Vejeteryanlar bu sporu yapamazmı?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve uygarçamlıbel tarafından 7 Şubat 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. uygarçamlıbel

uygarçamlıbel Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Hayvansal hiçbir ürünü kullanmıyorum.(Et,süt,yumurta,bal vs)
    Hayvansal ürünler dışında kaliteli protein kaynakları nelerdir?Bir çok kaynak var ama merak ettiğim en kalitelisi.

2. mrtroubleemaker

mrtroubleemaker Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Olur olur da çok zor yani proteinin ana kaynağı et süt yumurta hayvansal ürünler yani. Supplement kullanarak yapabilirsin mesela. Ama dediğim gibi biraz zor. :)

3. veggiegulc

veggiegulc Üye

Beğenileri:
    133
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Öğrenci
    Merhabalar ben de vegan sporcuyum. Hiçbir hayvansal ürünü tüketmiyorum ve hayır hiç de zor değil "yeterli" proteinimi de alıyorum. Başarmak için önemli olan istemeniz ayrıca burda kendim gibi birini görmek beni mutlu etti. En iyi protein kaynakları kinoa(kinoa bitkisel tam bir protein kaynağı ve bütün aminı asitleri içeriyor), soya eti ve baklagiller (mercimek, Meksika fasulyesi, fasulye, nohut, bezelye) ve tofu (soya proteini). Yanında koyu yeşil yapraklı sebzeleri (Ispanak, Roka) tüketmeyi de unutmayın.Ancak proteini yeterli miktarda alırken karbonhidratı da unutmamak gerekiyor. Karbonhidratı da bulgur, yulaf ezmesi ve esmer pirinçten almanızı öneririm. Ayrıca soya sanıldığı gibi zararlı değil ya da östrojem hormonunu falan arttırmıyo öyle olsaydı Asya nüfusunun yarısı kadın olurdu zaten. Bununla ilgili daha detaylı bilgiyi daha sonra verebilirim. Soya eti, kinoa ve tofuyu vegandukkan.com'da bulabilirsiniz bazen büyük migroslarda ve macro centerda da oluyor. Gerekli amino asitlerin hepsi bir arada tek bir sebzede bulunmuyor ancak belli sebze ve baklagillerin uygun kombinlenmesiyle bu amino asitleri vücut üretiyor. Sonuçta karnistlerin yediği etin kaynağı da bir zamanlar canlı olan hayvanın yediği ve insanlar tarafından küçümsenen "ottan" geliyor. Vegan vücut geliştirmeyle ve beslenmeyle 1,5 yıldır ilgileniyorum, daha fazla bilgi edinmek için veganhealthandfitness dergisine internetten yılda 10$'a abone olabilirsiniz çünkü malım Türkiye'de böyle girişimler yok. Onun dışında Facebook ve Google'da detaylı araştırma yapmanızı öneririm. Başta gelen vegan vücut geliştirmeciler Patrik Baboumian, Derek Tresize, Billy Simmonds ve daha nicesi. Daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz seve seve yardım ederim :)
    --- Mesaj birleştirildi, 7 Şubat 2014 ---
    Ayrıca soya proteini kullanıyorum ve tavsiye ederim eğer Amerika'dan sipariş verme şansınız varsa da kullandığım ve memnun kaldığım vegaprotein ve plant fusion'ı öneririm

Berkay Türkkan bunu beğendi.
  4. uygarçamlıbel

uygarçamlıbel Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Bilgiler için çok teşekkür ederim.Araştırmaya devam ediyorum.Bulamadığım konu olursa yardım isterim :)

Sayfayı Paylaş