Sabah kahvaltıdan önce antreman

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve aŞoT34 tarafından 11 Şubat 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. aŞoT34

aŞoT34 Yeni Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    S.a BFTR Üyeleri. Ben programımın saatlerini değiştirmek istiyorum. Sabah kalkar kalkmaz antremana girmek. Ve sonrada kahvaltımı etmek...

Hem yağları yakma bakımından daha iyi olucagı söyleniyor ve daha iyi sonuç almak istiyorum kas gelişiminde. Birde yaza baklavaları hafiften çıkarmak.(Sıkınca ust karın kasları cıkıyor. Azda olsa :D)Sadece duydum size soruyorum acaba doğru mu ? Ve biraz abartıp kalkar kalkmaz 1 bardak suyumu içip 30dk hafif tempo koşu. Ondan sonrada evde antreman ve hemen sonrasında kahvaltı. Ve kendime sıkı bi diyet arıyorum bakıcam artık ama sizde varsa bana göre uygulamak ısterım :) Benim yağ sorunum var göbekte cok yağ var... Yaşım 17.
    Alt karın kaslarına yenı başladım ve farkettim ki göbeğim baya sarkıyor. Tabii bu durumdan rahatsız oldum. 63-65 Kg değişiyor kilom. Ve uzun süre futbol oynamayı bırakmıştım şimdi yeniden başlıyorum ve Coca-Cola'yıda bıraktım. Internetten okuduklarımdan anLadığıma göre bu göbekteki yağların en büyük sebebi kola ve pc başında oturmak. Haksızmıyım ? 2 Aydır evde geçiyor antremanlarım. 2. Ayı bitirdim bb'de. Cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim..

Son düzenleme: 11 Şubat 2009
  2. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Sabah antreman yapmayı ben de düşündüm; ama body bulding yapacaksan sabah kalktığında performansın dibe vurmuş olacak ve antremanda başın dönecek hatta kısa süreli baygınlık bile geçireceksin. Ben sabah kahvaltı yaptıktan sonra saat 8-9 gibi antreman yapmayı düşünüyorum. Kahvaltıda yediklerim hard bir antremanı kaldıramayacak kadar kalorisiz ve az. Haliyle yine akşama doğru antreman yapmaya devam edeceğim. Sabah antreman hakkında bilgisi ya da tecrubesi olan olurrsa bana da çok faydalı olur. Aç aç elbet antreman yapılmaz. Ama abartmadan birkaç destekleyiciyle sabah sıkı bir antreman yapıp akabinde sağlam bir kahvaltı yapsak nasıl olur?

aŞoT34 bunu beğendi.
  3. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    sabah yeterli karb. almadan sıkı bir antrenman çıkarılması mümkün değil..bi kaç defa denedim ve baktım ki çalıştığım ağırlıklarda düşüşler meydana geldi vazgeçtim..ayrıca motivasyonu sağlamakta zor oluyor bence..ama sadece kardiyo tarzı çalışma için sabahın erken saatleri tercih edilebilir..

aŞoT34 bunu beğendi.
  4. aŞoT34

aŞoT34 Yeni Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    Çok teşekkür ederim cevaplar için o zaman cardioyu kahvaltıdan önceye almak lazım değil mi ?

5. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Eger vaktin varsa kesinlikle kahvaltıdan 1 saat sonra yapmaya calıs.

aŞoT34 bunu beğendi.
  6. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    Bence,
    Amaç ne olursa olsun,
    Kahvaltıdan önce antreman olmaz,
    Mutlaka bir öğün yapılmalı antreman öncesi ,
    Hatta 2 öğün ,
    İş hayatınıza veya öğrenci iseniz okul zamanınıza baglı olarak ,
    Bu durumda değişiklik olabilir,
    Eğer sabah bir antreman yapılacaksa,
    Bu 20-30 dak kardio olabilir en fazla.

aŞoT34 bunu beğendi.
  7. fiko444

fiko444 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    ben bir ara sadece kilo vermek için her gün sabah kahvaltı yapmadan sabah 7den 8e kdr bisiklete biniyordum sonra yarım saatte koşuyorum eve gelip kahvaltı yapıyordum yağ yakımı açısından 2.haftadan sonra acayip bir değişimi gördüm bana dar gelen pantalonlar artık bol gelmeye başlamıştı 3 ay devam ettim 18 kilo verdim.. Yani kısacası yağ yakımı açısından çok yararlı olacaktır tabi aynu şeyleri kahvaltıdan sonra yapsaydım daha iyimi olurdu onu bilmiyorum :D

aŞoT34 bunu beğendi.
  8. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Uyandıktan hemen sonra , öğün yapmadan kardiyoyu önermem. Niye derseniz , uyandıktan sonra yaklaşık 1 saat metabolizma hızınız uyku halinden uyanık hale geçmeye çalışır yani sabah antrenmanı metabolizmanızı yavaş yakalar ve anlamsız olur. bir öğün yapılmalı , metabolizma hızlıyken antrenmana girilmeli. kardiyo içinde geçerli.

d3sc3nt ve aŞoT34 bunu beğendi.
  9. tupac

tupac Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    izmir
    kahvaltı yapmadan antrenman yapmanın iyi bir tercih olduğunu düşünmüyorum. hafif bir kahvaltıdan(süt ürünleri tercih edilmemeli laktik asit salgılar) 1 buçuk 2 saat sonra yapılan antrenmandan daha fazla verim alabilirsin. ben bunu yapmamanın sakatlığa kadar giden etkilerini gördüm...

aŞoT34 bunu beğendi.
  10. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Sabah koştuğumda, bisiklete bindiğimde, yüzdüğümde kendimi çok dinç hisseder bir şekilde eve geliyor ve bir duş çaktıktan sonra roket gibi oluyorum. O gün de benim için zevkli ve verimli geçiyor. Yalnız hafif cardio'nun peşine eve gelmeden önce yarım saat de antreman yapsam( Kahvaltıyı kalkar kalmaz yaptıktan sonra tabi) aynı dinçliği ve gün içersinde yüksek performansı yakalayabilir miyim? Deneyen ve geri bildirim alan arkadaşlar lütfen bilgi versin...

aŞoT34 bunu beğendi.
  11. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Kahvaltı öncesi, daha doğrusu uyandıktan sonra hangi sporu yaparsanız yapın son derece dikkatli olmanız gerekir.
    Sizden daha geç uyanan kaslarınız, kemikleriniz, eklemleriniz, kısacası vücudunuz sert hareketler, tepkiler ve yoğun sportif faaliyet sırasında çok kolay sakatlanabilirler.

Bu durum özellikle anaerobik ve eklemlere büyük yük bindirdiğimiz kas geliştirme idmanları için geçerlidir.

İşin sağlık yönünü bir tarafa bırakırsak, aç karna ve glikojen depolarını doldurmadan, üstüne üstlük vücut kan şekerimiz düşük şekilde yapacağımız kas idmanları yarardan çok zarar getirir.
    Bu idmanlarda kas kaybı yaşanması çok yüksek olasılıklıdır.
    Kas geliştirmenin 1 numaralı prensibi ağır ve nizami kaldırmaktır, "pain is gain" sözü zaten bunu çok iyi açıklar.

Aç karnına yapılan idmanlarda kası yeterince vurabilir miyiz?
    İdman sırasında kullanacağımız enerji nereden gelecektir?

Sık idman yapan ve kondüsyonlu kişilerde bu enerjinin bir kısmı yağ yakımından sağlanabilir.
    Çünkü başka bir başlıkta da uzunca yazdığım gibi kondüsyonlu sporcuların yağ metabolizması etkin çalışır.
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/showpost.php?p=168312&postcount=38

Ancak bu durum da bir yere kadardır.
    Gereğinden fazla uzatılan idmanlarda en kondüsyonlu bir sporcuda bile aç karna kas yıkımı kaçınılmazdır.

Spor geçmişi fazla olmayan ve kondüsyonsuz yeni sporcularda ise kas yıkımı durumu çok daha belirgindir.
    Çünkü düzenli spor yapmayan kişilerde yağ metabolizması da henüz yeterli etkinlikte çalışmadığından ve aç karna yapılan idmanlarda da kas, karaciğer glikojen depoları hemen hemen boş olduğundan (kan şekeri zaten düşük olacaktır) idmanda kas kaybı yüksek olacak ve zaten idman performansı çok düşük olacaktır.

Büyün yazdıklarımın özeti olarak aç karna kardio yaparken idmanı kısa tutmaya son derece dikkat etmeli ve kas yıkımı sınırını geçmemeliyiz.

Aç karna ise kas geliştirme idmanı yapılmasını kesinlikle önermem, çünkü kas geliştirme idmanlarının ilk hedefi performanstır.
    Aç karna kas geliştirebilecek seviyede performansı göstermek ise imkansızdır.

Jsoul, zigbog, d3sc3nt ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  12. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Sabah uyanma saatiniz ve aksam yatma saatiniz nedir? bence butun sıkıntı basit şeker ve gec uyanma, geç yatma , yanlış idman bilinci yuzunden oluyor olabilir.

ayrıca baklava gibi kısa bi hedef yerine, daha büyük bir hedef olması gerekiyor olabilir. bu yaşlar gelişme çağı oldugu icin çok sıkı diyetlerde zararlı olabiliyor.

yatma ve uyanma saati ise herseyden önemli. ek olarak saat 5 te uyanıp aksamda 8-9 da yatabiliyosanız, bu gayet insanı zinde yapıyor.

aŞoT34 bunu beğendi.
  13. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    Bir kere evdeyken 4,30 gibi uyanıp 5,00 gibi antreman yapmıştım.ama elimdeki ağırlıklar az old.fazla etkili olmadı.psikolojik olarak değişik bir durum sabahın o saatinde antreman yapmak.fizyolojik etkisine gelirsek:bu gün üstüne para verseler yapmam çünkü karın aç old için yeterli enerjiniz olmaz ve gerekli performansı gösteremezsiniz.üstelik enerji olmadğı için konstrasyon kolay bozulur dolayısıyla sakatlıklara gündoğar.
    ama kahvaltıdan önce koşu ip atlama mekik yapılırsa olabilir ayrıca bunalrın yağ yakmayada etksi olur

14. SRV

SRV Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    sabah ağırlık çalışması

Merhaba Arkadaşlar.
    ''Sabah aç karın ile yapılan antreman gelişimden ziyade yıkım oluşturuyor''.
    gerçeği açıkçası biraz moralimi bozdu.Benim günlük periyodum şöyle;
    06.00 uyanma
    07.00 salona varış/antreman
    09.00-18.00 iş
    19.00.30 eve dönüş
    37 yaşında ,evli ve çocuklu (hafta sonu dahil) , ağırlık çalışmak isteyen, akşamları ve haftasonları spor yapma şansı olmayan, kendisine, sadece kendisine ayırabileceği saatler 06.00-09.00 arasında olan birisi olarak gelişim sağlayacak bir beslenme programı olabilir mi ?

15. SRV

SRV Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    sabah ağırlık çalışması

Tekrar Merhaba,
    Bizim gibi spor yapabilecekleri tek saat 07.00-09.00 olan orta yaş sporcularına bir önerisi olan yok mu ?:)

16. qadir

qadir Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    6 da kalktığınızı yazmışsınız. sabah kalkınca antrenmandaki enerjiyi sağlayacak güzel bir besin (zevkinize göre geceden haşlanmış patates haşlaması da olabilir, yulaf ezmeside)yeterli olacaktır. hem gelişim için önemli olan antrenman sonrası yiyeceğiniz proteinli besinlerdir. iş saatine kadar olan 3 saat içerisinde 2 öğün we arasında bir idman çok yoğun olacaktır belki ama gece uyurken salgılanan hormanlar sayesinde (büyüme hormonu ws.) sabah çalışmalarını avantajlı hale getirebilirsiniz.

SRV bunu beğendi.
  17. uykusaati

uykusaati Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar Merhaba,
    Ben de yukarıdaki arkadaşlar gibiyim.

Planım şu: Sabah
    6:45-07:00 arası 2 yumurta, 1 dilim ekmek, 1 muz, birkaç tane de kuru kayısı erik vs yeyip spora gitmek
    07:45-08:30 arası spor
    09:00'da iş yerinde peynir, zeytin, bal, tahin, kavurma, nane, maydanoz kahvaltısı

öğle yemeği standart,
    öğleden sonra 150gr yoğut, 50-100gr et, bir avuç kuruyemiş ara öğün

akşam yemeği: sebze, 200gr et, yoğurt

bu et yazdığım yerlerde balık tavuk ciğer vs gelebilir.

