Son Plan / Natural Devam - Push Pull Legs!

Konusu 'Antrenman Günlüğü' forumundadır ve khephnes tarafından 1 Mart 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 38 üye.
  1. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Ewt ewt calflerin ağrısından hareketi yapamadım nerdeyse..
    Haftaya daha iyi gecer inş.Begendim hareketi..
    Haftaya tamamlayabilirsem degismezim olur..
    Bi dene istersen..

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:53 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:46 ----------

Zaten leg ext. da yapabilirsin bunu leg curl de olmuyor..

khephnes bunu beğendi.
  2. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Dogru, yukari kaldiriyorsun zaten hareket dogrultusu oyle, deneyeyim, oneri icin tesekkur ederim. :)

mr_dblue bunu beğendi.
  3. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Placebo değil vento nun performansa ciddi olumlu etkileri var , daha önce yazmıstım sana sanırım sırf bunun ıcın kullanıyorum. (haftada 3 kere 4mg)
    Bide bi gün Fasted modda al vento+kafein öyle bi git antrenmana Nox mox bi daha almassın :)

Leg curl hareketini ben pek hissedemiyorum ,
    Dumbell Stiff-Leg gibi kral bi hareket varken hele :)

C vit'in pre-post duruma olumlu katkısı üzerine baya bi araştırıyorum(kullanan biri olarak) ,
    şuan bişi söylemek ıstemıorm ama zamanlamanın pek önemi yok sanırım.
    Daha dogrusu böyle bi ihtiyaç varmı oda ayrı mesele.

Suan sanırım IIFYM modundasın , fix sayıyomsn hergün ?
    Ben görmedim sanırım makroların nasıl şuan?

khephnes bunu beğendi.
  4. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara

zamanlama önemli olmaz mı carpe, c vitamini postta alınıyor ki kortizonu azaltsın, ama sen şimdi diyeceksin ne gerek var, o kadar kortizon artar mı falan :D
    vento dan fayda gören de var yok değil ama kullanıpta fayda görmediğini söyleyen de bir sürü insan var, bünyeden bünyeye fark var...ben geçen sene günde 24 mg ye kadar çıktım gözle görülür bir itme vermesi için fakat vermedi ben de kestim sonrasında...

khephnes bunu beğendi.
  5. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Yağ yakımından bahsetmıyorum , performans üzerindeki etkisi.Tabi değişir kişiye göre
    Ama biz birazda etki almayı yan etki hissetme olarak algılıyoruz ( clende favori bu yüzden )

Uzun süre aç kalan kişilerde bile kortizole olumsuz etki yok 1 2 3

Ya aslında bunları bi deneyip görmek gerekli ben 1 senedir bu konuları arastırıyorum. Kalıplasmıs bilgileri sorgulamıyoruz hic sıkıntı orda.
    Şuan 15 16 saat açken gidiyorum antrenmana ilaç kullanan arkadasların calısmadıgı kilolarla calısıyorum. Sonra duş falan alıyorum Eve gel yemek hazırla nerden baksan 1 saat.

Yani C vit alıp kortizolü düşürmessem kaslarım erir diyosun :)
    BU kadar kolaymıdır sence bu işler Speedtouch katabolik olmak kolaymı bu kadar.
    Varsa araştırmalar elinde incelemek isterim. (araştırıyorum dedim zaten:) )

Son düzenleme: 8 Mart 2013
    khephnes bunu beğendi.
  6. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara

ahahah kaslar erir mi öyle naptın sen :)
    tabi ki öyle erimez,olay zaten kas kaybından ziyade ,mümkün olduğunca hızlı gelişim...

şimdi kalıplaşmış şeyler derken nelerden bahsettiğini biliyorum supplement firmalaranın pazarlama politikalarından bahsediyorsun , ben o noktada değilim zaten...

açlık ve kortizon arasında bir ilişki kurmuyorum ben, ağır idman ve kortizon arasında bir ilişki kuruyorum...

şimdi şöyle bir olay var ki bu insan olmamız sebebiyle var, ağır idman yapıyoruz ve vucut direncimiz düşüyor,vücut savunma mekanizması olarak kortizon salgılıyor,fakat bu kortizon da belli bir ölçüde hücre yıkımına sebep oluyor, bu belli oranda salgılanan kortizonu doğal yollarla azaltmaya çalışıyoruz ki gelişimimiz hız kazansın olay bundan ibaret...araştırmaya falan gerek yok, yaratılış gereği kortizon hormonu diye birşeye sahibiz, aksini ifade eden 1 tane araştırma da mümkün değil olamaz, kortizon bloke etmek için anabolizan kullanımından bahsetmiyorum zaten bu durumda, doğal yolla insülin yükseltme, c-vitamini vs gibi takviyelerden bahsediyorum...

15-16 saat açken idmana gitme meselesi hakkında bir yorum yapmıyorum, herkez nasıl iyi gelişim elde ediyorsa o şekilde yapsın, şu anki vucut formun nasıl bilmiyorum eğer ki çok iyi bir noktadaysan bile ,o bulunduğun noktaya günde 15-16 saat aç kalarak gelmedin sen de biliyorsun ve şunuda söyliyim inan o kadar çok saçma sapan araştırma var ki en azından seni düşünmeye sevketmek için şöyle söyliyim, bu sporda çok çok başarılı olan hatta hiç başarısı olmayıp çok iyi vucudu olan kişilere bak,hiç birisi o noktaya 15-16 saat aç kalma methoduyla gelmedi,gelemez de...umarım yanlış anlamassın saygı çerçevesinde eleştiri yapmak istedim

khephnes bunu beğendi.
  7. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    IF uygulayan cogu kisi ağır idmanın babasını yapıyor , Kilosunun 1.5 2 katı deadlift squat yapan insanlar.

Niye yanlıs anlıyım , yeterki tartısılsın forumun en büyük sorunu bu önemli konular üzerine kimse bişey yazmıyor.
    Yeterki ego çatışmasına dönmesin en çok buna dikkat ediyorum.
    ____

Konuya dönelim Hepsine bakıyorum inceliyorumda araştırıyorumda :)
    Yahu ne değişim yaşayanlar var 16 saati bırak sen Warrior diet yapanlar var 20/4 .. Tüm gün oruç tutanlar var bunlardada yıkım oldugu yok. Nası imkansız bunu neye göre karar veriosun ?
    Naturel çalışan ve gerekli makrolarını alan bi kişi için neden imkansız olsun?

Benim olayım naturel gelisim , şuana kadar herşeyi denemiş biri olarak yazıyorum bunları sanmaki 2 3 yazı okuyup burda bişiler geveliyorum :)
    Millet bunları 2006 larda deneyip onaylıyor , biz Türkiyede 2013 de nasıl olur yahu diyip tartısıyoruz.( hani onaylanmış başarı edilmiş metodlar dünyada ilk ben denemedım bunu :) )

Tercih meselesi tabi ama bu diyetle gelişim olmaz demen çok abes kaçar

Bence ön yargılarını kırmalısın , buna katkı sağlayacaksa sana özelden değişim yaşayan kisileri gösterebilirim. :)
    Millet bunlara dikkat ediyor zaten araştırmalar falan trişka.

Herşeyi geçtim :
    Gelişimden ziyade bu metotla yıkıma uğramaman bile ayrı bi olay
    kafadaki bi çok mit siliyosun zaten bu şekilde.

khephnes bunu beğendi.
  8. mavitürk

mavitürk Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    0
    C vit in işlevi sadece kortizol değil.

Ama kortizol için kullanım mantığı; Antreman sonunda GH yükseldiği kan şekeri düştüğü yazılıyor biliniyor. Bu GH ı kanda yüksek tutarken katabolik durumda da olmamamız lazım.İnsülin yükselterek katabolik konumdan çıkarsak GH tan yararlanamayız kan şekerini ve insülini yükseltmedende devreye yüksek doz ester formda C vitamini devreye giriyor.

Kişisel görüşüm ve açıklamam bu yönde yanlışım varsa mutlaka düzeltin. İyi geceler.

Ekleme: CarpeNoctum yanlış anlama beni sakın bişey eklemek istedim. Katabolik olmak bu kadar kolay değil demişsin. Kas kaybı yaşamamak için katabolik evreden zarar görmemek için türlü türlü anabolizanlar kullanılıyor. Steroid kullanılıyor. Ve buna rağmen kas kaybı yaşandığı yazılıyor çiziliyor. VG dünyasının uç noktası ve zararları türlü türlü olan steroidler bile yıkımı durduramazken tam manasıyla; Warrior diet yapanlar 20/4 nasıl kayıp yaşamasın ? Bu benim aklıma yatmayan kısım umarım itici bi uslubum yoktur.

Son düzenleyen: Moderatör: 8 Mart 2013
    speedtouch ve khephnes bunu beğendi.
  9. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Guzel tartismalar donmus beyler eyvallah diyorum once.

Simdi sirayla baslayayim;

Carpe, yaptigim sey dogru degil biliyorum ancak hastaliktan kurtulup da idman yapmaya basladigimdan beri yediklerimi net bicimde saymiyorum. Aygir gibi abaniyorum, powerlifter tarzi ne bulsam tarzi cop yemiyorum ancak yediklerimi saymadan hayvan gibi yedigimi soyleyebilirim. Genel olarak max 4 ogun yiyorum, cogunlukla 3 ogunde sabit kaliyor, karb kaynagimin buyuk cogunlugunu su ara beyaz pirinc olusturuyor. Kahvalti disinda diger ogunlerin hepsinde en az bir tabak, ortalama bir-bir bucuk tabak arasi pilav yiyorum. Her ogunde, yine kahvalti haric, 250-300 gr tavuk bulunuyor. Her ogunde yine yogurt bulunmakta. Gunde 1-2 adet muz tuketirim. Healthy fat ihtiyacini koy findigindan karsiliyorum.

Bunun disinda her sabah flotty yumurta, 3 tane ve sari beyaz ayirmadan goturuyorum. Yumurta benim icin cok onemli bu yuzden parayi bayilip organik yumurta yemek istedigim icin flotty'e yoneliyorum, tabii biraz pahali bu yuzden oyle bir koli 6 lira falan yumurtalardan alip 5-6 tane yemektense flotty alip 3 tam yiyorum.

Tanidik bir mandradan acik sut aliyorum her gun minimum yarim litre iciyorum ki bacak calisilan gunler daha fazla tuketiyorum her nasilsa, GOMAD'dan kalma bir aliskanlik olsa gerek, squat yapilan gunler sut tuketmeyi seviyorum. :)

Her neyse fazla uzattim, cok kaba bir hesaplamayla oyle saniyorum ki;

170-200 civari protein, 300-400 carb, 80-100 yag

Gibi makrolara sahip olmaliyim. Bir de hassas tartim yok, aslinda almam lazim net olarak ne yedigimi bilmiyorum.
    -

Dumbell SLDL hic denemedim, bolgeyi iyi uyardigini soylemissin, yalniz tam olarak nasil yapiyorsun? Dizler hafif bicimde kiriliyor egilirken degil mi? Topuklara plaka koyuyor musun?

Linki yer imlerinden bulup cikarmisken onu da hemen paylasayim, c vit ile ilgili guzel muhabbetler donmus. Su sayfada guzel bir yazi var daha once de paylasmis olabilirim;

http://www.charlespoliquin.com/Blog...Workout-To-Lower-Cortisol-Recover-Faster.aspx

Vento olayina gelince, Carpe, sen off gunler vento almiyor musun, haftada uc gun 4 mg aldigini yazmissin. Bir iki sayfa geride vento plani hazirlamistik maviturk ile birlikte, onu yazmistim piramit bir kullanim dusunmustuk gordun mu? Ben off gunlerde de atmayi dusunuyordum, senin almamanin nedeni nedir?

Sen de push pull legs calisiyordun degil mi? Valla okuldan imkan bulsam, ant saatlerim net bicimde belli olsa ben de IF denemek istiyordum hatta su hic yemeden uzun sureli bir aclikla gitmeli BCAA'li olani, yazin mumkun olursa denerim artik. Ac karnina erken saatlerde sadece BCAA alip compound hareketlerle takilmak GH'yi tavan yaptirabilir bunun uzerine dusunuyorum, yaza diyeyim artik.

Son olarak yuksek kg deadlift, squat olaylarina cok ozeniyorum valla. Demistim buralarda bir yerlerde uk-muscle forumlarinda how much can you squat anketinde -100'un yaninda pussieesssss yaziyordu kocaman utaniyorum gordukce valla, gerci 115 kg gordum ben max ass to the grass haliyle hem de, rack olmamasinin da etkisi var calisamiyorum, dips dahi yok yerden alip trapezlere yerlestirmek zorunda kaliyoruz, dolayisiyla squat kilolari sabit kaliyor ya da dusuk agirlik cok tekrar stili 20 tekrarli breathing squat yapmak zorunda oluyorum.

Natural olarak yuksek deads, squat, push press hep hayalim. Carpe bu acidan imrenilecek adamsin valla.

---------- Post added at 10:21 ---------- Previous post was at 08:33 ----------

Evvet beyler bayanlar front squat yapamayan on omuz yoksunlari bunu kendi basligimdan duyurmayi uygun gordum.

Ben, Rin ve dungean, dblue de mi vardi yoksa? Front squat yapmak isteyip de bari omuzlarina yerlestiremeyen kisiler.

Zercher squat'a bir goz atin, az once youtube'de testonation kanalinda gordum. Sanki bizler icin bir lutuf. Biraz rahatsiz bir sekil gibi gorunuyor gerci ama bir alternatif olabilir.

[YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=_asFZx8me_I[/YOUTUBE]

mr_dblue, speedtouch, dungean ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  10. mavitürk

mavitürk Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    0
    Flotty yumurtayı yeni öğreniyorum ve büyük eksiklikmiş gerçekten. Gideyim alayım hemen merak ettim. Ayrıca günlük süt olayı bende de var içmeden yapamıyorum.

11. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Maviturk,

Niye yanlıs anlayayım , yazın kardesım fikir atalım ortaya haklı cıkma derdinde değiliz zaten :)

Yani burda anlatmaya calıstıgım şey bakın ben neler deniyorum ne risk altında bişey olmazken
    Normal öğün düzeni olan birisinin (kalori açığında beslenmyen)bu kadar kıl kıl detaylara girmemesi gerekir diye düşünüyorum.

Bu bi görüştür mantıklı yaklasım , hep öneri vermekten ziyade arada verilen önerileride tartısalım yanlısmıyım ? :)

2 şeyi ayırmak lazım ama,
    Ben atıyorum 8 saatlik Fed döneminde 3 öğün ile almam gereken kaloriyi full alabılıyorum.
    Bu durumda zaten kas kaybını bırak yağ yakımı bile zora giriyor (bizzat şahit oldum)
    Daha ilerisini söyliyim 2 öğünde de alıyorum aynı kalroiyi gene aynı kütleyi koruyabılıosun.Ancak kaloriyi düşürmeye başlayınca biliyorum hızlı bi şekilde kilo vericem bunu biçok kez denedim öğün frekansı falan naturel birinde harbiden hikaye.

Ha şuna katılırım kalori açığında olan birinin bu mevzulara daha çok dikkat etmesi gerekir dersek tamamdır. (ama khep baya yüksek kalorili beslenıyor)
    Adama asprin bile alın deniliyor katabolizma için , zaten bu kalori düzeyinde biri bu duruma düşmesi söz konusu olamaz :)

Bu arada uzun periyotlu açlık döneminin naturel spor yapan birisine yaptıgı GH katkısı gözden kaçıyor hep ,

Not: 2 ay önce yazdıklarıma bakın şuankiyle belki bağdaşmaz bile ama sürekli değişiyor bilgiler deniyorum arastırıyorum.
    Paylastıkca hepimiz kârlı cıkarız , forumda bazı kişiler var otorite gibi takılıyor böyle bi çizgide olmamaya calısıyorum bu tarz izlenımde vermıyorum umarım.

Khep,

O kadar çok detaylara girmene gerek yok aslında (tartılar vs.. )
    Toplam makroyu ortalama bilmek fayda sağlıyor buna bizzat inanıyorum artık şu son 1 2 aylık deneyımlerımden sonra.

Mesela şuanki makroların benım bulk zamanı almam gereken toplam kalori 3100 civarı (95kg)
    Sürekli söylüyorum herşeyde kalori hesabı olmuyor , kilo verirken tamam ancak hacım alırken daha farklı durumlar.

Şuan biraz modifiye ettim diyebilirim , omuzu sırt gününe attım.
    Hani derman kalmıyordu triceps calısmaya ki eksik bölgelerimden biri.

C.tesi günü deneyebılırsın Ex gibi , özellikle deadlift yapacagın gün git :)
    Ben şuan bcaa almadan yapıyorum o antrenmanı sadece vento+kafein.
    Aslında bazı şeyleri net idrak etmek ıcın gerekli bi deneme ,

Bu arada bcaa için şu aşamada ihtiyacın yok desem yerıdır 200pro400karb makrolarında biri olarak.
    __

Attığın linke bakıcam aksama ,
    şu tarz yazılarda okudum mesela günlük C vit takviyesi yapan birisinin pek zamanlamaya dikkat etmemesıne dair.
    Bu takviye tabi sıradan bişey millet inslülinler glutaminler (l carnitinn bile kortizole etkisi oldugu söleniyor) falanlar filanlar yani o yüzden sorguluyorum birazda nedir bu olay bu kadar kolaymı yani.
    Eskiden forumda overtraining olma korkusu vardı şimdi moda bu :)

Benım tarzımda düzeni olan biri için zamanlama elzemde olabılır ,
    Ventonunda bu tarz bi etkisi oldugu söyleniyor ? Belki onunda bi faydası var şuan bana bilemiyoruz.

Bu arada evet ventoyu sadece 3 kere alıyorum
    oda antrenmanda performans arttırdıgından ötürü belki placeboda belki olabılır ama sanmıyorum yani iyi geliyor canlanıyorum.(Ama kafeinsiz hiç dnemedım yanı belki sinerji oluyor 2si bi arada :) )

Yağ yakımındaki etkisinede
    speedtouch gibi pek katılamıyorum , belki çok ekstrem durumlarda işe yarayabılır (düşük % yağ oranlarında )

khephnes bunu beğendi.
  12. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Carpe,

Aslinda haklisin, ben butun bir haftayi yani bastan asagi beslenmemi IF'e gore ayarlamayi dusunmustum ancak sadece pazar ve sali gunleri gidecegim antrenmanlarin saatleri belli cunku o gunler okulum yok, dolayisiyla kahvaltisiz BCAA'li antrenmana gitmeyi deneyebilirim, gunun geri kalaninda da yine soz konusu IF turunde oldugu gibi beslenirim ancak ne denli yararli olur diye dusunuyorum, sonucta beslenmemde bir butunluk olmayacak. Yine de uzun sureli aclik sonrasi antrenmana gitmenin beni nasil etkileyecegine dair guzel bir deneyim olabilir.

Ben cogunlukla bugune kadar, 2 days split ve su an uyguladigim push pull legs'ten once 4-5 days split calismistim klasik vg stili. Hatta bi tri iki defa girdigim donemler oldu falan, zaten sincap genetiklerine sahip biriyim birkac sayfa once foto koymustum gormussundur (gerci henuz bir yili biraz askin bir gecmisim var biliyorsun), neyse iste, demek istedigim o antrenman bicimleriyle istedigim gelisimi yakalayamadim, mesela over oldugumu dusundum her ne kadar bu kolay olmasa da cunku kol olculerim bir sure sonra azalmisti tuhaf bir bicimde, aklima baska bir secenek gelmedi.

Ben de sonuc olarak baska seceneklere yoneldim, Turkiye'de pek kimsenin yanasmayacagi push pull legs'i deniyorum, yanasmiyorlar cunku psikolojik olarak haftada 3 gun ile nasil geliseyim lan ben diye dusunuyor insanlar, deadlift yapiyorum ordan burdan laf edenler, barbell row yapiyorum git goguse cekis yap goguse diyenler. Ben de iste bunlarin hepsini bosverip salt compound hareketlerin icerildigi bir rutin dusundum ve simdi onu uyguluyorum. Kisa sureli uyguladigim 2 days split'te guc artisi acisindan diledigim verimi almistim, umarim bu sefer de oyle olur.

Neyse iste, degisiklik, degisiklik. Natural devam edeceksem benim icin hangisinin en iyi oldugunu ogrenebilmek adina degisik seyler denemek zorundayim.

Bazi push pull legs uygulayan kisiler bir de iso day ekliyorlar bos bir gune, onu da dusunmustum ancak vazgectim. Her neyse, devam edeyim bakayim boyle biraz daha.

PS: Bu arada bugun eve donerken Migros'a daldim ve birkac tadelle bitter, fistik ezmesi ve flotty yumurta aldim. 8'li yumurta 6,45 falan bir seydi sanirim, ne sevimli yumurtalar valla mutlu oluyorum alirken falan <3

Bir de tadelle bitter'in hem tadi hem de degerleri mukemmel, protein bar oranlari var adeta. 12 karb, 8 pro, 8 yag. Snickers'tan daha iyi bir alternatif en azindan nutrition facts bakimindan. Bulkta pekala goturulebilir diye dusunuyorum. :)

13. dungean

dungean Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Günde 2 tane tadella bitter götürüyorum bu aralar. :) Yalnız içeriğinde soya letinin(böyleydi herhalde :)) mi ne var.

14. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Valla protein kaynagi whey ve findik dolayisiyla arginine'den geliyor sanirim ama evet o soya bilmemnesine dikkat ettim bugun ben de, oranlari bilemiyoruz tabi. Ya gerci nutrition facts falan hikaye, biraz da tadinin guzelligini, yiyor olusumuzu falan mesrulastirmak adina besin degerlerine bakiyoruz. Yoksa 3-5 gram protein icin falan yedigimiz yok elbette. :)

Ancak yine de yemisken en az zararlisini tercih etmekte fayda var. Su durumda tadelle bitter en iyisi. Snickers'tan daha iyi gorunuyor.

dungean bunu beğendi.
  15. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara

mavitürk gene yazacaklarımın aynısı yazmışsın :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 19:57 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 19:44 ----------

forumda ender oluşan seviyeli ve güzel bilgi tartışmalarından birisini yaşıyoruz şu anda bunun kyımetini bilelim :)

şimdi carpe birşey olmuyor diyorsun ama şunu söylemem lazım ki çoğu zaman vücudumuzda iyi ya da kötü yönde olan şeylerin farkına varamıyoruz, kısa vadede gözle göremiyoruz...

çok haklısın genel geçer kurallar olmamalı zaten her bünye çok farklıdır...ama bazı bilimsel gerçekler var ki bunların aksini idda edemiyoruz malesef, mesela üzerinde durduğumuz ve kas gelişimini geçiktiren kortizon hormonu gibi...

düşük insulin ile idman yapmak (ki sen bu konuda gücünü muahfaza ettiğini söylüyorsun) ve normal kan şekeri ile idman yapmak arasındaki anabolik fark, insülin'in anabolik bir hormon olduğu inkar etme gibi bir durum söz konusu bile olamaz...sen genetik olarak çok güçlü bir bünyeye sahip olabilirsin ama şöyle bir karşılaştırma yapalım, genetik olarak seninle aynı güce ve aynı kütleye sahip bir kişiyi ele alalım ,sen idmana 15 saat aç kaldıktan sonra git, o ise 3.öğününde 200 gram yulaf ezmesi ve 1 ölçek whey protein içtikten 1.5 saat sonra gitsin, kaliteli öğün yiyerek giden kişinin vucudundaki insülin seviyesi senden daha yüksek olacak fakat istenmeyen ölçünün üzerinde olmayacak, daha anabolik bir konumda olacak...

sen aç kalarak gh ı kullanmaya çalışıyorsun anlıyorum fakat bunun kesinlikle verimli bir yöntem olduğunu düşünmüyorum...

haklısın tabi ki her zaman yeni şeyler denemek gerekir, fakat şu da var ki bu tarz yöntemleri kendi vucudumuzda gözlemleyebilmemiz için 6-7 ay bu şekilde devam edip kas kütlemiz ne ölçüde artıyor?artıyor mu?azalıyor mu? diye bakmak lazım...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:02 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 19:57 ----------

şimdi önyargım yok açıkçası fakat bilimsel olarak düşündüğüm zaman ve bu düşüncelerimi bu sporda çok başarılı kişilere baktığım zaman uyguladıkları yöntemlerle kıyaslayınca kendi adıma doğru düşündüğümü görüyorum, geçmişte ben de beslenme adına çok kritik hatalar yaptım elbette...

iyi araştırıp okuyan birisi olduğunu biliyorum elbette...

khephnes bunu beğendi.
  16. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Kortizol konusuna dair benim de aklima takilan bir sey var aslinda speedtouch.

Stres ve sikintinin kortizolu yuksek tuttugu yazilir ve kortizolun de kas gelisimini yavaslattigina yonelik konusuruz. Bu anlamda c vit alimindan soz ederiz mesela, yukarida konustuklarimizin bazilari da bunlari iceriyordu.

Ben ne yazik ki yapi geregi daimi stresli, sikintili bir yapiya sahibim. Acaba kortizolun kas gelisimini yavaslatmasi ne olcude gerceklesiyor? Ciddi anlamda sikinti yaratabilecek olcude mi?

Uzun zamandir aklimda olan bir sey, konusu gecmisken sorayim.

17. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    speed

Benim izah etmeye calısıtıgım nokta cok farklı aslında yani böyle bi durum yok demiyorum
    ama kime göre neye göre onu biraz ayırt etmek gerekmezmi?

burda prof sporcuları vs.. onların tecrübeleri pek kaide almamak gerekli
    yani o mantıkla o zaman Arnoldu da örnek alıp 3 saat antrenman yapalım oda başarılı olduya gelir bu şekilde :) ( Arnoldda bu uzun antlardan sora c vit alıomudu acaba :) )

Bilimsel gerçekler diyosun ama gerçekler böyle demiyor , bi çok araştırma var.

Neyse bunları geçelim
    Bana Şunu diyebilirmisiniz mesela özet olarak

1. olarak Naturel bi bi kişide

- Proteinden zengin beslenen , günlük alması gereken kalorinin üstü veya normali veyahut cok az kalori açığında beslenen birinin katabolik duruma düşmesi söz konusu mudur?.
    Bunu ispatlayan bi çok araştırma var hatta uygulayan sporcularda
    Ha bu hedefde c vit kullanımana pek itiraz edemem bi sakıncası yok benım acımdan.
    - Ama katabolik olma korkusunda olupta gereksiz , ant sonu şeker alan veya koşarak whey içen , glutamin bcaa amino zart zurt bunların hiç birine gerek yok.Daha doğrusu natureller üzerinde bunlar olumlu etki yaratsa idi kimse ilac almazdı heralde ? :)

2. Konu ilaç kullanan sporcular diyelim

- Bunların kür boyunca katabolik olma durumu nedir ?
    Benım çevremde 2 saat deli gibi antrenman yapan var kür boyunca , ant sonu hiçbişeyede dikkat etmiyor.Hacim döneminde olup veya büyük kalori açığında diyettte olmayan altını çiziyorum.
    - Yani katabolik olmamaya "kür sonrası pct döneminde" daha cok dikkat etmek gerekmezmi?

Ben şu 2 ayda kafamdaki bilgileri birleştirip şunu tecrübe ettim
    Naturel bi sporcuda beslenmenın temel ılkelerı var belli kuralları yerıne getirdiğin zaman (günlük makrolar)
    - öğün zamanlamasıymıs
    - ant sonrası anabolik süreçten yararlanacam diye şeker+whey (bu mitide artık forumda çok şükür aşanlar var yavas yavas :) )
    - gün içinde protein sentezlenecek diye sık sık yemek ufak ogun tuketmek.
    - ekstrem kıl kıl konular , naturel sporcular üzerinde işe yaramayacak yontemler.
    bunlar cok gereksiz mitler diyebilirim

Yani olay açlıktı vs değil ,
    ben almam gereken makroları 8 saat içinde alabılıyorum 2 3 öğün ile.
    O yüzden kayıpda olmam zor , olmuyor yani deniyorum :)

Katabolik olacam diye bcaa alan var mesela.
    Oysa araştırmalar diyorki yüksek protein alan bi kişinin bcaanın supplement olarak alımına gerek yok. Gün sonu toplam aldıkların önemli diyor.
    Tabi bunlar naturel calısan kisilere göre , bu ayrımı yapmak gerek.
    (ayıptır söylemesi bcaa nın hangi aminolardan olustugunu bılmeyip bunu alman gerekli çok önemli kas kaybetmemen ıcın dıye hocalar var ülkemizde :) )

Bide sanırım ant öncesi karbo alınca kan sekerınde bi oynama olabılır ant sırasında , daha doğrusu bende oluyordu şekerımin düştü durumlar şuan oda yok mesela ilginçtir.
    Salonda deadlift yaparken çok sağlam yiyip geliosun galiba bide nox almışın kesin diye laf bile işittim ayıptır söylemesi
    Bazı şeyler imkansız geliyor , denemek gerenk :)

Bundan önce naturel bi sporcuda en kral yöntem denenip kas kütlesi ne derece artıyor demek lazım :)
    (yada bir prof sporcnun ant ve beslenme teknkleri sonucda oda basarı alıyor :) )
    Olay bi cok etkene bağlı sadece beslenme ilede net sonuclar beklemek hayalcilik olur ant sistemide etkilicek bunu.

Şuanki amacım kütleyi koruyabıldıgım kadar korumak eylülden sora IF ile hacım dönemine baslıcam. Sadece diyet ilede başarı beklememek gerek ant sistemide bunu etkiliyecek bakalım deneyip görcez.
    Eylüle kadar temel harektleri baya bi arttırmak amacım sakatlık makatlık cıkmaz ise. Lifting hareketlerine bu sene önem vermeye basladım kilolar yüksek gozuksede benı tatmın etmıyor daha üst seviyelere cıkmak ıstıyorum.

-Hacim : Naturel olarak gayet güzel gelisim yani hacim alan kisiler olsada tam tersi cok da basarı alamayanlar var.
    -Definsyon : Ama kas kütlesini koruyup yağ yakmak ıcın bence şuana kadar denediğim en iyi ve en sosyal yönten rahat ettiren diyet şekli...
    (ekstra faktörüde kafamdaki biçok miti sildi resmen)
    Extravaganzada forumda deniyor ayrıca o benden daha sistemli gidiyor.(kalori hesabı olarak) oda fasted antrenman denedı baya performansı arttı yani şaşırtıcı ama gerçek :)

Not: yazmaya başlayınca pek kesemiyorum yazdıkca ucu gelmıo a.satıyım
    okuyacak ve anlamayaca calısacak arkadaslara sımdıden tesekkurler :D

novizenj ve khephnes bunu beğendi.
  18. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Vayanasini diyorum oncelikle ne kadar guzel sohbetler donuyor basligimda. Ben de baska basliklarda insanlara dert anlatmaya ugrasiyorum, kendi coplugume doneyim en iyisi. :)

Ant sonrasi ilk yarim saatin cok onemli oldugu miti yerle bir, testonation'da bununla ilgili harika bir yazdi vardi, guncel bir yaziydi ve 10 efsanevi miti ele aliyordu, tamami da cok guzel aciklanmisti. Ilgili metni bulabilirsem paylasayim. Yalniz bununla ilgili nitrococuk'un paylastigi sakali komikli anabolik window videosunu da atlamamak gerekir, mizahi bicimde butun olan bitenin anlatildigi harika bir videodur. Insanlara sanirim boyle videolar gerekli, yazilar degil videolar daha akilda kalici oluyor.

Yalniz maviturk ile konusurken kendisi kreatinin seker uzerinden calistigini, bu yuzden ant sonrasi alimlarda mutlaka sekerli bir sey ile birlikte alinmasi gerektigini soylemisti. Bir broscience vakasina kurban mi gidiyorum ey ahali, bu soylenene iliskin bir arastirma okuyan goren duyan isiten var midir?

technical1967 ve speedtouch bunu beğendi.
  19. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara

carpe ben de zaten natural şartlardan bahsediyorum, anabolikleri işin içine katarsak tartışmanın bir anlamı kalmayacak biliyorsun.

prof sporcuları örnek alma diyorsun fakat şöyle izah edeyim bu adamlar bu spora prof sporcu olarak başlamadılar veyahut bu spora anabolizanlar ile başlamadılar, anabolizanlara natural minmum 2-3 yıllık çalışmadan sonra dahil oldular, yani bu kişilerin çok başarılı bir naturel gelişim süreçleri oldu, ben o aşamayı örnek veriyorum, hayvan gibi ilaç kullanıp berbat beslenip çok iyi gelişen adamlarda gördüm yine hayvan gibi beslenip çok az ilaçla süper gelişen adamlarda gördüm, hayvan gibi ilaç kullanıp hiç beslenmeyip hiç gelişemeyen adamlarda gördüm...naturel olup çok sert idman yapıp,çok iyi beslenip çok iyi gelişen kişiler gördüm, naturel olup çok sert idman yapıp berbat beslenip hiç gelişemeyen adamlar gördüm.

burda olayı c-vitaminine indirgemek doğru değil, uğraşma şu c-vitamini ile lütfen sana zararı değil faydası var :)

gerçekler böyle demiyor değil carpe, gerçekler gayet böyle haa sen aksini söyleyen araştırmalar koyabilirsin,bulabilirsin elbette buna saygı duyarım ama kibarca şunu da belirtirim ki ben katılmıyorum benim çok iyi sonuç aldığım kendime göre bir beslenme şeklim var , 15-20 saat aç kalmayı geçtim, 4 saat aç kalsam 3 set bench çıkaramam...

dediğim gibi sen bu savunduğun beslenmeyi 6-7 ay müddetince dene eğer sonuçlar seni memlun ederse ben de biraz daha ikna olmuş olurum...

kür sonrası pct dönemi tamamen farklı birşey, ülkemizde çoğu bilinçsiz ve amatör sporcu için pct dönemi kas kaybetme dönemi olarak kullanıyor bu bağlamda genelde 0 testoyla tabi ki çok haklısın o durumda katabolik olma durumu çok çoooook daha fazla, pct dediğin olay aslında kürün ilk günü başlamalı yani post lafını atmak lazım ordan...müsabıklar gibi 6-7 ay hatta 1 yıl kürde kürde kalma şansı yok neticede amatörlerin 10 hafta-16 hafta arası dolayısı ile pct dediğin olaya (p-yi atalım artık) ct 'ye kürün ilk günü başlanmalı neyse bu başka bir konu şimdi...

soru kısmına gelirsek;

tabi ki mümkündür kortizon hormonuna artış olduğu zaman katabolik duruma düşer ,isterse günlük 7000 kalorilik diyet uygulasın...

yav carpe zaten anam katabolik olacaz kasları yakacaz değil ki,diyelim adam bulk up yapıyor o kortizonda yıkılacak hücre sayısı kritik miktarda olmayacak zaten ama yinede olacak, olay burda kas gelişimini maximum hızda ilerletmek aynı şeyi anlatıyoruz farklı dil konuşuyoruz...

ya idman sonrası acilen whey için supplemenet satma politikasıdır başka şey değil ama idmandan sonra belli ihityaçlar var zaten tartışmamızın çıkış noktası da o...

ben şahsen şöyle uygularım; idmandan sonra 30 gram karbo+10 gram eaa, üstüne de normal yemek yerim, param olursa glutamine eklerim...

tamam araştırma bcaa ya gerek yok demiş peki o araştırma yediğin her türlü protein kaynağında valine,isoleucine,leucine olduğunu söylüyor mu? eğer söylüyorsa o makaleyi çöpe atabilirsin, haaa eğer böyle birşeyden bahsetmiyorsa o zaman demek ki bcaa'ya gerek var, bu amino asitlerin faydalarına yok diyemeyiz, çünkü var bundan uzun zaman önce bilimsel olarak bu amino asitlerin ne işe yaradıkları bulunmuş zaten...

carpe bunların hepsi gelişime belki çok çok az katkı veriyor ama veriyor sonuçta, insanlar supplementlerden mucizeler bekliyor ve bu boş bir hayal fakat belli supplementlerde gelişimi hızlandırmak için önemli ,bunun aksini idda edemeyiz, çünkü (örnek)creatine denilen 1 kg kırmızı ette 1 gram bulunan bir amino asidin ne işe yaradığı çooooook uzun zaman önce bulunmuş test edilmiş araştırmalar yapılmış ve kas gelişimine etkisi ispatlanmış...

antreman öncesinde aldığın karboya göre doğru şöylüyorsun performans sağlamaya çalışırken kan şekerinde saçma sapan oynamalar yüzünden performans kaybı da olur, bu yüzden diyoruz ya bilinçli gıda tüketimi ,sporcu beslenmesi burda önemli zaten, tutup tereyağlı pirinç pilavı yenmez yani idmandan önce, patates kızartması yenmez(sen yedin demiyorum carpe :D )...glisemik indexi düşük komplex karbolara yönelmek lazım...

valla güzel şeyler tartışıyoruz ama git gide mevzular karışıyor , yazarken hangi konudan bahsettiğimizi unutuyorum bazen :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 00:38 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:33 ----------

mavitürk doğru söylüyor khep creatin şeker üzerinden çalışıyor yani mutlak surette kana hızlı karışacak bir karb kaynağı ile almak durumundasın bu sebeple idman sonrası 500 ml kadar üzüm suyu(bozok hoca alternatif olarak şeftali ve elma da olabilir demişti) hem idman sonrası insülini yükseltecek hem de creatinin hücre içine girmesini sağlıyacaktır

novizenj, khephnes ve mavitürk bunu beğendi.
  20. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Benim üzerimden değerlendirme yapmaya gerek yok , dünyada bi çok kişi bu sistemle başarı alıyor :)
    Ben ölümüne bunu savunmuyorum , ancak işe yarıyor. Ve işe yaraması demek vg için bi çok elzem denilen mitide çöpe atıyor :)

Bilmem hatırlarmısın bi ara kahvaltı ile ilgili başlıklar açılmış ,kalvaltısız olmaz aman bi vgci icin en önemli öğün dendi.
    Konuyuda heldic açmıştı sanırım ( çok değil 6 7 ay) bi cok kişi tarafından ti geçilmişti.Ana sebebide tabi vg ile bağdaştırılmaması. Aha konu
    Aynı dönemde yabancılar bundan çok çok seneler önce aşmış bu miti biz halen bu konuyu tartısıyoduk :)
    Bazı şeylerde değişim kaçınılmaz dünyayıda takip etmek lazım çok şeyden haberımız yok bence TR forumu olarak , bilgileri biraz kovalamak lazım

Şimdi ise ben kahvaltı olmadan bi sistem ile bu sporu yapıyorum 1 kisi demiyor olurmu hiç , çünkü ispatlanmıs oluyor yani.

Tamam gerçek değil varsayalım
    Bu gerçek olmayan araştırmalar ama denenip olumlu sonuçlar alınan şeyler.
    Tescillenmiş bişey sayısız olumlu sonuc alan kisi var , banada durup dururken vahiy inmedi heralde bunlar etkiledi beni ki giriştik bu muhabbetlere :)
    Sadece Denemek görmek gerek speed , olay bence tamamen pskolojk dünyada tek uygulayan ben değilim.
    İlla başarı yakalamak mecbur değil , tecrübe etmekte olumlu katkı yapar.

Bak işte ben c vitten zaten sıkıntı duymuyorum.
    Gereksiz buldugum bu takviyeler ,
    Naturel birinde gereksiz bunlar , parayı bulursanda glutamin ekleme hiç bi olumlu etkisi yok.(forumdada ekli arastırmalar).Hatta geçenlerde yüksek doz alımında uzun vadede olumsuz etkilerinin bulunduğuna dair araştırma buldum taze yeni arastırma.
    Bunların yerine creatine kullan bende rahat edeyım :) (artık zararları arastırılacak duruma gelmıs )

Bak şimdi vg yapan bizler bu kadar takıyoruz kafaya yaptıgımız max 1 saat antrenman
    Prof takım sporcuları normal idmanlarının üzerine gidip ağırlık bile çalışıyorlar.(mesela basketbolcular)
    Oynadıgım dönemlerden biliyorum.

Baya bi minimum , aslında bunu duymakta yeterli :)
    Kortizon konusunda anlasamıcaz Katabolik olma korkusu sarmış 4 bir yanı. :)

Creatine için şunu söyliyim
    İnandıgım düşünceyi araştırmalarla falan dolup taştırmak ıstemıorm ancak bunun özetinin bi TR yazıda olması şaşırtıcı
    Ya creatine öyle bi supplementki hertürlü etki eder , performansa , toparlanmaya.

Alıntı yapıyorum.

özet olarak heryol mübah , ben kullandıgım dönemde ant sonrası öğün ile beraber güzel etkiler almıstım.
    yani herhangi bi zaman diliminde kullanıpta etki almayacak insan olamaz.
    şekerle beraber alınması cokta elzem bi durum olmasa gerek? (Gene kıl detaylar) :)

Khep

Olumlu egosuz üyelerle olumlu sohbetlerde güzel döner , ben kişiye göre tavır alıyorum genelde.
    Egosu tavan , yetkili otorite gibi takılan üyelerede her zaman olumsuz tavırdayım.
    Bilgi verip aksini söyleyen biri çıktımı tiriplere giren üyelere tahammülüm yok.

Son düzenleme: 9 Mart 2013
    khephnes bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş