Omuz için 6 hareket fazla mıdır?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ForzaBeşiktaş tarafından 7 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. ForzaBeşiktaş

ForzaBeşiktaş Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Makine Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Merhabalar arkadaşlar...

İlk önce Omuz girdiğim günler + tricepste giriyorum ve haliyle baya bir hareket fazlalığı çıkıyor.

Omuz yaparken ilk etapta;

Neck Press [12-10-10-8]
    Side Laterol [4 * 10]
    Militery Press [12-10-10-8]
    Front Raise [4*8(10)]
    Pec Dec Deltoid [4*10]
    Upring Row [4*10]

Bu sporu geçen sene yaklaşık olarak 4-5 ay yaptım ve şuanda da Mart ayından beri çalışmaktayım. Yaklaşık 2 ay oldu.

Boy: 1,92 Kilo: 107

+ her antremanın başında 20dk bisiklet + sonunda twist, sopa çevirme, mekik ve kombine hareketler.

Herhangi bir amino vs. almıyorum..

Şimdiden teşekkürler...

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    fazladır...diyip kestirip atmıycam tabiki ;) neck presse girmem yerinde olsam..omuz presslerde dirsekleri 90 derecenin altına indirme ve dik durmaya özen göster (özellikle neck yapacam dersen rotator cuff'a zarar verirsin) benim önerim şöyle ;

seated military press 12-10-10-8
    side laretals 4x10
    seated dumbell press 12-10-10-8
    front raise 3x10

olabilir..

3. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Tricepsi de aynı gün yaparken, hem enseye press hem military press fazla. Hepsi itiş hepsi triceps'e ve ön omuza yükleniyor. Bunların üstüne bir de front raise, zaten göğüs antremanlarında yorulan anterior deltoidsi haşat edecektir.

Bence;
    Behind the Neck Press
    Dumbell lateral raise
    Upright Row
    Dumbbell Rear Lateral Raise

Yeterli olacaktır. Ve özellikle omuz antremanın başında 20 dk bisiklet fazla definisyon dönemi hariç bu kadar uzun bisiklet zaten gereksiz. Yapılacaksa bile antreman sonrası yapılmalı.

zoparrat bunu beğendi.
  4. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    schwarzxxl arkadaşımıza programdaki hareketlerin konumu açısından katılıyorum.kasların farklı açılardan çalıştırılması ve bazı ara egzersızlerın iticileri dinlenmeye yonlendırmesı açısından daha faydalı bir kombine olmuş.
    benim ek olarak soyleyebileceğim her nekadar resmini goremesemde arkadaşın bu sistemi ve hareketleri kaldıramayacağını düşünüyorum.4 hareket 2 aylık bir sporcunun çatı oluşumu için fazla gelecektır.

5. ForzaBeşiktaş

ForzaBeşiktaş Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Makine Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Neckte bir sıkıntı çekmiyorum.
    Hareketleri yedire yedire yapmaya özen gösteriyorum hızlı yapmıyorum.
    Neckte daha geniş tutarken Militery' i Necke nazaran daha dar tutuyorum.

Hacim yapma derdindeyim omuzlarımın güzel durmasını istiyorum.
    Özellikle antremandan sonraki günlerde sabah kalkmakta zorlanıyorum üzerimde bir ağırlık oluyor.
    Bu iyi çalıştığımın bir göstergesi midir?
    Ayrıca özellikle antremanda omuzlarım yanıyor ve hafif şişiyor gibi oluyor.
    Antremanda nefes nefese kalsamda bu inanılmaz mutluluk veriyor.

Yorumların için teşekkürler programıma tekrar genel bir ayar çekmem lazım gibi duruyor.

Kilo vermek amacım olduğu için bisiklet yapıyorum ve ısınma amacıyla ilk başta yapıyorum.
    Çünkü vucüdu ısındırdıktan sonra genel açma germe felan yapıyorum.
    Bilmiyorum başka ne önerebilirsiniz?
    Zaten antreman sonuna twiste vs. gelene kadar ölmüş oluyorum :)

Dediğin gibi Front Raise inanılmaz yoruyor özellikle son 2 haftadır çok kasıyor.
    Göğüs Antremanlarının ertesi güne giriyorum omuz bu nedenle oluyor herhalde.

Ayrıca Hacim için ne önerirsiniz?

Teşekkür ederim...

Saygı duyuyorum. Ben 6 hareketi hakkıyla yapabiliyorum. 6 hareketi vucüt kaldırabilirken 4 hareketi kaldıramamak ilginç bir tezat oluşturuyor.
    Benim derdim omuzlarımın vucüdumda farkedilebilecek duruma getirmek.
    Ve bunun içinde hacim istiyorum.
    2 aylık bir sporcu değilim üni. yeni bitti şubatta ve ondan evvelde çalıştığım için 2006 KAsımda bırakmak zorunda kaldım. Yani yeni bir uğraş vermiyorum.

6. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    1.omuz programına baktıgımda toplam 24 set görüyorum her nekadar bu sporda yeni olmassanda altı yapıp var desenede 24 set cok cok fazla zaten diğer arkadaslarda aynı şeyi sölemişler hemen hemen .ronnie colemanın omuz antremnı bile 24 setten olusmuyor :) (23 set filandır :) )
    2.Ya neck pressi sec yada military pressi seç ikisinide ayın gün yapmana hiç gerek yok omuzda 2 tane presli hareketin var tricepsler zaten yorulacak bu 2 harekette ardından ttricepse geçiyorum demişsin. zaten yorulmus olan tricepsleri daha da perişan edecceksin.
    3.Military pressin ön omuza daha cok vurması için dar tutus yapılması dogru değil bence daha cok tricepsler etkilenir dar tutuslarda omuz bölgesi hedeff alınmalı bir omuz antremanında sadece.
    4.yapılan eleştirilen programını daha iyi hale getirmek için sadece ;)

7. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    spordaki geçmişin 6 hareket üzerinden omuz antrenmanı yapmanı desteklemez.bu hatalı bır yaklaşım olur.zaten 6 harekette anca tam anlamı ile omuz gelişimini hissediyorum diyorsan ortada gerçekten yapılan buyuk yanlışlar var demektır.ben 13. senemi dolduruyorum fakat hiçbirzaman 4 hareketın uzerıne cıkmadım.4 hareketi bile sadece o gunu tamamen omuza ayırdıgımda yapıyorum.nizamı bir antrenmanda ikinci harekette yeterli pump hissedilmeli zaten.bence nerede hata yaptığını en kısa zamanda bulmaya çalış.
    bir diğer hatalı yaklaşımda neck press ve military press hareketlerinin aynı program içinde kullanılması.neck pressde yeterli gerilimi kasa veriyorsan omuz genel anlamı ile zaten gelişecek.fazla yuklenmek fazladan gelişim anlamına gelmez.

8. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Hem kilo vermek amacım demişsin hem de hacim istiyorum demişsin. Bu ikisi beraber yapılmaz. Kilon boyuna göre çok fazla değil. Aynı boydayız ve ben 125 kiloyum. 20 dk bisiklet, zor pump alan omuz için uygun değil. Omuz günü kariyoyu es geçebilirsin. Isınmak için streching ve düşük ağırlık lateral raise yeterli olacaktır. Sholulder press makinasında mini pressler de işini görür.
    Sana tavsiyem hacim için bir süre enseye press ve upright row'u yükseltmeye çalış. Mümkün mertebe ağır girmeye çalış ve bu hareketlere yoğunlaş. Güç için enseye pressde 1-2 hafta patlamalı çalışma uygula. Daha sonra en tepede kilitlemeden başarısızlık noktasına kadar çalışma tekniğini uygula. Ve amacın hacim olduğu için kesinlikle 4 harekete in. Omuzu göğsün üzerine girmektense madem omuz hacmi istiyorsun, omuzu önce gir bir gün dinlendikten sonra da göğüs gir. Bunun etkisini fazlasıyla hissedeceksin. Hem omuzlarını daha dinçken çalıştıracaksın, hem de araya koyduğun günde recovery tam olacak.

zoparrat bunu beğendi.
  9. ForzaBeşiktaş

ForzaBeşiktaş Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Makine Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Belki bakarsın yeni bir Coleman geliyordur :)
    Şaka bir yana azaltacağım hacim istiyorum çünkü.
    Şöyle birşey yapabilir miyiz peki atıyorum bir omuz antremanında Neck girip daha sonraki omuz antremanında Militery girmek ne derece iyi olur?

Dar tutuyorum derken yanlış anlaşıldım galiba.
    Neckte daha geniş tutarken[Benim kollar uzun] yaklaşık 100 derece ile Militeryde bu 90-85 derece açı ile tutuyorum.
    Öyle dar tutupta tricepslere yük bindirmiyorum.

Yapılan eleştirilere birşey demiyorum da bünyen kaldırmaz denince açıklama yapma gereği duydum. ;)

Teşekkürler.

Yanlış yapıyormuşum zaten genel anlamda anladım. 6 hareketi kaldırabiliyordum bazen omuz başlarında ağrı oluyordu ama sorun olmuyordu. Gerçi bir hareketim tam omuz sayılmaz ama sırt + omuz oluyor ya neyse.

Yorumların için teşekkürler dostum.

Şimdi şöyle bir olay var. İri bir vucüdum var ve bunu güzel hale getirmeye çalışıyorum. Karın bölgemi inceltme amacındayım. 125 kilo olabilirsin ancak bu yıllardan beri yaptığın sporda çoğunun kas olduğu kanaatindeyim.
    Benim amacım 107 kilodan 95e felan gelip fit görünmek.
    Omuz girdiğim günler hafif girerim olmazsa kardiyoyu.

Şimdi Necki daha çok seviyorum Militerye oranla. Acaba diyorum 1 omuz antremanında neck girsem diğer antremanda dönüşümlü olarak Militery girsem nasıl olur?

Ağır çalıştığımda sakatlık çıkmaz inşallah. Ama uygulayım sınırımı bir belirleyim olmazsa.
    Omzumun çok güzel görünmesini istiyorum. Top gibi olmasını istiyorum ancak ilk önce hacim sonra şekil amacındayım.

4 harekete iniyorum tavsiyeniz üzerine ve tavsiyelerin için çok teşekkür ediyorum.

Ayrıca zaten Omuzdan sonraki gün 1 gün aram var.

Teşekkürler...

10. gkhn11

gkhn11 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    benım boy 193 kılo 72 3sene boyunca 6 sar ay yaptım ama omuzlar harıc dıger bolgelerde gelısme gordum,ben omuzlarım genıslesın ıstıyorum bunun ıcınde sızden onerıler beklıyorum,uzun boya dar omuz hıc hos gozukmuyor,yakın zamanda fotografımı da yukleyecegım...
    birde iyi bir b/b salonu varsa ıst/anadolu yakasında cevap yazarsanız sevınırım...

11. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce

Resim ekleme kurallarına uygun fotolar çekinip Kendi Vücut Resimlerim bölümüne eklersen kendi başlığın altında sorularını yanıtlarız.

12. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    her konuda aynı şeyden bahsediyorsun..
    bu linkte
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/omuzlar_m-t10299.html?t=10299
    zaten sana yönledirme yapılmış..biraz arama gayreti içine gir ve bilgiye ulaşamadığına kanaat getirdikten sonra yine alakalı başlıkta birkere sor sorunu..ama senin bahsettiğin konuda 10larca başlık var..bunları önce oku!!

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/search.php?searchid=53825
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/omuz_geni_letme-t6300.html?t=6300&highlight=omuz+geni%FE
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/ri_omuz_ba_lar_p-t9119.html?t=9119&highlight=omuz+geni%FE

aneximandros bunu beğendi.
  13. nightkinn

nightkinn Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    (lütfenn yardımmm)merhaba benim omuz yapım çok dar

omuz yapım çok dar yaklaşık 6 aydır body yapıyorum ama hiç bir yararı olmadı trapezlerimin geniş olması omuzlarımıda düşük gösteriyor bana yardımcı olablirmisiniz iyi bi programla genişletebilirmiyim omuzlarımı bana program yazarsanız cok sevnirim omuz başlarımı genişletirsem estetik gozukecegini dusunuyorum

14. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    nightkinn, forumumuza hosgeldin. Senden bir onceki mesajdaki linklere tiklayark genis omuzlar hakkindaki basliklara goz gezdirebilirsin.

15. GoDDy

GoDDy Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    6 hareket fazla değildir tam tersi omuz kaslarını şiddetlendirmek ve acı hissini yakalamak için çok uygundur herkes bilir ki omuzda ne kadar acı çekip ve şiddetlendirirsen o kadar faydalı olur ama önemli olan ondan sonra ki günde dahil omuzlarını çok iyi dinlendirmek ...

16. nwhrmn

nwhrmn Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Omuz ve bacak antremanımı aynı gün yapıyorum.Teorik olarak önce bacak çalışmam gerekiyor ama boyle olunca omuz için enerji kalmıyor.Çünkü bacağa yükleniyorum.Diğer türlü de önce omuz çalışınca;bacak için gerekli çok enerjiyi bulamıyorum.Öneriniz nedir.
    Hangisi önce olmalı.

17. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    bacağı boş bir güne alsan...

18. matiz

matiz Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    0
    Ben Goody'ye katılamayacağım..

6 hareket bence fazla, sadece o gün omuz çalışsan bile fazla.

Neck Press ------>Daha çok yan omuza
    Side Lateral ----->Yan omuza
    Militery Press ---->Daha çok ön omuza
    Front Raise ------> Ön omuza
    Pec Dec Deltoid ----> Arka omuza
    Upright Row -------> Yan omuza ( geniş tutuş ve çok yükseltmeden).

Omuzaların ilacı bence olabildiğince ağır kaldırmaktır.

Açışlarda farklı bir görüşün de savunulduğunu ( yana açışlarda çok tekrar daha az ağırlığın daha faydalı olacağı ) forumda bulabilirsin.

Bence düzgün bir bölünmüş programda 3 hadi bilemedin 4 hareket daha faydalı olacaktır.

*Çalıştığını düşündüğüm bölgeleri daha iyi anlaşılsın diye Türkçe yazdım.

19. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Omuzda 7 harekete kadar çıkan hacim programı yazabilirim. Omuz çok büyük bir kas ve çalışma şekilleri çok farklı şekillerde. Yani omuzu 4 farklı noktadan uyarmak mümkün bu nedenle hareket sayısını yapacağınız hareketi iyi belirleyerek arttırabilirsiniz.

Omuz diğer kaslardan ziyade daha fazla uyarıya ihtiyaç duyabilir kalflar gibi.

20. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    bu uyarıyı alması için set veya tekrar sayıları ile oynamak yeterlidir.omuz birçok küçük kastan oluşmaktadır.fazladan yapılan her hareket aynı kısımları vuracak vegereksız yorulma meydana gelecektir.

diez bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş