Tüm vücut calismasi veya bölgesel çalışma

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve burakemal1 tarafından 30 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. burakemal1

burakemal1 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    Merhaba arkadaşlar
    Bir kaç gündür araştırma yaptıktan sonra sizlere bir kaç sorum olacak. Öncelikle sizce tüm vücut mu çalışmalıyım yoksa bölgesel mi çalışmalıyım. Daha önce 6 ay kadar spor geçmişim vardı bıraktım tekrardan 3 aydır düzenli olarak haftanın 6 günü bölgesel olarak çalışıyorum. En iyi verimi hangisinde alırım. Aşağıya tüm vücut calismasi için yaptığım programı ekliyorum pzts çarşamba cuma ve cumartesi olmak üzere haftada 4 gün diye düşünüyorum. Karşılaştırma yapabilmeniz için de şuan uyguladığim program 1.gun göğüs on kol 2. Gün omuz arka kol 3. Gün bacak ve sırt idi 15 dk ısınma ve antreman sonrası da karın egzersizleri yapıyordum yaklaşık olarak 1 buçuk saat sürüyordu. Sizden görüşlerinizi rica ederim şimdiden teşekkürler

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. burakemal1

burakemal1 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    4. Gün çıkmamış ama 6,7ve 8. Maddeler aynı diğerleri ile

3. Endorphin

Endorphin Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Full Body' den daha çok verim alacağını düşünüyorum ama bir düzenleme yapmalısın. Öncelikle haftanın 3 günü yani pazrt. Cars. Cuma. Antrenman yapmalisin. Vücudu dinlendirmezsen ileri değil geri gidersin. 4 gün çok fazla full body için. Upright rowu çıkar programdan tehlikeli bir hareket sakatlanırsın. Biceps ve triceps için tek bir hareket yapman yeterli olacaktır full body de. Daha çok bilesik egzersizlere yönel. Squat , deadlift , barbell row , bench press ,dumbell shoulder press bunların uzerine triceps biceps ve kalf ekleyebilirsin birer hareketten. 2 ay devam edip alt ve üst vucuda bolebilirsin. Tekrar 2 ay sonra split yapar tekrar 2 ay sonra donebilirsin full bodye. Yani surekli split ya da full body yapma. Fakat su durumda sana fullbody oneririm ben.

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. burakemal1

burakemal1 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    Merhaba geç dönüşüm için kusura bakma. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Haftada 3 gün yeterli olacak diyorsunuz anladığım kadarıyla ki dediğinizi uygulayacağım. Peki bench pres için yatay ve düz olarak 2 hareket yapmak dogrumudur yoksa bench de bir hareket yapsak yeterlimidir? 3 gün ağırlık çalışıp 1 yada 2 gün de sadece kardiyo yapsam kas kaybı yasarmiyim?

5. Endorphin

Endorphin Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Evet hatta 3 gün de bile vücut kendini toparlayamayabiliyor. Dinlenme çalışmaktan daha önemli sende bilirsin. Incline ve flat yapabilirsin bench pressi ama sadece bench pressi ben yeterli görüyorum yine de sen bilirsin zarari olmaz. Kardiyolari HIIT yapmani öneririm. Full body ant. sonunda 20dk yeterli olcaktir 15 20 sn depar 40 45 sn normal hızlı tempoda yuruyus seklinde 20dk boyunca yapmani oneririm kesinlikle. Dinlenme gunlerinde hic bir sey yapma sadece dinlen tercihen karin calisabilirsin. Dinlenme gunlerinde kalorini dusurebilirsin normal ant gunune nazaran. Calistigin gunler 2800 aliyosan dinlenmede 2400 oneririm. Ornek veriyorum kalorileri. Bunun gibi. Ozetlemek gerekirse haftanin 3 gunu full body ve KESINLIKLE ant sonrasinda 20 dklik HIIT kardiyo. Boy kilo yag orani ne durumda

6. burakemal1

burakemal1 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    Boy 174 kilo 74.5 çıktım bugün yağ orani yüzde 16 ben haftanın 6 günü antreman bölgesel yapıyorum verim de alıyorum açıkçası ama full body videolarını yorumlarını görünce buna yönelmek istedim açıkçası yaklaşık 2 hafta içerisinde 3 kilo aldım yarısı yağ yarısı kas olarak şekilde ancak çok iyi derecede bu vücut geliştirmede bilgili değilim sürekli araştırma yapıyorum kendime en verim alacağım antrwman programi ve beslenme yapmak istiyorum açıkçası

7. Endorphin

Endorphin Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Yağ oranın 16 ise , öncelikle yağ oranını düşürmek bence daha verimli olur. Bilesik egzersizler ile yapılmış full body ve sonrasında HIIT kardiyo ile kisa surede kayipsiz ya da minimum kayipla yaglar yakilmali. Bu operasyon tamamlandiktan sonra Clean bulk yaparak devam edebilirsin ayni sekilde 6 8 haftalik full bodyden sonra splite donebilirsin. Bilesik egzersizlerle yapacagin maksimum agirliklar splite dondugunde sana daha agir kiloyla calisma imkani ve daha hizli kas gelimi saglayabilir. Sabirli olmak en önemlisi.

8. burakemal1

burakemal1 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    Peki benim yukarıda yaptığım programdan 4. Günü çıkarıp peşine hit kardiyo yapsam dediğin gibi yağ oranım ı azaltabilirmiyim veya program da herhangi bir sıkıntı değişiklik yapılması gerekiyor ise yardımcı olabilirmisin? Dediğin givi yağ oranım fazla bel bölgem özellikle fena hem kas almak istiyorum hemde yağ yakmak

9. Endorphin

Endorphin Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Cumartesi günü cheat meal yapmanı öneririm. Sadece bir öğün guzel bir şekilde doldur karnını metabolizmayı şaşırtmak için. Pazar sabahı ise özellikle sabah diyorum bol suyunu içtikten sonra 20 dakikalik HIIT kardiyo yapman yararina olur. Ayrica HIIT kardiyonun kas gelisimine etkiside tartisilmaz.
    bench press
    Deadlift
    barbell row
    Squat
    Dumbell shoulder press.
    Triceps push down
    Barbell curl
    Calf raise

Bu sekilde bir program onerebilirim
    Cardiyoyla birlikte 1saat 20dk yi gecmenide onermem

Beslenme cok onemli
    70 gram yag
    150gram protein
    300 gram karb tavsiye ederim antrenman gunlerinde

Dinlenme gunlerinde karbi 250 ye cekmen yararina olur diye dusunuyorum

10. burakemal1

burakemal1 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    Çok teşekkür ederim dedigininuygulayacagim

11. burakemal1

burakemal1 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    Yukarıda bahsettiğin programı haftanın 3 günü uygulamam gerekiyor değil mi yukarıdaki hareketleri değiştirmeden

12. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    http://www.agirsaglam.com/programlar/antrenman/kas-gelistirme?showall=&start=7

Soyle bir program uygulayabilirsiniz. Yani dizayn edilmis, uygulanmis, sonuc alinmis.

Sonuc alabilmek.icin sik sik program degistirmekten uzak durun. Bir programi alip uygulamaya basladjktan ancak 3 ay sonra sonuc almaya baslayabilirsiniz.

Ve de antreman gecmisinizi bir deftere not almaniz iyi olur. Ilerlemonizi gormek icin. Agirliklarinizi da sistematik sekilde artirmalisiniz. Haftada bir, 2 haftada bir, ayda bir gibi.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. Endorphin

Endorphin Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Evet haftanın 3 günü. En yüksek ağırlığının yani 1RM yuzde 70iyle calismani oneririm. Benchte 100 basıyorsan en fazla tek tekrar. 70 kg ile çalışmalısın. Gücün arttıkça agirliklar kendiliginden artacaktır. Soyledigim hareketler ornek niteligindeydi. Sen hangi hareketten daha cok verim alıyorsan onu ekle programina. Yani hareketleri degistirebilirsin.

14. burakemal1

burakemal1 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    Verdiğiniz sitedeki programi inceledim sadece merak ettiğim ve çok fazla bilgi sahibi olmadığım için soruyorum 4 günlük bir program ve hemen hemen her gün bacak çalışması var ama her gün göğüs kol givi hareketler yok haftada 4 günlük bölgesel çalışmadan daha fazla verim alınabilecek ve daha fazla sonuca yaklaştıracak (beslenme, dinlenme gibi ölçekleri tam anlamıyla yaptığımı farzediyorum) bir program mıdır. Yoksa full body olarak haftanın 3 veya 4 günü çalışma yapıp her gün aynı hareketleri yapmak ( bench kol bacak ve omuz 1'er yada 2 hareket) mi daha hızlı ve yararlı olur?

15. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Haftanin 2 gunu var bacak antremani. Alistigimiz bolgesel programlardan cok farkli evet. Ve her gun kol hareketi de yok cunku bu kadar kol calisilmasi yeterli.

Bench, press, pendlay, barfiks gibi hareketler var. Bu hareketlerde kol yeteri kadar calisiyor. Daha fazlasina baslangic icin gerek yok.

Bu programi uygularsaniz baska bir sey yapmaniza gerek yok. Enerjiniz kaliyorsa karin kol hareketleri ekleyebilirsiniz tabi ama artan enerjinizi onemsiz hareketlerde harcamak yerine deadlift squat bench gibi hareketlerdeki agirliginizi artirmaya calisirsaniz o esnada kol, karin gibi kaslariniz da gelismis olur zaten.

Tum vucut antremanlarinin mantigi bu.

3 ay tum vucut antremani. 3 ay 5x5 guc antremani. Ondan sonra isterseniz 6 ay 5-3-1 yaparsiniz, isterseniz bolgesel calisirsiniz. Bilesik egzersizlere 1 sene devam ederseniz saglam bir altyapi yapmis olursunuz.

Aslinda bolgesel calismaya simdi de baslayabilirsiniz ama gelisiminiz yavaslar. Karar sizin.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfayı Paylaş