Süt düşmanlığı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve DarkNRoll tarafından 16 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. DarkNRoll

DarkNRoll Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    28
    biz vücutçulardaki süt düşmanlığı nedir? süte düşman olmak için bir çok sebep gördüm herkes yazmış karalamış.bu başlık altında süt meselesine açıklık getirmeliyiz diyorum.hocalar abiler de yardım ederse daha çok aydınlanırız.şimdi sütün pozitif ve negatif yönlerini (bildiklerimi) karşılaştıracağım tek tek.

-protein-
    pozitif yanı : bir litre sütte yaklaşık 30 gr protein bulunur yarım yaplı sütün fiyatı ucuzdur 1.30 tl gibi bir fiyata 30 gram protein gayet iyidir
    negatif yanı : içerdiği protein türünün büyük oranı kazeindir %80 kazein %20 whey içerir yani 24 gr kazein 6 gr whey demek bir litre süt için.

-kalsiyum-
    pozitif yanı : günde 3 bardak sütle kalsiyum açığımızın tamamını kapatabiliriz.
    negatif yanı (söylenenler): sütte bulunan kalsiyum tek çeşit kalsiyum ve değerce düşük bir kalsiyum çeşididir vücut tarafından tam anlamıyla algılanamaz.

-karbonhidrat-
    pozitif yanı : karbonhidrat bakımından düşük değerlidir sütler.100 ml de 4 gr kadar laktoz bulunur
    negatif yanı : laktozun insanlar tarafından tam olarak sindirilemediği söylenir bunun sonucu olarak gaz ve hazımsızlık belirti olarak gösterilir.

-yağ-
    pozitif yanı : sütün içinde bulunan yağlar içerdikleri kısa zincirlerinden dolayı çabuk sindirilip kana karışır ve yağlanmaya sebep olmaz.yağ konusunda sütün negatif bir yanını bulamadım.

diğer pozitif yanlar :
    -fiyat düşüklüğü bakımından gece yatmadan önce alınabilecek en iyi kazein kaynağıdır.
    -sabah ve öğlen içilen süt protein bakımından bünyeyi sürekli zinde tutar geç sindirildiğinden dolayı.
    -tokluk hissi verir fazla yemeyi engeller.

diğer negatif yanlar :

-deride kalınlaşma yaptığı söylenir bunun tam gerçek olup olmadığını bilmiyorum savunanlar da var karşı olanlar da
    -fabrikalarda sütün genetiğiyle oynanıp kötü bir besin haline getirildiği söylenir bunu da çoğu kişi destekler ama karşı olanlar da var
    -antrenman sonrası içmek pek bi fayda göstermez çünkü kazeinler sindirimi geciktirir ve antrenman biter bitmez bize lazım olan hızlı protein kaynağını bize vermez.bu yüzden wheyle içilmesi bile tavsiye edilmez.

benim bildiklerim bu kadar.şimdi süt içmelimiyiz içmemeli miyiz? sizler süt içiyormusunuz,günde ne kadar içiyorsunuz.eğer zararı yoksa mükemmel bir protein kaynağıdır çünkü 2 bardak süt 12 gr saf protein barındırıyor bu mükemmel bir rakam.sütün direk lıkır lıkır mideye gittiğini ve bünyeye girmesi için zaman harcamamız gerekmediğini de hesaba katarsak kulağa daha hoş geliyor.özellikle bu işte profesyonel olan insanların,hocalarun cevabını bekliyorum onların günlük hayatında sütün yeri nasıl daha çok merak ediyorum..

TürkYurdu bunu beğendi.
  2. oktayd

oktayd Yeni Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    inek sütüne kimse karşı degil.
    fakat marketlerde satılan süt adı altındaki pisliklere karşı

3. ModiXvoorN

ModiXvoorN Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    28
    Az önce 250ml yarım yağlı + ultimate pro karıştırıp içtim, süte karşı hiçte temkinli yaklaşmıyorum.

Sütümü getirin bana......diyip masaya vurasım geldi :)

4. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    anlatmışsın işte kardeşim bi çok + yönü var ki bana göre deri kalınlığıda bir + dır bu kişiden kişiye değişir derin kalınsa:
    1)kolay üşümezsin
    2)darbeleri emer ve kolay kolay etine darbe gelmez

şekil zor alır diyenler var ben katılmıyorum sonuçta deri şişmeyen bir yağ tabakası göbek gibi yağlanma büyümüyor sadece kalınlaşıyor düz bi çizgi şeklinde e baklavaları çıkartmak için bi engelmi bence değil çünkü ince deride kaslar sarar kalın deride tek fark yağ oranı yağ oranı düşürürsen baklavaların görünür.

konumuza dönersek süt protein olarak ucuz bi kaynaktır.ama bundan bir göğüs yada ton balığı veya biftek kadr verim beklemek mantıksız sütüde diğer protein kaynaklarının yanına ek olarak koyulursa bence olumlu etkisi olacaktır. uht sütleri çok muamma ama içecek başka bir süt türü yok :) bi tek günlük sütler var şişede onlarında ne olduğu belli değil

5. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    Deride kalinlasma ne ya .d.d kulak memesini filanda buyutuyodur bu ozaman

6. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    her yeri eşit miktarda geliştiriyorsa herkes süte vurar kendini ;)

Süt içerisinde östrojen var ne yazık ki.100 ml de 3 gram protein için alacağın riske değmez.1 litre içsen 30 gram protein yapar :D ama 1 litre süt içtikten sonra laktoz yüzünden miden nasıl olur sen düşün ;)

Ben süte karşı değildim.Süt içerdim.Hatta süt düşmanlığı konusunda pek çok konuda tartıştım.Sütün abartıldığı kadar tehlikeli olmadığını söyledim.Ta ki geçen hafta , açılmasının üstünden 2 hafta geçmesine rağmen dolapta unuttuğum halde bozulmayan pastorize süt , beni soğuttu.Artık siz düşünün nasıl katkı maddeleri koyuluyor...

Bir de hükümetin dağıttığı sütler var.O konuda hiç konuşmuyorum...

Azi bunu beğendi.
  7. lakers44

lakers44 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    vg cilerin yada profesyonel sporcuların bir çoğu sut tuketmez. sut turevlerini ve ozellikle peyniri tuketirler. demek bir dezavantajı varkı tuketmiyorlar.

oktayd bunu beğendi.
  8. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    süt düşmanlığı " endüstriyel inek sütü ve inek sütü ürünleri " ile ilgili bir konudur...

daha doğrusu , "sanayileşen süt ve igili üretim prosesleri, manupulasyonlar, additivler, emulgaörler vb "ile ilgili konular...

oktayd ve Azi bunu beğendi.
  9. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    sporcuların tüketmeme sebebi doğal süt bulamamalarıdır biz bile bulamıyoruz türkiye gibi bir memlekette AOÇ olmasa günlük süt bulamıycaz onların günlük süt imkanı olduklarını sanmıyorum içilmese de olur bi ürün ama seviyorsanız içerseniz yararlıdır

10. onbir

onbir Üye

Beğenileri:
    517
    Ödül Puanları:
    0

şimdi bak 1 en iyi kazein falan degil.icindeki karbonhidrat yuzunden insülin olayı var.bu da senin büyüme hormonunun salgılanmasını engelliyor.

2 antrenmandan sonra fayda göstermemesinin sebebi de kazein falan degil.süt mide de duvar görevi görüyor 30 dk sindirecegin wheyi iice uzatıyor emilimini azaltıyor işlmeside azalıyor yani.

Son düzenleme: 17 Mayıs 2012
  11. lakers44

lakers44 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    whey proteini kana hızlı karısıp insulin mekanizmasınıda harekete geçiriyor. antrenmanın sonrasında whey alınmasının sebebide bu zaten. hızlı emilim , insülin salınımı ve cabuk toparlanma. sutu antrenmandan sonra içmek bence anlamsız birşey... sut illa içilecekse kahvaltıda iyi bence

12. ModiXvoorN

ModiXvoorN Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    28
    Evet, %100 Whey protein alınıyorsa antrenmandan önce süt ile antrenmandan sonra su ile tavsiye edilen içme şekli.

Ben de bu tavsiyeye uyuyorum.

13. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Antreman sonrasi etki gosterilmez yazisi yanlis. Ya bu ayin yada gecen ayin Mf sayisinda antreman sonrasi sutle bir seyi kiyaslamislardi. Sut galip geldiydi protein tozu icmezseniz kullanabilirsiniz diye

14. onbir

onbir Üye

Beğenileri:
    517
    Ödül Puanları:
    0
    ant öncesi sütle yada ant sonrası sütle protein icilmez okuyun biraz

15. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    siz nereyi okuyorsunuz bilmem ama süt satmadığına emin olduğum weider'ın muscle and fitness dergisi aylardır antremandan sonra sütle içmek daha iyidir diyor..

şahsi fikrim ben olsam sütle içmezdim ama kaynaklar sütle whey içilemez demiyor zira..

ayrıca süt düşmanlığı ,karbonhidrat düşmanlığı, yağ düşmanlığı gibi trend kelimeler ile tartışmaların önünü kesmek çok doğru değil..

bilimsel tabanı olan ve bizle alakalı her konu burda tartışılabilir..

son olarak başlığı açan arkadaşım bunları yazarken dayandığın kaynakları belirtmelisiniz..aksi halde başlığınız kilitlenecek..

Phil_Heath, AngryHun, Turkhero ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  16. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    bu kadar takmayın kafanıza günde iciceğiniz 1lt süt onunda lafını sayfalarca yapmayalım

estrojendir bilmem nedir soya yemeyin -mercimek gereksiz -ekmek oldürür-aman meyve yemeyin fruktoz var

takılcak olaylar değil bunlar

a varsa aramızda ben günde 4+litre süt iciyorum diyen özelden konusalım

ama burda 2-3 bardak için laf kalabalığına değmez

görende sanır strongman sitesinde günde 8lt süt içiyoruz 2 galon ne yapar diye tartısıyoruz

ben bu spora ilk basladığımda hacim alamıyordum cunku adam gıbı beslenmiyordum neyse hocam ki kendisi alnında kıl olan devasa bır powercı ve strongman di

sordum yemiyorsun adam gibi git süt iç dedi

bende miktar sordum adam 1 galon iç işte dedı zaten bulundugum ulkede 1 galonluk sutler vardı bende gıderdım alırdım bır tane bıdon evet bıdon ıcerdım tum gun

aradan zaman gectı baya kutlede kazandım hocada az gelır sen yemek seven adam degılsın 2 galon ıc dedı

ben 11 ay boyunca günde 2 galon süt-20 salatalık-10 havuç-1 paket makarna-6 elma-6 muz

yedim ve hayatımın en çok kütle kazandığım dönemiydi 11 ayda kilom %12 yağ oranıyla 78 kilodan %14 yağ oranlı 91 kg a ulaştı kollarım 34 ten 41 e geldi

gittiğim salonda en az süt içen adam 1 galon içerdi hergün 1 kg kıyma yiyen litreyle bira içen adamlar vardı o salonda

yahu adamlar kcal alalım proteınde cok dıye 1 kg kıyma-1kg tavuk kıyması-1 kg soya kıyması karıstırıp yerdı daha neler neel

olayın tıbbı yonu deneysel yonu cok baskadır onemlı olan bence kı her zaman ben ona bakarım pratıkte nasıl ıslıyor o deneyler

evet haklısınız hepimiz estrojen manyağı olduk hepimiz öldük gittik :) yahu bu kadar basit mi bu işler

olayı abartıyor herkes araştırma var bilmem ne ya yıllarca millete decayı offf cok ıyı ya cocukları ırı yapıyor hem kemıklerı de kalın olur saglık bu mucıze dıye verdıler :)

aynı tıbbı arastırmalar holotestın ıcın anabolıklığın son noktası dedı pratıkte takan yok su an :)

o yuzden eger aramızda 1 galon sut ıcen falan varsa konusalım ama 2-3 bardak ıcın degmez tartısmaya

soya yıyeyn tum proteınını ordan alan vegan sporculara bakarım normal ınsalara bakarım . forumlarda kacı erkeklıgını kaybetmıs kacı ereksıyonda sorun yasıyor 0 evet kımse yok kı

ben su an bır vegan kulube uyeyım her hafta pazar gunu bulusyoruz sohpet edıyoruz hem destek hemde bılgı hemde hanı soosyallık olsun dıye her yastan ınsanlar var ben hayatımda bu kadar enerjik-aktif-sportmen ınsanı gormedım . sevgılıler var asla sorunları yok 4 u zaten su an benım sayemde spora basladı 2 sı su an kurde adamlar ne ereksıyon sorunu asla ole bır durum yok

bende de yok sureklı bana soruluyor sıkıntı varmı soyadan bılmem neyden yok arkadaslar neden olsun

pratıkte gecerlılıgı asla olmayan durumlar bunlar

bınlerce yıldır veganlık var dınsel olarak olsun yada baska sebeblerle hangı kıtapta var bole bır bılgı hındıstan da bazı dınsel gruplar full vegan adamlar cocuk sayısını unutmus

Son düzenleme: 17 Mayıs 2012
    Karakaş, denizgnr97, qokhaninci ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  17. DarkNRoll

DarkNRoll Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    28
    kaynağa grerek görmedim hocam zaten bunlar bilinen şeyler.hangi bölüme kaynak göstermemi istiyorsun yine de söyle göstereyim

18. Freedommm

Freedommm Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hell
    Sütü neden tüketmemeliyiz;

- Süt protein kaynağı değildir şahsen 100 gr'da 3-5 gr protein içeren hiçbirşeyi protein kaynağı olarak görmem.

- İçinde bulundurduğu laktoz yüzünden tüketmemeliyiz.(zaten kendi adıma sindiremiyorum 300ml'den fazla tüketmeye başladığımda bağırsaklarım gurul gurul:) )

- Sütteki protein pahalı bir protein olduğu için tüketmemeliyiz. (konuyu açan arkadaş 1.30 tlye 30 gram protein aldığını belirtmiş fakat bunun yanında yaklaşık 50 gr karbonhidrat 30 gr'da yağ aldığımızı belirtmemiş(elbette sütün içindeki yağı kötülemiyorum fakat hiçbir zaman bir sporcunun 1. yağ kaynağı olmamalı) eğer light süt alırsak min. 2 tl olarak hesaplarsak 2 tlye 30 gram protein pekte ucuz sayılmaz şahsen yarım kiloluk lor peynirini 3 tlye alıyorum yani 3 tlye 100 gr protein satın almış oluyorum)

Aslında çoğumuz sütü kötülemiyoruz(uht sütleri buna dahil etmiyorum o zaten bambaşka konu) sadece mantıklı bulmuyoruz...

19. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0

:D laktoz yüzünden mi tüketmemeliyiz laktoza duyarlı insanlar var onları kullanınca gaz yapar ama süte adapte olmuş ben ve benim gibi doğuştan beri süt içen kişilerde süt gaz yapmaz ayrıca laktoz karaciğerdeki aşırı yağlanmayı önler

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/s-t-n-eri-ve-t52458.html?t=52458

konumda uzun uzun tartıştık ayrıca laktozun rahatsızlık yaptığı bünyeler var ama bu oran avrupada çok düşük nedeni adaptasyon tamamlanmış görüldüğü üzere avrupa daha gelişmiş beyinler çıkarıyor.

qokhaninci bunu beğendi.
  20. Freedommm

Freedommm Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hell
    Süt bebekleri geliştirir bizi değil (umarım laktozun şeker olduğundan haberin vardır) ayrıca growth hormonuna olumsuz etkisinden hiç bahsetmiyorum, avrupa süt içiyor daha gelişmiş beyinler çıkarıyor demenide yaşına veriyorum...

Sayfayı Paylaş