uht ayırt etmeden sütü sorunsuz içebilirsiniz.

Not:Bu arada Avrupada Laktoz intoleransının yüksek olduğuna dair bir kanıtınız var mı ? İskandinav ülkeleride olur

13. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    KOnuyu heyecanla takip ediyorum:)
    Ercan güzel bilgiler veriyor.

14. volkan88

volkan88 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    28
    yumurtadan sonra vucut tarafından en iyi emilimi olan protein ben her gün süt içerim pınar yada içim in 0 yağ oranına sahip olan sütlerini yağlı süt tavsiye etmiyrum yağlanma yapıyor.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:09 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:04 ----------

sen içme ama bu saçma teorilerine inananlar çıkabilir diye ben uyarmak istedim arkadaşlar bu doğal kaynağı için içtirin karlı siz çıkarsınız.

15. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    yağsız sütü de tercih edebilirsiniz sağlıkta forumdaki korkulduğu kadar bi kötü etki yapmayacaktır günlük en fazla 1 litre için fakat illa çok sağlıklı beslenicem derseniz en az işlem görmüş olan ve piyasadaki sütlerin en sağlıklı türevi olan günlük süt tercih edin.

16. volkan88

volkan88 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    28

17. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Biraz önce izlediğim bir programda deney yaptılar. Bir kişiyi süt ve süt ürünlüeriyle diğerini ise bunlardan oluşmayan şeylerle aynı oranda kaloriyle ve yağ miktarıyla beslediler. Deneyin sonucunda süt ve süt ürünleri tüketen kişi vücudundan daha fazla yağ attı. Ve arkasından şu cümle geldi ''Yağ alarak yağ atmak. Kulağa olanaksız geliyor değilmi?'' . Bunuda kalsiyum sağlıyormuş

18. volkan88

volkan88 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    28
    o zaman sütümüzü içiyoruz kolarileri yakıyoruzz bu kadar basitt yani süte de zararlı diyen zihniyetler varya yuhh diyorum protesto ediyoprum hepsini

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:46 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:35 ----------

bende bunu buldum

Tenessee Üniversitesi araştırmacıları, 6 aylık bir çalışma sonucunda günde 3 porsiyon kalsiyumdan zengin süt ürünü tüketen aşırı kilolu insanların 1 ya da 2 porsiyon tüketenlere göre daha hızlı göbek yağı kaybettiklerini ortaya çıkardılar. Bu araştırmada ayrıca, süt yerine kalsiyum takviyesi almanın süt içmek kadar işe yaramadığını da öğrendiler. Nedeni mi? Çünkü kalsiyum, bedeninizin daha hızlı yağ yakmasını sağlasa da süt ürünlerinde bulunan aktif maddeler (mesela süt proteini gibi) fazladan bir yağ yaktırma etkisine sahip. Tabii ki kilo verme yolunda başarının anahtarının her şeyden önce bir beslenme programına uymakta yattığını unutmamalı. Eğer sütünüzü mideye kek ve kurabiyelerle birlikte indirecekseniz, göbeğinizi eritmesini hiç boşuna beklemeyin.

19. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    aynı o hesap işte

20. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    ben tavsiyemin başına tercih edebilirsiniz i koymuşum daha neden tartışıyorsun ki? neyse offtopic mesja atmıycam sonra uyarı yiyoruz :) neyse kısası süt endüstriyel bir ürün oldu oalı belli başlı zararları var ama sütün içerisindeki zararlar yediğmiiz etten veya tükettiğimiz ekmekten (cins farketmez) veya (vegan ve vejeteryanlar için) baklagillerden daha zararlı değil. günümüzde her şey ilaçlı her şeyin genetiğiyle oynamaya çalışıyorlar o zaman hiçbir şey yemiyecekmiyiz ?

Sayfayı Paylaş