Sabah kahvaltısıyla spor birbirine yakın olacak. sıkıntı olur mu?

18. supermemorio

supermemorio Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    kuşadası
    Ben geçen yıl sabah saat 06:00 -06:15 de başlayan ant.ile 20kg kadar vermiştim. Kardio ve 25*4 hafif ağırlık ile bence çok başarılı olmuştu. Altıncıaydan sonra ant.öncesi 3 ,ant.çıkışı 3 aminoasit tablet almıştım en büyük fayda bu olmuştu.

tapatalk ile cep telefonundan gönderilmiştir.

19. uykusaati

uykusaati Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    185, 85,5kg, kol 37-37,5,
    40,5kg kas 14-15kg yağ
    benim kemik yapısı olarak belim ince omuzlarım geniş. bel bölgesinde yağlanma var ama kıyafetliyken kimse anlayamıyor. çok fazla kilo vermeye ihtiyacım yok diye düşünüyorum. 2-3 ay ara vermiştim body'e. şimdi 1-2 ay hafif tempoda yapıp 2-3 kilo verip bir yandan da kalbimi, kaslarımı, dolaşım sistemini ağır çalışma şartlarına hazırlayıp daha sonra programımı biraz daha ağırlaştırmayı düşünüyorum. ramazandan önce kollar 39 civarındaydı. 91 kiloydum. sonrasında da bebek olması sebebiyle düzenli yapamadım. ama yediğime içtiğime elimden geldiğince dikkat ettim. şimdi de akşamları ailemle geçireceğim için sabah işe gitmeden birkaç saat önce bir şeyler yapıp eski formuma kavuşmak istiyorum. hafta içi sabahları yüzerim. hafta sonu da body yaparım.

suplement almadan ilerlemek istiyorum. şimdiye kadarki toplam spor hayatımda 3-4 kilo protein tozu kullandım. son zamanda ishal yapmaya başladı. yavaş da olsa ilerlemenin doğal besinlerle olmasını istiyorum. biliyorum yediğimiz tavuklar hormonlu, balıklar çiftliklerde yetişiyor, sütlerin içinde koruyucu madde var, yumurtaların daha sarı olması için farklı kimyasallar yediriyorlar tavuklara, sebzeler zaten hormon manyağı, ama en azından bunlardan kaçamazken bir de insanın tarih boyunca alışık olmadığı şekilde 30 dakikada sindirilen protein tozlarını ve daha kısa süren amino asitleri eklemek istemiyorum.

Esas sorum sabah benimki gibi hafif beslenip spor yapan var mı? artıları eksileri neler? sakatlanma riskleri var mı? kalbe zararı olur mu? ve esas konumuz gelişme hızı akşam yapılan spora göre nasıldır?

20. yurnaldinho

yurnaldinho Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    S.a BFTR Üyeleri.
    Daha önce 1,5 ay spor salonuna gittim.Şuan için ise evde P90X yapıyorum.İki kez başlayıp bıraktım.Ancak bu kez bitirmeye kararlıyım.Sabah 8 ile akşam 5 arasi masabaşı bir işte çalışıyorum.Akşamsa ikinci öğrenim olarak okuyorum.Akşam 9:30-10'da eve geldiğimde spor yapacak derman kalmıyor.Bende sporumu sabah kahvaltıdan önce yapmak istiyorum.Planım sabah saat 5'de spor yapıp spor sonrası whey alayım.Kahvaltımı ise işyerinde 1 sandviç 1 yumurta şeklinde yapsam.Protein tozu olarak Bsn Syntha-6 çok methedilmiş sanırım onu kullanıcam.Akşamda 10-10:30'da yatıcam eğer program bu şekliyle uygun olursa.
    Bu arada hedefim hacimlenmek.21 yaşındayım 45 kiloyum 169 boy.
    Tavsiye ve önerileriniz nasil olur.:)

Sayfayı Paylaş