YAğ yemekten Kaç saat sonra depolanıyor

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Striker tarafından 30 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Striker

Striker Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    arkadaşlar akşam aklıma geldi forumdada aradım bulamadım yardımcı olursanız sevinirim yani şimdi benim diyelim 13.00 de yediğim yemek saat kaçta hiç spor aktivite yapmassam saat kaç gibi yağ depo ediliyor yada 1 gün sonramı yani şöyle 13.00 de çok yemek yiyen bi insan saat 19.00 gibi bir idmanda o yediklerini yağa çevrilmeden kullanabilrmi yani vücut fazla yemeği kaç saat sonra depoluyor:S fazla anlatamadım ama siz anlamışsınızdır saygılarımla...

2. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    Valla bende merak ettim, bilen arkadaşlar bu konuda yardımcı olurlarsa sevinirim...

Striker bunu beğendi.
  3. Striker

Striker Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Hakkaten kimsenin bi fikri yokmu:D

4. donnie_brasco

donnie_brasco Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Açıkçası olayın fizyolojisini bilmiyorum ama şu şekilde fikir yürütülebilir. Bence vücudun yağ depolaması vücudun enerji bilançosuna göre sindirim işlemi tamamlandıktan sonra başlar. Yani acıktınız ve 1000 kaloriye ihtiyacınız var siz 1500 kalori alırsanız vücut sindirim tamamlandıktan sonra ve bi kısmınıda attıktan sonra kalan enerjiyi hemen yağa çevirerek muhafaza edecektir. Bu süre de yediğiniz besinlerin sindirilme süresi ile alakalı.

sfitness bunu beğendi.
  5. Gio

Gio Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Anlatmak istediğiniz ''yemekten ne kadar zaman sonra idman yaparsam yediklerimi verimli kullanabilir ve yağ olmaktan kurtarabilirim'' sanırsam,bu durumda;
    Öncelikle her yediğimiz yağ olarak depolanmaz.

Karbonhidratlar:kompleks karb. günlük(24 saat) ihtiyacın çok üzerinde alınmazsa yağ olarak depolanmaz çünkü kanda çok uzun süre kalıyor,basit karb. o anki ihtiyacın (30dk-1.5 saat arası) üzerinde alınırsa yağ olarak depolanır ki fruktoz ayrı bir başlıkta incelenebilir sebebi fruktozun fazlası karaciğerde sonradan kullanılmak üzere depo edilir.not:1 gr karb. 4 kcal enerji veriyor.

Proteinler:Gereksinim fazlası proteinler yağ olarak depo edilir.Bu arada en hızlı enerjiye dönüşen protein çeşidi wheydir.not:1 gr protein 4 kcal enerji veriyor.

Yağlar:Yağlar, yağ asitlerinden oluşmaktadır ve yağ türleri içerdikleri yağ asitlerinin özellikleri ile belirlenmektedir. Doymuş yağlar ve doymamış yağlar olarak iki grupta incelenirler ayrıca mct(orta zincirli trigleseritler) denilen son birkaç yıldır sporcular arasında popüler olmaya baslayan bir yağ varki ilginçtir nasıl karbonhidrat enerjiye hemen dönüşüverir bu keratada hemen enerji olarak kullanılabiliyor.not: 1gr yağ 9 kcal enerji veriyor.

Şimdi gelelim yemek sonrasında ki duruma işte bu çok farklı şekillerde değişebilir mesela normalde insanın sindirim süresi 2-4 saat arası ama yağlı yemekler bu süreyi uzatabiliyor ama iş midedeki sindirimde bitmiyor;kalın bağırsak ince bağırsak pankreas karaciğer safra kesesi vs..yani tüm gastrointestinal sistem en az 8 saat hareket halinde çalışıyor(evet sadece 1 ögünle).

Bu durumda yediklerimizi idmana göre ayarlamalı ve sık öğün ama az miktarda tüketim prensibi(örnek olarak: tek seferde 300 gram pilav ve 300 gram et yerine 3 kez ayrı öğünlerde 100 gram pilav ve 100 gram et yemek) bizi gereksiz yağlanmaktan kurtaracaktır ve idman için kaslarımız amino asit ve glikojen doygunluğuna ulaştıracaktır.

corpit, Abflex, bonatschi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş