VG'ye son Fitness'a başlangıç

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve zHeMpa tarafından 23 Haziran 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 19 üye.
  1. zHeMpa

zHeMpa Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Herkese merhabalar,

Kusura bakmayın şu şekilde başlamak istiyorum.

Artık yeter! 14 aydır body yapıyorum ve hiçbir zaman dertsiz tasasız şu spora kendimi veremedim. Askeri okul mülakatlarını bahane ettim yüklendikçe yüklendim, koşularada büyük önem verdim fakat, tedirginliklerimin en önemlisi "sanki koşuya fazla önem vermeden sadece body yaptıkça, beynim eskisinden daha az çalışıyor gibi" eminim gülceksiniz fakat bana böyle geliyor.

Dikkat eksikliği, hafıza kaybı, konuyu çabuk kavrayamama, okuduğunu tekrardan 2-3 defa okuma.

En son yaşadığım olayda, gece görevliden izin alıp, kütüphanede sabahladığım sınavdan ve çalıştığım yerlerden soru gelen sınavdan kaldım, bildiğim kavram karşımda durdu ve bende çok özür dilerim mal gibi baktım...!!!duh

Uzatmak istemiyorum artık fitness a geçiyorum, sadece 60dk 12-14km hız arası koşu 100 ün üstünde şınav 100 ün üstünde mekik ve barfiks - dips vs. Sadece haftada bir üstgöğüs bench ve yana açma bu kadar. Bu şekilde kendimi daha verimli hissedeceğimi düşünüyorum acaba yanlışmıyım? :confused:

Vücut çok mu küçülür? Veya en önemlisi acaba bu bir takıntımı. Tekrar afedirsiniz fakat şu duruma en çok yakışan tabir olduğu için kullanıyorum, bu sporu kendimi iyice zorlayarak yaptıkça iyice mallaşıyorum. Tamam vücut gelişiyor fakat, dediğim gibi uykusuzluk olsun, unutkanlık, dikkat eksikliği vs vs....!!!!:(

Bu konudaki yaşanmış bir tecrübesi-tanıdığının başından geçen buna benzer bir olay - tücrübeli abilerimden nasihatlar felan hepsini muhakkak bekliyorum, çok önemli benim için. Şimdiden teşekkürler.

2. ProteinCanavarı

ProteinCanavarı Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Bende aksine spor yaptım yapalı kafamın daha iyi çalıştığını düşünüyorum nede olsa kan dolaşımını hızlandırıyo

3. zHeMpa

zHeMpa Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara

Tşkr fakat, ben sporu kescem demiyorum ki.
    :S
    Türünü değiştircem diyorum.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 00:12 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:10 ----------

Arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var, yorumlarınızı bekliyorum.

4. ProteinCanavarı

ProteinCanavarı Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    karar senin ama sporu ne için yaptığına bağlı

zHeMpa bunu beğendi.
  5. zHeMpa

zHeMpa Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Haklısın, hayatındaki hedefe ulaştıktan sonra herşeyin hallolur, sende yüklenirsin dertsiz tasasız. Fakat daha yaşımız 19 nereye yükleniyon bu kadar, olimpiyatlara mı katılcan, koş güzelce, yap şınavını mekiğini, çek barfiksini neyine yetmiyor ki şimdilik.
    :D

6. ProteinCanavarı

ProteinCanavarı Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Bence vücudu belli bi seviyeye kadar geliştir sonra fitness a dön derim çünkü ilk başlarda hacim kaybın büyük olabilir

7. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    bişey soracam merak ettim 60 dk boyunca 12 km hızdan aşağı inmeden koşabiliyor musun ?
    valla koşuyosan harbi helal olsun :)

8. ProteinCanavarı

ProteinCanavarı Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    öyle bi performansa sahip olmak için sürekli cardio yapman lazım oda biraz zor :)

9. MERAKLI

MERAKLI Üye

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    KIRIKKALE
    Bu forumda bu tarz bir cevap vermek istemezdim ancak

-Sen tribe girmişsin :)

10. F50

F50 Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    :) yok böyle birşey.meraklıya katılıyorum.

11. van_damme34

van_damme34 Yeni Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    benim bi arkadaşım vardı beynime oksijen gitmiyor diyordu :D SPORU BIRAKTI

omrbrk bunu beğendi.
  12. zHeMpa

zHeMpa Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara

Teşekkürler, koşabiliyorum.
    12km ile başlıyorum teke teker çıkartıyorum 13-14 km ye kadar hatta. 60dk dolunca 2-3 dk yürüyorum, sonra 1 er 2 şer dakikalık 16-18km hızla sprintler atıyorum.

Bunun nedeni basketbol geçmişim olması, ayrıca vg antremanlarımda bile haftada 2-3 gün kondisyon koşuları yapmam. Vg den fitness a geçersim işte haftanın 7 günü kondisyon koşuları yapcam bu şekilde.
    Vücudum nasıl bir hal alcak merak ediyorum doğrusu hacim olarak. Beslenmeye çok iyi devam edersem belki hacimin azalması baya uzun zaman alır gibi belkide.

13. LnKnPARK

LnKnPARK Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Malesef bendede aynı sorun vardı..Askeri liseye gidiyorum bende,2. yıl bodyle uğraştım..Allaha şükür iyi geliştirdim kendimi ama hep beynimden yedim..hafıza kaybı,okuduğunu hemen unutma vs..6 yaşından 14 yaşına kadar yüzücülük yaptım,nedendir bilinmez bıraktım..Sonra body e kendimi iki yıl adadım..Bu seferde arkadaşın dediği gibi okuduğumu anlayamamaz oldum,orta okulda sınf birincisiydim,ama lisede..Kendimi mal gibi hisetmeye başlamıştım taki bu sorunuma çözüm bulana kadar...

Body i bıraktım geçen yaz tatilinde..yaz tatili 3 ay bilirsiniz..fitness üzerine kurulu bir program oluşturdum..3 ay boyunca sabah kalktım 7de,4 set şınav üzerine yordum kendimi,sonra güzel bir kahvatı..Sonra hemen deize attım 9 dan 11 e kadar kürek..eve geldim öle yemeyi..Saat oldu öğlen 1 gidip saat 3 e kadar yüzdüm,sonrada güzel bi banyo..öğle yemeğinden hmen sonra 12 setlik bir mekik programı uyguladım,karın bölgesi kan dolaşımını etkileyen en önemli faktörlerden birisidir..Akşamda 4 set üzerine kurulu şınav programı..3 Ay boyunca uyguladım..kan dolaşımım hızlandı..daha sağlıklıyım okuduğumuda anlıyorum..sorucak olursanız body mi fitness mi diye fitness derim..tabi ki bu benim tercihim..

14. mandrill

mandrill Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    0
    ağırlık çalıştıkça beynin küçülür sadece yürüyüş yap sabahları okijenli ortamda...
    fitness de azda olsa beyinden yer

15. zoparrat

zoparrat Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Edirne & İzmir
    hiç böyle bişey duymamıştım. bilimsel bi temeli var mı?

16. Kötü Çocuq

Kötü Çocuq Üye

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    0
    Böyle birşeyin olabileceğine inanma ihtimalin bile ürkütücü.Muhtemelen mandrill şaka yapmış.Durumun pisikolojik olduğu kanaatindeyim.Ne yani aynı hareketleri 8 tekrar değilde 15 tekrar yapınca mı aklınız yerinize gelecek?Böyle şeyleri düşünmek bile abesle iştigal.Gelelim konuya body yapınca vücudun belki alışamadı yorgunluktan ötürü dikkat eksikliği oldu.Veya başka sebeplerden ötürü pisikolojik olarak yıprandın,insanın bahane mekanizmasıda suçu V.G ye attı."Vücut çok mu küçülür?" diyorsun 14 ayda irileşemeyeceğine göre Fitness ta bir V.G olduğuna göre böyle birşey olmaz merak etme.

zHeMpa bunu beğendi.
  17. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73

yapmayın etmeyin allah aşkına nelerden bahsediyorsunuz,böyle bir mantık olabilir mi?

herkesin kendi kararıdır bu sporu yapar ya da yapmaz ama yok beyin küçülür,yok şu olur bu olur bunları bu spora bağlamayın.. sağlam kafa sağlam vücuta bulunur ..

ayrıca fitnessdan yanayım diyen arkadaşlar fitness ve body ne bunun farkına varın önce fitnessıda bu kadar küçümseyip hafifr almayın.

fitnessla uğraşmak sadece şınavla mekikle uğraşmak demek değildir..

İyi çalışmalar dilerim.

zHeMpa bunu beğendi.
  18. zHeMpa

zHeMpa Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Şaka mı yapıyorsun? :D

Arkadaş, yılların verdiği VG tecrübesi ve adale birikimi ile zekice bir şaka yaptı.
    Bunun bilimsel temeli ne olabir ki?

Tabi birde yazdığım konuda ne anlatmak istediğimi idrak edemedi.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 18:56 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 18:54 ----------

Yine dediğim gibi, yazdığım konuyu idrak etmeden, daha ne demek istediğimi anlamadan, illaki şakaya vuranlardan bir yorumdur.
    Dikkate aldığınız için şaşırdım, cevap yazdığınız için teşekkür ediyorum.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 19:05 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 18:56 ----------

Teşekkür ederim cevabınız için.
    Fitness inda VG nin bir parçası olduğunu biliyorum. Öyle beyin küçülür felan filan diye saçma sapan yorum fırtlatanların yazdığı değilde, bünyesine yorum yazdığınız konunun özetini kavramanızı daha çok isterdim.

Tekrar kısaca özetleyim. Normalde 3 gün VG, haftada 2-3 gün kondisyon, haftada gün aşırı bu şekilde çalışıyordum. Tabiki biliyorum 14 ay bu spor için bir başlangıç seviyesi gibi durum. Fakat kendimi şu sınavların çoğaldığı dönemde, birde bu sporla çok yorgun hissediyorum. Her gün akşam 2 saat ıkına ıkına ağırlık basmak, beni okuldaki diğer arkadaşlardan fiziksel olarak farklılaştırsada, zihinsel olarak ta bi okadar onlardan yıprattığını düşünüyorum. Bu ödevler olsun Final - Vize ders takipleri olsun. Artık sadece kondisyon - kültür fizik hareketlerinden ibaret bir programa geçip haftanın 5 günü 1,5 saatte antremanımı tamamlamayı düşünüyorum. Olay budur.

Öyle beyin küçülüyormuş, yok oksijen gitmiyormuş, konunu özetini anlamadan sağdan soldan akıllarına kazıdıkları kavramlarla doldurmasınlar forumu. Tekrar teşekkür ederim.

19. Kötü Çocuq

Kötü Çocuq Üye

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    0
    Spor uygun pisikolojiyle yapılır yaptığın şeyin seni yıprattığını düşünüyorsan dediğin gibi bırakmalı ve daha hafif çalışmalısın.Altı üstü V.G me.Yapsan ne olacak yapmasan ne olacak.Pisikolojin ve insani ilişkilerin bozulduktan sonra bir önemi yok.

zHeMpa bunu beğendi.
  20. van_damme34

van_damme34 Yeni Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    beyin öyle hemen küçülüyorsa arnold çoktan kafayı yemiş olmalıydı vali olabilicek beyne sahip olamazdı ben buna inanmıyorum beyne zararı olamaz insanlar kendilerini body e adıyor sabah aksam aynada koluna gögsüne bakıyor hava atma ugrasına giriyorsa derslere konstantre olamaz gelip suçu body e atar.

Sayfayı Paylaş