omuz ve göğüs çalışmasında dambıl-uzun bar farkı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Yaver27 tarafından 29 Kasım 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    arkadaşlar iyi akşamlar,
    9 ay gibi bir süredir hareketleri dambıl ile yapıyorum. bugün uzun bar aldım, bazı hareketlerde kiloları arttırıp bara geçiş yapacağım. bacak ve sırt çalışmasını ayarladım. kollarda dambıla devam edeceğim çünkü düz bar ile pek sağlıklı çalışacağımı sanmıyorum. ama gel gör ki omuz ve göğüs preste nasıl bir ayarlama yapacağıma karar veremedim.
    göğüs çalışması:göğüs press, üst göğüs press, fly ve pullower. 3 er set.hareketler, dambılı yanlarda iyice aşağı indirip, tepede birleştirmek suretiyle yapıyorum.
    omuzda ise dambılla tek press hareketi yapıyordum. 4 set. kulak hizasına kadar indiriyorum. bugün omuz pressi bar ile yaptım. çene altına kadar indirdim sanırım hareketin adı military press. dambıldaki gibi denge sağlamak ekstra enerji harcamak zorunda olmadığımızdan toplam ağırlığın 2 kilo fazlasını ekledim, 38 kilo zorlamadı. yani 12 tekrarlar çıktı. haftaya 2 kilo daha ekleyeceğim. bu noktada,
    göğüs ve üst göğüs press için dambıl mı daha faydalıdır, yoksa bar mı. yahut 1 antrenman bar ile, 1 antrenman dambıl ile çalışmak mı doğrudur.. yahut 2 set dambılla girip, 2 set maksimum ağırlık uzun bar ile girmek mi mantıklı olur.
    omuza gelelim, omuz için 2 press hareketi fazla gelir mi, ya da 2 set dambıl 2 set uzun bar ile çalışmak mı uygun olur.

Sayfayı Paylaş