Süt Gibisi Yok

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve bukatto tarafından 9 Kasım 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. musclemert

musclemert Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    süt

süt vücudun depoladığı demiri kullanarak bağırsaklardan atılmasına sebep olur. Ayrıca, diyabetik 142 çocuk üzerinde yapılan güncel bir araştırmada inek sütü proteinine karşı hepsinin vücudunda yüksek oranda antitoksin üretildiği görülmüştür. Bu antitoksinlerin pankreasta insülin üreten hücreleri yok ettiği sanılıyor. Ve en gözde mineral "kalsiyum"dur süt akla gelince. Ancak şu da bir gerçek ki, lahana gibi yeşil ve geniş yapraklı sebzeler en az süt kadar hatta ondan daha iyi kalsiyum kaynakları.Amerikada yapılan bir araştırmada günlük tavsiye edilen değerleri almak için bir çocuğun günde 31 litre süt içmesi gerekdiği ortaya çıkmıştır ayrıca vücutda laktik asit üretiyor laktik asitde kasların yorulmasını sağlıyor
    bench_O

2. CeZa_deLgado

CeZa_deLgado Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    fazla süt tüketimiz böbrekte kalsiyum taşı oluşlumuna sebep olur ayrıca dişlerde tartar olduğuda doğrudur.Küçükten beri süt peynir yoğurt fazlaca tüketirim boyumun uzamasına yaradı elbette ama dişlerimi sabah öğle akşam fırçalamama rağmen hiç bir zaman tam olarak beyaz olmadılar.Hafif bir sarılık oluyor ne kadar fırçalarsan fırçala geçmiyor.Süt gibisi yok derken biraz daha iyi düşünmeliyiz.Günde yarım litre çok fazla olur.Unutmayınki süt dışında yoğurt peynir ve benzeri süt ürünlerinden de kalsiyum alıyoruz.

3. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0

Boyuna tek faydası, casein proteini olmuştur.

Sütteki kalsiyum içinde fazla fosfor dolayısı ile emilmiyor.
    Bu daha önce forumda tartışıldı.

Bir gıda maddesindeki kalsiyumun emilebilmesi için kalsiyum fosfor oranının 2:1 olması gerekiyor.

Sütte bu oran 1,25:1.

Anne sütünde ise tam 2:1. ( Olması gereken)

İçindeki yüksek kalsiyum yüzünden tüketen arkadaşlar tekrar düşünsünler.

Evet oran yüksek, ama size bir faydası yok.

4. vandamme

vandamme Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Ağırlık çalışacağım zamanlar sabah kalktıktan sonra kahvaltıda 1 litre Pınar ın % 0.1 yağ oranına sahip sütünden 2 bardak,salona gitmeden 40 dakka önce bu kalan diğer litreleri de 4-5 bardakla tamamlayarak 1 litre sütü bitiririm.ağırlık çalıştıktan sonra üzüm suyu içtikten hemen sonra tekrar 1 litre ligt sütü içerim.eve geldiğim zaman yemek yemeden önce yulaf ezmesi kas yapımını artırdığı için 2 bardak daha sütü yulaf ezmesinin olduğu kaseye dökerek içerim.en son gece yatmadan önce de o açmış olduğum 3. 1 litrelik sütü de bitiririm.yani ağırlık çalışıcağım günler 3 litre,diğer günler de 1 litre ligt süt tüketirim. Fakat doğru mu yapıyorum diye sorarsam bence çok yanlış.Protein tozunu şu sıra maddi gücüm olmadığı için alamıyorum ama günde 3 litre süt te epey fazla.herşeyin fazlası zarar.Ayrıca sütle ilgili sütün tam yararlı mı yoksa zararlı mı olduğu da halen daha tartışılmaktadır.çok miktarda tüketilen sütün demir eksikliği,kemik erimesi ve kansızlığa yol açtığını duymuşsunuzdur.Uzmanlar günde 2 bardak sütün kesinlikle içilmesi gerektiğini söylüyo.ama dediğim gibi abartılmaması taraftarıyım. Sütün gaz yapmaması için %50 yağ olan değil,tamamen %0.1 yağ oranına sahip ligt sütü içmenizi öneririm.gelişme çağında olanların özellikle gece yatmadan önce içicekleri süt(ılık olması daha iyi olur kanaatim.cezvede kaynatılmıyıcak yoksa vitaminler ölür.sadece buzdolabına girmemiş olması yeter,ılık demekle bunu kastettim) büyüme hormonunun salgılanmasını artırırmış

5. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Bu konuda uzmanlar ne dediklerini kendileri bile bilmiyor ki...

Şahsen çocuğum olsa süt içsin diye zorlamam.

Kalsiyum ihtiyacını yeşil sebzelerden karşılasın. Karnıbahar, brokoli, lahana ... bunlar kalsiyum emiliminin mümkün olduğu kalsiyum oranı düzgün yeşil sebzeler.

Süt, çok tartışılıyor.

Emilmeyecek kalsiyumun size bir faydası olmayacağı için neden bu kadar dayatılıyor bilemiyorum.

Sütü mükemmel bir kalsiyum kaynağı olarak gösteren kaynaklar da var :

http://www.bilgiportal.com/v1/idx/53/2790/Salk/makale/Kalsiyum.html

Sütün insanlarla aslında hiçbir alâkâsının olmadığını gösteren kaynaklar da:

http://ruhsalbeslenme.blogcu.com/inek-sutu-urunleri-ozellikle-kadinlar-icin-zararlidir_25410601.html (Her satırını dikkatle okuyun,

şaşıracaksınız)

Hangisi doğru deseniz...

Ben 2. olanı mantıklı buluyorum. Çünkü mantıklı nedenler ortay koymuşlar.

İlk tarz yazılarda ise genel klişe laflar söylenip geçiyor.

Tabi ki bu iş mantıklı-mantıksız diye yapılmaz.

Daha ayrıntılı araştırmak, yazarı tanımak, grafikler, analizler bulmak lazım.

Ama bunu ne biz yapabiliriz ne de yapacak biri çıkar diye düşünüyorum.

O yüzden iş kendi mantığımıza kalıyor...

6. iskeletor

iskeletor Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    günde 1 bardaktan fazlası kanı düşürdüğü konusunda bir bilgi duymuştum.
    Yani artık demir oranını mı ya da başka bir değeri mi bilmiyorum.
    zaten pek içmem. genelde tereyağı ve peynir tüketrim

7. bodyweight

bodyweight Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bir makalede "süt içerken yanında herhangi bir besin tüketmemeliyiz yoksa diğer besinle karışır ve sütten yararlanamayız" böyle bir yazı okudum ve bu yazıyı okudugumdan beri piskolojim bozuldu süt içerken yanında bişe tüketemiyorum. bunun doğruluk payı nedir acaba, yorumlarınızı bekliyorum.

Sayfayı Paylaş