Yağ Yakımı = Yürüyüş mü ?! Koşu mu ?!

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Beatboxer tarafından 10 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 23 üye.
  1. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Arkadaşlar öğrendiğim bilgilere göre :

Koşu temposunda kardiyo yapmak vücutta depolanan yağları kullanmak yerine şeker kullanımına sebep oluyormuş...
    Uygun yürüyüş temposunda kardiyo ise depolanan yağları kullanıp yağ yakımını hızlandırıyormuş...

Bu konuda sitedeki uzmanlarımızın görüşlerini bekliyorum...

2. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    koşu temposu derken nasıl bir tempo onu bilmek gerek. senin anlatmak istediğin doğru ama şu şekilde: çalışılması gereken belirli nabız aralığını geçtiğin takdirde ve egzersizin sonuna kadar yüksek tempoda devam ettiğinde doğru yağ yerine vücut önce şekeri enerji olarak kullanmaya başlar. hatta bu bazen kişilerde egzersiz anında kan şekerlerinin düşmesine dolayısıyla baş dönmesine sebep olur. hafif-orta bir tempoda 40 dk. koşu çok ideal bir kardio egzersizdir. hatta bunu kendimiz bile deneyebiliriz: çok şiddetli tempoda başladığımızda önce kalbinizin yorulacağını hissediyorsunuz, nefes nefese kalıyorsunuz. oysa bizim egzersiz anında nefes nefese kalmamamız gerek, dakikalar geçtikçe vücudun daha da açılması gerek.

ahmetkb, Setenay, LoRD oF THe SHeLPe ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Yanlıs,
    yuruyus temposunda yag yakımının daha cok olacagı eskı bır gorustur, yag yakımını cok alengırlı bır sey zannetmeyın,
    harcadıgınız efor arttıkca yag yakımı artar, hatta bunu agırlıkla da yapabılırsınız, eger cok efor harcar ve buna karsılık
    ıhtıyac duydugunuzdan daha az kalorı alırsanız yag yakarsınız,

Daha cok yag yakmak ıcın yuksek tempolu kosu ve / veya ınterval calısmalar yanı yuksek tempo, normal tempo, yuksek tempo ... seklınde en faydalı sıstemdır.

Ayrıca kalbınızın saglam olması ıcınde gene aynı sekılde hafıf tempolu yuruyusler degıl, yuksek tempolu egzersızler , kosular vs daha faydalıdır, cunku dusuk tempoda kalp kapasıtesını arttırmaz, bıldıgınız gıbı efor testı denen bır test var, duzenlı
    yuksek tempolu yuklemeler yapanların efor testı sonucları , dusuk tempolu yuklemeler yapanlara gore daha basarılı cıkmıstır.

Lımıtlerınızı bılerek sıddet ve dozajı onceden yeterlı ısınmak sartıyla arttırdıgınız olcude saglıklı , guclu, dayanıklı olursunuz.

niko817, omur1987, NHFL ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  4. ozcan

ozcan Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İSKENDERUN/HATAY
    bilmem faydası olurmu ama ben tempolu ( bir yere geç kalddğınızda hızlı yürürken yaptığınız gibi) yürüyerek diyet ile ve son zamanlardada hem koşu hem tempolu yürüyüş yaparak 6-7 ayda 40 kg verdim.

mr.mike, niko817, yusuf06 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  5. serbes

serbes Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Sizi tebrik ediyorum. Bu kilonuzu max. 8 kg. geri alarak korursanız ve sabitlerseniz sanırım çok daha büyük bir başarı ya imza atmış olacaksınız.

Başarılar...

6. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    arkadaşın bahsettiği birden yüksek tempo ile başlanan egzersizlerde yağ yakımı gerçekleşmeden vücut enerji olarak şekeri kullanacağı. benim anladığım bu. çünkü yağ yakımı egzersize başladığımız ilk dakikalarda değil 20 dk. sonra başlar ve egzersiz bitiminde de devam eder. sizin dediğiniz farklı bi olay.

ahmetkb, 307KD ve kujum bunu beğendi.
  7. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Yag yakımının 20 dakıka sonra basladıgı da tamamen eskı bır efsane , yag nasıl yakılır yazımı okursan orada ayrıntılı acıklaması var, uygulanan sıddet esas belırleyıcı faktordur, hafıf tempoda kosu veya yuruyuste yag yakımı 20 dk sonra baslayabılır ama sen sıddetı arttırır ve 3-4 dakıka ısınmadan sonra yuksek tempolu kosmaya baslarsan - yada aletlı jımnastık- body- yuzme farketmez, o zaman yag yakımı kaslara uygulanan sıddete gore 5 dk sonrada baslayabılır, 10 dk sonrada .

temel bır tek mantık var vucudu buyuk bır havuz dusunun bır musluk kalorı eklıyor bır musluk bosaltıyor- egzersız fızıksel faalıyet-

Havuz problemlerını bılırsınız hangı musluk daha cok acıksa o yone dogru hareket olusur .Bu basıt sıstemde ıstısnalar ne zaman olusmaya baslar , sız eger
    cok hızlı kılo verırsenız veya bedenınızın normalde olması gereken kılonun altına dusersenız o zaman vucudunuz aldıgı kalorılerı sonuna kadar kullanmaya
    dıger yandan da metabolızmayı yavaslatmaya calısır, bunuda ılk olarak motıvasyon bozuklugu efor harcamaya ısteksızlık olarak hıssedersınız.Celık bır ıradeyle
    ısrarla dınlenmenızı aksatmadan vıtamın ve gereklı proteını alarak karbonhıdrat ve yagı sınırlandırmaya dıger yandanda egzersızlere devam edersenız bu barıyerıde asar ve kılo vermeye devam edersınız.

cems150, paramedic35, ahmetkb ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  8. burn

burn Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    yağ yakımı benim bildiğim 10 ila 12 dakika arasında baslıyor.master sana katılıyorum ben de tam 7-8 ayda 29-30 kılo verdım ve kostum diyetle birlikte baslangıc yawas tempo,2 dk sonra tempo hızlanır orta seviyeye gelir mesela 20 dk kosuyorsam 18.dakikada en en yuksek tempolara cıkarım ise yarıyor..

307KD bunu beğendi.
  9. mastertrainer

mastertrainer Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezen
    Yer:
    Ankara
    masteer iyibir noktaya temas etmiş...yağ yakımı kaloriyle doğru orantılıdır.kaloriyi ne kadar çabuk yakmaya başlarsan o kadar çabuk yağ yakımı olur.

10. cnsnmrt

cnsnmrt Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    eğer koşu bandını kullanarak yağ yağmak istiyosanız boyunuza ve yaşınıza ve kilonuza göre en az 5-7 arası bi km ile YÜRÜMELİSİNİZ diye biliyorum yani hızlı yürüyüş

ben yaş yirmi boy 183 kilo 83:
    koşu hızı: 6.2 km

307KD bunu beğendi.
  11. heatcliff

heatcliff Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İSTANBUL
    Tabiki koşşşş diğer çözüm daha etkili DANS ETT

12. LanManiaX

LanManiaX Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yada bisiklet ,25 dk pedal çevirmek nasıl etkiler sizce..1 haftadır koşuyu bıraktım bisiklete geçtim bi denim dedim koşu kadar ter atıyosun farkı yok gibi nedersiniz?

13. heatcliff

heatcliff Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İSTANBUL
    yok abi ya bisikletle yağ yakmak için hızlı sürmek lazım oda çabuk yoruo koşu en iisi tempolu bi koşu ve bol su kilo verdirir ama ben yinede dans en ii kalori yakma diorum : )

14. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Yağ yakımı konusunda şunu diyeceğim öncelikle yağ yakılmaz atılır

vucudumuzdaki yağlar üzüm salkımı gibidir ve birbirine yapışıktır yediğimiz yemeklerden aldığımız yağlar bu salkıma dahil olur yağ alımını azaltmak ve mekanik faliyetler sürtünme katsayısından doğan metabolik ısınmalar yağların salkımdan çözülerek atılması anlamına gelir

insanın metebolik hızı kas sayısıyla doğru orantıdadır yani vucutta ne kadar çok kas varsa metabolik hız o kadar yüksek başka bir değimle ne kadar kas varsa yanma odaları okadar çoktur

yukarıda herkes yağın nasıl yandığından bahsetmiş fakat unuttuğunuz nokta hangi faliyet ve hangi beslenme stratejisine göre atımdır çünkü yanlış aktivite ve beslenimle birlikte 1 gr lık kas yıkımı demek vucuttan 2.7 gr su eksilmesi demektir tabiki sırayla tüm kayıplar bu kayıplardan sonra metabolik hız düşer dostlar tabi metabolik hız düştüğünde vucuttaki yanmada azalır yanmanın azalmasının yanı sıra vucut kaybettiği suyu telafi için sistemi zorlar

işte ben buna yağ yakma demem ben buna vucudu yıpratma derim :)

egeos123, paramedic35, gurur ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  15. ebb

ebb Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    1)Buradaki kas sayısından kastın ağırlık olarak kas kütlesinin miktarımı?

2)Kilo almamak ve kilo vermek için en doğru yöntemin metabolizmayı yavaşlatmamak ve hatta hızlandırmak olduğu anlaşılıyor. Bu nasıl gerçekleştirilebilir. (kas kütlesini artırmak, 3-3,5 saatte bir yemek yemek dışında)

Burada, kilo verirken, bunu yanlış uygulanabilecek bir faaliyet ve/veya beslenme sonucunda yağ yanında kas kütlesinden de kayıp verileceğini ve sonuç olarak metabolizmanın yavaşlıyarak yağ kütlesini muhafaza edeceğini ve diyet sonrasında vücudun dahada yağlanacağını anlıyorum.

3) Kilo vermek için doğru kardiyo tip, süre ve şiddeti ne olamlıdır?
    (Forumda tartışıldı ancak doyurucu bir cevap verilmedi.)

4) Doğru beslenme ne olmalıdır?
    (Daha önce Karate`nin bir yazısı vardı protein ağırlıklı diet yapılırsa kas kaybı olmayacağı hakkında buna yapılabilecek bir ekleme varmı?)

Vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

16. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    1 evet kas kutlesine bağlı olan ağırlık doğru takip etmişsin

2 Metabolizmanın hızlanmasında fiziksel faliyetlerin dışında beslenme tekniğiyle beraber düzenli bir yaşamda gerekir

3 Bu konuda herkesin bir fikri vardır fakat burada kişinin yapısını ve bir gününü etüt etmek gerekir 10 parmağın onuda bir olmuyor ben bazı öğrencime bisiklet verirken bazısına koşu veriyorum burada vucut tipi ve bir günlük yaşamı önemli

4 Diet denince aklıma dışı güzelleştirirken içi bozmak geliyor diet değilde düzenli beslenme desek çok daha iyi olur yoğun yağ atımlarını vvucut sistemi bir kayıp olarak algılar ve metabolizmayı yavaşlatarak besinlerden aldığı yağ miktarını arttırır buda en başa dönmektir en iyi beslenme şekli mevsimin getirdikleridir bir bayan öğrencime git pazardan fasulye,karnıbahar,patlıcan,bamya,pırasa,brokoli,barbunya al hergün bir tanesini pişir dedim burdaki amaç baağırsak faliyetlerini hızlandırmak ve yağ atımına katkıda bulunmak 2. olarak her yemekten önce salata yemesini söyledim salata hem sindirim sistemini hızlandıracak hemde çok fazla yemek yememesini sağlayacak genel olarak asitli meyveleri tüketmesini söyledim elma,greyfurt,portakal,mandalina vs vs bunlardaki asitlerin yağ atımına katkısı oluyor ve öğrencim sporla beraber 24 kilo verdi tabi zamana yayarak vucuttaki zayıf adelelerini inceleyip o bölgelere yüklenirken iyi olan adeleyede doyumluk antreman verdim vucudu adele olarak zenginleştiği için alınan kalorinin vucutta yanma odalarıda çoğalmış oldu

evet aklına başka soru gelirse sor :)

mr.mike, By_ZoKa, ahmetkb ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  17. teo

teo Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Bazal metabolik hız

Bazal metabolik hız (BMR) insanın istirahat halinde iken harcayacağı enerjiyi ifade etmek için kullanılır. 24 saatlik hesap yaparsanız kcal olarak gerekli enerjiyi bulabilirsiniz. Genellikle 1300-2300 kcal olarak değişir.

BMR bir çok etkene bağlı olarak değişir:
    Yaş; yaşla birlikte BMR her yıl yaklaşık %1 oranında azalır.
    Cinsiyet; Erkeklerde aynı yaş, boy ve kilodaki kadınlara göre yaklaşık %10-15 daha fazladır.
    Vücut ağırlığı; arttıkça BMR de artar. Ancak kas kütlesindeki artış oranı daha etkilidir. Bu nedenle sporcularda daha fazladır.
    Genetik; Aynı şartlarda dahi olsa her insanın BMR değeri farklıdır. Bu yüzden bazı insanlar kolay kilo alır bazıları ise çok yemesine rağmen çabuk kilo almaz.
    Hastalıklar ve kullanılan ilaçlar BMR değerini etkiler.

Yemek rejimi ile BMR değerini değiştiremezsiniz çünkü BMR tanım olarak istirahat halindeki hız ölçümüdür. Dolayısıyla BMR değerini artırmanın yöntemi vücut ağırlığının, FleXoR'un de yazdığı gibi özellikle kas ağırlığının artırılmasıdır. Kilo verme amaçlı kullanılan bazı hormonlar da BMR değerini artırsa da ilaç kullanımının tavsiye edilebilecek bir yöntem olduğunu düşünmüyorum.

18. ebb

ebb Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Re: Bazal metabolik hız

Bu alıntı dışında söylediklerine genel olarak katılıyorum.

FloXor`un söylediğine ek olarak, eğer insan BMR`den daha az kalori almaya başlarsa, vücut kendisini korumak için BMR`yi düşürüyor ve netice olarak her düşük kalorili diyet neticesinde BMR biraz daha aşağı düşüp orada kaldığı için diyet bırakıldıktan sonra eskisine göre daha az bile yemek yense yinede beden verdiği kiloları fazlası ile geri alıyor, bunada diyetin yo-yo etkisi deniyor.

Bununla beraber; diyet yaparken yeterli protein alınmazsa veya çok uzun süreli aerobik egzersiz yapılırsa yağla beraber kas kütlesinde de kayıp yaşanıyor. Kas kütlesindeki artış nasılki BMR`yi artırıyorsa azalışta aynı şekilde BMR değerini düşürüyor. Netice yine verilen kiloların fazlasıyla geri alınması oluyor.

Yapılması gereken doğru ve dengeli beslenme alışkanlıkları geliştirmek ve BMR`yi hızlandırmak için gerekli adımları atmaktır. Ayrıca amaç fitness ise aerobik sporlarada, cardio-vascüler sağlığımız açısından gerektiği kadar yer vermemiz gerekir.

İnsan vucudunda bulunan 1kg yağ günde yalnızca 3kcal enerji tüketirken 1kg kas 90-120 kcal enerji tüketmektedir. Bu durum kas kütlesinin neden BMR`yi yükselttiğini açıklar. Bu durumda FleXor`un dediği tamamı ile doğrudur. Ancak vucut ağırlığının (kas dışında) BMR`ye etkisi kanımca ihmal edilebilir.

ahmetkb bunu beğendi.
  19. revilyum

revilyum Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    benim bir sorum alacaktı:
    yağ yakmak için koşu veya bisiklet sart mı? ben body'e yenı başladım vucudumda yağlı diyet + ağırlık çalışarak yağ yakamazmıyız

20. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Cardio, yağ yakmak için gereken kalori açığına ulaşmanı kolaylaştırır. Sıkı bir beslenme programı+ağırlık kaldırma da yağ yakar ama daha yavaş bir şekilde. Burada önemli olan konu beslenme, kısa dönem bir diyet yerine hayat şekline dönüştürmek gerekir. Yağ/şekeri azaltmak, gerekli yağları almak, beyaz ekmek yerine çavdar/yulaf ekmeği tüketmek, yeşil sebzelere ağırlık vermek, lifli besinler tüketmek, günde 2-3 saat arayla 5-6 ufak öğün yemek, öğünlerin ilk önünde son öğüne doğru azalması, yatmadan 3-4 saat önce bir şey yememek gibi.

307KD bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş