onu yeme bunu yeme !!!

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve magicbaris tarafından 19 Ekim 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 19 üye.
  1. magicbaris

magicbaris Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    arkadaşlar çocukluğumdan beri sporla uraştım basketbol futbol tenis yüzme çoğundada derecelerim vardır son 6 aydır vücut geliştirme yapıyorum iyi sonuçlar elde ettim fakat canımı sıkan bir sorun var...
    hergün bu forumdan olsun çevremden olsun internetten olsun araştırdım durdum 6 ay boyunca fakat bi gün okuduğum öbür günü tutmuyor kimisi aynı besin konusunda yararlı derken (örnek yumurta sarısı soya vs...) kimisi zararlı diyor arkadaşlar bilim adamları hergün yeni bir iddia atıyorlar ve bizden ona inanmamızı bekliyorlar ben ne yapacağımı şaşırdım doğrusu ayrıca bu işe bu kadar emek, zaman, para harcanıyor bu besinleri temin etmek için boşamı kürek çekiyoruz yani ne yapmalıyız yorumlarınız benim için çok değerlidir teşekkürler.

2. muro-van-kenobi

muro-van-kenobi Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    murat
    Yer:
    ankara
    o durum hepimiz için geçerli; Diyetisyenim haftada 3 den fazla yumurta sarısı yeme derken forumda arkadaşlar 5 er 5 er götürüyo yumurtayı. Biri yağ tüketimini azalt derken diğeri keto diyetiyle yağ alımını arttır diyor. bir de bu konularda senin dediğin gibi bilim adamları da sürekli fikir değiştiriyor. Ben kendimce çok kaynak araştırıp besinlerimi almaya çalışıyorum. Eski zamanlarda yaşasaydık daha iyidi be...

3. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    Yiyebilirsiniz yumurtanın tamamınıda sarısınıda.. Bunlarla ilgili yapılan araştırmalar var.
    1) Tam yumurta yendiğinde HDL LDL orantısında iyileşme görülmüş. İyi kolesrolün yükselmesi iyi bir durum.
    2) Kandaki kolestrol seviyesi biraz genetik bir durum ve kolestrol üretimini vücut kendi yapıyor. Eğer dışardan kolestrol içeren yiyecekler yersen vücut kendi üretimini kısar.
    3) Kolestrol seviyesini sadece kolestrol alımı etkilemez. Doymuş yağ oranı içeren yiyecekerlde arttırır. Yumurtanın sadece %27 si doymuş yağ oranı içerir.
    4) Eğer düşük karbonhidratlarla besleniyorsanız bu yumurtayı dahada güvenli yapar.
    5) Eğer antreman ve ya egzersiz yapıyorsanız bu da kolestrol seviyesini düşürü.
    6)Kolestrol tüketimi testesteron seviyesi arttırır.
    7) Ayrıca bu da en önemlisi sanırım kolestrolle kalp krizi arasında hala kanıtlanmış bir veri yok.

O yüzden tabii çokta abartmadan yumurtanın tümünün yenebilecğini düşünüyorum.

Burada yapılmış bilimsel araştırmalar var. Bakmak isteyenler için.

http://forum.bodybuilding.com/showpost.php?p=10412144&postcount=21

Bilimsel olarak kanıtlanmayan hiçbirşeye bence inanmayın ve yemeye devam edin. Beslenme konusunda o kadar çok mit var ki o yüzden kafaya takmamak gerekiyor.

Jacoburak, YesiLZeytin, zigbog ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Benimde çevremde var hele body yapan arkadaşlarımın yumurta sarısı yeme kırmızı et yeme zararlı yağlı bunlar vs gibi salak salak laflar etmesine sinir oluyorum adam kırmızı et yemiyor yumurta sarısı yemiyor yağ var diye ama içkiden tut sigarasına kadar her türlü pisliği götürüyor gelde delirme :D Body yapıyorsan kendini diğer insanlardan ayrı tutacaksın yoldan geçen biri bizim yediklerimizi yiyemez tabi o yüzden garip geliyor insanlara çoğu diyetisyenin de bodyden haberi yok bilgisizler bodyci diyeti konusunda bende gittim zamanında diyetisyene aile zoruyla ama bi tane dediğini yapmadım kendim araştırarak 30 kilo verdim ot yiyerek çorba içerek yumurta yemeyerek kırmızı et yemeyerek yaşanmaz sıkı ye sıkı çalış günde 5 yumurta yedin yarım kilo et yedin diye birşey olmaz

Son düzenleme: 19 Ekim 2010
  5. muro-van-kenobi

muro-van-kenobi Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    murat
    Yer:
    ankara
    Yumurta konusunda değil de her konuda herkesin farklı görüşü var demek istedim aslında. Benim spora başladıktan sonra kötü kolesterolüm 238 den sporla ve diyetle yumurta yememe rağmen 168 e düşmesi aslında iyi bir göstergedir. Trigliseritin de 160 dan 94 e düşmesi de cabası.

Achilles1980 bunu beğendi.
  6. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    hehe :D cehalet mutlulukmuş di mi?! :D

7. magicbaris

magicbaris Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    arkadaşlar sorun sadece yumurta problemi olarak görülmüş yumurta gibi bir sürü tabu var bildiklerimizi yazalım bari... teşekkürler

8. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    2 den fazla yumurta sarısı yemek zararlı.Ben eskiden günde 35 tane yumurta beyazını bir tencerede haşlayıp yerdim.Nedeni et pahalıydı maddi durumdan dolayı protein tozları vb alamıyordum yumurta tavuk ve balıktan alıyordum proteini.

9. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    aslında arkadaşlar ambalajdan uzak olan herşeyi dengeli bir şekilde korkmadan tüketebilirsiniz. colalar cipsler fast foodlar tuketen ark.larımız kusura bakmasın ama o besinlerle zaten yeterince yıpranıyorsunuz. yumurtanın günahı ney anlamadım. gunde 2-3 tam gerisini beyazıyla alın. sarılarını sabah almanız kolesterol ve testosteron seviyelerinde artış sağlar. bundan başka benzeri etkiyi yer fıstığıda yapar. sabah kahvaltısında 50 gr. kadar alırsanız içeriğinde bulunan % 45-50 yağ ve %25 protein oranlarıyla testosteron hormonunu tetikleyecektir. ama tutupta 250gr fıstık yanındada 2-3 bira içince :D olay tamamıyle tersine donuyor. fazla alnan yağlar vucutta yağlanmaya neden oluyor. yağlı insanlar uzerinde yapılan araştırmalar gosteriyor ki test. seviyelerinde artış gorulmezken ostrojen hormonu artış gosteriyor. dolayısıyla jinekomastiye varan yan etkilere kadar bunun yolu var. (neden kadınlar erkekler kadar kaslanamıyor yada neden vucut yağ oranları erkeklere gore cok daha fazla? bu soruların cevabı tamamıyle ostrojen ve test. orwnlarıyla alakalıdır.test oranları dusuk olduğu için yağlanmaya ve daha az kas almaya mahkumlar. ama birçok konuda bizden çok daha sakin ve akil davranmalarıda bununlamı alakalı bilinmez :D) her şeyi ihtiyaçlara ve amaçlara gore yemeliyiz. en basitinden bir sincap kış uykusuna hazırlanırken deliler gibi yemek yiyor ayrıca ininin yakınlarınada buyuk bir stok msaklıyor. soğuğu yalıtması içincde olabildiğince yağlanıyor. ama yazın bunların tam tersini yapıyorlar. mesela bir ornek daha foklarda kutup soğuklarından korunmak için hep yağlılardır. kışın semirip gelişirler. fazla mal goz cıkarmaz anlayışının tersine. fazla yemek zarar veriri ark.lar. fazla ant.da oyle. ama az yemek ve az ant. da bir o kadar zararlıdır. dengeyi bulmalısınız. bu spora başladığınızda belkide gunde 3 yumurta yiyordunuz. ama ilerledikçe kas kutlesi arttıkça ihtiyaçta artacak ve 8-10 belkide daha fazlasını yiyeceksiniz. bu dengeyi kendiniz bulmalısınız.
    soya yorumunu okudum yukarıda. sitede bununla ilgili bir kaç makale ve yazı var. soyanın ostrojen hormonunu vücutta tetiklediği soyleniyor. belkide bundandı kadınlar belli donemlerinde (menopoz gibi ) doktorları soye fasulyesi ve soya sütü içeceğini onerirler onlara. ancak birçok uzak doğu ulkelerinde erkek yada bayan olsun surekli soya tuketimi yapılır. jinekomasti yada daha az kas kitlesi kazandıklarıda soylenemez. buda bir çelişki aslında. iyi çalışmalar saygılarımla ...

YesiLZeytin bunu beğendi.
  10. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

2 den fazla yumurta sarısının zararlı oldugunu gosteren bilimsel bir calısma varmı ?

Duydugunuz sehir efsanelerinden baska :) Yumurtada k2 vitamini vardır ve cöpcü gibi damardaki birikimleri temizler. Size kolestrol yapan doktora sorun damarlarımda birikebilecek en yuksek kolestrol miktarı nedir diye Bu hic spor yapmayan hayatı boyunca un seker karısımı yemis biri olsa yuzde 3 dur Peki yuzde 97 ne birikir yuzde 50 ye yakını kalsiyum Kalsiyum neden birikir insülin direnci yapan unlu sekerli gıdalardan Siz kolestrol almazsanız nolur karaciger uretir ve kalsiyum birikmesi yapar vucudda. Bunları kolestrol diyen doktora sorun ve karsısında anlatacagı masalı dinleyip bir guzel eglenin

Ameliyat ettiğimiz hastalarımızın yüzde 60’ının kolesterolü normal. Veya büyük bir bölüm hastamız hiç diyet yapmıyor kolesterolü tamamen normal. Anormal diyet yapan hastalarımızdan kolesterolü çok yüksek olanlar var

Prof. Dr. Bingür Sönmez Kalp Doktoru 30 binden fazla ameliyatı var

Damardaki tehlike: Kolesterol Emin Akdağ
    Sayı: 749 / Tarih : 13-04-2009

11. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul

Body Building sporuyla uğraşanlar niye 2 den fazla yumurta sarısı tüketmez?

12. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    hayvansal yagin zararli oldugunu beynimize soktuklari icin ama yikilan bir bilgiydi ve artik herkes bunun yanlis oldugunu kabul etmeye basladi

birakin body sporu ile ugrasani sokaktaki copcu bile kolestrol olcak diye yemiyor senelerce iyicene uyuttular bizi

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:30 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:27 ----------

neden yemediklerine dair kendilerinin bile bir bilgisi oldugunu sanmiyorum neden yemediklerini yediklerinde nasil bir zarar olacagini biliyolarmi acaba

senin yememe nedenin nedir

13. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    yumurta sarısının karaciğere fazla yüklendiğini duymus olduğumdan dolayı sürekli zihnime islemis ve böyle düsünüyorum
    yani kolesterolden ziyade sarısıyla yiyince karaciğere cok yükleniyo dye düsünüyorum hemen sivilce filan basar ya cok yumurta yersen o bakımdan

14. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    alakası yok suratım sivilce doluyordu 28 yasında hemde bir turlu gitmek bilmiyordu Daha sonra karbonhidratları kestim ve sivilcelerim yok oldu hemde gunde 10 tam yumurta yememe ragmen bu olay nasıl oluyor diye dusunurken

Tas devri diyeti kitabını aldım ve okumaya baslamıstım ki yarısında ki baslık

UNU SEKERI AZALTIN SIVILCELERDEN KURTULUN asıl sivilce yapan yagların aksine un ve sekerdir. Mesela un ve sekerden kıt geleneksel yiyeceklerle beslenen toplumlarda sivilce hic gorulmezken aynı toplumlar Beyaz adamın alıstırdıgı yiyecekleri yemeye basladıgı zaman kellik ve sivilce gorulmeye baslıyor

Ayrı yeten karacigeri yoran karbonhidratlardır Yaglar degil.

un ve sekerin sivilceler ile olan baglantısını okumak istersen asagıda

http://beslenmebulteni.com/besin/index.php?option=com_remository&Itemid=468&func=fileinfo&id=1

15. timucin

timucin Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    beslenme konusunda herkezın bır fıkrı olması ve bu fıkırlerın farklı olması gayet normal cunku sporcu olsun olmasın herkez bır sekılde beslenıyor ve herkezın agız tadı farklı seylerı sevıyor ancak bu durum spor yapan ınsanlarda keyfıyetın ve damak tadının dısına cıkıp bıraz daha yaptıgın antrenman ve calısırken ıhtıyac duydugun besınlerle alakalı olarak ta degıskenlık gosterıyor dogal olarak ta herkez farklı seylerın dogrulugundan bahseder hale gelıyor burada sunun dedıgı dogru bunun dedıgı yalnıs dıye hukum vermektense bu ıstekı bılgı bırıkımı ve tecrubesıne guvendıgın bır uzmanla veya antrenorunle bu konuyu tartısıp onun gosterdıgı sekılde beslenmen en uygunu olur dusuncesındeyım cunku boyle donanımlı bırı senın vucut kutle olcumu verılerıne sahıptır muhakkak ne derece yaglanman var kas durumun ne alemde vucudunun ne kadarı su mıneral eksıgın nedır bunları bılecek ve o na gore de bır beslenme programı yazacaktır e herkezın metabolızması da aynı olmayacagına gore (basa donuyoruz tam burada) beslenme programlarıda muhakkak kı farklılık gosterecektır

calısmalarında basarılar dılerım

16. 14oguz14

14oguz14 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Bursa
    ben yumurta yiyorum öğünlerde arkadaşlar yağsız yapıyorum bide bence yumurta yararlıdır en sağlam ve ucuz protein kaynağıdır.

17. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Evet zaman zaman insan ne yapması gerektiği konusunda kararsızlığa düşüyor farklı görüşler yüzünden. Böyle durumlarda benim baz aldığım kriter besinin ne kadar doğal olduğu ve ne kadar doğal yollardan elde edildiğidir. Doğal olana her zaman güvenirim.

18. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Gunde 10 tane yumurta yenebilir demiştik, ancak 10 yumurtayı yakabilecek kadar hücre içi faaliyetleriniz aktifmi? önemli olan esas sorun bu.

Arkadaşımız sıradan bir beslenme uygulamıyor. İlk insanların yaşantısına benzer bir beslenme uyguluyor.

O yuzden vücudu sıradan çalışanlara göre misli misli yağ harciyor.

enerji metabolizmasını duzenlemek için karbohidratlar oldukça azaltılıp yağlar arttirilmali.

2 hafta içinde herşey normale dönüyor. ancak bi farkla tekrardan beslenmeyi öğrenmiş oluyorsunuz.

bol şekerli ve bol karbohidratlı bir beslenme değil dolayısıyla hem canlı hemde çok aktif oluyor kendisi.

heldic bunu beğendi.
  19. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

spordan geldim 30 dk oldu cıkıp sahile kosabilirim o kadar dincim :) Low Carb High Fat :)

20. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Ben yumurta sarısını az tüketiyorum cünkü bu siteye üye olduğundan beri hep 2 yumurtada sarısından fazla yenmeyeceği ile ilgili şeyler yazıyor cogu kişide bunu uyguluyor ama nedenini bilmiyorum tabi neden yenmez.Birde ben cok dirençsizim ya kaç ay oldu hala düzenli bir beslenme içerisinde değilim.İri gözükmek istemiyorum eskiden iriydim 90 kiloyum zayıf gibi görünüp kaslı olmak istiyorum yani bunu daha önceki konularladada söylemiştim brad pitt truva daki hali gibi.Birde arkadaşlar bana böyle örnek bir liste lazım yani bu konuda bilgili kişi bana öyle bir vucuda sahip olmam için nasıl beslemem gerektği hakkında örnek bir liste hazırlayabilirse ve yememem gereken şeyleri yazarsa cok memnun olurum bu konu hakkında bilgili kişilerin yardımını bekliyorum

Sayfayı Paylaş