yüzmede kas kaybı oranı nedir?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve aybars-16 tarafından 6 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. aybars-16

aybars-16 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaşlar, 19 yaşındayım. Geçen seneden bir senelik amatörce yapılmış fitness geçmişim var. Çok az da olsa bir altyapım olduğunu düşünüyorum. Başka bir yere taşınıyoruz ve spor salonu da taşındığımız yere çok uzak olduğu için gitme imkanım yok açıkçası. Yağ oranım %14-16 civarlarında , bu sene üniversiteye de hazırlandığım için yüzmeye gitmeyi düşünüyorum, hem kilo almamak açısından daha iyi olucağını düşünüyorum. Akşam 9-10 ya da 10-11 arası gitmeyi düşünüyorum. Soracağım şey şu; kondisyona değil güce yönelik antrenman yapmak istiyorum, çok fazla kas kaybı yaşar mıyım? Ya da yüzme geçmişi olan biri kas kaybı yaşamamak için şu şekilde antrenman yapmalısın diyebilir mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

2. SlipKnoT16

SlipKnoT16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa- Ankara(okuyor)
    Yüzme yapan biri kas kaybımı yaşıyormuş ? :D sonuçta suya karşı bi kuvvet uyguluyosun buda gelişim saglar bence düzenli beslenme ile .

3. aybars-16

aybars-16 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    sprinterlar da, 1000 metre koşucuları da koşarken kolları dahil çoğu bölgesini çalıştırır. Fakat arasındaki farkı görmemek imkansız tabi.. Yüzme, ağırlık çalışmasına oranla çok daha fazla enerji harcatır, o yüzden kas kaybı yaşamamak biraz zordur.. Ama ben yüzmede de sprinter tarzı yapmak istiyorum, ne kadar anlaşılıyor söylediklerim bilemem ama, nasıl ağırlık çalışmasında 15 tekrar ve fazlası kas kaybı yaşattığı için daha ağır bir kilo alıp 8-10 tekrar yapıyorsak, yüzmede de bu şekilde bir idman yapmak istiyorum, bu konuda yardım istiyorum daha doğrusu:)

4. aybars-16

aybars-16 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    yüzme geçmişi olan ya da bilgisi olan kimse yok sanırım forumda..:)

5. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    ben şimdiye kadar en iyi hacimimi her gün yüzdüğüm zamanlar aldım önemli kısım beslenme

6. aybars-16

aybars-16 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    yorumun için teşekkürler:) sınav döneminde benim için daha iyi olucak zaten yağlanmama açısından:)

7. aybars-16

aybars-16 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    geçen sene sınava hazırlanırken evde yapayım diye niyetlenmiştim.. üst göğüse vuracak şekilde bacaklar havada tutularak şınav çektim.. sırtıma çanta aldım öyle şınav çektim.. ama yine de göğüs söndü, sonra da evde yapmamaya başladım hevesim kaçmıştı.. hacim almak istemiyorum zaten, kas kaybı fazla olmasın yeter bu yüzmeye başladıktan sonra:) bir de burdaki havuz haftada iki gün idman yaptırıyor, o bakımdan da biraz formdan düşücez mecbur..

8. AslaYorgun

AslaYorgun Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Isvec, Stockholm
    Yüzme

16 sene Isvecde yuzme antremani yaptim, Turkiye sampionluga 5 kere katildim.

Yuzerken kaslanmak istiyorsan öncelikle sprint distans larina agirlik vermen gerekiyor.
    Yuzuculerin Sırt kasları / Koltuk altı / Omuz kasları ve Triceps kasları genelikle daha gelismis oluyor.

Öncelikle degisik yuzme cekilerini ögrenmen lazim.
    4 tane yuzme cekili var (en cok bu kas gurublari calistiriyor):
    • Kelebek - (Sırt kasları / Koltuk altı / Omuz kasları)
    • Sirtustu - (Serbes gibi)
    • Kurbalama - (Gögus / Bacak kasları)
    • Serbest (Sırt kasları / Koltuk altı / Omuz kasları / Triceps kaslari)

Sprint antremani yaparken, hızlı ve kısa distans yuzmek iyi.
    Mesala:

Her gun acadaki gibi bir antreman cekili yapabilirsin:
    2 x 25 Metre Kelebek
    4 X 25 Sirtustu
    6 x 25 Kurbalama
    8 x 25 Serbest

Hızlı ve duzgunce yapmaya calıs, ve her 25 metre sonra 30 saniye dinlen.

Öncelikle ama yuzme teknigine calis, cunku yanlis yaparsan dogru kas gurubunu calismazsin.

Youtubde buzuru yuzme teknik videolari var:
    https://www.youtube.com/watch?v=w6n_SrjLypA (kelebek)
    https://www.youtube.com/watch?v=McC3crRWpGc (Sirtustu)
    https://www.youtube.com/watch?v=zX9tXo4YP1s&feature=fvst (kurbalama)
    https://www.youtube.com/watch?v=IIuOpemmAgk (Serbest)

/AY

Berkay Türkkan, aybars-16 ve letsev bunu beğendi.
  9. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    sevgili aslayorgun güzel bilgiler vermiş :) faydalanmak lazım. ayrıca verdiği bilgilerden şu sonuç çıkartılabilir. eve bir dumbbell seti alacaksın ve" Yuzuculerin Sırt kasları / Koltuk altı / Omuz kasları ve Triceps kasları genelikle daha gelismis oluyor." bu bölgelerin dışında misal bicepsi evde kendin çalışacaksın:) ve dikatimi çekti abdomimal kaslarıda çok gelişmiş oluyor yüzücülerin bunuda ben ekliyim yüzmek abdominal kasları baya geliştiriyor:)

10. AslaYorgun

AslaYorgun Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Isvec, Stockholm
    dolphin

Dogru! Abdominalari unuttum. Yüzücüler cok static abs antremanlari yapiyor. En fazlalikla "the Plank" ı karada yapiyorlar.

Süda ise "abs" leri dolphin yaparak antreman yapiyorlar. Dolphin yaparken dusnmen gerektin konu dolphin hareketi belden basliyacak (sadece basaklardan degil).

Bunu yükardaki programa ekle:

8 x 25 doplhin kick
    (Kendini bir ok gibi yap kolarini uzat, ve sadece dolphin hareketi yap)

11. Dasaev

Dasaev Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Londra
    6 hafta sprint antremani yaptim. sprinterlar dusundugunuzden cok cok daha fazla agirlik antremani yaparlar.
    Kas kaybina takilmissiniz ama bilgileriniz bir hayli dogruluktan uzak. Kas kaybi dediginiz sey kolay yasanmaz; 15 tekrar ve fazlasi da kas kaybina sebep olmaz. DTP diye bir sistem var ve omuzda en iyi gelisimimi 50li li tekrarlar da yasadim.

Yuzun ve yeterli beslenin, sorununuz olmayacaktir.

12. berk0312

berk0312 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Yuzme kaslarin uzamasinu saglar sen agirlik calistiginda ise kaslar toplanir. Haftada en az 2 gun yuzersen kaslar bi uzayip bi toplanicagindan dolayi hem esnek hem de daha sekilli bi vucuda sahip olursun :)

13. aybars-16

aybars-16 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    gerçekten çok teşekkür ederim. Tam böyle bir yoruma ihtiyacım vardı:) evde dambıllarla biceps çalışmayı düşünüyorum zaten. Tek sorun yüzme idmanını haftada iki gün yapabilecek olmam. Daha fazlasına izin vermiyorlar malesef.. Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim:)

14. aybars-16

aybars-16 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    son bir sorum olacak. mesela kurbağalama 6x25 demişsiniz. her 25 metrede bir suya dışarıdan atlayarak mı başlayacağım? çünkü öyle başlarsam 25 metrenin yarısı zaten suyun dibinde geçiyor.. Acaba her 50 metrede bir 30 saniye dinlensem daha mı iyi olur?

15. AslaYorgun

AslaYorgun Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Isvec, Stockholm
    Her 25 metreyi sudan baslicaksin,

Tabikide 50 metre de yuzebilirsin, yuzmede nakadar iyi olduna bagli.
    Ama mesala pek iyi degilsen, 50 metre yuzerken daha fazla Cario ve daha az kas antremani olur.

25 metre yuzerken iyicene kaslarinla bastirmaya calis.

16. aybars-16

aybars-16 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    25 metre daha iyi olur o zaman:) değerli yorumunuz için teşekkürler:)

Sayfayı Paylaş