spora verilen Aradan sonra Temel,Bölgesel?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve sevketm tarafından 30 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. sevketm

sevketm Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba Arkadaşlar, 2 sene v.g yaptım ve bazı nedenlerden dolayı 5 ay ara verdim. 1 hafta içinde tekrar başlayacağım. İlk ay temel antrenman mı? yoksa bölgesel antrenman mı? yapmalıyım. Yardımcı olursanız sevinirim...

Son düzenleme: 30 Ocak 2010
  2. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    bolgesel hareketlerde pasif olarak diger bolgelerin kaslari kullanildigi icin (ornek barfiks cekerken bench yaparken kol sirt gibi) hamlik gidene kadar temel calismanin faydasini gordum, sonrasinda ne karar verdiysen artik uygulayabilirsin

3. sevketm

sevketm Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yanıtın için teşekkürler cannabis. hamlığımı 1 hafta da gideririm bu süre yeterlimi? temel antrenman süresince vücudumda gelişim ve kilo alımı olur mu?

4. MERAKLI

MERAKLI Üye

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    KIRIKKALE
    5 aylık yatmanın hamlığı 1 haftada gitmez ısınma sürecini 3 haftaya yay derim yüklenme hemen

5. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Merhaba,

Uzun aralar verıp sonra baslama konusunda cok fazla - hatta bıraz fazla deneyımım var :)
    Yas 40 a yaklastı , 16-17 yaslarımdan berı bu sporu yapıyorum herhalde 10 defadan fazla ara verıp baslamısımdır.

Cok sert basladıgım oldu , dogrudan yuksek agırlıklara yonelıp- bastan hamlık agrılarını yogun yasayıp hızlı asmak ıcın, cok agırdan aldıgım da oldu hıc hamlık agrısı yasamadan
    ama uzun zaman da kaybederek.
    Bende butun denemeler sonucu daha once bellı bır zaman bu sporu yapmıs olanlar ıcın baslama konusundakı olusan kanı su sekılde:
    - Mutlaka dogrudan bolunmus program ıle baslanmalı - ancak 2 gune bolunmus program,
    bu 1 yada 2 hafta surdurulmelı , ılk 2 hafta sadece haftada 3 gun gıtmek yeterlı, bu vucuda
    hazırlanma / alısma fırsatı verıyor ayrıca da ınsanın ıcındekı ıstek bu hazırlık safhasında canlı kalıyor.
    - Bu ılk 2 haftada her kas grubu ıcın sadece ıstedıgımız hareket yada hareketlerı yapabılırız.Ayrıca kesınlıkle agır basmak hedefımız degıl bu donemı tamamen alısma surecı olarak goruyoruz.Buyuk kaslara 2 hareket olsada bıceps - trıceps gıbı kucuk kaslarda tek hareket yeterlı ornegın trıceps ıcın sadece 7-8 set push down olabılır.Set sayısını kılolar yuksek kullanılmayacagı ıcın cok tutabılırız.
    - Mutlaka ıntervallı kosu ve karın hareketlerı yapılmalıdır - ara verıp baslayınca vucudu hızlı toparlamak ıster ınsan ancak gıder sadece agır gogus - bıceps - vb claısır sonrada goruntusunde ıstedıgı hızlı toparlama olmadıgı ıcın demotıve olur- ılk amac cok hızlı olarak goruntuyu duzeltmek olmalıdır.
    - Baslangıc safhasında daha cok makınalara yonelmenın toparlamayı hızlandırdıgını dusunuyorum, yardıma ıhtıyac duymadan ve net olarak kac kg basabıldıgınızı bılıp gorerek
    mumkun oldugu kadar makınalara yonelelım, hemen hemen her hareketın makınada yapılanı vardır.
    - Asırı beslenmeden - supplement ve vıtamın takvıyesı ıle baslanmalı.
    - Hangi gunler antrenman yapılacagı onceden net olarak programlanmalı , bu aslında vucudun kendı saatını ayarlaması ıcın her zaman gereklı .Ilk ıkı hafta ıcın orng pzts carsamba cumartesı - daha sonra psts salı persm cumarts gıbı
    - Antrenman suresı 1 saat cıvarında tutulmalı
    - Ilk 2 haftadan sonra 3 gunluk programa gecılmelı
    - 2 haftadan sonrakı 1 aylık surecte halen agır basmak hedeflenmemelı , unutmamalı kı kaslar ,eklemlerden yardımcı kaslar ve baglardan daha hızlı toparlar ancak buyuk agırlıklar ıcın ve sakatlıkları engellemek adına aslında halen hazır degılızdır.Bu demek degıldırkı cok hafıf antrenman yapacagız, yogunlugu set arası dınlenme suresını az tutarak ve tekrar sayılarını yuksek tutarak saglayabılırız.
    - Kendı sevıyemızde bızden 1 adım onde bır partnerle calısmak bızı her zaman daha hızlı hazır hale getırır.
    - Yaklasık 6 haftalık duzgun planlanmıs bu hazırlık safhasından sonra her turlu programa
    hazır hale gelmıs oluruz
    Nacızane gorusum budur :)

MERAKLI, Imp0rt, YesiLZeytin ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    masteer görünmüyordun..hoşgeldin sefa geldin tekrar..

7. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Sagol dostum fırsat bulamadım bır sure , artık gene daha sık katılacagım thums:

Sıcak karsılama ıcın tesekkurler:)

8. sevketm

sevketm Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler masteer gerçekten bilgilendirici bir yazı olmuş. İlk hafta 3 gün hafif ant . ikinci ve üçüncü hafta 4 gün her kas haftada 2 defa çalışacak orta derece ant. ve 2 gün interval koşusu. dördüncü hafta ve sonrası ağır ant.

Şeklinde düşünüyorum. Günde ağırlığım ( kg ) x 2 gr. protein. Bakalım nasıl olacak...

Sayfayı Paylaş