Neden kas kütlesi kaybediyorum

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve gursoy tarafından 23 Haziran 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. gursoy

gursoy Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar 6 haftada bir ölçüm yaptırıyorum yağ yanında kas kütleside kaybetmişim bu sefer neden olabilir günlük 150 gr pro 200 gr karbo 50 gr yağ alıyorum haftada 3 gün ağırlık 1 gün kardio yapıyorum 74 kiloydum 71.3 kiloya inmişim 400 gr yağ azalmış gerisi kastan gitmiş neden olabilir

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Günlük 1950 kalori alıyorsun demektir. Bu durumda neden kas kaybediyorsun, ihtimalleri sıralayalım.
    1- Ölçüm yanlıştır, aslında kaybetmiyorsundur.
    2- Kalori hesabın yanlıştır, hesapladığından daha düşük kalori alıyorsundur.
    3- 1950 kalori senin için çok azdır. Bunu biraz açayım. Yağ oranına bağlı olarak yaklaşık olarak günlük %20-25 kalori açığı vererek yapılan yağ yakımında antrenman da dengeli ve yeterli olursa kas kaybı pek yaşanmaz. Bu yüzdelerin altına düşülürse gene yağ oranına bağlı olmakla birlikte kas kaybı riski artar. Yağ oranına bağlı olması şu demek, yağ oranı ne kadar yüksekse vücudun kalori açığını depolanmış yağlardan karşılama olasılığı artar. Bu durumda diyelim ki günlük kalori ihtiyacı 3000 olan ve yağ oranı %25 civarı olan birisi 2000 kalori alarak günlük 1000 kalori yani %30 civarı açık verse bile bunu kas kaybetmeden karşılayabilecektir. Ancak yağ oranı düştükçe, diyelim ki %15 yağ oranında ve günlük kalori ihtiyacı 2800 olan birisi 2000 kalori alırsa kas kaybetme ihtimali daha yükselmiştir ve yağ oranı azaldıkça da yükselecektir. O yüzden bu yağ oranlarında ve daha düşükte kalori takibini daha dikkatli yapmak ve %20'den fazla kalori açığı vermemek gerekir. Bu durumda ikinci örnekteki adamımızın 2800-560(%20)=2240 kalorinin altına düşmemesi gerekecektir.
    Yani durum buysa 1950 kalorinin üzerine çıkman gerekir. Ama önce ölçümlerin doğru olduğunda emin olmak lazım. Bence bunun için en sağlıklı yol güç kaybına bakmak. Gerçekten kas kaybı varsa temel hareketlerde (bench press, squat, deadlift) kullanılan ağırlıklar azalacaktır. Bu tabi ki ufak düşüşleri kapsamaz. Diyelim ki 100 kg ile bench press yapan birisi definasyon döneminde sadece günlük aldığı kalori miktarı, haliyle enerji azaldığı için atıyorum 95-96 kiloya düşebilir. Bu normaldir, bunda sorun yoktur. Ancak eğer 90 kiloya düştüyse ve düşmeye devam ediyorsa gerçekten kas kaybı oluyor olması yüksek ihtimaldir. Bu sebeple, eğer kullandığın ağırlıklarda ciddi düşüşler varsa günlük alımına 100-200 kalori eklemeni öneririm. Eğer böyle bir durum yoksa yüksek ihtimalle hatalı ölçüm vardır, kafayı takmadan aynen devam.

gursoy, DrBurakkk ve egemennn bunu beğendi.
  3. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Hay Allah'ım, en önemli yere dikkat etmemişim. "74 kiloydum 71.3 kiloya inmişim 400 gr yağ azalmış gerisi kastan gitmiş". Buna göre 2.3 kg kas kaybetmiş olman lazım. Büyük güç kaybı yaşamadıysan bu ölçümün doğru olduğunu zannetmiyorum.

4. gursoy

gursoy Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Hayır güç kaybım yok gene normal her zamanki ağırlıklarımla yapıyorum örneğin 60 kg squat 40 kg bench yapıyorum hala yağ oranımda %15 yemek yedikten 4 saat sonra girdim ölçüye her zaman ki gibi o 4 saatte su bile içmedim

5. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Ok, sorun yok demektir. Ölçüm sonuçlarına takılmadan aynen devam.

6. gursoy

gursoy Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Moralimi düzeltti yorumunuz teşekkürler bide ne olur ne olmaz karboyu ve proyu arttırcam biraz

doxux bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş