Sizce nasıl

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve sakin9 tarafından 4 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. sakin9

sakin9 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Sizce nasıl bi çalışma yapmalıyım bi ara barfiks çekiyordum vücudum biraz oturdu fakat zayıf bi yapılıyım ne kadar yesem de kilo alamayan kişilerdenim. bir kaç resmimi ekledim. yorum yaparsanız sevinirim tecrübeli kişiler. iki adet ayarlı 10 ar kilo dumbell alıp biceps ve göğüs çalışmak istiyorum fakat beslenme konusunda ne yapmalıyım malum öğrenciyiz sadece çalışma günleri süt, yulaf ezmesi, fındık fıstık ezmesi ve yumurta yesem olur mu ? antremandan sonra mı
    yemeliyim ? konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın yeniyim daha?
    edit: boy:1.71 kilo:57 yaş:19
    Adsız1.jpg IMG_20131204_095020.jpg Adsız2.jpg Adsız3.jpg

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Ne kadar yese de kilo alamayan kişiler yoklar, hiç var olmadılar. Sadece çabuk doyduğu için çok yediğini ama kilo alamadığını zanneden kişiler vardır, sayıları çoktur. Bunlarınkarşı tarafında da az yemesine rağmen kilo veremediğini zannedenler vardır, ikisinin de bilmesi gereken formül ise çok kolaydır. Şu:

Eğer kilo almıyorsan ve vermiyorsan günlük aldığın kalori=günlük harcadığın kalori Kilo almak için daha çok yemek lazım.
    Kilo kaybediyorsan günlük aldığın kalori < günlük harcadığın kalori
    Kilo alıyorsan günlük aldığın kalori > günlük harcadığın kalori

Bu en basit, ilk bilinip kafaya yazılması gereken beslenme formülüdür. Onun için nasıl çalışacağından daha da önemli olan kas yapmak istiyorsan daha çok yemen gerektini anlamak.

Nasıl çalışacağına gelince, forumda dumbella çalışma programı var, aynen alıp uygulayabilirsin. Sadece biceps ve göğüs çalışma, vücudu biceps ve göğüs kadar, omuz, surt ve bacak da gösterir. Hatta bunların arasında en önemsizi bicepstir (kızların hoşuna gidip mıncıklamaları dışında, görüntü olarak).

3. sakin9

sakin9 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    peki aldığım kaloriyi nerden aldığım önemli mi mesela bimde satılan bi paket gofrette 1500 kalori var günlük +1500 kalori ve dumbell ile biceps, omuz, göğüs vs çalışmaları yapsam biraz kilo alımı olur mu? protein ne kadar önemli yaptığımız çalışma sonucu mesela günde sadece 30-40 gram protein alsam var olan kaslarımı da kaybeder miyim daha da zayıflamak istemiyorum çünkü

4. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bu konuda değişik fikirler var, bence kalori kaloridir, nereden geldiği vücut kompozisyonu açısından fark yaratmaz ama bu gidip de 1500 kalorilik gofret ye anlamına gelmiyor tabi :D

Dengeli beslenerek kilo alman sağlığın açısından uygun olur, çikolatayla alacağın kalorinin içinde ne doğru dürüst protein, ne lif, ne antioksidan, ne bir şey olur. Boş, sağlıksız, büyük ihtimalle kanserojen 1500 kalori alma. Eğer katı yiyecekleri yemekte zorlanıyorsan süt çok güzel bir kilo aldırıcıdır, boş kalori değildir, sindirimi kolaydır. Tam yağlı olanından bahsediyorum tabi, mümkünse günlük süt. Bazı insanlarda mide-bağırsak sorunu yaratır, eğer onlardansan yoğurt tavsiye ederim, bol miktarda, çok bol miktarda.

Kaldı ki bu kadar boş kaloriyle kilo alırsan vücudun ihtiyacı olan protein ve yağları alamayacağın için vücut kompozisyonun da doğru dürüst yiyen birisininki kadar düzgün olmayacaktır. 30-40 gr protein yetmez, en az vücut ağırlığının 1.5 katı kadar, ideali 2 katı kadar protein alman lazım.

Neden sırt ve bacak çalışmamakta ısrar ediyorsun? :)

sakin9 bunu beğendi.
  5. sakin9

sakin9 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    peki o zaman yoğurt süt yulaf ezmesi, fındık ezmesi, fıstık ezmesi bunlar sanırım boş kalori değildir :D bunları yersem olur gofret yerine daha iyi olur yani :D şimdi bir de bacak sırt çalışırsam daha fazla kalori, protein ihtiyacı olmaz mı o yüzden şimdilik sadece üst tarafı düşünüyorum zaten arada şınav ve barfiks ile tüm vücudu çalıştırıyorum sayılır. bu süt, yoğurt, yulaf, fındık fıstık ezmelerini daha çok antremandan sonra mı yemeliyim ?

6. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Tabi, bunlar iyidir. Fıstık, fındık ezmesinde sağlıklı yağlar bulunur, iyidir bunlar.

Bacak, sırt çalışırsan evet daha fazla kalori ihtiyacı olur, sen de daha fazla kaloıri alırsın. Merak etme, daha fazla kalori ihtiyacı aynı zamanda daha fazla açlık anlamına gelir, fazladan zorlamaz. Ayrıca sırt, bacak çalışmak daha fazla testosteron anlamına da gelir. Şınavda hafif bacak çalışır ama sadece dengeleyici olarak, direkt vurmak da gerekir. İnan bana üst tarafın gelişir de alt taraf aynı kalırsa yaptığına pişman olursun, çok saçma bir vücudun olur. Salonlarda dolu vardır o tiplerden, hiç tavsiye etmem.

Ne zaman yiyeceğin çok farketmez. Antrenmandan sonra tabi ki bir şeyler yeme ihtiyacı olacaktır, yiyebilirsin ama bazı insanlar aç karnına çalışmayı sever, her yiğidin yoğurt yiyişi farklı. Yalnız şu da var ki, 1500 kaloriyi çikolatadan almayı düşündüğün gibi, istediğin zaman ye dediysek 1 defada oturup 3000 kaloriyi hüpletme tabi :)

Şu var, bazıları antrenmandan hemen sonra protein alımını, bazıları hem protein hem karbonhdirat alımını, bazıları ikisini birden, gbazısı yarım saat sonra, bazısı 1 saat sonra önerir. Çok takılmana gerek yok, protein sentezi antrenmandan hemen sonra değil, saatler sonra, hatta 1 gün sonra maksimum seviyeye ulaşır. Onun için istediğin zaman ye gitsin.

7. sakin9

sakin9 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    sonuç olarak :D tek sorum günlük yeterli karbonhidrat ve yağ alımı yapıp proteini günlük 1.5 katı alamam 30 40 gram alsam şimdilik var olan kaslarımı kaybeder miyim

8. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bilmiyorum, muhtemelen. Ağırlık çalışıp günlük 30-40 gr protein alan birisini hiç görmedim. Öyle besleneceksen bence hiç dumbellarla yorma kendini.

Bu arada 30-40 gr derken, sadece etten değil, diğer besinlerden gelecek proteini de hesaba katıyorsundur umarım.

9. sakin9

sakin9 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    en iyisi protein tozu almak o zaman :)
    --- Mesaj birleştirildi, 4 Aralık 2013 ---
    peki dumbell almayıp evde sadece şınav barfiks ile hacim kazanabilir miyim protein tozu gibi ürünler kullanarak

10. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Çok az kazanırsın, sonra durur.
    --- Mesaj birleştirildi, 4 Aralık 2013 ---
    Yalnız şunu da demeyeyim diyorum ama, 100 gr tavuk etinde 30 gr protein var yaklaşık olarak ki bu da bir yumruk büyüklüğünde et demek. Eğer bundan birkaç porsiyon yiyemiyorsan günlük olarak, cidden kendini yormana gerek yok. Şimdi öğle yemeğinde 50-55 gr protein yedim geldim, neyi gözünde büyütüyorsun anlamadım. Ben 78 kiloyum ve protein ihtiyacım senden çok yüksek ama 150-160'ı çok da geçmeyeyim diye çabalıyorum. Sadece yeme alışkanlıklarını değiştir yeter.

Son düzenleme: 4 Aralık 2013
  11. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Değerli üyemiz;
    Konunuz kilitlenip kapatılmıştır.

Konu kilitleme sebepleri;

- Konu başlığınız açıklayıcı değildir.

Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız!
    Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş