Vücutçu Mutfağında Ucuzluk ??

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve gaddarkemal tarafından 10 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bizi yönetmeye çalışanlar her ne kadar inkar etse de son günlerde ülkemizde ekonomik krizin ayak seslerini duyduğumuz bir gerçek.

Maddi olarak bu sporun fazladan bir yükü olduğu da başka bir gerçek.

Ben bu spora ayırabildiği para kısıtlı olanlara mutfakla ilgili birkaç öneride bulunmak ve faydalanabileceğim önerileri almak istiyorum.

- Pirinç, bulgur, patates vb. ürünleri elinizden geldiğince toptan satın alın. Nerelerden alabileceğinizi öğrenin. Örneğin bulgur gibi mükemmel bir tam tahıllı ürünü 25-50 kiloluk paketlerde aldığınız zaman, marketlerde 1'er kilo kilo almakla kıyaslanamayacak bir fark olduğunu görürsünüz. Herşey gibi bulgurun, nohutun, pirincin, patatesin ve diğer tarım ürünlerinin de mevsimi var, bu mevsimlerde yapacağınız alımlar hem çok daha hesaplı olacaktır hemde satın aldığınız ürünler uygun saklama koşullarında çok rahat 1 sene bekletilebilir. Eskiden evlerde kiler olurdu, bugün ev yapılırken kiler odası genelde planlanmasa da siz evinizde kiler vazifesi görecek bir bölüm oluşturun.

Aslında karbonhidratlarda büyük tasarruflar yapmak kolay. Esas mesele hayvansal protein kaynaklarında...

- Yumurtayı üretim tarihine dikkat ederek güvendiğimiz markalardan 30'luk kolilerde aldığımızı varsayarak yumurta konusuna değinmiyorum. Ama püf noktasını bilen varsa da öğrenmek isterim.

- Mevsiminde balık tüketin, balık fiyatları bazen çok komik oluyor. 1 kilo balığın yarım paket sigara parasına düştüğünü görmek sıradan bir olay. Kaldı ki taze balıklar haricinde ithal buzhane balıkları da düşük fiyatlar da satılıyor. Eğer balıktaki alım fırsatlarınından haberiniz yoksa, bugünden sonra olsun.

- Tavuğu ise genelde tüm tavuk şeklinde almanızı öneririm. 2 parça kemiksiz yağsız göğüs etine sahip olan tüm tavuğun göğüslerini ayrıca almak istediğinizde %50 daha pahalıya satın alıyorsunuz. Tavuğun geri kalan kısmının derilerini almak ve parçalamakla biraz uğraşsanız da, kendinizi bir aşçı gibi hissetmetmenize sebep olabilecek bu olay sizi rahatsız etmez sanırım :)

- Kırmızı et konusunda pek yardımcı olamam ama yaşadığınız yer müsaade ediyorsa canlı koyun kesin. Fazladan masraf olmaması için kendiniz kesin. Kesmeyi bilmiyorsanız onu öğrenmek kolay ama içini boşaltmasını ve derisini yüzmeyi öğrenmek lazım esas. Koyun eti yağlı, dana eti bu sporda daha faydalı ancak danalarda pahalı. Ama fırsat bulursanız dana etini buzluğa ve bir kısmını da kavurma olarak dolaba koyun.

Özellikle son önerim pek öneri sayılamasa da ilk önerimin Türkiyenin her yerinde herkes için mümkün olduğunu düşünüyorum. Bende bu sporun maddi yükünü azaltabilecek mutfak tavsilerinizi bekliyorum.

Son düzenleme: 10 Kasım 2008
    born2win, Malebolgia ve (silinen üye bunu beğendi.
  2. murinyo

murinyo Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    büyük marketlerin halk günleri oluyor..mesala burda carfurun salı günleri halk günü..yumurtanın kolisi 3 ytl,tavuk göğsü az kemkli 3 ytl ye yada şöle söyliyim 800 gr mı 3 ytl ye geliyor...bunları takip etmek lazım..

gaddarkemal bunu beğendi.
  3. born2win

born2win Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    inşaat muh.
    Yer:
    istanbul
    *süt ürünlerinde carefour veya bimden yarım yağlı olanları tercih edin. 1.15/1.25 ytl arası 1lt süt.bu mağazalar kendi reyonlarına kendi ürettikleri ürünü koydukalrından daha ucuz oluyor.sebebi bu sütlerin diğer ünlü markalara kıyasla daha kalitesiz olması kesinlikle değil.
    lor peynir alın.her vucutcunun ara öğünü vardır.mesela sabah 7 ile öğlen 12 yemeği arasına 100-150gr lor peyniri bol su ile cuk oturur.

4. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    ben keserim, yalniz dana tek basima biraz masrafli olur :)

5. ibocu

ibocu Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    yumurtanın kolisi nerde 3 lira hemen yarın alacam,bugün 1 öoli 6,50 ytl ye aldım

6. Excursion

Excursion Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Koyun kesmek biraz fanteziye kaciyor sanirim :)

7. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Koyunda problem olmazda dana fantezi bence :)

Koyun ufak ve kesmesi biçmesi kolay, musait bahçesi olan kessin derim. Zaten kurban bayramı da yaklaşıyor pratik yaparsınız???? :)

Ben cidden etkili öneriler almayı ummuştum ne bileyim mutfaktaki etkili tasarruflar bile olabilir.

txen10 bunu beğendi.
  8. txen10

txen10 Yeni Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    türkiyede her iş zor ,sonuçta eğer normalin üstünde bir vücut yapmak istiyorsanki açıkçası ben sağlıklı ve güzel görünen bir vücutan fazlasını tasvip etmiyorum ozaman normal bir insanın yediğinden daha fazlasını yemen gerek ee normalbi insanın bile aç kaldığı bi ülkede falzasını yemek herkese nasip olmaz.amerika gibi bir tüketim toplumunda bu doğaldır tüketin daha çok tüketin ve daha çok üretin mantığı var çünkü(obezite bu sistemin hastalığıdır .buna kas obezliğide dahil sadece yağ değil ). ama onlarda o bol bol tüketiklerini alacak gelirleri var ve malesef ülkemizde bu imkan yok.sanırım en güzel nimet yumurta bu iş içinfazla kurcalamaya gerek yok süt içebildimiz kadar içimeye çalışcaz geriside zaten alınabiliniorsa alınır tavuk vs..

9. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    yıllık yediğim pirinci hesaplayınca geçenlerde 25kg pirinç alma ihtiyacı duydum..
    25kg osmancık pirinci aldım..tadını beğendiğim için bir 25kg daha alamayı düşünüyorum..

10. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Pirincin ve bakliyatın pahalı olduğu bu günlerde aslında toptan alım yapmak daha mantıklı ve hesaplı görünüyor bodyciler için.
    Hem de aldıktan sonra yemeğe teşvik ediyor insanı ziyan olmasın diye.
    Kilo almaya çalışanlar için iyi bir fırsat.

11. derwish

derwish Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    bim ve benzeri merketleri öneriririm.. pınar ülker light süt 500 ml 1 ytl, bimin dost light sütü 70 ykr. ton balığı danone pınar fln 5 ytl, aynı gramda bim derya ton balığı 3.5 ytl.. bunlar ilk aklıma gelen ornekler.. buyuk marketlerin uczluk şubeleri tercih edilmeli bu anlamda.. bir de et ürünlerini market yerine kasaptan almak mantıklı olabilir.. kaliteyi biraz düşürüp ciddi ucuzluk sağlanabilir.. zaten yemeğin lezzetinden once protein miktarını düşünme aşamasına geçince..

12. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Ben bim' de düşük kaliteli ürün satıldığına inanmıyorum artık.

İlk başlarda öyle düşünüyordum, fakat değilmiş arkadaşlar. Bunu Almanya' ya geldiğimde anladım. Burada 2 çeşit market var.

Ucuz market: Aynen bim tarzı reyonlar dağınık, 2 kasa, fazla bilinmedik ürünler; fakat ucuz! Hem de normal marketlere göre en az %50 oynuyor.

Pahalı market: Düzenli reyonlar, nezih ortam, bilindik marka ürünler.

Arkadaşlar, kuzenimin bir arkadaşı burada bir yoğurt firmasında çalışıyor. Aynen şunları söylüyor:

" xxx' e (Ucuz market olarak nitelendirdiğim market) giden malla yyy'ye (pahalı market) giden mal arasındaki tek fark ambalajı. İkisine de yoğurt aynı kaptan konuyor" diyor.

Eğer üründen reklam gelirini çıkarırsanız fiyatları böyle düşürmek mümkün.

Ucuz marketlerde kalitenin düştüğü tek reyon sebze meyve reyonu. O da fazla değil.

Bence bim' den ürün almak vücutçu mutfağında kaliteyi düşürmez diyorum ben.

13. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Türkiye'de gıda ürünleri arasında kalite farkı olduğu unutulmamalı.

Sağolsun bizim insanımız hile ve hurda konusunda Almanyada bulunupo bizde bulunmayan cezai yaptırımlar sayesinde bir hayli yol katetmiştir.

Ancak bende BİM'e güveniyorum o ayrı konu.

Ayrıca ben toptan hububat alış-verişi yapmış biri olarak fiyatların perakende de nasıl yükseldiğini esefle gözlemleyebiliyorum.

Bir gün alın bi araba gidin alın 100 kg toptan hububat (mevsiminde) hiç pişman olmazsınız.

14. txen10

txen10 Yeni Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    yahu insan yumurtaya neden zam yapar,tavukların maaşınımı yükselttiniz,kümeslerin klimalarımı çok elektirik çekiyor ,yoksa tavuklara suşimi yediriyorsunuz(suşıde maliyedi en düşük yiyecektir ama nedense mücevher muamelesi yaparlar).yumurtada yiyemeyeceksek ne yicez biz

Sayfayı Paylaş