Sırt düzleştirmek ( kamburluk ) için hareketler ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve useba55 tarafından 22 Şubat 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. useba55

useba55 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Başlıktaki gibi sırtım kambur bir hâl almıs buda sürekli pc başında oturmamdan hangı hareketlerle düzelir yardım edebilirmisiniz

2. Göktan

Göktan Üye

Beğenileri:
    338
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    İstanbul
    Resim görmeden çok zor , duruş bozukluğunun ortapedik bir deformasyondan dolayımı olduğunu yoksa basit bir duruş bozukluğu olduğunu tespit etmek için doktora gitmen lazım veya resim atman lazım (ki burdaki kimse ben dahil net olarak bişey diyemeyız yorumlarız ancak) kaldıki günümüzde belli oranlarda ortapedik deformativeler bile amilyatlarla düzelmekte.. kaldiki problemin duruş bozukluğu ise multifidus kaslarını kuvvetlendirerek bunun önüne geçebilirsin bunun için ters mekik ve temel sırt egzersizlerini kullanabilirsin.Bu adele gurubu omurganın sağ ve sol tarafında bulunur ve boylu boyunca leğen son lobtan baş loba kadar neredeyse devam eder..çevresel faktörler genetik yatkınlık yanlış oturma ,masa başı işi gibi problemler zamanla hem bu kas grubunu hem çevresel adeleleri güçsüzleştirir ve bollaştırır .Aynı pantalon kemeri gibi bollaşan sıkılığı azalan ve güçsüzleşen adelelerin totalde bu tip bir problem çıkararak duruş bozukluğuna sebeb verir..Kısaca temel olarak tek hareket yap düzel olayı yok senin mevzunda..Yapacağin şey temel sırt egzersizleri ve bu egsersizin sonuna hyper extansion eklemek (ters mekik) ... sevgiler

Enigma bunu beğendi.
  3. psia

psia Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    güzel bi vg salonuna yazıl antrenorun yardımcı olucaktır

4. gurur

gurur Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    bende aynı dertten muzdariptim
    özellikle setler arası dinlenirken dik durmaya çalış
    günlük hayatında belini dik tutmaya çalış
    ben 1 hafta sadece bu dediklerimle ve 1hafta sadece sırt çalışarak düz durabilmeyi başardım
    artık kambur dursamda vücüdüma garip gelio

5. clubberfree

clubberfree Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    ters mekik çekin bol bol faydalı olacağnı sanıyorum

6. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    pilates, arkadaşlar. vücut geliştirme antremanınıza ara vermenize de gerek yok.

7. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    kamburluğa neden olan kas grupları daha çok sırtın üst kısmında bulunan kaslardır...teres major,minör,trapezıusun alt ve orta kısımları..yanı olay scapulada bıtıyor insanın nötral duruşunda scapulanın doğru pozisyonu gerıye ve aşağıya doğru çekili durmasıdır..scapulanın 4 hareketi vardır..elevasyon ( yukarı) depresyon( aşağı ) protraksıyon (öne ) retraksıyon ( geriye)..vücut nötral durumunda depresyon ve retraksıyon halınde bulunmalıdır..bu ıkı hareketı yaptıran kas grupları güçlendirldiğinde vucut zaman içinde kendini bu duruş şekline alıştıracaktır..bununla beraber kamburluğa bağlı olarak kontrakt hale gelip esnkeliğini kaybetmiş kass gruplarıda strectchıng egsersızlerıyle uztılmalıdır..kamburluk için esnekliğini yitiren kas grubu göğüs kompleksıdır..yanı yapılması gerekenler üst sırt kas gruplarını kuvvetlendırmek göğüs bölümünğüde stretch etmek..genle sırt egserzileri buna yeterli gelecektir..ama özelleştrilmiş bir çalışma istiyorsanız " floor cobra,bent over raıse ,wide grip rows " egserisleri idealdir...spinal eroctorda mutlaka geliştirlmelidir..en nıhayetınde duruş eroctor spınal uzerıne temellenir..esnetme egsersizleride daha çok "statık stretch" seklınde olmalıdır..bu yöntem kası sabit bir şekilde maksımum gerılım noktasında 20-30 sn kadar tutmakla olur..

TeKiller bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş