tatlı sorunu ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve rockybalboa7 tarafından 16 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    niye aklıma şu sorular takıldı acaba hangi aralıklarla tatlı yenmeli ve tercih edeceğimiz tatlılar sütlü tatlılarmı olmalı birde aşırı tatlı şeyler canımız çektiğinde hangi besinlerle giderebilir son olarak fazla tatlı yemek ilerde ne gibi rahatsızlıklara yol açar tatlıyı çok seven biri olarak bu başlığı açtım fromda araştırma yaptım ama bulamadım.

2. musclefan

musclefan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İSTANBUL
    aynı sorundan ben de muzdaribim.eğer ailede şeker hastalığı varsa, fazla tatlı tüketimin ilerde şeker hastalığına yakalanma riskini artırabilir.bizim ailede dedelerimde şeker hastalığı vardı,annemde ve dayılarımda da var.dolayısıyla ben de potansiyel şeker hastasıyım.o yüzden dikkat etmeye çalışıyorum.eskiden çaya 3 şeker atardım, son 3 senedir önce ikiye sonra bire düşürdüm.tatlının her türlüsüne hastayım.sütlü tatlılar daha az yağlı oluyor,daha hafif aynı zamanda.

3. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    sayın üyeler ilk önceliği rockbalboaya saygımdan dolayı ona cevap vermeyi uygun görüyorum. ailende diabet( şeker ) varsa yalında 22 heryıl aç karnınızla açlık şekerinizi ölçtürmelisiniz heryıl ilerleyen yıllar içerisinde 6 aya indirmeniz ( 30lu yaşlarda ) yararınıza olacaktır. aç karnınla kan şekerin 80-100 mg arasında olur. (sabah ) yemek yerseniz 140 a kadar çıkabilir. 180-200 arası şeker hastası olduğunuzun resmidir. belirtileri daha önceki forumlarda belirtmiştim isterseniz yazarım tabiki...

şeker ve kullanımı açısından sorarsanız şekerden önce %60 oranında pankreas dan insülin hormonunun çeşitli nedenlerle salgılanmasındaki sorunlardan kaynaklıdır. özellikle şekere bağlamak yanlış bu hastalığı yediğiniz herbesin karbonhidratlar şekere çevrilmekte ve insülin hormonu sayesinde hücrelere yakıt olarak taşınmaktadır. tabi siz eğer çok şeker ( bildiğiniz şeker ) tüketiyorsanız bolbol %92 si su olan salatalık yemenizi tavsiye etmekteyim 15 dakika içerisinde kan şekerinizi en alt seviyeye indirir. böyle bir şeker bağımlılığınız var ise ben genellikle fruktoz ihtiyacımı bal hurma ve incirden karşılamaktayım aspartam ve yapay tatlandırıcılar beyaz şeker kullanımın yoktur. zaten vucut bunları kanda plazma düzeyinde indigemekte zormanıyorlar

özellikle beyaz şeker alımınızda sigara kullanıyorsanız nikotin ve kollestrolle birleşek tamar tıkanıklığından beyinde ve kalpte pıhtı oluşumuna kadar felce kadar zararları mevcuttur. daha fazlası için sorunuz lütfen..

rockybalboa7 bunu beğendi.
  4. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    ailemde hiç şeker hastası yok sigarada hayatımda kullanmadım yani anladığım kadarıyla kuru ve taze meyvelerle tatlı ihtiyacı giderilmeli muhallebi vs şeyler zararlımı ?

5. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    tabiki zararlıdır şekerin zehirden farkı yoktur. ( bal ve m.şekeri hariç. ) kandaki plazma düzeyi artınca ve indirgenemez ise organ tahribatı başlamakta ve ölüm oluşmaktadır ençok etkilenen organlar ise kan akış debisi yüksek olan organlardır göz kalp beyin. vs. muhallebi gibi tatlılar su veya sütlü tatlılar vucudun şeker su oranına oranla itibariyle besleyicidirler. bu size faydalı olur. özellikle çok şeker tüketiyorsanız. salatalık yemeyi arttırınız fakat şeker yemiyorsanız salatalığı kesiniz. çünkü kan şekeriniz dünyada salatalıktan daha hızlı düşüren başka besin yoktur....

6. musclefan

musclefan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İSTANBUL
    aaaah ah...neden şu hayatta güzel olan her şey zararlı? :( mis gibi künefe, baklava, kadayıf, bin bir çeşit kremalı pasta, kurabiye varken git meyve ye ,olacak iş değil :(

7. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    sanırım bende de şeker sorunu var tatlı görünce dayanamıyorum bir başka forumda da söylemiştim yediğim tatlı bittikten sonra farkına varıyorum anlamadan yarım kilo bi kilo tatlı yiyebiliyorum idmanlardan sorada şekerim çok düşüyo hatta senede 1 2 defa baygınlık bile yaşıyorum

8. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    eger tatlı krizin tutuyorsa, yiyeceksin..belli miktarlarda hiçbir sorun olmuyor, emin ol...bazı günler tatlılardan alacagın ekstra enerji, antrenmanda sana belirgin bir güç artışına sebep olacaktır, bunu deneyebilrisin..benim şöyle bir fikrim var, belli bir basit şeker miktarıyla , kompleks karbonhidratları beraber aldıgımda antrenmanda daha da güçleniyorum, bunu defalarca yaptım ve cok verim aldım...ama bunu cok sık yapmak yag birikimine neden olur...bunu birkaç arkadasıma da uygulattırdım ve düşündügüm gibi oldu...

tatlıyı ise gündüz vakitlerinde yersen hiçbir sorun olmaz, böylece vücuda gün boyunca sindirim için bir şans tanımış olursun...metabolizma hızı akşam daha düşük oldugu için, tatlıyı akşam tüketmen dogru olmaz, istisnalar hariç...

Azi, dishiwelet ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  9. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    bakın spor yapıyorsanız sağlıklı insanlardan daha çok şeker yiyebilirsiniz yapılan araştırmalar da ve labarotuvar oratmlarında futbolcular üzerinde yapılan 10 arlı 20 şerli gruplarda sürekli aynı sonuç çıkmaktadır kan şeker oranı çalışan motor hücreler sayesinde artan glikoz oranı sayesinde karaciğerde glokajene dönüşümü 0 dır. kullanım oranı max düzeye ulaşmış ve kan şekeri 100 arasında sabit olduğu kanıtlanmıştır. diabet hastalığından korunmanın diğe bir formülü spordur . haa ben spor yapmıyorum diyorsanız ( kusura bakmayın unutmusum forum v.g. ) salatalık yemenizi istemiştim.. spor yapanlar istediği kadar yiyebilirler fakat sütle yaptığınız tatlılara bal ekleyebilir aşırı değil tadı bozula biliyor. kaynayacak süte eklemeyin. kaynadıktan sonra ekleyin. arada bir 1 kase yoğurda bal ekleyip yiyin spartalılar gibi.

10. musclefan

musclefan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İSTANBUL
    atakan, bu çakma tatlılar bizi tutar mı ya?:D yoğurda bal koymak mı?! asla!! künefe gibi bir nimet varken yoğurda bal koy...spartalılar yesin,onların künefesi yok.biz türk'üz,bu topraklarda yaşamak için yenmez,yemek için yaşanır :D

11. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    tabiki biz sporcular için en büyük zararını göz ardı edemeyiz şimdi sayın üyeler ve yöneticiler hepinizin bildiği üzere aldığımız protein tozları v.s belli bir molküler yapya sahiptir. c+h+o+n bunlar aldığımız şekerle farklı moleküler yapı oluşturacağı bir geçek mümkün mertebe bunların ayrı tüketilmesi konusunda forum üyelerimizin daha doğrusu toğlumuzun uyarılması özellikle sıvı yağlarda özellikle ayçicek ve mısır özü yağları bakımından ve omega 6 - 9 barındıran sıvı varlar ( 3 yararlıdır 6-*9 zaralıdır ayçicekte bulunur ) bunların ayrı alınmasını siddetle tavsiye etmekteyim artı yazacak olan varsa eklesin yada tartışma platformuna taşıyalım..

12. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    yoğurda bal koymak fikri iyi gibi mutlaka deneyeceğim

13. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    peki steroid kullanırken bi sakıncası olurmu fazla tatlı yemenin

14. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    YOGURT bağırsaklarındaki yararlı bakteri sayısını artıcaktır. protein ve calsiyum sağlayacaktır. ama en büyük avantajı bakteri sağlayarak probiyotik etkisi sayesinde bağırsaklarını temizleyecek geçis deliklerini kana karışmasını sağlayan deliklerdeki tahriş ve iltehapları ortadan kaldıracaktır. bal ise içindeki şekerle bakteri sayısı arttıra bilir fakat kanıtlanmış değil benim öngörüm daha tarih önceki milletler yapmıştır. ve verim almışlar bende neden olmasın diyorum..

rockybalboa7 bunu beğendi.
  15. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ben neredeyse hergün yapıyorum bu aralar, yoğurda bal, dut pekmezi, kuru üzüm bazende muz koyuyorum. Ne varsa koyuyorum yani. Kuru üzüm bilhassa yakışıyor bence yoğurda aklıma geldi hatta dün almıştım şimdi yapayım yemekten sonra :) üzüm pekmezini denemedim belki dut pekmezinden daha çok yakışıyordur.

Herkese öneririm.

16. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    steroid ve diğer uyarıcı yabancı maddeler vucudunuzun tatlı ve su isteğini arttıracaktır. sonucuda kötü olabilir bakınız elvis presley e bakınız anlayacaksınız..

17. musclefan

musclefan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İSTANBUL
    tatlı alternatifi olarak ben de bir şey önereceğim.akdenizliyim ben.bizim orda toroslardaki kuytularda kalmış ve yaz ortasında hala erimemiş olan karlar toplanır,sonra üstüne pekmez ya da ne istenirse dökülür ve yenir.gayet doğal bir tatlı.tabii torosların karını bulmak şart değil :D

atakan_irresistable bunu beğendi.
  18. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    fakat kar suyu ne denli yararlı olanbilir tartışma konusu olabilir sonuçta safsu bununda insana zararı vardır.

19. nika

nika Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    Bursa
    Doğal tatlılara karşı değilim ama?

Doğal tatlılara karşı değilim ama rafine şekerin kullanıldığı bütün tatlıların beslenme düzenimizden çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle sporcuların alkol, sigara ve rafine şekerden uzak durmalarının kendileri için çok yararlı olcağını düşünüyorum. Ben şahsen sağlık sorunlarım olmamasına rağmen 15 yıldır çayıma ve kahveme şeker atmam. Tatlandırıcıda kullanmam. Doğal olmayan her türlü tatlıdan uzak durmağa çalışırım. Tatlıyı ayda bir iki defa anca yerim. Sigarayı bırakalı yedi yıl oldu alkol ise kullanmam. Bu son ikisinin benim en kıymetli organıma yani beynime zarar verdiğini düşündüğümden hayatımdan çıkardım. Diş sorunlarımda çok azaldı. Herkese sağlıklı yaşam diliyorum.

atakan_irresistable bunu beğendi.
  20. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Dediğin tatlıyı duymuştum musclefan, Anadolu'nun bir çok yerinde eskiden yaparlarmış. Methede methede bitiremiyordu anlatan yaşlıca insanlar. Adını unuttum ama eminim böyle bir yemeğin adı yöresine göre değişiyordur.

Bu kış TEMİZ kar bulursam bir de pekmezim varsa kesin yapacağım, kesin. Çok merak ediyorum.

Sayfayı Paylaş