Supplement Desteği Almalı mıyım?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve fofer tarafından 8 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. fofer

fofer Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Forumda emeği geçen herkese en içten teşekkürlerimi sunarım.

30 yaşında, 1.85 m. boyunda 98 kilo ile 1 ay önce bu spora başladım.
    Önceki yıllarda düzenli olmasa da ara ara bu sporu yapan biriyim.

Alkol kullanmam sebebi ile bel bölgemdeki kalınlaşmayı yok edip adam akıllı bir vucüt yapmak adına bu spora baş koydum. Alkolü tamamıyla hayatımdan çıkarttım. Yakın zamanda sigarayı bırakmayı istiyor ve düşünüyorum. Çünkü spordan sonra sigara içtiğimde kusasım geliyor, midem bulanıyor. Gerçekten beyin olarak kendimi bu sporu düzenli olarak yapmaya ve amacıma ulaşmaya adamış bulunmaktayım.

Sormak istediğim 1-2 soru var, görüş ve önerilerinizi belirtirseniz çok memnun olurum, şimdiden teşekkür ederim.

Salondaki hocam zayıflama programı hazırladı ve bir aydır bu program doğrultusunda sporumu ve beslenmemi yapıyorum, 4 kiloya yakın zayıfladım.

Fakat ben süreci hızlandırma adına l-carnitine kullanmak istediğimi belirttiğimde, hocam supplement kullanmanın gereksiz olduğu ve supplement önerisinde bulunamayacağını söyledi. Ama ben yine de l-carnitine kullanmaya başladım ve etkisinin olduğunu kullanınca anladım.

Zayıflama programına uyduğum için sürekli olarak kilo yada yağ kaybediyorum ama anlamadığım, düşük kalorili beslenme ile kaslarımı nasıl güçlendirip geliştireceğim.

Muscletech Whey Protein Hardcore ve Hardline Nutrition Glutamine kullanmayı düşünüyorum. Sizce supplement desteğine ihtiyacım var mı?

Son düzenleme: 8 Ekim 2012
  2. chelseagrin

chelseagrin Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28
    ilk aylar takviye kullanimi cokta gerekli degil cunku o takviyeyi gerektiricek sekilde antrenman cikarmazsiniz ama eger beslenmeniz cokta duzenli degil ve eksik oldugunuzu dusunuyorsaniz acigi kapatmak adina kullanabilirsiniz . (ilk 4 ay falan dogal olarak sut yumurta tavuk peynir gibi besinler zaten kaslarin ihtiyacini karsilamaya yeticektir) :)

iyi calismalar dilerim

fofer bunu beğendi.
  3. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    Oncelikle merhaba,

Aslinda her yeni baslayanin dustugu yanilgiya siz de dusmussunuz.Aldiginiz takviyelerle istediginiz vucuda kavusma surecini kisaltabileceginizi dusunuyorsunuz. Ustelik de anladigim kadari ile hocaniz bu isi biliyor. Cunku genelde salon sahipleri bu isi ticarete donusturmeye calisiyorlar. Forumda boyle bir cok ornek yasandi.

Neyse konumuza donelim. Bence hocanizi dinleyin ve sozunden cikmayin. Zaten verim almissiniz 1 ayda 4 kilo zayiflamak cok iyi. L-karnitinin sizde mucizevi bir etki yaratmayacaktir.%5-10 olsun. Suplementler gerekli besinlerin disaridan temin edilemediginde alinmasindan yana olmusumdur hep. Hocaniza guvenin ,fikir alis-verisinde bulunun. o gerekli gordugunde zaten sizi yonlendirecektir. acele etmeyin.

fofer bunu beğendi.
  4. fofer

fofer Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevaplarınız için teşekkürler. Dediğim gibi zayıflama programı çalışıyorum ve 94 kiloya kadar düştüm. Salatanın dışında günde 2 yumurta ve patates yiyorum belki 1 dilim ekmek. Yani düşük kalorili ve proteinli besleniyorum, bu durumda nasıl kas kütlemi geliştirebilirim ki? Anlamadığım nokta bu, protein almıyorum nasıl kas yapacağım ben?

5. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    Tam olarak beslenme programinizi yazarsaniz daha iyi yorum yapilabilir

fofer bunu beğendi.
  6. fofer

fofer Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kahvaltı:
    Şekersiz yeşilçay
    1 adet haşlanmış yumurta
    2 dilim kepek ekmeği
    Yağsız bir dilim peynir
    1 adet domates

Ara öğün :
    Saat: 10 gibi 1 ayran

Öğlen :
    100 haşlanmış kırmızı et veya beyaz et
    1 dilim kepek ekmeği
    Yağsız ve tuzsuz salata

Akşam :
    Yağsız ve tuzsuz bol salata
    100 gram haşlanmış patates veya pirinç lapası
    100 gram yoğurt
    Bol salata

Gece :
    1 adet elma

Bunları yiyerek nasıl kas kütlemi attırıp hacim kazanabilirim ki? Zayıfladığım doğru ama zayıflarken kas kaybetmek istemiyorum.

7. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    O hocayı elinden öp, normalde hocaların ısrar etmesi gerekiyor kullan kullan diye ama bu adam direk doğruyu söylemiş, helal olsun o yüzden hocana.

Hiçbir supplemente ihtiyacın yok şu an whey ve glutamine zaten hiç ihtiyacın yok. Sadece beslenmeni düzelt.

Carnitine olayına gelince kilo vermene yardımcı olur bunu inkar etmiyorum ama kullanman gerek diye birşey söz konusu değil, carnitinenin yağ yaktırdığı kesin olarak kanıtlanmadı diye biliyorum hala ama antreman performansını arttırdığı için yağ yakımını da hızlandırıyor, kullanırsan faydasını görürsün yani.

Beslenmende protein az gibi gerçi şu an hafif çalışıyorsundur ama gene de az bence ufak şeyler eklemen iyi olur, sabahki yumurtalara 4-5 adet beyaz ekle veya 3 tam tüket. İstediğin öğünde yağsız lor peyniri tüketebilirsin, kaliteli protein kaynağı. Akşam yemeğine de et türü eklersen iyi olur, gece yediğin elmayı ara öğünde yemen daha iyi, gece yatmadan 2-3 saat önce hafif birşeyler yiyebilirsin protein içeren, light peynir, yoğurt vs gibi.

Ekleme :

Kas kütleni arttırmak ve korumak istiyorsun herhalde, o yüzden bence karbonhidratı da biraz arttır, 1-2 dilim kepek ekmeği çok az hele öğle ve sabah,sabah 3-5 dilim tam tahıl yiyebilirsin, öğlen 50-70 gr pirinç yiyebilirsin, bunlar sana enerji verir, antremanın daha verimli geçer, antreman ne kadar verimli geçerse o kadar kas kazanımı demek, o kadar kalori yakımı, o kadar yağ yakımı demek. O sebeple vücudun yakıtını çok kesme.

2000 den aşağı düşme kaloride spor yaptığın günler, 2000 kalori ile rahat zayıflarsın kaslarını da muhafaza edersin dengeli beslenmeyle.

100-150 gr protein (400-600 kalori)
    150-200-250 gr karbonhidrat (kafana göre) (600-1000 kalori)
    50-60 gr yağ (450-500 kalori)

Karbonhidratlar kompleks olacak, yağlar sağlıklı yağ olacak, işlenmiş gıda yok,şeker yok, unlu mamüller yok, protein kaynakları zaten belli

rockybalboa7, fofer ve Predatel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş